Baltarusijos atominė elektrinė, archyvinė nuotrauka

Politologas: Lietuva bando užkirsti kelią Rusijos ir Baltarusijos bendradarbiavimui

49
(atnaujinta 22:54 2019.08.26)
Gali būti, kad Lietuva nori integruoti Minską į Europos energetikos sistemą, kaip tai darė pačios Baltijos šalys

VILNIUS, rugpjūčio 26 — Sputnik. Buvęs Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, "Lietuvos demokratijos patriarchas" Vytautas Landsbergis Baltarusijos atominės elektrinės statybų pradžią pavadino "žūtimi" Lietuvai. Jis sakė, kad artėja branduolinė ir demografinė katastrofa.

Interviu Sputnik radijui politologas Aleksejus Zudinas teigė, kad šitaip Landsbergis pasakė, siekdamas sudaryti neigiamą Rusijos branduolinės energijos įvaizdį, nes Astravo AE yra kuriama dalyvaujant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

"Pareiškimai buvo padaryti pirmiausia tam, kad būtų sukurtas neigiamas Rusijos branduolinės energijos įvaizdis. O tai yra vienas iš svarbiausių mūsų šaltinių, kuriame turime labai didelį pranašumą. Antra, kad būtų užkirstas kelias bent jau Rusijos ir Baltarusijos bendradarbiavimui energetikos srityje", — sakė politologas.

Pasak jo, Baltarusija yra energetiškai susijusi su Rusija, ir panašu, kad Lietuva šiuo atžvilgiu tikisi atitraukti Baltarusiją nuo Rusijos ir perorientuoti ją į integraciją į Vakarų energetikos tinklus.

Anksčiau Valstybinė atominės energijos saugos inspekcija (VATESI) sukritikavo dokumentą, kuriame yra priemonių, skirtų pagerinti Astravo AE saugos lygį, sistema. Šį planą pateikė Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerija.

Inspekcijos pranešime teigiama, kad Minskas neva neatitiko visų būtinų saugos reikalavimų. Šiuo atžvilgiu inspekcija pareikalavo peržiūrėti dokumentą ir nustatyti konkrečias saugumo gerinimo priemones.

"Mes laikomės nuomonės, kad Baltarusijos atominė elektrinė neturėtų būti paleidžiama, kol nebus įgyvendintos visos rekomendacijos", — sakoma VATESI pranešime.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dar kartą apkaltino Minską saugos standartų pažeidimais statant Astravo AE. Jo nuomone, nacionaliniame veiksmų plane, paremtame  Astravo AE testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais iki paskelbto objekto paleidimo, nėra numatyta įgyvendinti Espoo konvencijos šalių Ženevos susitikimo ekspertų Minskui pateiktas rekomendacijas.

Vilniaus ir Minsko ginčai dėl Baltarusijos AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

Lietuva pasisako prieš projekto įgyvendinimą. Baltijos šalių politikai nuolat pareiškia, kad elektrinė neva kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui. Vilnius įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

Šią savaitę TATENA ekspertai apibendrino savo misijos Astravo AE rezultatus. Misijoje dalyvavo Armėnijos, Belgijos, Brazilijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Rusijos, Slovakijos ir JAV atstovai.

Tarptautinis reguliuotojas atkreipė dėmesį į Minsko norą sustiprinti atominės elektrinės saugumą iki pirmojo energijos bloko paleidimo. Ekspertai taip pat atkreipė dėmesį į patikimą visuomenės įspėjimo apie ekstremaliąsias situacijas atvejais sistemą, apsauginės konstrukcijos ir priedangos AE darbuotojams buvimą, taip pat integruotą valdymo panelę, specialiai suprojektuotą mobiliosios įrangos stebėjimui ir valdymui ekstremalių situacijų metu.

49
Tegai:
statyba, Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Rusija, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
Dar šia tema
Ekspertas papasakojo, kaip Astravo AE atidarymas sunaikins "Baltijos vienybės" idėją
Rusija, Ukraina ir Astravo AE: apie ką kalbėjo Lietuvos ir Estijos vadovai Taline
Ekspertas: ES šalys atsisako remti boikotuojančią Astravo AE Lietuvą
Nord Stream-2

Vokietijai susidurs su ieškiniais, jei "Nord Stream-2" projektas bus sustabdytas

(atnaujinta 13:21 2021.02.28)
Vokietijos aplinkos ministrė teigia, kad šalis negali atsisakyti anglies, branduolinės energijos ir dujų vienu ypu

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Vokietija rizikuoja susidurti su ieškiniais dėl žalos, jei bus sustabdyta "Nord Stream-2" statyba, interviu "Welt am Sonntag" sakė Vokietijos aplinkos ministrė Svenja Šulcė.

"Mes negalime atsisakyti anglies, branduolinės energijos ir dujų vienu ypu", — sakė ji. Anot jos, Vokietijai per šį ir kitą dešimtmetį reikės dujų.

