Klaipėdos SGD terminalas

Ekspertas pasakė, kaip Lietuva pažeidžia ES principus energetikos srityje

83
(atnaujinta 09:33 2019.06.24)
Lietuva bando pateikti istoriją su "Nord Stream-2" taip, tarsi visos ES šalys su ja sutinka, pasakė Nacionalinio energetikos saugumo fondo vyresnysis analitikas Igoris Juškovas

VILNIUS, birželio 24 — Sputnik. Lietuva pati negerbia Europos Sąjungos principų ir stengiasi įpiršti kitoms Europos šalims savo požiūrį, kad "Nord Stream-2" neva yra žalingas projektas Europai, pareiškė interviu Sputnik Lietuva Nacionalinio energetikos saugumo fondo vyresnysis analitikas Igoris Juškovas.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pavadino projektą "Nord Stream-2" Europos politikos sutartinumo testu. Jis pareiškė, kad dujotiekio tiesimas rodo, jog jo realizacijoje dalyvaujančios Europos šalys nesilaiko bendrų principų, o patį projektą pavadino "nepagarba" pagrindinei ES politikai.

"Kodėl staiga "Nord Stream-2" prieštarauja Europos Sąjungos interesams, didelis klausimas, manau, kad iš tikrųjų taip nėra. Lietuva bando pateikti šią istoriją taip, tarsi visi Europos Sąjungoje sutinka su tuo, kad "Nord Stream-2" yra blogas ir žalingas Europos Sąjungai projektas.  Iš tikrųjų taip nėra. Jis [Linkiavičius] kaitalioja sąvokas. Ir iš tikrųjų išeina, kad Lietuva negerbia Europos Sąjungos normų", — sako Juškovas.

Analitikas priminė, kad "Nord Stream-2" yra reikalingas ir pelningas projektas Europos Sąjungai, nes jis grindžiamas privačiomis lėšomis ir nieko nekainuoja ES. Tuo pačiu metu naujasis dujotiekis padidins dujų tiekimo patikimumą Europoje.

Juškovas klausia, kodėl Lietuva pastatė Klaipėdos SGD terminalą ir niekas neprieštaravo, o Vokietija negali pastatyti dujotiekio. Jo nuomone, čia galima įžvelgti nepagarbą Vokietijos interesams.

"Jei Lietuva mano, kad Rusijos dujos yra blogos, kenksmingos, kurios neturėtų patekti į Europos Sąjungą, tai kodėl Lietuva pati neatsisakė pirkti Rusijos dujas. Tiesiogiai į Lietuvą tranzitu per Baltarusiją eina dujotiekis iš Rusijos. Kodėl į Vokietiją negali eiti toks pat dujotiekis? Be to, Lietuva perka Rusijos SGD. Jei norite būti nuoseklūs, atsisakykite Rusijos dujų apskritai", — pažymėjo analitikas.

Vilnius bando įpiršti Europos šalims savo požiūrį į šį projektą, pabrėžė Juškovas. Tačiau, pasak jo, dujotiekis "Nord Stream-2" taip pat domina Europos verslą, kuris dalyvauja projekte.

""Nord Stream-2" atitinka visas Europos teisės normas. Jis juos atitinka, todėl ir statomas", — padarė išvadą ekspertas.

"Nord Stream-2"

Projekto "Nord Stream-2" dvi dujotiekio atšakas, kurių bendras ilgis — 55 mlrd. kubinių metrų dujų, nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją žadama pastatyti per metus. 

Dujotiekis bus tiesiamas per Rusijos, Suomijos, Švedijos, Danijos ir Vokietijos teritorinius vandenis arba išskirtines ekonomines zonas. "Nord Stream 2 AG" liko gauti statybos leidimą tik iš Danijos.

Prieš dujotiekio tiesimą pasisako JAV, kurios ketina tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES, Ukraina, nes baiminasi prarasti pajamas iš Rusijos dujų tranzito, Lenkija ir kai kurios kitos valstybės.

Pasak kritikų, "Nord Stream-2" yra politinis projektas. Tuo tarpu Rusijos valdžios institucijos ne kartą pareiškė, kad projektas yra komercinis, o jo tikslas — padidinti Europos energetinį saugumą. Dujotiekio statybą taip pat palaiko Vokietija, Norvegija ir Austrija, kurios suinteresuotos turėti patikimus dujų tiekimus.

Projektą planuojama baigti dar šiais metais.

Šiaurės srautas-2
© Sputnik /
"Šiaurės srautas-2"
83
Tegai:
Nord Stream-2, Lietuva, ES, energetika
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (270)
Dar šia tema
"Nord Stream 2 AG" nutiesė 58,7 proc. dujotiekio "Nord Stream-2"
Bundestagas atsakė į JAV grasinimus dėl "Nord Stream-2"
Daug neatsakytų klausimų: ar "Nord Stream-2" šiemet pradės veikti
Danija atsakė į "Gazprom" žodžius dėl "Nord Stream-2" statybų sulaikymo