Krovininis konteineris į Kiniją, archyvinė nuotrauka

JAV atima Baltijos ir Rytų Europos šalių Kinijos pinigus

58
(atnaujinta 21:43 2019.09.04)
Amerikos emisarai Rytų Europoje pastaruoju metu nepaiso savo kolegų verkšlenimų apie "Rusijos grėsmę", tačiau nuolat pabrėžia Kinijos grėsmę ir reikalauja su ja kovoti

VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Diplomatinis skandalas tarp Lietuvos ir Kinijos galutinai palaidojo Klaipėdos uosto viltis sulaukti Kinijos investicijų ir gauti riebų kąsnį Naujojo šilko kelio projekte, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksandras Nosovičius.

Tuo tarpu ankstesnį santykių tarp Lietuvos ir Kinijos pablogėjimą paskatino JAV ambasada Vilniuje. Amerikos emisarai Rytų Europoje pastaruoju metu nepaiso savo kolegų verkšlenimų apie "Rusijos grėsmę", tačiau jie nuolat pabrėžia Kinijos grėsmę ir reikalauja su ja kovoti. Gerų santykių su JAV kaina yra vilties pagerinti savo ekonominę situaciją pritraukiant didžiulius Kinijos išteklius atsisakymas.

Rugpjūčio 23 dieną Vilniaus centre įvyko solidarumo su protestuotojais Honkonge mitingas. Susirinkimo metu Katedros aikštėje pasirodė žmonės su KLR vėliavomis, kaip paaiškėjo, Kinijos ambasados ​​darbuotojai. Tarp jų ir Honkongo autonomijos gynėjų kilo konfliktas.

Praėjus pusantros savaitės Lietuva nusprendė, kad reikia pasipiktinti, ir pareiškė, kad diplomatinių skyrių darbuotojai neturi teisės kėsintis į susirinkimų laisvę ir trikdyti viešosios tvarkos. Jie gali tyliai stebėti, bet nesikišti į demokratinį procesą.

Todėl Kinijos ambasadorius Vilniuje buvo iškviestas į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją, kur jam buvo įteikta protesto nota. Nereikia nė sakyti, kad oficialus Vilnius remia protestus prieš žemyninę Kiniją Honkonge, laikydamas juos demokratijos apraiška.

Kitą dieną Kinija atsakė Vilniui.

"Kalbėdamas apie situaciją Lietuvoje, turiu pasakyti, kad ten yra laikomasi visų Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių oficialių įsipareigojimų. Jie nepažeidė vietinių įstatymų", — teigė oficialus Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.

Skandalas sulaukė didelio atgarsio: be lietuvių, apie jį rašė daugybė užsienio žiniasklaidos priemonių, tarp jų ir "Amerikos balsas". Galbūt toks ir buvo Vilniaus tikslas.

Ankstesnį Lietuvos ir Kinijos santykių skandalą tiesiogiai įžiebė JAV ambasada Vilniuje, kuri paragino Lietuvą nepalaikyti jokių santykių su Kinija.

Šių metų gegužę "Reuters" pranešė, jog JAV ambasadorius reikalavo, kad Lietuvos ministras pirmininkas uždraustų Kinijos "Huawei" išmaniuosius telefonus šalyje kaip grėsmę NATO sąjungininkų saugumui. Vyriausybė neišdrįso uždrausti "Huawei", tačiau Lietuvos specialiosios tarnybos šiais metais iš dalies patenkino užjūrio sąjungininkų susirūpinimą, pirmą kartą grėsmių sąraše be "Rusijos grėsmės" paminėdamos kinus.

Dabar Kinija ne prasčiau nei Rusija "užmezga ryšius su Lietuvos politikais", "domisi jos vidaus ir užsienio politika, karine sfera ir ateities planais". Todėl į bendradarbiavimą su ja reikia žiūrėti labai atsargiai.

Šiuo atžvilgiu Lietuvos specialiosios tarnybos gali būti ramios.

Po daugybės diplomatinių skandalų tarp Vilniaus ir Pekino nebus bendradarbiaujama, nes Kinija nenukreips juanių ten, kur vykdoma nedraugiška politika.

Dabartiniai "mandagumo mainai" yra tik ledkalnio viršūnė. Pastaraisiais mėnesiais Lietuvos deputatai reikalavo ištirti "Huawei" šnipinėjimo galimybes, specialiosios tarnybos paskelbė apie "Kinijos grėsmę", o Lietuvos Seimas pakvietė Taivano delegaciją kaip nepriklausomą šalį. Pekinas atsakė sakydamas, kad KLR niekada nesikišo į Lietuvos vidaus reikalus, o mainais prašo Lietuvos nesikišti į Kinijos vidaus reikalus.

