Krovininis traukinys su krovininiais konteineriais, archyvinė nuotrauka

Ambasadorius Kazachstane pasigyrė Lietuvos tranzitiniu patrauklumu Azijoje

20
(atnaujinta 14:37 2019.11.06)
Pasak Vasiliaus, abi respublikos turi didelį bendradarbiavimo potencialą, visų pirma krovinių tranzito ir logistikos srityse

VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Lietuvos ambasadorius Kazachstane Gintautas Vasilius pareiškė, kad Vilniaus ir Astanos santykiai vystosi teigiama linkme, o ekonominė ir kultūrinė šalių sąveika auga. Apie tai pranešė "The Astana Times".

Anot Vasiliaus, abi šalis sieja ilgalaikiai istoriniai ryšiai, tame tarpe lietuvių gyvenimo Sibire ir Kazachstane po Antrojo  Pasaulinio karo fone. Pasak diplomato, tokiuose miestuose kaip Almata, Karaganda ir kai kuriuose kituose yra lietuvių bendruomenės, kurios Kazachstaną laiko savo namais.

Taip pat sėkmingai vystosi ir prekyba tarp šalių, pažymėjo Vasilius. Dabar apyvarta siekia apie 1,3 milijardo eurų ir turi augimo potencialą. Vilnius ir Astana sudarė daugiau nei 20 susitarimų tokiose srityse kaip transportas, aviacija, prekyba, turizmas.

Anot Lietuvos ambasadorius Kazachstane, ypač svarbi sąveikos sritis yra krovinių tranzitas.

"Tradiciškai turime puikius ryšius transporto ir logistikos srityje. Krovinių srautai iš Kinijos į Vakarų Europą per Kazachstaną ir Lietuvą stabiliai auga. Žemės ūkis, trąšos, maistas ir statybinės medžiagos — ne tik nusistovėjusios, bet ir turi didelį mūsų bendradarbiavimo potencialą. Be to, gali būti paminėtas ir bendradarbiavimas aukštųjų technologijų srityje", — leidinyje cituojamas Vasilius.

Pasak diplomato, tolimesni planai susiję su vartojimo prekių pristatymų į dvi šalis ir į regionus, Kazachstano geografinės padėties tarp Kinijos ir Europos Sąjungos dėka.

"Kazachstanas, PPO narys, devintoji pagal dydį šalis pasaulyje, yra sparčiai besivystančiame Vidurinės Azijos regione. Todėl Lietuvos ir Kazachstano bendradarbiavimas transporto srityje turėtų išlikti mūsų prioritetų viršūnėje. Kazachstanas save laiko Azijos ir Europos, Berlyno ir Pekino sankryžą. Lietuviškasis verslas Kazachstaną suvokia kaip raktą visam Vidurinės Azijos regionui. Lietuva, ypač transporto ir logistikos sektoriuje, yra pasirengusi tapti Europos rinkų raktu verslui iš Kazachstano", —pareiškė diplomatas.

Lietuva, praradusi didelę Rusijos tranzito dalį dėl aktyvios savo uostų plėtros Rusijoje ir iliuzinių santykių su Baltarusija perspektyvų, ieško naujų įplaukų iš valstybės biudžeto.

Anksčiau Sputnik Lietuva pranešė, kad Vilnius siekia išplėsti transporto paslaugas Kazachstano ir Uzbekistano rinkose. Susisiekimo viceministro Vladislavo Kondratovičiaus vadovaujama delegacija lankėsi Uzbekistane bei Kazachstane. Susitikimuose su šių šalių atstovais buvo aptartos glaudesnio dvišalio bendradarbiavimo, krovinių tranzito per Lietuvą galimybės.

Kaip pažymėjo Kondratovičius, bendradarbiavimo su Uzbekistanu ir Kazachstanu potencialas nepakankamai išnaudojamas.

Tačiau, pasak eksperto Aleksandro Nosovičiaus, Vilnius negalės užmegzti partnerystės su Centrine Azija, aplenkdamas Rusiją, su kuria visiškai sugriovė santykius. Pasak eksperto, neaišku, kaip Lietuva savo logistika ketina apeiti Rusijos Federacijos teritoriją. Tokiu būdu, dėl sugadintu santykių su Maskva Lietuva neturės nei Vidurinės Azijos, nei Kinijos tranzito.

20
Tegai:
tranzitas, ekonomika, Kazachstanas, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva priėmė pusantro karto daugiau SGD, nei reikia vartotojams
Vilnius pakvietė Japonijos investuotojus dalyvauti Lietuvai pasitraukiant iš BRELL
Ekspertas: Lietuvos svajonės tapti "SGD centru" niekada neišsipildys