Elektros tiekimo linijos, archyvinė nuotrauka

Rusija pasipelnys to, kad Lietuva ir Latvija ginčijasi dėl Baltarusijos AE

25
(atnaujinta 14:49 2019.08.28)
Pradėjus veikti Astravo AE, Lietuva ketina nutraukti jungtis su Baltarusija; Latvija, bijodama elektros energijos trūkumo, ketina perkelti prekybą prie sienos su Rusijos Federacija

VILNIUS, rugpjūčio 28 — Sputnik. Lietuvos ir Latvijos ginčą dėl galimo elektros energijos importo iš Astravo AE per Rusiją gali tekti spręsti Europos Komisijoje, rašo Sputik Latvija su nuoroda į Lietuvos elektros perdavimo operatoriaus "Litgrid" vadovą Daivį Virbicką.

Šiuo metu prekyba elektra tarp Baltijos ir trečiųjų šalių vykdoma tik per Lietuvą. Kadangi Lietuva ketina blokuoti elektros energijos importą iš statomos Astravo AE, Latvijos elektros perdavimo įmonė AST ketina ją importuoti. Latvijos vyriausybė nusprendė perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie Latvijos sienos.

Virbickas pripažino, kad Baltarusijos elektra į Lietuvą gali patekti per Rusiją ir Latviją.

"Tokiu atveju baltarusiai parduos elektrą Rusijai, o rusai — Latvijai. Toks scenarijus yra įmanomas", — sakė Virbickas.

"Į Rusiją elektra gali patekti iš bet kur — Baltarusijos, Ukrainos. Bet tai nebūtų baltarusiškos elektros patekimas į Baltijos šalis. Tai būtų rusiškos elektros importas. Iš Latvijos elektra parduodama per biržą, ir čia jau nėra kilmės garantijų", — pridūrė jis. 

Anot Virbicko, norint perduoti prekybą pasienyje, Latvija turi gauti visų Baltijos šalių energetikos sistemų operatorių sutikimą.

"Yra pasirašytas kodeksas, kurio visi turi laikytis. Jei latviai sukuria savo prekybą, tai būtų kodekso pažeidimas. Šiandien Latvijai reikalingas mūsų parašas", — sakė jis.

Jei Latvija vis dėlto pažeistų kodeksą ir pradėtų prekiauti elektra, Virbicko teigimu, tada Lietuva kreipsis į Briuselį, į Europos Komisiją, kad ginčas būtų išspręstas.

Baltarusijos AE statyba

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

Lietuva nuolat teikia pretenzijas kaimyninei Baltarusijai dėl atominės elektrinės. Visų pirma, Lietuvos valdžia nepagrįstai kaltina Minską saugos normų pažeidimu statant objektą. Be to, Vilnius bandė surengti kampaniją Europoje prieš elektros įsigijimą iš objekto, tačiau nesėkmingai. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

Praėjusią savaitę Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) sukritikavo dokumentą, kuriame yra priemonių, skirtų pagerinti Baltarusijos AE saugos lygį, sistema.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad nei per streso testus, nei per partnerių atliktas patikras nenustatyta saugumo pažeidimų. Be to, Baltarusijos URM priminė, kad Vilnius griežtai kontroliuoja Baltarusijos AE, tačiau branduolinę saugą savo teritorijoje vertina skirtingai.

Taigi, anot URM, Ignalinos AE įvyko pažeidimų, susijusių su saugumui užtikrinti svarbių sistemų eksploatacija. Tačiau Lietuva nepateikė savo kaimynams jokių duomenų apie pažeidimų pobūdį ir kada jie bus pašalinti.

Pasak Baltarusijos valdžios atstovų ir daugelio ekspertų, už įnirtingų Vilniaus išpuolių stovi politiniai motyvai ir pavydas sėkmingesniam energetikos plėtroje kaimynui.

25
Tegai:
Rusijos Federacija, Latvija, Lietuva, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (244)
Dar šia tema
Seimas patikrins Latvijos bendrovės Lietuvoje sąsajas su Rusija ir Baltarusija
Lietuvoje patikslintos "Spectrum Baltic" sąlygos importuoti elektrą iš Rusijos
Vilniaus valdžia atšaukė pratybas, kurių metu turėjo būti imituota nelaimė Astravo AE
Baltarusija pateikė TATENA branduolinės saugos laikymosi ataskaitą