Lietuvos valdžia negalėjo nesuprasti, kad po kelių mėnesių tokios politikos teks atsisveikinti su svajonėmis apie "ilgą juanį". Klaipėdoje nebus nei naujo giliavandenio uosto su Kinijos pinigais, nei Naujojo šilko kelio lietuviško padalinio, nei masinių lietuviškų žemės ūkio produktų pristatymo į Dangaus imperiją, kurį buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė asmeniškai išvyko reklamuoti į Šanchajų kaip tik tais laikais, kai valstybės sekretoriaus padėjėjas Wessas Mitchellas išvyko į Rytų Europą ir perspėjo sąjungininkes dėl sandorių su kinais.

Grybauskaitės netyčinis nepaklusnumas Vašingtone neliko nepastebėtas. Ir Lietuvoje nenoriai jie padarė vienintelį įmanomą pasirinkimą savo situacijoje: dar kartą pirmenybę suteikė politikai, o ne ekonomikai.

Tuo tarpu pati Lietuva amerikiečių visiškai nedomina. Jiems svarbus principas.

Joks JAV sąjungininkas negali būti laikomas tokiu, jei jis nepalaiko Amerikos prekybos kare su Kinija ir dalyvauja jos pasaulinio konkurento strateginiuose projektuose.

Šiuo atžvilgiu tiek daug triukšmo sukėlusią kelionę į posovietines respublikas pažymi JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas. Ši kelionė ypač ryškiai atskleidė pastarojo meto tendenciją: kai profesionalūs rusofobai iš "buferinės zonos" šalių kalbėsis su Amerikos emisarais apie "Rusijos grėsmę", anie jiems atsakys — apie Kiniją.

Boltono atveju tai pasireiškė net su Ukraina. Įpusėjus kalboms apie Donbasą ir Krymą, Boltonas nedvejodamas atkreipė dėmesį į automobilių milžinės "Motor Sich" pardavimo kinams nepriimtinumą. Informacija apie tai, kad Zaporožės koncernas parduoda karinių orlaivių variklius Rusijai, Trampo patarėjui saugumo klausimais netrukdė, nes kilo pavojus, kad strateginė Ukrainos įmonė bus perduota Kinijos savininkui.

Ir jei Kijevas nori, kad valstybės ir toliau jį remtų, tai "Motor Sich" tegul nors į metalo laužą priduoda, kad tik Kinija nepatektų į Zaporožę.

Dar įdomiau tai, kad Kinijos tema nuskambėjo net Baltarusijoje, kuri visiškai nepriklauso nuo JAV, išstūmė Amerikos ambasadorių ir yra oficiali Rusijos sąjungininkė.

Pagrindinė Vakarų užduotis Baltarusijoje — atitraukti ją nuo Maskvos — per ketvirtį amžiaus taip ir neįvykdyta, tačiau Boltonas nustatė, kad reikia atitraukti dėmesį nuo Baltarusijos (jo supratimu — nuo Kremliaus) suverenumo ir nepriklausomybės išsaugojimo, kad pro automobilio langą Aleksandrui Lukašenkai būtų galima parodyti pirštu į "Huawei" parduotuvę Minske. Ai, kaip negerai!

58
Tegai:
Kinija, "Rusijos grėsmė", Rytų Europa, Amerika
Dar šia tema
Kinija ragina JAV palaikyti ginklų kontrolės sistemą
Kiniškos intrigos Lietuvos žemėje
Lietuva įteikė notą Kinijos ambasadoriui dėl incidento Katedros aikštėje
ES vėliava

ES įvertino partnerystės derybų su Britanija ateitį

(atnaujinta 18:41 2020.06.05)
Didžioji Britanija pasitraukė iš ES sausio 31 dieną. Iki šių metų pabaigos truks pereinamasis laikotarpis, kurio metu šalys bandys susitarti dėl savo būsimų santykių modelio

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. ES ir JK derybininkai šią vasarą gali susitarti dėl derybų dėl būsimų santykių, sakė Mišelis Barnjė (Michel Barnier), ES vyriausiasis derybininkas "Brexit" klausimais, praneša RIA Novosti.

ES vėliava
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje Barnjė teigė, kad, atsižvelgiant į daugybę derybų sąlygų, jis mano, jog vasarą ir rudens pradžioje šalys galės rasti "tam tikrą bendrą požiūrį ir galiausiai galės susitarti dėl būsimos partnerystės".

