Kruonio HAE, archyvinė nuotrauka

Kruonio HAE bus įrengta plūduriuojanti saulės jėgainė

77
(atnaujinta 14:28 2019.02.26)
Šios jėgainės pagaminama elektros energija būtų galima ištisus metus elektra aprūpinti daugiau nei 120 tūkst. namų ūkių

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) skyrė 235 tūkst. eurų plūduriuojančių saulės jėgainių aukštutiniame Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) baseine projektui, teigiama "Lietuvos energijos" pranešime žiniasklaidai.

Sprendimas priimtas LVPA ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijai apsvarsčius net 139 paraiškas, iš kurių finansavimas buvo skirtas 91. Pilotinio plūduriuojančios saulės jėgainės projekto KHAE paraiška pateko tarp geriausiai įvertintų.

Eksperimentinį projektą "Lietuvos energijos gamyba" įgyvendina kartu su Kauno technologijos universitetu (KTU).

"Kadangi tokio tipo jėgainė būtų pirmoji regiono šalyse, "Lietuvos energijos" grupei tai yra viena iš galimybių tapti atsinaujinančios energetikos sprendimų lydere ir kelti Lietuvos žinomumą tarptautinėje mokslo bendruomenėje", — sėkminga projekto eiga džiaugiasi "Lietuvos energijos" grupės valdybos narys, Infrastruktūros ir plėtros departamento direktorius Dominykas Tučkus.

Šiuo metu pasaulyje yra apie 400 hidroakumuliacinių elektrinių, kurių baseinų plotai nėra niekaip papildomai išnaudojami. Plūduriuojančiai saulės jėgainei įrengti būtų galima išnaudoti daugiau nei 300 ha KHAE aukštutinio baseino plotą. Jėgainės konstrukcija prisitaikytų prie kintančio baseino vandens lygio, būtų atspari bangavimui ir ledui.

Модель плавучей солнечной электростанции в бассейне Круонисской ГЭС, архивное фото
© Photo : Lietuvos energija
Jėgainės modelis

Pirminiu projekto etapu aukštutiniame KHAE baseine bus įrengta bandomoji mažos galios (60 kW) jėgainė ir sukurtas algoritmas, kuris leistų valdyti saulės jėgainę ir elektros energijos kaupiklį atsižvelgiant į nepertraukiamai registruojamus tinklo ir kitus fizikinius parametrus bei Kruonio HAE agregatų darbo režimus. Vėliau išplėtus saulės jėgainės apimtis ir padidinus jos galią, tokia sistema leistų teikti patikimą pirminio rezervo paslaugą — jos poreikis Lietuvai tampa itin svarbus ruošiantis sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais ir darbui izoliuotu režimu.

Pirminį projekto etapą planuojama įgyvendinti iki 2021 metų.

Ekspertų skaičiavimais, saulės moduliais uždengus visą KHAE aukštutinio baseino plotą, šios jėgainės pagaminama elektros energija būtų galima ištisus metus elektra aprūpinti daugiau nei 120 tūkst. namų ūkių.

Plūduriuojančios saulės jėgainės projektas vykdomas kaip "Lietuvos energijos" Inovacijų centro Atviros kultūros ir partnerysčių iniciatyvos dalis. Iniciatyva suteikia galimybę grupės viduje dirbantiems specialistams siūlyti ir įgyvendinti inovatyvias idėjas bei pritraukia potencialių idėjų iš išorės įvairių renginių, pavyzdžiui, hakatonų metu.

77
Tegai:
Kruonio HAE
Dar šia tema
Elektros kaina Lietuvoje sumažėjo pirmą kartą per pusmetį
Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės pajėgumai negalės būti naudojami Astravo AE
Energetinės avarijos atveju: Kruonio HAE buvo atliktas sistemos atkūrimo bandymas