Baltarusijos AE statyba

Vilnius kaltina Minską dėl to, kad AE ne Lietuvoje, pareiškė kandidatas į prezidentus

82
(atnaujinta 13:18 2019.05.09)
Pasak Tomaševskio, po Ignalinos AE uždarymo Lietuva daug prarado ekonomikos srityje

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Lietuva neturi naudos iš konfrontacinės retorikos prieš Baltarusiją, pareiškė kandidatas į prezidentus, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas Valdemaras Tomaševskis.

Konfrontacinė retorika prieš Baltarusiją yra neteisinga — Lietuvai iš to jokios naudos, pareiškė Tomaševskis debatų metu su kitu kandidatu į Respublikos prezidentus, europarlamentaru Valentinu Mazuroniu LRT Radijo eteryje.

"Dabar iš Lietuvos pusės yra girdima konfrontacinė retorika dėl Astravo atominės elektrinės. Tai yra ir mūsų klaidų pasekmė, kad ta elektrinė atsirado. Mes uždarėme Ignalinos atominę elektrinę, ekonomine prasme praradome labai daug, Visagine, Rokiškyje, Zarasuose — ten didelė bedarbystė. Patys nesugebėjome pastatyti naujos, o dabar kaltiname Baltarusiją. Jie gina savo interesus", — pasakė Tomaševskis.

Kandidatas į prezidentus pateikė kaip pavyzdį Rusijos ir Baltarusijos santykius. Pasak jo, Rusija palaiko santykius ir gauna iš to naudos. Jis taip pat pažymėjo, kad Latvija palaiko geresnius santykius su Baltarusija nei Lietuva.

"Jeigu Baltarusija savo srautus nukreips į Latvijos uostus, mes prarasime labai daug", — pabrėžė Tomaševskis.

Po Tomaševskio Mazuronis taip pat pažymėjo, kad jei visos kaimyninės šalys pirks elektros energiją iš Baltarusijos AE, o Lietuva atsisakys jos, pastarajai tai nebus naudinga.

"To, kad mes nepirksime elektros energijos iš Astravo, nepalaiko ir Baltijos šalys, iš esmės, visi sako, kad jūs galbūt ir šaunuoliai, bet niekas nepalaiko, tai, ar tokia mūsų pozicija tikrai yra išmintingiausia?" — užduoda retorinį klausimą Mazuronis.

Taip pat abu kandidatai pabrėžė, kad būsimasis prezidentas turės stengtis gerinti santykius su kaimyninėmis šalimis.

Pasak Mazuronio, nepaisant konkurencijos, Baltijos šalių vienybė yra labai svarbi. Tomaševskis savo ruožtu pareiškė, kad jei taps prezidentu, jis užbaigs ginčą su Latvija dėl jūros sienos.

Ginčas tarp Lietuvos ir Baltarusijos aplink Baltarusijos AE

Baltarusijos AE statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuva nuolat pareiškia, kad projektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Asrtavo AE, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виктор Толочко, Александр Шурмелев

Be to, Vilnius paragino kitas šalis boikotuoti objekto statybą ir atsisakyti elektros energijos tiekimo. Seimas įstatymų lygmeniu uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Minskas laiko visas Vilniaus pretenzijas politizuotomis. Tuo pačiu metu Baltarusija ne kartą pabrėžė, kad Baltarusijos atominė elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad jos kaimynams nėra rizikos.

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai vyks gegužės 12 dieną kartu su dviem referendumais — dvigubos pilietybės ir Seimo narių skaičiaus mažinimo klausimais. Antrasis prezidento rinkimų turas numatytas gegužės 26 dieną — kartu su rinkimais į Europos Parlamentą.

Devyni kandidatai konkuruoja dėl Lietuvos prezidento posto. Naujausiais duomenimis, viešosios nuomonės apklausose pirmauja konservatorių kandidatė Ingrida Šimonytė. Antrojoje vietoje yra ekonomistas Gitanas Nausėda, trečiojoje — ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019
© Sputnik /
Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019
82
Tegai:
Valentinas Mazuronis, Valdemaras Tomaševskis, Baltarusija, Lietuva, Ignalinos AE, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (184)
Dar šia tema
TATENA paskelbė apie visišką avarinę parengtį Baltarusijos AE
Ekspertas: Lietuva pralaimėjo "kryžiaus karą" prieš Baltarusijos AE
Ekspertė: Lietuva nedarys nuolaidų Baltarusijos AE, nepaisant akivaizdžios naudos
Ekspertas: Baltijos šalys neatsisakys energijos iš Baltarusijos AE už patrauklią kainą
Baltarusijos energetikai mano, kad premjero planas dėl Astravo AE neįmanomas
Paksas: Baltarusijos AE galėtų aprūpinti elektros energija visą regioną
Lietuva skundėsi Europos Komisijai dėl Baltarusijos AE