Dujotiekis, archyvinė nuotrauka

Lietuva laukia ES paramos Lietuvos-Latvijos dujotiekio pajėgumams didinti

48
(atnaujinta 17:03 2019.06.11)
Bendra paraiška dėl ES paramos pateikta kartu su Latvijos dujų perdavimo sistemos operatoriumi "Conexus Baltic Grid"

VILNIUS, birželio 11 — Sputnik. Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid" pateikė paraišką dėl dujotiekio, jungiančio Lietuvą ir Latviją, pajėgumų didinimo projekto finansavimo, rašoma Energetikos ministerijos pranešime.

Bendra paraiška dėl ES paramos pateikta kartu su Latvijos dujų perdavimo sistemos operatoriumi "Conexus Baltic Grid".

Gegužės pabaigoje Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija pritarė dujotiekio jungties tarp Lietuvos ir Latvijos pajėgumų padidinimo projekto Lietuvos investicijų daliai — 4,7 mln. eurų. Planuojama, kad bendros investicijos šiam projektui sudarys 10,2 mln. eurų. Lietuvos–Latvijos jungties padidinimo statybų etapui tikimasi gauti didžiausią galimą ES paramą pagal Infrastruktūrų tinklų priemonę — iki 75 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Atsakymą dėl šiam svarbiam Baltijos šalių dujų rinkos plėtros projektui paramos numatoma gauti jau šių metų rudenį.

Pasak "Amber Grid" generalinio direktoriaus Sauliaus Bilio, padidinus dujų perdavimo pajėgumus tarp Lietuvos ir Latvijos, bus sudarytos geresnės sąlygos rinkai naudotis Klaipėdos SGD terminalu, Latvijos Inčukalnio požemine dujų saugykla, o nuo 2022-ųjų ir GIPL jungtimi.

"Integravus Baltijos šalių dujų rinkas į bendrą ES dujų rinką, ši jungtis taps svarbia maršruto, jungiančio Europos ir Rytų Baltijos regiono rinkas, dalimi", — sako "Amber Grid" vadovas.

Dujotiekio tarp Latvijos ir Lietuvos pajėgumų didinimo projektą numatoma įgyvendinti iki 2023 metų pabaigos. Užsitikrinus projekto finansavimą, numatoma skelbti viešuosius pirkimus statybos darbams Lietuvos teritorijoje atlikti. Preliminariai tai galėtų įvykti 2020 metų antroje pusėje.

48
Tegai:
dujos, Latvija, parama, ES
Dar šia tema
Bulgarija pasisakė už tiesioginio dujotiekio tiesimą iš Rusijos
Lenkija pasiūlė Lietuvai pakeisti dujotiekio trasos projektą
Honkongas, archyvinė nuotrauka

Honkongas mano, kad sankcijos smogs JAV įmonėms

(atnaujinta 11:48 2020.06.01)
Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trampas teigė, kad Vašingtonas ketina persvarstyti santykius su Honkongu

VILNIUS, birželio 1 — Sputnik. Bet kokios JAV sankcijos Honkongui taip pat palies JAV bendrovių Honkonge interesus, sakė Honkongo vyriausybės finansų sekretorius Polas Čanas (Paul Chan), praneša RIA Novosti.

Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trampas teigė, kad Vašingtonas ketina persvarstyti santykius su Honkongu.

"Verta paminėti, kad nepaisant JAV pareiškimų dėl ribojamųjų priemonių Honkongui, jos turi didžiulius ekonominius ir kitus interesus Honkonge. Per pastaruosius 10 metų JAV prekybos perteklius Honkonge sudarė milijardus dolerių, Honkongas šiame rodiklyje užima pirmąją vietą tarp JAV prekybos partnerių... Be to, JAV taip pat labai suinteresuotas Honkongo paslaugų sektoriumi, ypač finansiniu ir profesiniu sektoriumi, todėl bet kokios ribojamosios priemonės kartu pakenks ir Amerikos įmonių interesams Honkonge", — savo tinklaraštyje rašė jis.

Jis priminė, kad per metus Honkonge pagamintų ir į JAV eksportuotų prekių eksportas sudaro mažiau nei 2 % vietinės produkcijos, o eksporto vertė nesiekia 0,1 % viso Honkongo eksporto. Tuo tarpu aukštųjų technologijų importas iš JAV, pasak ministro, niekada nebuvo lengvas, o likusią dalį technologijų gali pakeisti europietiškos ar japoniškos.

"JAV yra didžiausia ekonomika pasaulyje. Bet kokios sankcijos gali sutrikdyti normalų rinkos veikimą. Mes nesiimsime to, tačiau atsargiai, atidžiai stebėsime ir laiku reaguosime", — rašė jis.

Kita vertus, Čanas priminė, kad Kinija yra antra pagal dydį ekonomika pasaulyje, nuolat palaikanti palyginti didelius ekonomikos augimo tempus, jos augimo dinamika ir didžiulė rinka pritraukia daugelio tarptautinių korporacijų plėtros interesus.

"Honkongas neišvengiamai kentės šiame dideliame žaidime, tačiau jei mes ir toliau išlaikysime savo ypatingą sistemą ir pranašumus, taip pat rinkos stabilumą, Honkongo, kaip tarptautinio finansinio centro Azijoje, statusas išliks unikalus", — teigė jis.

1992 metais JAV Kongresas priėmė įstatymą, kuris reglamentuoja JAV dvišalius santykius su Honkongu. Įstatyme numatytos specialios palankios sąlygos Honkongui prekybos ir muitų, išskyrus likusią Kinijos dalį, klausimais. Visų pirma Honkongui netaikomi tarifai ir muitai, kurie taikomi Kinijos prekėms.