"Be to, jei sustabdysime projektą, rizikuojame susidurti su reikalavimais atlyginti žalą tarptautiniuose arbitražo teismuose", — sakė ji.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.

"Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Nord Stream-2

Vokietijos diplomatas įvardijo tris "Nord Stream-2" užbaigimo sąlygas

(atnaujinta 12:22 2021.02.28)
Pabrėžiama, kad kai kurios ES šalys ir Jungtinės Valstijos daro rimtą spaudimą Vokietijai, siekdamos užkirsti kelią projekto įgyvendinimui

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Miuncheno saugumo konferencijos vadovas Volfgangas Išingeris straipsnyje "Spiegel" pasakojo, kokiomis sąlygomis Rusija galės užbaigti "Nord Stream-2" statybą.

Jis priminė, kad dabar kai kurios ES šalys ir Jungtinės Valstijos daro rimtą spaudimą Vokietijai, siekdamos užkirsti kelią projekto įgyvendinimui. Nepaisant to, diplomatas mano, kad statybų sustabdymas yra "labai bloga idėja", nes tai pareikalaus skaudaus teismo su galimybe padaryti milijardų dolerių žalą "Gazprom" ir nebaigtam dujotiekiui Baltijos jūros dugne.

"Nesvarbu, ar kam nors tai patinka, ar ne, Vokietijai ir kitoms Europos šalims rusiškų dujų prireiks dar daugeliui metų į priekį", — prisiminė jis.

Jo nuomone, yra "mažiau patrauklus" variantas, kuris apima "Nord Stream-2" užbaigimą, su sąlyga, kad dujotiekio veikimas priklausys nuo ES sprendimų ir Rusijos elgesio. Diplomatas pabrėžia, kad tam reikia žengti tris žingsnius.

Pirma, Vokietija turėtų įvesti "Nord Stream-2" avarinio išjungimo mechanizmą su galimybe ES prieiti prie jo.

Antra, Berlynas galėtų pasiūlyti Briuseliui ir Vašingtonui "Euroatlantinę energijos sutartį", skelbiančią ankstyvą perėjimą prie atsinaujinančių energijos šaltinių, stiprinantį Europos dujų rinkos vientisumą ir didinančią paramą Ukrainai bei jos ekonominei plėtrai. Anot jo, prie šios sutarties galėtų prisijungti ir Maskva.

Trečia, Vokietija gali susieti dujotiekio pradžią su Rusijos įvykdytomis daugeliu politinių sąlygų, pavyzdžiui, Ukrainos klausimu ir Aleksejaus Navalno byla.

Miuncheno konferencijos vadovas pabrėžė, kad nesvarbu koks požiūris būtų pasirinktas, Berlynas turi derinti savo veiksmus su Europos Komisija, JAV ir partneriais Rytų Europoje, kad palaikytų "naują transatlantinį romaną" ir visa tai paversti "strateginiu derybų žetonu".

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.

"Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.

Tegai:
Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Medicininės kaukės

Europos šalyje netyčia buvo platinamos užnuodytos kaukės

(atnaujinta 14:49 2021.02.28)
Ataskaitoje teigiama, kad jose gali būti mikroskopinių sidabro ir titano dioksido dalelių, kurios įkvėpus gali pakenkti kvėpavimo takams

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Belgijos valdžios institucijos netyčia išplatino medicinines kaukes, kuriose galėjo būti toksinių medžiagų. Apie tai praneša "The Brussels Times", remdamasi konfidencialia Belgijos visuomenės sveikatos tyrimų instituto ataskaita.

Iš viso Europos vyriausybė nemokamai atidavė 15 milijonų audinių kaukių. Visus juos Azijoje gamino Liuksemburge įsikūrusi bendrovė "Avrox". Ataskaitoje teigiama, kad jose gali būti mikroskopinių sidabro ir titano dioksido dalelių, kurios įkvėpus gali pakenkti kvėpavimo takams.

Mokslininkai perspėjo, kad dėvėjus šias kaukes gali išsivystyti plaučių uždegimas, ypač tarp tų, kurie serga lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis. Po publikacijų žiniasklaidoje šalies sveikatos ministras sakė, kad kaukių pavojingumas dar neįrodytas. Tačiau raginama vaistininkus laikinai nutraukti nešiojimą ir atsargumo tikslais platinti anksčiau išduodamas kaukes.

Anksčiau buvo pranešta, kad Čekijos valdžia išleido dekretą, pagal kurį respublikos gyventojai nuo vasario 25 dienos sausakimšose vietose privalo dėvėti dvi kaukes vienu metu. Šalies sveikatos ministras Janas Blatni paaiškino, kad vietoj dviejų kaukių bus galima dėvėti respiratorius be iškvėpimo vožtuvo, kurie turi tam tikrą FFP2 ar KN95 apsaugą.

Tegai:
apnuodijimas, Belgija, kaukės