JAV doleris ir Kinijos juanis, archyvinė nuotrauka

Dabar oficialu: pasaulio ekonomika ritasi į bedugnę

152
(atnaujinta 17:44 2019.10.10)
Pasak TVF vadovės, vienintelis būdas pagerinti pasaulinę ekonomiką — baigti prekybos karą ir kartu sukurti naują, patikimesnę ir modernesnę pasaulinę prekių ir paslaugų sistemą

VILNIUS, spalio 10 — Sputnik. Naujausi pagrindinių tarptautinių pinigų ir finansų institucijų atstovų pareiškimai yra kupini panikos. Pasaulio bankas (PB) šiemet sumažino pasaulio prekybos augimo prognozę nuo 2,6 proc. iki 1,5 proc., o naujoji Tarptautinio valiutos fondo vadovė Kristalina Georgieva ekonominę krizę prognozavo blogesnę nei 2008 metais. Apie tai rašo RIA Novosti autorius Aleksandras Lesnichas.

Susilažino iš 700 milijardų

"Pasaulio ekonomikos augimas praktiškai sustojo", — sakė TVF vadovė Kristalina Georgieva šią savaitę Niujorke vykusiame PB ir TVF metiniame susitikime. Fondas skaičiuoja, kad iki metų pabaigos pasaulinis BVP praras 0,8 proc., arba 700 milijardų JAV dolerių. Dėl to 90 proc. pasaulio šalių ekonomikos augimo tempai sumažės ir taps blogiausiais per dešimtmetį.

PB ekspertai tik patvirtino neigiamus savo kolegų vertinimus, sumažindami JAV BVP prognozę nuo 2,5 iki 2,3 proc. Euro zonoje atitinkamas rodiklis buvo sumažintas nuo 1,2 iki 1,1 proc., o Kinijoje — nuo 6,2 iki 6,1 proc., tai yra minimalus rodiklis nuo 1990 metų.

Georgieva įsitikinusi, kad vienintelis būdas pagerinti pasaulinę ekonomiką — baigti prekybos karą ir kartu sukurti naują, patikimesnę ir modernesnę pasaulinę prekių ir paslaugų sistemą, remiantis pažangiomis informacinėmis technologijomis.

Akivaizdu, kad šis kreipimasis visų pirma skirtas Amerikos ir Kinijos delegacijoms, kurios spalio 10–11 dienomis Vašingtone rengs naują prekybos derybų etapą. Tačiau dauguma analitikų į tai žiūri skeptiškai, nes ankstesni 12 susitikimų nieko nedavė.

Be to, pastarosiomis dienomis santykiai tarp Vašingtono ir Pekino dar labiau pablogėjo. Pirmadienį Baltieji rūmai nustatė sankcijas 28 Kinijos organizacijoms už dalyvavimą uigūrų ir kitų musulmonų mažumų teisių pažeidime KLR.

Atsakydamas Pekinas apkaltino Vašingtoną kišimusi į Kinijos vidaus reikalus ir uždraudė transliuoti Amerikos nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA), kurios atstovai beatodairiškai reiškė savo paramą Honkongo protestams, rungtynes.

"Bet koks pareiškimas, kuriuo ginčijamas šalies nacionalinis suverenumas ir socialinis stabilumas, nepatenka į žodžio laisvės sritį", — šį sprendimą komentavo Kinijos valstybinė televizijos bendrovė "CCTV". Dėl to NBA gali prarasti 1,5 mlrd. dolerių — tokia yra sutarties su Pekinu suma.

Be to, prieš savaitę amerikiečiai į sankcijų sąrašą įtraukė didžiausią Kinijos laivybos kompaniją "Cosco" — tariamai už Irano naftos pirkimą ir gabenimą. Šis, taip pat rugsėjo pradžioje įvestas naujas 15 proc. muitas iš Kinijos įvežamoms prekėms už 300 mlrd. dolerių neprideda optimizmo dėl naujo prekybos susitarimo tarp Vašingtono ir Pekino perspektyvų.

"Visi pralaimės"

Kai kurie ekspertai ragina nepanikuoti ir prisiminti pasaulio ekonomikos cikliškumą: po nuosmukio prasideda augimas. Kiti aiškina, kad yra dvi galimybės: sklandus nuosmukis, o po to laipsniškas kilimas, arba staigus nuosmukis, kurį lydi užsitęsusi sisteminė krizė.

TVF įsitikinęs, kad antrasis scenarijus yra labiau tikėtinas dabar. Tai pastūmėjo rekordinė pasaulinės skolos apimtis, kuri siekė beveik 250 trilijonų dolerių — tai tris kartus daugiau nei pasaulinis BVP.

