Talinas

Ekspertas: "mini AE" Estijoje gali sukelti dviprasmišką reakciją Lietuvoje

62
(atnaujinta 20:56 2019.11.12)
Ekonominiu požiūriu toks projektas būtų naudingas Talinui, nes nėra kur statyti įprastos atominės elektrinės, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Buvęs "Eesti Energia" vadovas ir vienas iš "Fermi Energia" įkūrėjas Sandor Liive mano, kad branduolinės energijos ateitis yra susijusi su naujais standartiniais mažaisiais reaktoriais, galinčiais konkuruoti tiek su tradicinėmis jėgainėmis, tiek su vėjo generatorių ir saulės baterijų parkais, praneša Sputnik Estija.

Pasak jo, tokio tipo reaktoriaus statyba bus naudinga Estijai.

Jei Talinas imsis savo idėjos realizacijos, daugelis kaimyninių šalių, tarp jų ir Lietuva, gali būti nepatenkintos "mini AE" statyba regione, sakė Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas interviu Sputnik Lietuva metu.

"Norint pradėti statyti šį reaktorių, Estijos atveju pirmiausia reikės jį parengti, išbandyti ir pereiti daugelį patvirtinimo etapų, kurie bus griežtesni nei Astravo AE atveju. Astravo AE bus įvestas evoliucinis reaktorius, tai yra, išbandyta technologija ir ištobulinta bėgant daugybei metų. Čia reikės įrodyti tokio tipo įrangos naudojimo patikimumą ir saugumą", — teigė ekspertas.

Taip pat Kondratjevas mano, kad ekonominiu požiūriu toks projektas būtų naudingas Estijai, nes statyti įprastą atominę elektrinę ten nėra kur, o kartu su ja atsirastų įvairių problemų ir rizikų, susijusių su elektros kaina.

Anksčiau Sputnik Lietuva pranešė, kad Estija gali apsvarstyti galimybę pastatyti modulinį branduolinį reaktorių. EBPO branduolinės energijos agentūros rektorius Williamas Magwoodas teigė, kad pirmasis iš jų pasirodys artimiausiais metais. Jis pažymėjo, kad jų sauga priklauso nuo reguliavimo institucijų.

Interviu Sputnik Lietuva branduolinės energetikos ekspertas, Pilietinių iniciatyvų tyrimų ir plėtros fondo "Osnovanije" prezidentas Aleksejus Anpilogovas teigė, kad Lietuva gali užmerkti akis į tai, kad iš tikrųjų kaimyninėje Estijoje atsiras nereferencinis reaktorius, tai yra, reaktorius, dėl kurio gali kilti kokių nors netikėtumų, tuo tarpu Astravo AE reaktorius statomas pagal patikrintą projektą.

Taip pat ekspertas pridūrė, kad šiuo atveju Lietuva užima veidmainišką poziciją.

62
Tegai:
atominė elektrinė, Estija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva prieš Astravo AE: kodėl Vilnius ieško sąjungininkų boikotui
Latvija gali pirkti elektros energiją iš Astravo AE apeidama Lietuvą
ES partnerystės susitarimas su Minsku priklauso nuo Astravo AE