Baltarusijos atominės elektrinės statybos, archyvinė nuotrauka

Nausėda apgailestauja dėl Latvijos sprendimo pirkti elektrą Astravo AE

51
(atnaujinta 00:43 2019.08.17)
Latvijos vyriausybė palaikė Ekonomikos ministerijos siūlymą perkelti elektros energijos prekybą su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Vilniaus ketinimo nebepirkti elektros iš Baltarusijos

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda apgailestauja dėl Latvijos ketinimo pirkti elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės, pranešė laikraštis "Izvestija" su nuoroda į Lietuvos žiniasklaidą.

Lietuvos vadovas kaimynų sprendimą pavadino politiniu.

"Latvių sprendimas yra politinis sprendimas. Kiek žinau, konsultacijos su Lietuvos energetikos ministerija vyko, bet nepasibaigus konsultacijoms buvo padarytas toks sprendimas, ir dėl to tenka tik apgailestauti", — žurnalistams Berlyne trečiadienio vakarą sakė Lietuvos prezidentas.

Latvijos ministrų kabinetas pritarė Ekonomikos ministerijos siūlymui perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Lietuvos nenoro pirkti elektrą iš Baltarusijos, atsižvelgiant į jos poziciją Astravo AE.

Latvijos vyriausybė teigė, kad Vilniaus veiksmai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims. Todėl pasiūlė atidaryti tarpvalstybinę prekybą tarp Latvijos ir Rusijos.

Šiuo metu Baltijos šalys trūkstamą elektrą iš trečiųjų šalių gali įsigyti tik per Lietuvą, tačiau techniškai ją įmanoma tiekti ir per kitas šalis.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus.

Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad jis kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Vilnius kvietė kaimynus boikotuoti projektą, tačiau nesėkmingai. Tuomet Lietuvos valdžia įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere Angela Merkel Nausėda sakė, kad Astravo AE statoma pažeidžiant saugos reikalavimus. Jo nuomone, objekto statybos vieta buvo pasirinkta remiantis geopolitiniais, o ne ekonominiais sumetimais.

Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

51
Tegai:
Gitanas Nausėda, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (241)
Dar šia tema
Matvijenko siūlo rusams ir baltarusiams išrinkti Astravo AE pavadinimą
Lietuva ragina TATENA "patarti" Minskui atidėti Astravo AE paleidimą
Vilniaus gyventojai kviečiami dalyvauti galimos Astravo AE avarijos pratybose