Klaipėdos uostas, archyvinė nuotrauka

Lietuva perka didelę Rusijos SGD partiją, rašo žiniasklaida

83
(atnaujinta 10:39 2019.09.13)
Rusijos žiniasklaidos duomenimis, didelis dujų krovinys skirtas "Achemai", "Ignitis" atsisakė atsakyti į klausimus apie SGD

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Lietuva įsigis didelę Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) partiją, rašo "Kommersant" su nuoroda į šaltinius.

Laikraščio duomenimis, Prancūzijos Montuaro uoste "Jamal SGD" projekto ("Novatek") žaliavos buvo perkeltos į laivą "Stena Clean Sky", kuris dabar plaukia į Klaipėdą.

Šaltinis teigė, kad krovinio pardavėjas "Total", o pirkėjas — Lietuvos energetikos valstybinė įmonė "Ignitis" (buvusi "Lietuvos energijos tiekimas").

Sausį buvo pranešta, kad "Ignitis" sudarė sutartį su "Total" dėl kai kurių krovinių tiekimo su sąlygomis, kuriomis mokėjimas už operaciją atliekamas nedelsiant, paprastai per dvi dienas. Kroviniai turėtų būti tiekiami trečiojo šių metų ketvirčio pradžioje.

"Ignitis" artimas šaltinis sako, kad krovinys "Stena Clear Sky" greičiausiai skirtas Lietuvos trąšų gamintojui "Achema".

Tuo pat metu "Total" ir "Achema" atsisakė komentuoti, o "Ignitis" teigė neatsakantis į klausimus apie SGD.

Anot laikraščio pašnekovų, sandorio kaina greičiausiai buvo tokia kaip Didžiosios Britanijos dujų tiekimo mazgo "NBP" kotiruotės ir premija prie jų (dabar apie 142 doleriai už tūkstantį kubinių metrų). Būtent su "NBP" susijusi pagrindinė sutartis, pagal kurią Lietuva gauna dujas iš Norvegijos "Equinor".

Anot leidinio, šiemet Vilniaus SGD pirkimas dėl kainų mažėjimo padidėjo 70 proc., kartu čia išaugo ir rusiškų žaliavų vaidmuo. 

Kalba eina apie mažų tanklaivių pristatymus iš vidutinio dydžio "Novatek" projekto Vysocke, kurie vykdomi per prekybininkus.

Šį kartą į Klaipėdą atvyks labai didelis krovinys.

"Jamal SGD" yra Rusijos gamtinių dujų skystinimo projektas, pagrįstas Pietų Tambejskoje dujų telkiniu. Akcininkai yra "Novatek" (50,1 proc.), "Total" (20 proc.), "CNPC" (20 proc.) ir "Šilko kelio fondas" (9,9 proc.).

Tačiau šis krovinys — ne pirmas iš Rusijos. Anksčiau į Klaipėdą buvo pristatytos dujų partijos iš Rusijos rugpjūčio 2 ir 12 dienomis bei rugsėjo 2 dieną.

Terminalo paslaugomis daugiausia naudojasi Lietuvos energijos ir gamtinių dujų tiekimo įmonė "Lietuvos energijos tiekimas" (LET), Jonavos cheminių trąšų gamykla "Achema" ir žaliavų prekybos įmonė "Imlitex".

Vienintelis importinių SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Lietuvoje teigiama, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Kasmet "Klaipėdos nafta" moka 60 milijonų eurų už SGD laivo-saugyklos nuomą iš Norvegijos.

Nepaisant kalbų apie "energetinę nepriklausomybę", Vilnius perka dujas iš Rusijos, tačiau neviešina informacijos apie sutartį su "Novatek".

Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»
© Sputnik /
Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»
83
Tegai:
SGD, Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD terminalas, Lietuva, Rusija
Dar šia tema
Klaipėdos SGD terminalas teiks paslaugas bendrovei "Eesti Energia"
Ekspertas paaiškino, kodėl Estija pirmenybę teikė Rusijos SGD iš Lietuvos
Vilniaus košmarai pildosi: Lietuvos SGD terminalas dirba rusams
Lietuva gavo SGD krovinį iš Norvegijos
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Lietuvos pozicija dėl Astravo AE nekinta: stiprinamas pasirengimas "galimoms grėsmėms"

(atnaujinta 20:04 2020.08.06)
Šiandien vykusiame posėdyje pristatytas Baltarusijos AE situacijos ir "keliamų grėsmių vertinimas esant blogiausiam galimam avarijos šioje elektrinėje scenarijui"

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Šiandien Vyriausybės kanceliarijoje įvyko Jungtinės grėsmių prevencijos ir krizių valdymo grupės posėdis, rašoma Vyriausybės pranešime.