Didžioji Britanija pasitraukė iš ES sausio 31 dieną. Iki šių metų pabaigos truks pereinamasis laikotarpis, kurio metu šalys bandys susitarti dėl savo būsimų santykių modelio.

Šiuo metu, remiantis abiejų šalių pareiškimais, ypatingos sėkmės derybose nepavyko pasiekti.

Tegai:
partnerystė, ES, Brexit
Dar šia tema
ES diplomatijos vadovas įvardijo pagrindinę XXI amžiaus konfrontaciją
Lietuva atsidūrė tarp antilyderių ES pagal išlaidas šeimos pašalpoms
Nord Stream

Rusija įvertino galimybes užbaigti "Nord Stream-2" po naujų sankcijų

(atnaujinta 11:07 2020.06.05)
Kaip pažymėjo "Nord Stream 2 AG", daugiau nei tūkstantis bendrovių iš 25 šalių yra suinteresuotos baigti projektą, o Vašingtonas nepaiso Europos vartotojų interesų

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Politikai ir ekspertai pakomentavo JAV Senate pateiktą įstatymo projektą dėl sankcijų išplėtimo dujotiekiui "Nord Stream-2". Anot Rusijos, Vašingtonas bando apsunkinti projekto įgyvendinimą ir iškelti savo interesus pakenkdamas partneriams Europoje. Pagrindiniai teiginiai pateikiami RIA Novosti medžiagoje.

"Nord Stream 2 AG" įvertino galimas JAV įstatymo dėl naujų sankcijų "Nord Stream-2" įsigaliojimo pasekmes.

"Vakarų Europos energetikos kompanijos iš Austrijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Nyderlandų į projektą investavo beveik po milijardą eurų. Daugiau nei tūkstantis bendrovių iš 25 šalių yra visiškai suinteresuotos projekto įgyvendinimu. Pastangos užkirsti kelią šiam svarbiam projektui rodo aiškų interesų nepaisymą. Atskiri Europos ir pramonės vartotojai bus priversti mokėti milijardais daugiau už dujas, jei dujotiekis nebus pastatytas, taip pat nepaisoma Europos Sąjungos teisės pačiai nusistatyti savo energetikos ateitį", — teigė "Nord Stream 2 AG" atstovas.

"Ciniškumas ir neteisėtumas"

Rusijos Federacijos tarybos Užsienio reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas sankcijas draudimo bendrovėms, teikiančioms paslaugas vamzdžių klojimo laivams, pavadino ciniškomis ir neteisėtomis.

"Stebina įstatymo projekto iniciatoriaus, senatoriaus Tedo Kruzo, kuris pavadino dujotiekį "kritine grėsme JAV nacionaliniam saugumui", arogancijos laipsnis. Kur yra Baltija, o kur yra JAV? Prie ko čia valstybių nacionalinis saugumas? Nebent turėtumėte omenyje komercinius JAV interesus", — komentare RIA Novosti sakė Kosačiovas.

Jis pabrėžė, kad Rusija ir toliau įgyvendins projektą kartu su partneriais Europoje, net jei įstatymo projektas bus priimtas. Anot jo, Maskva veiks pagal savo planus, dėl kurių susitarta su partneriais Vokietijoje ir kitose šalyse ES narėse.

JAV interesų kišimas

Savo ruožtu senatorius Olegas Morozovas pažymėjo, kad naujos sankcijos gali apsunkinti dujotiekio tiesimą, tačiau Rusija ras būdą, kaip tai įgyvendinti bet kokiomis sąlygomis. Kartu jis pabrėžė, kad norint užbaigti "Nord Stream-2", būtinas "abipusis Europos partnerių ir dujų vartotojų supratimas".

Kaip prognozuoja Morozovas, daug kas priklausys nuo europiečių ir jų sugebėjimo iškelti savo interesus aukščiau JAV politinių ambicijų ir komercinės naudos.

"Akivaizdu, kad amerikiečiai čia ieško savo komercinių pranašumų pakenkdami Europos interesams", — teigė senatorius.

Vašingtono diktatūra

Komentuodamas JAV įstatymo projektą, Rusijos Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis teigė, kad JAV senatorių iniciatyva siekiama tik ekonominės naudos.

"Įstatymu dėl sankcijų prieš "Nord Stream-2" išplėtimo, taip pat pirminiais apribojimais siekiama užtikrinti nesąžiningą konkurenciją JAV", — RIA Novosti sakė šaltinis.

Jis pažymėjo, kad ekstrateritorinės sankcijos yra absoliučiai neteisėtos, neturi nieko bendra su tarptautine teise.