Ypač pavojingos yra įmonių skolos. Anot Kristalinos Georgievos, esant dideliam ekonomikos nuosmukiui, įmonių skolų rizika neįvykdyti įsipareigojimų padidės iki 19 trilijonų dolerių arba beveik 40 proc. visos skolos aštuoniose pirmaujančiose ekonomikose. Tai yra, be didelių ir labai brangių valstybės paramos programų beveik pusė stambiausių pasaulio verslų bankrutuos.

Vien JAV, remiantis vasarą paskelbta JAV Federalinio rezervo ataskaita, per 2018 metus daugiausiai kreditų turinčių įmonių skolos išaugo 20 proc. — iki 1,1 trilijono dolerių. Taip pat jų paskolų dalis bendroje įmonių kreditų masėje viršijo aukščiausią 2007 metų ikikrizinį rodiklį.

"Didelė skolų suma gali pabloginti susidariusią situaciją, sukeldama nepasitikėjimo krizę ir taip sukurdama neigiamą ekonominę spiralę. Mane ypač neramina didžiulė "nemokama" skola su neigiama palūkanų norma, kuri vis dar yra paklausi", — teigė įmonės "Otkrytije Broker" investicijų vadovas Timuras Nigmatulinas pokalbyje su RIA Novosti.

Kas bus su Rusija

Pasaulio ekonomikos sulėtėjimas paveiks ir Rusiją, kuri yra įtraukta į pasaulinius ekonomikos procesus. Remiantis Pasaulio banko prognoze, šalies BVP augimo tempas šiais metais bus vienas procentas vietoje anksčiau prognozuotų 1,2 proc., o kitais metais — 1,7, o ne 1,8 proc. Taip yra dėl pramonės veiklos sulėtėjimo dėl įsipareigojimų sumažinti OPEC naftos gavybą.

Ekspertai įsitikinę, kad krizės metais Rusijos pajamos iš naftos mažės — paprastai tokioje situacijoje besivystančios ekonomikos mažina energijos importą dėl sumažėjusios pramonės produkcijos. Pati nafta, tikėtina, nelabai atpigs: norėdamos išvengti per didelės pasiūlos pasaulinėje kuro rinkoje, pirmaujančios naftą gaminančios šalys vėl sutiks sumažinti gavybą.

Tačiau net tokiomis aplinkybėmis Rusijai negresia defoltas. Vasaros pradžioje grynoji valstybės skola pateko į neigiamą zoną: vyriausybės lėšų perteklius centrinio banko, komercinių bankų sąskaitose ir įvairiuose nebiudžetiniuose fonduose siekė 1,36 trilijono rublių. Tai reiškia, kad net ir iškart grąžinus visas skolas, valstybinės struktūros turės pakankamai lėšų įvykdyti visus įsipareigojimus gyventojams.

152
Tegai:
ekonomika, prekybos karas, Rusija, Kinija, JAV
Dar šia tema
Kinijos žiniasklaida įvardijo pagrindinį Rusijos ginklą prieš JAV lėktuvnešius
Amerika ruošia baisią bausmę Kinijai
Rusija paskelbė, kad JAV sankcijos labai nepaveiks tiekimų iš "Jamal SGD"
Kelio darbai, archyvinė nuotrauka

Alytuje bus rekonstruotas geležinkelio viadukas

(atnaujinta 10:30 2020.08.13)
Pažymima, kad įgyvendinant Ateities ekonomikos DNR planą, Susisiekimo ministerijos siūlymu šiam viadukui rekonstruoti Vyriausybė skyrė 2 mln. eurų

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Siekiant pagerinti verslui aktualią infrastruktūrą, Alytuje prasidės geležinkelio viaduko Naujojoje gatvėje rekonstrukcijos darbai. Apie tai praneša Susisiekimo ministerija.

Pažymima, kad įgyvendinant Ateities ekonomikos DNR planą, Susisiekimo ministerijos siūlymu šiam viadukui rekonstruoti Vyriausybė skyrė 2 mln. eurų.

Pabrėžiama, kad Naujoji gatvė jungianti šiaurinį Alytaus miesto įvažiavimą su miesto centru, yra pagrindinė miesto transporto arterija, kurioje sukoncentruoti didžiausi eismo srautai, per parą pravažiuoja daugiau kaip 9000 automobilių.

"Ši gatvė yra 4 eismo juostų, tačiau po geležinkelio viaduku susiaurėja iki 2 eismo juostų, todėl šioje vietoje sumažėja gatvės pralaidumas, formuojasi transporto spūstys. Tiek gyventojai, tiek prekių ar krovinių vežėjai šioje probleminėje vietoje ypač piko metu sugaišta daug laiko, išauga avarijų rizika, didėja aplinkos oro tarša", — teigiama pranešime.

