Klaipėdos SGD terminalas, archyvinė nuotrauka

Lietuva gali būti vartais JAV dujoms į Europą, pareiškė Linkevičius

83
(atnaujinta 12:30 2019.02.12)
Linkevičius priminė, kad Lietuva jau yra importavusi du krovinius su JAV dujomis

VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Lietuva gali tapti vartais JAV suskystintoms gamtinėms dujoms (SGD) į Europos rinką, pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

"Žinių radijo" laidoje "Pozicija" diplomatas priminė, kad Vilnius jau yra importavęs du JAV SGD krovinius. Pasak ministro, Klaipėdos uostas gali pasitarnauti, JAV tampant "rimtu žaidėju" Europos dujų rinkoje.

"Mes galime ne tik savo regione, bet ir visai Europai būti tam tikra prasme vartais, atveriančiais naujus tolius ir galimybes Jungtinėms Valstijoms būti rimtu žaidėju Europoje, dujų rinkoje, kas nepaprastai svarbu didinant diversifikaciją, didinant saugumą", — antradienį sakė Linkevičius.

Be to, užsienio reikalų ministras teigia, kad Lietuva taps pavyzdžiu šiuo klausimu, nes SGD eksportas į Europą dar nenusistovėjęs, taip pat yra tam tikrų techninių sunkumų.

Lietuva viena pirmųjų Europoje pradėjo importuoti amerikietiškas suskystintas dujas per Klaipėdos terminalą. JAV SGD eksportas į Lietuvą ir kitas Europos šalis — svarbus veiksnys, "atsikratant "Gazpromo" monopolio" ir užsitikrinant skaidrų, diversifikuotą bei saugų dujų tiekimą.

Pirmasis SGD dujovežis "Clean Ocean" atplaukė iš JAV į Klaipėdą pernai, rugpjūčio pabaigoje. "Lietuvos dujų tiekimas" 2017 metų birželį su bendrove "Cheniere Marketing International", kuriai Luizianos valstijoje priklauso terminalas "Sabine Pass", pasirašė susitarimą dėl 140 tūkstančių SGD kubinių metrų tiekimo Lietuvai.

Tačiau pernai visos į Lietuvą pristatytos SGD buvo importuotos iš Norvegijos.

Anksčiau Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas paragino didinti JAV SGD importą. Vaičiūnas mano, kad amerikiečių SGD galės sėkmingai konkuruoti Europos rinkoje su "dominuojančiomis" Rusijos dujomis, o praėjusį mėnesį Lenkijos ir JAV kompanijų pasirašytas susitarimas dėl ilgalaikio SGD tiekimo tik patvirtina tai.

Lietuva ketina iki 2024 metų išpirkti iš Norvegijos SGD terminalą "Independence". Pasak pasiūlymų iniciatorių, šios priemonės leis sumažinti papildomą dedamąją, išdėstant SGD terminalo pastoviųjų sąnaudų dalį, susijusią su SGD laivo "Independence" 10 metų nuoma, per SGD terminalo veiklos laikotarpį — iki 2044 metų pabaigos. Laivą-saugyklą Lietuva nuomoja iš Norvegijos ir kasmet "Klaipėdos nafta" sumoka už jį 60 milijonų eurų.

83
Tegai:
SGD, Linas Linkevičius, SGD terminalas
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuvai nederėtų lyginti SGD terminalų Rusijoje ir Klaipėdoje
"Klaipėdos naftos" vadovas: atsiradus SGD Lietuvoje dujų kainos sumažėjo 20 proc.
Ekspertas: po rinkimų Lietuvoje dujų kainos gali šoktelėti
Grybauskaitė: SGD terminalas sutvirtino Lietuvos ir Pietų Korėjos santykius