Kyšininkavimas, archyvinė nuotrauka

Seimo narė: Sveikatos apsaugos ministerija turėtų imtis tikrosios kovos su korupcija

54
(atnaujinta 12:46 2019.04.17)
Pasak Agnės Bilotaitės, sveikatos priežiūrai iš valstybės biudžeto skiriamos lėšos naudojamos neracionaliai ir nepakankamai efektyviai

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė ragina sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą imtis veiksmingų priemonių kovojant su korupcija sveikatos priežiūros sektoriuje, rašoma Seimo pranešime žiniasklaidai.

Protestas prieš Sveikatos apsaugos ministerijos vaistų reformos
© Sputnik / Владислав Адамовский

Antradienį Valstybės kontrolės paskelbtas Sveikatos priežiūros sistemos vertinimas, pasak parlamentarės, rodo, kad ligšiolinė Sveikatos apsaugos ministerijos veikla, siekiant didesnio skaidrumo ir sistemos efektyvumo, buvo labiau imitacinė nei reali.

"Atlikti auditai parodė, kad kas penktas pacientas Lietuvoje į ligoninę guldomas nesant būtinybės. Pagal gyventojų skaičių gydytojų mums užtenka, įstaigų, teikiančių sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat, tačiau žmonės vis dar skundžiasi ilgomis eilėmis, kovoja dėl registracijos pas gydytoją. Peršasi išvada, kad sveikatos priežiūrai iš valstybės biudžeto skiriamos lėšos naudojamos neracionaliai ir nepakankamai efektyviai", — sako Bilotaitė.

Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos teigimu, Lietuva yra viena iš sparčiausiai senstančių Europos Sąjungos šalių. Prognozuojama, kad nuo 2014 iki 2050 metų darbingo amžiaus gyventojų skaičius Lietuvoje sumažės beveik per pusę, dėl to reikės vis daugiau lėšų sveikatos priežiūros paslaugoms finansuoti.

Pasak Seimo narės, Sveikatos apsaugos ministras turėtų imtis lyderystės ir pasiekti, kad sveikatos priežiūros sektorius, kuris iki šiol pagal apklausas įvardijamas kaip labiausiai korumpuotas, veiktų skaidriai. Jos teigimu, iki šiol per mažai dėmesio skiriama sveikatos priežiūros įstaigų vykdomų viešųjų pirkimų kontrolei, nėra užtikrinama, kad įstaigų įsigyjama medicinos įranga būtų maksimaliai naudojama, o pacientai laiku gautų aukščiausios kokybės paslaugas. 

"Tai, kad ministerija užmerkia akis prieš gyventojų skundus dėl neteisėtai reikalaujamų priemokų ligoninėse, yra skandalinga", — sako Bilotaitė.

Nors duodančiųjų kyšį medikams mažėja, didžiausia žala valstybei, pasak Seimo narės, daroma per neskaidrius medikų ir verslo, taip pat ligoninių vadovų ir vietos politikų ryšius. O apie tai paprastai nutylima.

54
Tegai:
lėšos, biudžetas, sveikatos priežiūros įstaigos
Dar šia tema
Sveikatos draudimu apdraustas kas aštuntas Lietuvos gyventojas
Politologas: Baltijos šalims "kova" su Rusija svarbesnė už švietimą ir sveikatos apsaugą
Fiktyvia sutartimi iššvaistytos lėšos neliko nepastebėtos
Tanklaivis Coral Favia

Jau ketvirtas: Lietuva Rusijos gavo naują SGD krovinį 

(atnaujinta 23:25 2021.04.10)
Per nepilną mėnesį Lietuva planuoja gauti daugiau nei 185 tūkstančius kubinių metrų SGD. Daugiausia jų tiekiama iš Rusijos Federacijos

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Ketvirtasis suskystintų gamtinių dujų (SGD) tanklaivis per mėnesį atplaukė iš Rusijos į Klaipėdos uostą. Tai liudija portalo "Marinetraffic.com" duomenys.

Su Olandijos vėliava plaukęs tanklaivis "Coral Favia" iš Vysocko, kur yra "Novatek" gamykla, šeštadienį, apie 04:20 val., atkeliavo į Klaipėdą. Šiuo metu tanklaivis prišvartuotas netoli Klaipėdos terminalo.

