Dujotiekis Opal, archyvinė nuotrauka

"Eurogas" įvertino 2009 metų dujų krizės pasikartojimo tikimybę

12
(atnaujinta 18:50 2019.10.02)
Anot asociacijos generalinio sekretoriaus Džeimso Votsono, per pastaruosius dešimt metų ES šalys labai stengėsi užtikrinti, kad tai nepasikartotų

VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Mažai tikėtina, kad 2009 metų dujų krizė pasikartos Europos Sąjungoje, nes Europos šalys pastaraisiais metais aktyviai stengiasi, kad tai neįvyktų, pareiškė asociacijos "Eurogas" generalinis sekretorius Džeimsas Votsonas interviu RIA Novosti.

Pasak jo, per pastaruosius dešimt metų ES šalys ėmėsi daugybės priemonių, kurios padėjo stabilizuoti situaciją dujų rinkoje.

"Yra gausus dujų atsargų kiekis, yra labai gerų saugyklų, įvyko tiekimo diversifikacija. Dabar matome daugiau tiekėjų. Mes daugiau investavome į infrastruktūrą, tokią kaip SGD terminalai, kad palaikytume (ES dujų tiekimo šaltinių — Sputnik) diversifikavimo strategiją", — pažymėjo Votsonas.

Jis pridūrė, kad atskyrimo taisyklės (gamybos ir transportavimo atskyrimas — Sputnik) taip pat padeda, remdamos konkurenciją tarp tiekėjų ir formuodamos palankias kainas vartotojams.

Dujų krizė tarp Rusijos Federacijos ir Ukrainos 2009 metais įvyko kilus nesutarimams dėl "mėlynojo kuro" kainos, nesugebėjimo sudaryti dujų tiekimo sutarties, taip pat susikaupusių skolų "Gazprom". Dėl to Rusijos įmonė buvo priversta nutraukti dujų eksportą į Ukrainą. Nuo to nukentėjo ir ES šalys, kurioms dujos buvo tiekiamos per Ukrainos teritoriją.

Po derybų pasirašyta sutartis dėl Rusijos dujų tranzito per Ukrainą, kurios galiojimas baigiasi šių metų pabaigoje.

Dabar Rusija ir Ukraina, dalyvaujant Europos Komisijos atstovams, rengia trišales konsultacijas tranzitui pratęsti po 2019 metų.

Rugsėjo 19 dieną įvyko pirmasis derybų turas, kuris, šalių teigimu, buvo konstruktyvus.

Kita konsultacija vyks spalio antroje pusėje. Šalys ketina aptarti tranzito apimtis, kurios yra pagrindinis veiksnys nustatant tarifus.

Kaip ne kartą pabrėžė Maskva, Rusija nepriims jai nepalankių dujų tranzito sąlygų.

Europos šalių reitingas pagal gamtinių dujų prieinamumą gyventojams
© Sputnik /
Europos šalių reitingas pagal gamtinių dujų prieinamumą gyventojams
12
Tegai:
ES
Dar šia tema
Žiniasklaida sužinojo apie dujų tiekimo į ES be sutarties su Ukraina galimybę
Rusija pasiūlė pratęsti dujų tranzito per Ukrainą sutartį
Politologas: Baltijos šalys ir Lenkija kenkia sau, trukdydamos Rusijos dujų projektams
"Amber Grid" paskelbė apie dujų transportavimo kainų sumažėjimą 2020 metais