Elektros energija, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Baltijos šalys turi pasirinkti ar permokėti, ar sėdėti be elektros

144
(atnaujinta 15:28 2019.04.05)
Pasitraukusios iš BRELL, Baltijos respublikos gali susidurti su sunkia padėtimi energetikos sektoriuje. Tai gali turėti įtakos elektros sąnaudoms piko valandomis, sako ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, balandžio 5 — Sputnik. Latvijos valstybės saugumo tarnyba (VST) paskelbė ataskaitą, kurioje nurodoma, kad reikia pasirengti išeiti iš BRELL energetikos žiedo, siekiant sumažinti galimą nestabilios energijos tiekimo riziką.

Elektros tinklai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Remiantis VST vertinimais, ateinančiais metais aktualus bus klausimas dėl tolesnio Baltijos šalių energetikos sistemų integravimo į vieningą Europos sistemą, taip pat dėl Lietuvos ir Lenkijos tarptinklinio pajėgumo didinimo. Tikimasi, kad tai suteiks Baltijos šalims didesnį energetinį saugumą.

Interviu Sputnik Lietuva Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas sakė, jog tokia informacija skelbiama ataskaitoje, kad klausimas galėtų būti svarstomas politiniu lygmeniu, įskaitant ir Europos Komisiją.

Ekspertas pažymėjo, kad po pasitraukimo iš BRELL Baltijos šalims gali iškilti sunkumų energetikos sektoriuje. Tačiau jos nesugebės greitai vėl prisijungti prie Rusijos energetikos sistemos, nes reikės padaryti daug žingsnių atgal.

"Vis dėlto šiuo metu Baltijos šalių energetikos sistema gauna didelę elektros energijos dalį per povandeninius kabelius iš Švedijos, iš Suomijos. Ir dėl jų nesėkmės arba netgi suplanuoto remonto atvejais tuo pačiu metu padidės vidaus vartojimas, bus gana sunku padengti staigų vartojimo šuolį. Tiesą sakant, nebus vietos, iš kurios galima bus greitai pasisemti šios elektros energijos", — sakė jis.

Kondratjevas pažymėjo, kad šiuo atveju Baltijos šalių valdžios turės dvi galimybes.

"Greičiausiai, Baltijos šalys turės alternatyvą — arba numatyti kai kurių vartotojų uždarymo reguliavimą, apriboti elektros energijos tiekimą žmogui tokių piko valandų metu. Dar kartą pabrėžiu, nemanau, kad tai bus dažnas įvykis, tačiau jis vis dėlto gali įvykti. Arba kurti rezervinį pajėgumą, visų pirma šilumos energijoje. Šiuo atveju vartotojai turėtų pasiruošti, kad piko valandomis jiems teks už elektrą mokėti daug daugiau, nei dabar, nes galimybė importuoti elektros energiją iš Rusijos ir Baltarusijos bus uždaryta", — teigė jis.

Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

Iki 2025 metų Baltijos šalys bei Lenkija planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Susitarimas dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais buvo pasirašytas 2018 metų birželio mėnesį.

Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį.

Tuo tarpu Rusija jau yra visiškai pasirengusi dirbti izoliuotu režimu, jo bandymai numatyti gegužės mėnesį.

Kaip kovą pranešė Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Kozakas, Baltijos šalys planuoja atlikti panašius bandymus po to, kai paaiškės rezultatai Kaliningrado srityje.

Dabar Kaliningrado srities ryšys su Rusija palaikomas per Baltarusijos ir Baltijos šalių elektros tinklus. Ateityje saugų energijos tiekimą regionui užtikrins keturios naujos elektrinės: trys dujinės šiluminės jėgainės (Pregolskaja, Majakovskaja, Talachovskaja) ir anglies Primorskaja šiluminė jėgainė. Bendra elektrinių galia sieks apie vieną gigavatą.

144
Tegai:
Rusija, Baltijos šalys, BRELL
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (101)
Dar šia tema
Kaliningrado sritis yra pasirengusi atsijungti nuo Baltijos energetikos sistemų
Vyriausybei pateiktas įstatymas dėl sinchronizacijos su Europos tinklais
Latvijos valstybės saugumo tarnyba sunerimo dėl Baltijos šalių išėjimo iš BRELL
Astravo AE

Ekspertas: Lietuvos elitas sprendimus dėl BelAE priima negalvodamas apie šalies ateitį

(atnaujinta 22:04 2021.03.02)
Lietuvos elitas nesieja savo ateities su gimtine, priimdamas sprendimus, už kuriuos gaus piniginę kompensaciją iš kitos šalies, sakė ekspertas Kirilas Koktyšas

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Bendrovės "Litgrid" generalinis direktorius Rokas Masiulis anksčiau pareiškė, kad BelAE boikotuoti neįmanoma neatjungus Lietuvos elektros tinklų nuo energijos žiedo BRELL.

Komentuodamas šį teiginį interviu Sputnik Lietuva Rusijos politikos ekspertų ir konsultantų asociacijos valdybos narys, MGIMO Politikos teorijos katedros docentas Kirilas Koktyšas pažymėjo, kad politinis elitas lobsta priimamų sprendimų, kurie turės blogą poveikį gyventojams, sąskaita.

"Jei suprantame, kad tokio sprendimo įgyvendinimo algoritmas yra elito praturtėjimas arba elito politinio kapitalo stiprinimas daugumos nuskurdimo sąskaita, tai jokių problemų nėra. Jei Lietuvos elitas priklausytų nuo Lietuvos rinkėjų ir susietų savo ateitį su Lietuva, tada, žinoma, jie nepriimtų tokių sprendimų. Bet jei sprendimai priimami atsižvelgiant į tai, kad šiandieninis Lietuvos elitas arba tikisi sustiprinti savo pozicijas, parodydamas politinį lojalumą už atitinkamą materialinę kompensaciją, arba kraštutiniais atvejais svarsto galimybę išėjus į pensiją gyventi kitoje šalyje, tada viskas logiška. Ši schema gyvuoja nuo XIX a. — elito praturtėjimas daugumos nuskurdimo sąskaita. Tai, kad šie nelaimingieji gyvens blogiau, gaila, bet ką čia gali padaryti", — teigė ekspertas.

