JAV energetikos ministras Rikas Peris susitiko su ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu

JAV pažadėjo Lietuvai paramą blokuojant Astravo AE energijos tiekimą

64
(atnaujinta 17:09 2019.10.07)
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pabrėžė, kad Vilnius laikosi griežtos pozicijos dėl statomos elektrinės, ir paragino Vašingtoną aktyviau dalyvauti šio klausimo svarstyme

VILNIUS, spalio 7 — Sputnik. JAV energetikos ministras Rikas Peris (Rick Perry) pažadėjo Lietuvai paramą blokuojant elektros tiekimą iš Baltarusijos atominės elektrinės (Astravo AE). Apie tai pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

Peris energetikos klausimus aptarė su Lietuvos ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu.

Premjeras pabrėžė, kad Astrave statoma elektrinė yra nesaugi. Anot jo, Vilnius laikosi griežtos pozicijos Astravo AE atžvilgiu ir ketina blokuoti elektros importą iš AE.

"Premjeras pakvietė JAV aktyviau įsitraukti į šio klausimo sprendimą. JAV energetikos sekretorius Rickas Perry pažadėjo paramą", — rašoma pranešime.

Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

Lietuva jau patyrė reikšmingą pralaimėjimą "kovoje" su Astravo AE, nes negalėjo priversti ES šalių vienbalsiai uždrausti Baltarusijos elektrai patekti į Europos rinką. Pačios Lietuvos valdžios institucijos taip pat pripažino savo pastangų žlugimą.

Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad stotis statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

Anksčiau Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apgailestavo dėl pavėluotos kovos su Astravo AE. Jis pažymėjo, kad Vilnius tik visai neseniai kreipėsi į ES pagalbos šiuo klausimu. Premjero teigimu, jei tokių diplomatinių priemonių būtų imtasi anksčiau, tikimybė sustabdyti statybas ar paversti atominę elektrinę "saugia" būtų didesnė.

Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

64
Tegai:
energija, Astravo AE, Saulius Skvernelis, JAV
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (279)
Dar šia tema
Ekspertas: iš visų Europos šalių tik Lietuvos netenkina Astravo AE
Skvernelis: Lietuva nori Baltarusiją paversti "demokratine šalimi"
Linkevičius ir ES atstovė atšaukė vizitą į Baltarusiją