Šių sąlygų poveikis tiesiogiai priklauso nuo to, kiek Honkongas, pasak JAV, išlaikys aukštą Kinijos centrinės vyriausybės autonomiją pagal principą "viena šalis, dvi sistemos". Jei JAV mano, kad autonomijos lygis yra nepakankamas, Jungtinių Valstijų prezidentas dekretu gali bet kuriuo metu panaikinti specialųjį statusą.

JAV Valstybės departamentas kasmet Kongresui pateikia situacijos Honkonge ataskaitą, kurioje pateikiamos rekomendacijos dėl specialiojo statuso išsaugojimo ar panaikinimo.

Tegai:
sankcijos, JAV, Honkongas
Dar šia tema
Trampas pareiškė, kad atidės G7 iki rugsėjo ir pakvies Rusiją
Kinija nugalėjo koronavirusą ir parodė, kad yra ne grėsmė, o pavyzdys. Kas toliau?
Dujų kompresorinė stotis, archyvinė nuotrauka

"Gazprom" atnaujino dujų tranzitą per Lenkiją

(atnaujinta 11:29 2020.06.01)
Nuo 6:00 iki 7:00 buvo išpumpuota 24,5 mln. kilovatvalandžių iš 36,1 mln. Taigi, rezervuoti dujotiekio pajėgumai panaudojami maždaug 68 %

VILNIUS, birželio 1 — Sputnik. Dujų tranzitas per Jamalo–Europos dujotiekio Lenkijos atkarpą buvo atnaujintas po keturių dienų prastovos. Tai rodo operatoriaus "Gascade", kuris dujas priima Vokietijoje, pateikti duomenys.

Nuo 6:00 iki 7:00 buvo išpumpuota 24,5 mln. kilovatvalandžių iš 36,1 mln. Taigi, rezervuoti dujotiekio pajėgumai panaudojami maždaug 68 %.

Rusiškų dujų tranzito per Lenkiją sutartis baigėsi gegužės 16 dieną, o nuo gegužės 17 dienos siurbimas Jamalo–Europos dujotiekio Lenkijos atkarpa bus vykdomas tik aukciono rezultatų pagrindu.

Gegužės mėnesį pajėgumų rezervacija buvo vykdoma kiekvieną dieną, o aukcionai buvo rengiami iš anksto visam birželio mėnesiui ir trečiajam ketvirčiui, pagal jų rezultatus buvo atitinkamai rezervuota 94 % ir 80 % vamzdyno pajėgumų.

"Gazprom" atstovas spaudai Sergejus Kuprijanovas teigė, kad nepaisant sutarties pabaigos, dujų tiekimas per Lenkiją vienaip ar kitaip bus tęsiamas. Vėliau jis pabrėžė, kad "Gazprom" vamzdynas bus naudojamas "pagal poreikį". Savo ruožtu Lenkijos vyriausybės atstovas energetikos infrastruktūros klausimais Piotras Naimskis teigė, kad šalis tikisi išlaikyti rusiškų dujų tiekimą per savo teritoriją.

Tegai:
Lenkija, dujos, Gazprom
Dar šia tema
"Gazprom" nutraukia tranzitą per Lenkiją per "Jamalo–Europos" dujotiekį
"Gazprom" sustabdė dujų tranzitą Jamalo–Europos dujotiekiu
Sakmė apie prarastą pelną. Lenkija nekantrauja pažvelgti į "Gazprom" kišenę
Protestai JAV

Iranas ragina JAV valdžią nutraukti smurtą prieš savo piliečius

(atnaujinta 12:07 2020.06.01)
Susitikimo metu Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abasas Musavis kalbėjosi angliškai tiek JAV valdžios institucijoms, tiek JAV piliečiams, išreikšdamas paramą pastarosioms dėl "žeminančios priespaudos", kuriai jie priešinasi

VILNIUS, birželio 1 — Sputnik. Irano užsienio reikalų ministerija paragino JAV valdžią nutraukti smurtą prieš savo piliečius, remdamasi sulaikymo metu mirusio afroamerikiečio žodžiais, kad jis negali kvėpuoti, praneša RIA Novosti.

Susitikimo metu Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abasas Musavis kalbėjosi angliškai tiek JAV valdžios institucijoms, tiek JAV piliečiams, išreikšdamas paramą pastarosioms dėl "žeminančios priespaudos", kuriai jie priešinasi.

"Žinutė JAV pareigūnams ir policijai: sustabdykite smurtą prieš savo piliečius, leiskite jiems kvėpuoti", — kreipdamasis į valdžios institucijas sakė jis.

Po afroamerikiečio George'o Floydo mirties dėl policijos kaltės, kilo riaušės Mineapolyje ir keliuose kituose JAV miestuose.

Internete pasirodė vaizdo įrašai, kuriuose buvo matyti, kad policija antrankius uždėjo Floydui, paguldė jį ant žemės ir vienas iš policininkų užlipo ant kaklo su keliu.

Floydas vaizdo įraše kelis kartus sako, kad negali kvėpuoti, tada nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos metu. Prasidėjus riaušėms, keturi policininkai buvo atleisti, o vienas iš jų buvo apkaltintas aplaidumu.

Tegai:
protestai, Iranas, JAV
Dar šia tema
JAV užfiksuota dešimtys smurto ir grasinimų žurnalistams atvejų
Vašingtono centre protestuotojai niokoja parduotuves ir biurus