Jame pristatytas atnaujintas grėsmių nacionaliniam saugumui, galinčių sukelti didelį pavojų ir žalą žmonėms ir aplinkai, valdymo koordinavimo modelis.

Institucijos posėdyje pristatė Baltarusijos AE situacijos ir "keliamų grėsmių vertinimą esant blogiausiam galimam avarijos šioje elektrinėje scenarijui". Aptartos Lietuvos pastangos tarptautinėje erdvėje, siekiant bendrų ES sprendimų, taip pat palaikymo dėl nesaugaus branduolinio objekto prie Lietuvos valstybės sienos neeksploatavimo ir tarptautinių konvencijų bei kituose daugiašaliuose formatuose dėl Baltarusijos padarytų pažeidimų konstatavimo ir trūkumų ištaisymo.

Taip pat diskutuota apie priemones, kurios būtinos siekiant efektyviau rengtis reaguoti į galimas branduolines ar radiologines avarijas.

"Lietuvos pozicija Baltarusijos AE klausimu lieka nepakitusi. Matydami, kad Baltarusija neatsižvelgia į Lietuvos ir tarptautinių ekspertų raginimą neeksploatuoti nesaugios elektrinės, stipriname nuoseklų valstybės institucijų pasirengimą galimoms grėsmėms. Svarbu pažymėti, kad jau šiandien savivaldybės yra aprūpintos stabiliojo jodo preparatais. Savivaldybės turėtų užtikrinti, kad jodo tabletės prireikus pasiektų gyventojus. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas savivaldybių ir valstybės institucijų bei įstaigų pasirengimui, priemonių telkimui ir infrastruktūros parengimui, gyventojų informavimui ir perspėjimui", – pažymėjo Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Alminas Mačiulis.

Jungtinė grėsmių prevencijos ir krizių valdymo grupė pasitelks infrastruktūros ir logistikos, radiacinės saugos ekspertų, visuomenės saugumo, strateginės komunikacijos ir savivaldybių klausimų darbo grupes. Jos koordinuos ir spręs klausimus, "susijusius su grėsmėmis nacionaliniam saugumui, visuomenės sveikatai ir aplinkai, kurias lemia nesaugios branduolinės energetikos plėtojimas šalia Lietuvos valstybės sienos".

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui. 

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską dėl "nesaugios statybos" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

Tegai:
Lietuva, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Minskas papasakojo apie Astravo AE paleidimo planus
Žiniasklaida: Astravo AE kelia nesantaiką tarp Baltijos šalių
Lietuva prašo JAV dalyvauti sprendžiant Astravo AE klausimą
Nord Stream-2

JAV grasina Vokietijos uostui sankcijomis dėl "Nord Stream-2"  

(atnaujinta 18:04 2020.08.06)
Pranešime teigiama, kad kol kas Vokietijos uosto vadovybė informacijos apie šį kreipimąsi nekomentavo

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. JAV Senato nariai pareikalavo, kad Vokietijos Zasnico uosto vadovybė nustotų remti "Nord Stream-2" statybą, pranešė laikraštis "Handelsblatt".

"Jei ir toliau teiksite prekes, paslaugas ir palaikysite projektą "Nord Stream-2", jūs trukdysite tolesniam jūsų įmonės finansiniam išgyvenimui", — leidinys cituoja trijų Amerikos senatorių, vadovaujamų Tedo Kruzo, laišką.

Uosto vadovybė informacijos apie šį kreipimąsi nekomentavo.

Nord Stream-2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendra talpa yra 55 milijardai kubinių metrų dujų, tiesimą per metus nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims teritorines arba išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln.

Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių. Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas klojime dalyvavusių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie dujotiekio statybų sustabdymą. 

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
sankcijos, Nord Stream-2, Vokietija, JAV
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: Danijos sprendimas padidina galimybę laiku užbaigti "Nord Stream-2"
Vokietijoje per teismą nori užginčyti "Nord Stream-2" leidimą