Astravo AE statybos, archyvinė nuotrauka

Ekspertas papasakojo, kaip Astravo AE atidarymas sunaikins "Baltijos vienybės" idėją

125
(atnaujinta 16:48 2019.08.17)
Latvijos vyriausybė palaikė Ekonomikos ministerijos siūlymą perkelti elektros prekybą su trečiosiomis šalimis arčiau šalies sienų, atsižvelgdama į Lietuvos ketinimą nutraukti energijos pirkimą Baltarusijoje dėl tariamo Baltarusijos AE nesaugumo

VILNIUS, rugpjūčio 17 — Sputnik. Lietuvos ir Latvijos nesutarimai dėl Baltarusijos AE gerai iliustruoja tai, kas vyksta Baltijos šalių santykiuose. Šią nuomonę portalui "RuBaltic.Ru" išreiškė Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas.

Latvijos vyriausybė palaikė Ekonomikos ministerijos siūlymą perkelti elektros energijos prekybą su trečiosiomis šalimis arčiau šalies sienų, atsižvelgdama į Lietuvos ketinimą nutraukti energijos pirkimą iš Baltarusijos dėl tariamo jos atominės elektrinės nesaugumo.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda "apgailestauja" dėl šio sprendimo. Anot jo, Latvijos valdžia vadovavosi politiniais interesais.

"Tai gerai iliustruoja vadinamąją "Baltijos dramą". Bet ji toli gražu ne pirmoji. Lietuvos ir Latvijos santykiai pablogėjo dėl poreikio atnaujinti geležinkelių tranzitą. Daugelį metų Lietuva bandė užkirsti kelią tam, kad vietinės įmonės krovinius perkrautų Latvijos uostuose, o ne Klaipėdoje. Tas pats vyksta ir elektros energijos pramonėje", — teigė Kondratjevas.

Ekspertas mano, kad Lietuvos politikai nesėkmingai bandys apeliuoti į "Baltijos vienybės" idėją, norėdami užkirsti kelią Latvijai pirkti "pavojingą" Baltarusijos elektrą.

"Ką turėtų daryti Lietuva, kai, paleidus Astravo AE, importuodama elektros energiją, Latvija taps "elektros mazgu"? Jei Lietuvos įmonė norės pirkti elektrą iš Latvijos, ji tai padarys. Nes teisiškai to uždrausti beveik neįmanoma. Lietuvos politikai darys spaudimą savo kaimynams, apeliuodami į vadinamosios "Baltijos vienybės" idėją, tačiau abejoju, ar Latviją tai paveiks", — apibendrino ekspertas.

Lietuvos valdžia mano, kad Astravo AE kelia grėsmę nacionaliniam saugumui dėl jos vietos (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir dėl to, kad projektą įgyvendins Rusijos "Rosatom".

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus.

Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Vilnius kvietė kaimynus boikotuoti projektą, tačiau nesėkmingai. Tuomet Lietuvos valdžia įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere Angela Merkel Nausėda sakė, kad Astravo AE statoma pažeidžiant saugos reikalavimus. Jo nuomone, objekto statybos vieta buvo pasirinkta remiantis geopolitiniais, o ne ekonominiais sumetimais.

Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

125
Tegai:
Baltijos šalys, Astravo AE
Dar šia tema
Linkevičius papasakojo JAV Atstovų rūmų nariui apie Astravo AE "keliamas grėsmes"
Latvija pirks rusišką elektrą po Astravo AE paleidimo
Vilniaus gyventojai kviečiami dalyvauti galimos Astravo AE avarijos pratybose