Dujotiekis

"Naftogaz" vadovas pareiškė, kad "Gazprom" panaikina dujų tranzitą per Ukrainą

120
(atnaujinta 10:18 2019.03.21)
Pasak bendrovės vadovo, Rusijos koncernas turi arba pasirašyti tranzito sutartį, arba išmokėti kompensaciją

VILNIUS, kovo 21 — Sputnik. "Gazprom" pradėjo oficialiai informuoti šalis, kad nutrauks tranzitą per Ukrainos teritoriją nuo 2020 metų pradžios, pareiškė "Naftogaz" vadovas Andrejus Kobolevas interviu "RBK-Ukraina".

Pasak jo, nuo 2020 metų sausio 1 dienos Ukrainos bendrovė perduos šalies dujų transportavimo sistemos valdymą nepriklausomam operatoriui, kuris turės pasirašyti sutartį su "Gazprom".

"Arba "Gazprom" pasirašo sutartį, ir tada dujų transportavimo sistemos nuvertinimo klausimas automatiškai išnyksta iš mūsų ieškinio, arba, atsiprašau, bet jūs turėsite tai kompensuoti", — pareiškė Kobolevas.

Anksčiau kompanijos vadovas pareiškė, kad dujotiekių "Nord Stream-2" ir "Turkijos srautas" paleidimas padarys Ukrainos dujų transportavimo sistemą nereikalingą.

"Naftogaz" vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenko savo ruožtu mano, kad tranzito sustabdymas 2020 metais yra labiausiai tikėtinas scenarijus, nes su "Nord Stream-2" Rusija neturės poreikio naudoti Ukrainos maršrutą dujų tiekimui į ES.

Pasak jo, praradusi tranzitą, Ukraina neteks apie 4 proc. BVP.

Ukrainos dujų transportavimo sistema

Energetikos srities ekspertas Dmitrijus Maruničius pažymėjo, kad Ukrainos dujų transportavimo sistema visiškai nedomina užsienio pirkėjų, be to, jei bus paleisti alternatyvūs Rusijos dujų tranzito maršrutai, Kijevas turės problemų.

Pasak Maruničiaus, investuotojų, norinčių investuoti į Ukrainos dujų transportavimo sistemą, iš esmės nėra.

Tranzitas

Rusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad dujų tranzitas per Ukrainą išliks, jei jis bus ekonomiškai naudingas. Tačiau kol kas, kaip pareiškė Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas, jis apsieina daug brangiau nei kitais maršrutais.

"Ten nustatytas aukščiausias tarifas — jis yra du ar du su puse karto didesnis", — pažymėjo Novakas.

"Be to, Ukrainos dujų transportavimo sistemos amžius yra apie 50 metų, ji yra gana nusidėvėjusi ir reikalauja didelių investicijų", — pridūrė ministras.

Ginčas tarp "Gazprom" ir "Naftogaz"

2016 metais "Naftogaz" ir šešios dukterinės įmonės pateikė ieškinį. Tada bendrovė kreipėsi į Tarptautinio trečiųjų teismo nuolatinių rūmų tribunolą Hagoje ir pareikalavo, kad Rusija išmokėtų 2,6 milijardo dolerių nuostolius. Ukrainos bendrovė nurodė, kad Kryme ji turėjo "daug vertingų energetikos aktyvų".

2017 metais Stokholmo arbitražas priėmė sprendimą ginčo dėl dujų tiekimo byloje ir nurodė Rusijos kompanijai sumokėti "Naftogaz" 2,56 milijardo dolerių (apie 2,262 milijardo eurų). Rusija apskundė šį sprendimą, tačiau Kijevas bandė priverstinai išieškoti lėšas.

Ukrainos bendrovė inicijavo dar vieną teisminį procesą prieš "Gazprom", kuriuo reikalauja peržiūrėti dujų tranzito tarifus 2018–2019 metams ir kompensuoti dar 11,6 milijardo dolerių dydžio "nepriemokas".

Anksčiau "Naftogaz" vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenko pareiškė, kad bendrovė yra pasirengusi sumažinti ieškinio "Gazprom" sumą iki dviejų milijardų dolerių, jei tranzitas tęsis po 2019 metų.

120
Tegai:
Gazprom, Ukrainos "Naftogaz", Rusija, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina pareiškė, kad Rusija turės pasirašyti dujų tranzito sutartį
"Naftogaz" pranešė apie savo pasirengimą sumažinti ieškinio "Gazprom" sumą
Ukraina prognozuoja dujų sutarties su Rusija nutraukimo pasekmes
"Naftogaz" teigia, kad laimėjo ginčą su Rusija dėl aktyvų Kryme