Tuo pačiu, vienintelė techninė galimybė spręsti gatvės pralaidumo problemą, įrengiant 4 eismo juostas, yra rekonstruoti geležinkelio viaduką, nes esamo viaduko plotis tarp atramų yra nepakankamas tokio pločio gatvei.

Pranešime teigiama, kad rekonstravus geležinkelio viaduką virš Naujosios gatvės, ties viaduku neliks dviejų eismo juostų susiaurėjimo ir visa gatvė bus 4 eismo juostų. Tokiu būdu bus užtikrintos sąlygos sklandžiam ir saugiam transporto priemonių, pėsčiųjų ir dviratininkų eismui, bus taupomas kelionės laikas, sumažės oro tarša.

Geležinkelio viaduko rekonstrukcijos darbus numatoma baigti 2021 metų pabaigoje.

Tegai:
Alytus, viadukas, Susisiekimo ministerija, darbas, kelias
Dar šia tema
Liepą kainos Lietuvoje mažėjo 0,3 proc.: labiausiai pigo drabužiai ir avalynė
Lietuvos energetikos ministerija kreipėsi į EK imtis iniciatyvos dėl BelAE saugumo
NUorūkos smėlyje

SAM: žengtas svarbus žingsnis užkertant kelią nelegaliai tabako gaminių gamybai

Be to, įgyvendinus siūlomus įstatymo pakeitimus, bus surenkamos papildomos įplaukos į valstybės biudžetą 

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Trečiadienį Vyriausybė pritarė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams, kai neapdorotas tabakas (tabako žaliava) panaudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Pabrėžiama, kad tuo pačiu pritarta siūlymui aiškiau nustatyti kitas su neapdoroto tabako prekyba susijusias veiklas — neapdoroto tabako įvežimą į Lietuvą, gabenimą, laikymą ir pardavimą šalies viduje. 

"Projekte įtvirtinti neapdoroto tabako didmeninės prekybos licencijavimas, neapdoroto tabako pardavimo, laikymo ir gabenimo reikalavimai. Siūlomos priemonės leis užkirsti kelią neapdorotą tabaką (tabako žaliavą) panaudoti nelegaliai tabako gaminių gamybai ir neteisėtai tabako apyvartai, bus užtikrinta, kad versle, susijusiame su neapdorotu tabaku, dalyvautų nepriekaištingos reputacijos subjektai", — teigiama pranešime.

Pažymima, kad siūlomas projektas — svarbi priemonė, skirta užkirsti kelią neteisėtai tabako apyvartai, mažinti šešėlinę ekonomiką, skaidrinti tabako ir tabako gaminių verslo veiklą, užtikrinant, kad rinkoje dalyvautų tik legaliai veikiantys ir nepriekaištingos reputacijos subjektai.

Tuo pačiu, įgyvendinus įstatymo pakeitimus, bus surenkamos papildomos įplaukos į valstybės biudžetą. 

Toliau šis įstatymo pakeitimo projektas bus svarstomas Seime.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), tabakas, cigaretės
Dar šia tema
Lietuvos energetikos ministerija kreipėsi į EK imtis iniciatyvos dėl BelAE saugumo
Uspaskichas: Lietuvoje bus geriau gyventi, kai laimės Darbo partija ir aš būsiu premjeru
koronaviruso tyrimai

Per parą Lietuvoje nustatytas 21 COVID-19 atvejis

(atnaujinta 11:22 2020.08.13)
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 143 įvežtiniai atvejai. Izoliacijoje šiuo metu yra 3213 žmonių. Per praėjusią parą laboratorijose ištirti 4227 ėminiai

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Lietuvoje per parą buvo nustatytas 21 koronavirusinės infekcijos atvejis, praneša Vyriausybės tinklalapis, skirtas kovai su koronavirusu.

Ketvirtadienio ryto duomenimis, respublikoje buvo užregistruoti 2330 atvejai, pasveiko 1689 žmonės, mirė 81 pacientas.

Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 143 įvežtiniai atvejai. Izoliacijoje šiuo metu yra 3213 žmonių. Per praėjusią parą laboratorijose ištirti 4227 ėminiai.

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Nuo rugpjūčio 3 rugpjūčio 9 dienos imtinai, Molėtų, Šalčininkų, Kėdainių, Ignalinos, Vilniaus, Prienų, Klaipėdos ir Kauno rajonų, Vilniaus, Kauno ir Panevėžio miestų gyventojams bus intensyviau atliekami tyrimai dėl koronaviruso infekcijos.

Šiose 11-oje savivaldybių fiksuojamas didesnis sergamumas koronaviruso infekcija negu kitose Lietuvos savivaldybėse.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Virusologas įvertino Rusijos skiepų nuo koronaviruso saugumą
Lietuvoje ir toliau pasienyje bus tikrinami atvykstančiųjų dokumentai