"Tikiuosi, kad mūsų partneriai Europoje turės stiprybės nepasiduoti Vašingtono diktatūrai", — viliasi jis.

Rusija pasirengusi užbaigti projektą

Anot politologo Andrejaus Suzdalcevo, JAV siekia kliudyti įgyvendinti projektą, kad sustiprintų savo pozicijas tarptautinėje arenoje.

"Kyla klausimas, ar Vašingtonas tikrai kontroliuoja Europą, ypač jos energetikos sektorių", — aiškino jis.

Ekspertas pridūrė, kad JAV atliko "didžiulį darbą" ieškodamos įkalčių, kad būtų užkirstas kelias paskutiniams šimtams dujotiekio kilometrų. Tuo pat metu jis yra tikras, kad Maskva tikrai užbaigs dujotiekį.

"Rusija pasiruošė: laivas yra įregistruotas viename iš fondų, kuriam nebaisios jokios sankcijos", — teigė šaltinis.

Naujas sankcijų įstatymas

Anksčiau JAV Senatui pristatytas įstatymo projektas dėl sankcijų "Nord Stream-2".

Tai reiškia apribojimus įmonėms, teikiančioms draudimo ir perdraudimo paslaugas dujotiekiui tiesti naudojamiems laivams.

Dokumentą palaikė penki abiejų šalių senatoriai, įskaitant įtakingą Teksaso senatorių Tedą Kruzą.

Be to, sankcijos gali apimti firmas, atliekančias statybos bandymus, patikrinimus ir sertifikavimą.

Agentūra "Bloomberg", remdamasi dokumentu ir Kruzu pranešė, kad visiems, kurie dalyvauja įgyvendinant projektą, iškart bus taikomos rimtos ribojamosios priemonės.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą. Jie bus nutiesti nuo Rusijos krantų iki Vokietijos palei Baltijos jūros dugną.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
sankcijos, JAV, Rusija, Nord Stream 2 AG, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Vokietijos vyriausybė įvertino galimybę išplėsti G7 su Rusija
Ekspertas paaiškino, kodėl Rusija naftos rinkoje prarado mažiausiai iš visų
Omletas

Be žalos figūrai. galima valgyti vakare?

(atnaujinta 15:12 2020.06.05)
Kaip nemarinti savęs badu nuo "draudžiamų" 18 valandų vakaro, o priešingai, valgyti ir lieknėti — skaitykite Sputnik rekomendacijose

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Griežta priesaika, kad po 18 valandos negalima valgyti, jau seniai yra pasenusi. Dauguma šiuolaikinių dietologų choru pataria ne atiduoti vakarienę priešui, o tiesiog peržiūrėti mitybos vakare kokybę ir kiekį.

Taigi, būkite saikingi ir pasirinkite tinkamus produktus. Labiausiai verti pretendentai su žyma 18+ — Sputnik atrankoje.

Žalios daržovės

Salierai, svogūnai, špinatai, agurkai — daržovės, turinčios neigiamą kaloringumą. O tai reiškia, kad joms suvirškinti organizmas sunaudoja daug daugiau energijos, nei yra jų sudėtyje.

Vištienos filė

Paukštienos mėsa (balta) laikoma mažai kaloringu baltymų šaltiniu ir idealia vakariene. Ją geriau ruošti garuose arba grilyje, o vietoj riebių padažų naudoti kvapnius prieskonius ir pagardus.

Куриное филе, архивное фото
Vištienos filė

Žuvis

Žuvies patiekalai lengvai virškinami, o tai reiškia, kad jūs netgi galite sau leisti riebesnes veisles — lašišą ar skumbrę. Šiose rūšyse yra maksimalus kiekis naudingų Omega-3 rūgščių, kurios normalizuoja širdies veiklą ir pagerina miego kokybę.

Kiaušiniai

Taip, tryniai vakarienei nėra pati geriausia idėja, nes juose daug cholesterolio. Tačiau omletas iš baltymų laikomas viena iš naudingiausių vakarienių.

Varškė

Jei jūs "draugaujate" su laktoze, tada varškė taps puikia alternatyva. Geriausias variantas — 5 % riebumo varškė. Galima sumaišyti ją su graikišku jogurtu arba pasigaminti lengvą apkepą be cukraus.

Творог, сметана и молоко
© Depositphotos /
Pieno produktai
Tegai:
sveika mityba, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Dietologė paneigė mitą apie kalorijų skaičiavimo naudą
Numetusi 21 kilogramą mergina įvardijo keturias lieknėjimo paslaptis
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
"Rytmečio gaiva". Kaip pasigaminti sveiką migdolų pieno ir mangų desertą