Savo ruožtu Masiulis pabrėžia, kad į Lietuvos tinklus gali patekti kai kurie techniniai elektros srautai, už kuriuos pinigai nėra mokami, tačiau svarbu, kad nebūtų komercinių tiekimų, dėl kurių būtų finansuojama Baltarusijos atominės energetikos pramonė.

Šiuo metu galiojantis Antiastravinis įstatymas numato, kad Lietuva negali vartoti Baltarusijoje pagamintos elektros. Tuo tarpu baltarusiška elektra, kuri fiziškai patenka į Lietuvą per Baltarusijos ir Lietuvos jungtį, yra suprekiaujama Latvijos prekybos zonoje. Tokiu būdu Lietuva vartoja ir sumoka už baltarusišką elektrą.

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Tegai:
Lietuva, BelAe
Vanduo

Lietuva planuoja investuoti į žaliojo vandenilio gamybos technologijas apie 30 mln. eurų

(atnaujinta 14:53 2021.03.02)
Taip pat šalies vandenilio platformos nariai aptarė demonstracinių projektų svarbą, didelį vandenilio technologijų plėtros potencialą transporto sektoriuje, aktualias ES teisėkūros iniciatyvas

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Lietuvos vandenilio platformos susitikime buvo aptartos priemonės, kurios gali paskatinti šių technologijų plėtrą respublikoje, ir investicijos, kurias planuojama skirti iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo, praneša Energetikos ministerija.

"Vandenilis yra nauja technologijų Lietuvoje kryptis, kuriai skirsime didelį dėmesį. Strateginiuose dokumentuose esame numatę  integruoti vandenilį dekarbonizuojant pramonės, transporto, energetikos ir pastatų sektorius. Tad tai yra dar viena labai svarbi atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) priemonė, padėsianti pasiekti klimato neutralumo tikslų", — teigia energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Pabrėžiama, kad šalies vandenilio platformos nariams buvo pristatytas Energetikos ministerijos parengtas reformų ir investicijų rinkinys, kurį planuojama finansuoti iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF). 

Pagrindinės energetikos ministerijos pasirinktos reformos ir investicijų kryptys yra AEI plėtra elektros gamybos sektoriuje ir Žalioji transporto sektoriaus transformacija.

Žaliojo vandenilio gamybos ir perdavimo į gamtinių dujų tinklus bei Vandenilio technologijų ir jų panaudojimo skatinimo mechanizmo sukūrimui preliminariai numatyta daugiau nei 30 mln. eurų. Lietuvos pasiūlytas reformas ir investicijas dar turi patvirtinti Europos Komisija.

Taip pat šalies vandenilio platformos nariai aptarė demonstracinių projektų svarbą, didelį vandenilio technologijų plėtros potencialą transporto sektoriuje, aktualias ES teisėkūros iniciatyvas.

"Lietuvos vandenilio platforma įkurta 2020 metų lapkričio 30 dieną, energetikos ministrui pasirašius bendradarbiavimo susitarimą su 19 verslo asociacijų bei įmonių", — teigiama pranešime.

Pabrėžiama, kad tai bendradarbiavimo formatas, kuris telkia šalies mokslo įstaigų, verslo ir viešojo sektoriaus atstovus bendram tikslui — siekti vandenilio technologijų plėtros šalyje. Lietuvos vandenilio platformoje šiuo metu yra 28 nariai.

Tegai:
Lietuva, Energetikos ministerija
Dar šia tema
Europos Komisija šį mėnesį pasiūlys "skiepų paso" taisykles
Lietuva paskelbė, kad nepavyks boikotuoti Astravo AE neišėjus iš BRELL 
Žemė

Mokslininkai prognozuoja žemės atmosferos katastrofą

(atnaujinta 22:12 2021.03.02)
Pasak jų, nelaimės priežastis bus padidėjęs Saulės aktyvumas, dėl kurio sumažės anglies dvideginio kiekis atmosferoje

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Žemės atmosfera ateityje praras visą laisvą deguonį. Tokią išvadą padarė japonų mokslininkas iš Toho universiteto Kazumi Ozaki ir jo kolega amerikietis Kristoferis Reinhardas (Christopher Reinhardt) iš Džordžijos technologijos instituto. Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Geoscience".

Žemė
© Photo : NASA/Barry Wilmore

Ekspertai, atsižvelgdami į geologinius, biologinius ir klimato veiksnius, sumodeliavo planetos atmosferos evoliuciją. Todėl jie sužinojo, kad Žemės atmosfera išliks gana stabili maždaug milijardą metų, o po to, per kelis tūkstančius metų, ji liks praktiškai be deguonies.

Pasak mokslininkų, nelaimės priežastis bus padidėjęs Saulės aktyvumas, dėl kurio sumažės anglies dvideginio kiekis atmosferoje. Kai šis rodiklis pasieks kritinį tašką, fotosintezės procesas planetoje bus sutrikdytas ir deguonis nustos patekti į atmosferą.

"Biosfera neturės laiko prisitaikyti prie tokių reikšmingų aplinkos pokyčių. Dabar šešėlyje pasislėpęs primityvių anaerobinių mikrobų pasaulis vėl dominuos", — apibendrino mokslininkai.

Tegai:
atmosfera, Žemė