Šiame tanklaivyje telpa iki dešimties tūkstančių kubinių metrų SGD. Ankstesnė apie 9,5 tūkst. kubinių metrų partija iš Rusijos atkeliavo trečiadienį.

Iš viso balandžio mėnesį Lietuva tikisi gauti 185,5 tūkst. kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".

Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, šalį  pasiekia retos siuntos iš JAV.

Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Tegai:
Rusija, Lietuva, SGD
Elektros perdavimo linijos

Elektros linijų atjungimas pasienyje su Lietuva paveikė ir Latviją

(atnaujinta 23:24 2021.04.09)
Operatoriaus duomenimis, tai pirmas toks išjungimas respublikos istorijoje. Panašūs parą trunkantys bandymai bus atliekami ir sekmadienį

VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Bandymų metu buvo atjungtos keturios elektros linijos, jungiančios Lietuvą su Baltarusija, dėl to sumažėjo elektros tiekimas Latvijai, praneša RIA Novosti su nuoroda į elektros perdavimo sistemos operatorių "Litgrid".

Baltarusijoje ketvirtadienį vyko elektros sistemos bandymai, kurių metu buvo atjungtos tarpsisteminės elektros perdavimo linijos su Lietuva. Taip pat parą trunkantys bandymai, susiję su Baltijos šalių pasitraukimu iš BRELL energijos žiedo, numatomi Baltarusijoje balandžio 11 dieną.

Pasak operatoriaus "Litgrid", tai yra pirmasis visų keturių linijų atjungimas per visą šalies energetinę istoriją.

Stabilią Lietuvos energetikos sistemos veiklą užtikrina rezervai ir tarpsisteminės jungtys su Lenkija ir Švedija bei tarpsisteminės linijos su Latvija ir Rusijos Karaliaučiaus sritimi.

Per paros trukmės bandymus ketvirtadienį tarpsisteminiai pralaidumai tarp Lietuvos ir Latvijos buvo sumažinti nuo 1 334 MW iki 1 270 MW Latvijos kryptimi ir nuo 1 199 MW iki 1 149 MW Lietuvos kryptimi.

Be to, pralaidumas bus sumažintas per antruosius parą truksiančius bandymus balandžio 11 dieną.

Pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, kurioms neišvengiamai kils tarifai.

Tuo tarpu Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pabrėžė, kad Baltijos šalys kol kas turi pranašumą, kad elektrą galima gauti iš įvairių šaltinių, kurių jos neteks, jei išeis iš BRELL.

Tegai:
Latvija, Lietuva, Baltarusija, BRELL, Lietuvos pasitraukimas iš BRELL
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL
Širdies smūgis

Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį

(atnaujinta 00:22 2021.04.11)
Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Širdies priepuolio simptomus galima lengvai supainioti su kitais negalavimais. "Express", remdamasi Britų širdies fondo duomenimis, nurodo, kaip atpažinti mirtiną būklę, praneša RIA Novosti.

Svarbiausia yra tai, kad diskomfortas krūtinėje nepraeina, o paskui plinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kaklą, žandikaulį, nugarą, skrandį, rankas. Vien dėl šių simptomų reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga pajunta nerimą, panašų į panikos priepuolį.

Simptomai, ekspertų teigimu, gali tęstis kelias dienas arba pasireikšti staiga.

Anksčiau mokslininkai išsiaiškino, kaip kraujo grupė veikia širdies priepuolio riziką. Kaip paaiškėjo, žmonėms, turintiems antrąją ir trečiąją kraujo grupes, rizika susirgti širdies priepuoliu yra aštuoniais procentais didesnė nei pirmosios grupės žmonių.

Širdies priepuolis — rimta patologinė būklė, kurią sukelia ūmus širdies raumens aprūpinimo krauju sutrikimas (užsikimšimas trombu ir (arba) spazmas, širdį maitinančios arterijos aterosklerozinės plokštelės srityje), išsivysčius šio raumens dalies išemijai ir nekrozei (mirčiai).

Tegai:
širdis, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata