Maskvos Raudonoji aikštė, archyvinė nuotrauka

Baltijos šalys neteko mokinės: Moldova vėl pradėjo bendradarbiauti su Rusija

(atnaujinta 14:25 2019.11.29)
"Sanitarinio kordono" prieš Rusiją kuratorius įvykiai Moldovoje turėtų siutinti: šalis aiškiai parodo, kad geri santykiai su didele Rytų kaimyne gali būti naudingi, ir tai yra labai pavojingas pavyzdys užkietėjusiems rusofobams

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Prorusiškų jėgų atėjimas į valdžią Moldovoje davė žaibišką efektą. Naujoji vyriausybė nedelsdama atkūrė tarpvyriausybinį dialogą su Maskva, gavo nuolaidą dujoms ir dabar planuoja paversti šalį milžiniška statybų aikštele per Rusijos investicijas ir pajamas iš Moldovos produktų eksporto į rytus, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksandras Nosovičius.

"Sanitarinio kordono" prieš Rusiją kuratorius įvykiai Moldovoje turėtų įsiutinti: šalis aiškiai parodo, kad geri santykiai su didele Rytų kaimyne gali būti naudingi, ir tai yra labai pavojingas pavyzdys užkietėjusiems rusofobams.

Rusija buvo pirmoji šalis, kurią aplankė naujasis Moldovos ministras pirmininkas Jonas Kiku (Ion Chicu). Jo vizitas buvo pirmoji Moldovos vyriausybės vadovo kelionė į Maskvą per septynerius metus, o ši kelionė įvyko praėjus vos kelioms dienoms po Majos Sandu (Maia Sandu) vyriausybės atsistatydinimo ir visiško vykdomosios valdžios suteikimo prorusiškam Moldovos prezidentui Igoriui Dodonui.

Kišiniove po susitikimo su Dmitrijumi Medvedevu Moldovos ministras pirmininkas grįžo įkvėptas ir pareiškė, kad dabar, atkuriant visavertį ekonominį bendradarbiavimą su Rusija, Moldova taps milžiniška "statybų aikštele".

Maskva suteikia Moldovai nuolaidą dujoms, yra pasirengusi suteikti pusės milijardo dolerių paskolą, svarsto galimybę panaikinti visus Moldovos eksporto į Rusijos rinką tiekimo apribojimus — todėl užteks laisvų pinigų Moldovos ekonomikai atkurti ir visai šaliai modernizuoti.

Tarpvyriausybinio dialogo atnaujinimas pajudino iš aklavietės Rusijos ir Moldovos santykius prekybos, energetikos, žemės ūkio ir humanitarinių santykių srityse. Kelių savaičių intensyvaus darbo pakaks, kad po daugelio metų neveikimo būtų pasiekti konstruktyvūs susitarimai šiais klausimais. Tačiau jau yra lūžis: tiek dujos, tiek paskola.

"Dabar abiejų šalių finansų ministerijos turėtų aptarti šios paskolos suteikimo sąlygas. Paskola bus paimta, jei jos sąlygos bus naudingos Moldovos Respublikai. Užtikrinu jus, kad netrukus šalis taps viena didele statybų aikštele", — sakė Jonas Kiku.

Pastebėtina, kad niekas nei iš Moldovos, nei iš Rusijos vadovybės nekalba apie kokį nors geopolitinį Moldovos perversmą, europietiškos krypties pasirinkimo atmetimą ir tai, kad Kišiniovas dabar atgaivins Sovietų Sąjungos dvasią kartu su Kremliumi.

Moldovos ministras pirmininkas, priešingai, pabrėžia, kad santykiai su Europos Sąjunga išlieka absoliučiu Kišiniovo prioritetu.

Tiesą sakant, kalbama apie antirusiškos politikos, kuri daugelį metų buvo primesta buvusioms sovietinėms respublikoms kaip europietiška, atmetimą.

Buvo teigiama, kad kelias į Europą gali būti tik toks: nutraukti kuo daugiau senų ryšių ir sugriauti santykius su Rusija. Žinoma, tai labai skausminga ir brangu, bet kas svarbiau — rusiški pinigai ar europietiškos vertybės? Nori tapti Europos dalimi? Atsisakyk bendros istorijos su Rusija, kurk sovietinės okupacijos muziejus, vykdyk antirusišką politiką.

ES Rytų partnerystės programa tapo šio požiūrio instituciniu įsikūnijimu, kurio esmė buvo atitraukti buvusias sovietines respublikas nuo Rusijos pagal "Europos vertybių pasirinkimo" programą. Dėl suprantamų priežasčių Rumunija buvo "Rytų partnerystės" vykdytoja Moldovos atžvilgiu, o Baltijos šalys — "Europos vertybių pasirinkimo" modelis.

Ne tik dėl to, kad visos posovietinės respublikos įstojo tik į Europos Sąjungą, bet todėl, kad būtent jos idealiai atitiko pagrindinius programos principus. Baltijos šalys aiškiai suprato Europos pasirinkimą kaip antirusišką; Lietuva, Latvija ir Estija nesilaikė jokių tarybiniais laikais buvusių ryšių, o, priešingai, įnirtingai juos naikino ir niekada nesiekė palaikyti gerus santykius su Rusija.

Tiesa, jos niekada neatsisakydavo galimybės užsidirbti pinigų rytinės kaimynės sąskaita, tačiau mokėti už tai atsisakydami antirusiškos politikos nenorėjo ir visada pasirinkdavo rusofobiją bet kurioje situacijoje, kai pasirinkimas buvo tarp galimo pelno ir rusofobijos.

Baltijos šalių "demokratijos mokytojai" iš tikrųjų ruošė jauną kovotoją "Kremliui sulaikyti".

Pagrindiniai "limitrofai" išmokė posovietines šalis suvokti savo egzistavimą tarptautinėje arenoje kaip Rusijos egzistavimo darinį. Rusija egzistuoja, todėl yra Ukraina, Baltarusija, Moldova ir kitos šalys, kurių tikslas yra kartu sukurti "sanitarinį kordoną", kuris suvaržys rusų ekspansiją į Vakarus ir neleis imperijai atgimti.

Tokia koncepcija, be abejo, nereiškė jokių minimaliai priimtinų ryšių su "izoliuojamu" objektu. "Europietiško pasirinkimo" lygis buvo atvirkščiai proporcingas santykių su Rusija lygiui, todėl Ukraina ir Moldova, apimtos korupcijos, oligarchijos ir banditizmo, buvo laikomos išsiskiriančiomis Rytų partnerystės šalimis, kai tuo tarpu nuo stabilios ir saugios Baltarusijos traukėsi, kadangi ji nenorėjo atsisakyti sąjungos su Maskva.

Šiandien užkietėję rusofobai praranda vieną geriausių mokinių — Moldovą.

O tai, kad Kišiniovo vyriausybė neatsisako bendrauti su ES, tolesni žingsniai siekiant suartėjimo su Europos Sąjunga tam tikra prasme jiems yra dar pavojingesni. Tai labai blogas pavyzdys Ukrainai ir net pačioms Baltijos šalims. Pasirodo, kad ir tai yra įmanoma.

Visiškai nebūtina skaidyti visuomenės ir griauti ekonomikos, kad galėtume pasirinkti Europą. Nereikia prašytis į Rusijos sudėtį, kad būtų galimybė gauti pigias rusiškas dujas. Pakanka neburnoti, nenutraukinėti derybų ir netarškėti apie "teroristinę valstybę", kalbant apie šalį, iš kurios norite gauti nuolaidų.

Neramumai Kijeve 2014 metų vasario 20 dieną
© Sputnik / Андрей Стенин

Žmonėms, kurie uždirba pinigus iš konfliktų su Rusija ir negalvoja apie konflikto ribas, Moldovos procesai yra nepageidaujami.

Dabar jie darys viską, kad pakeistų šiuos procesus.

Bus šaukiama, kad Moldavija yra okupuota Rusijos, kad Kremliaus agentai užgrobė valdžią šalyje. Vyks provokacijos, tarptautinis šantažas, bandymai įvykdyti perversmą, "demokratinę revoliuciją". Bet kokios priemonės yra priimtinos, kad tik būtų atkurta antirusiškų gretų vienybė.

Tegai:
santykiai, Moldova, Rusija
Dar šia tema
Nausėda su Popiežiumi aptarė "Rusijos veiksmus" Baltijos šalyse
Linkėjimai iš Lietuvos pelkių. Vilniuje įvyko nuobodžių rusofobų sąskrydis
Laidotuvės kaip rusofobinės politikos ir gyvenimo prasmė
Joti ant seno arkliapalaikio. Estijos politikai apžergė aneksiją
Tanklaivis Coral Favia

Jau ketvirtas: Lietuva Rusijos gavo naują SGD krovinį 

(atnaujinta 23:25 2021.04.10)
Per nepilną mėnesį Lietuva planuoja gauti daugiau nei 185 tūkstančius kubinių metrų SGD. Daugiausia jų tiekiama iš Rusijos Federacijos

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Ketvirtasis suskystintų gamtinių dujų (SGD) tanklaivis per mėnesį atplaukė iš Rusijos į Klaipėdos uostą. Tai liudija portalo "Marinetraffic.com" duomenys.

Su Olandijos vėliava plaukęs tanklaivis "Coral Favia" iš Vysocko, kur yra "Novatek" gamykla, šeštadienį, apie 04:20 val., atkeliavo į Klaipėdą. Šiuo metu tanklaivis prišvartuotas netoli Klaipėdos terminalo.

Šiame tanklaivyje telpa iki dešimties tūkstančių kubinių metrų SGD. Ankstesnė apie 9,5 tūkst. kubinių metrų partija iš Rusijos atkeliavo trečiadienį.

Iš viso balandžio mėnesį Lietuva tikisi gauti 185,5 tūkst. kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".

Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, šalį  pasiekia retos siuntos iš JAV.

Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Tegai:
Rusija, Lietuva, SGD
Elektros perdavimo linijos

Elektros linijų atjungimas pasienyje su Lietuva paveikė ir Latviją

(atnaujinta 23:24 2021.04.09)
Operatoriaus duomenimis, tai pirmas toks išjungimas respublikos istorijoje. Panašūs parą trunkantys bandymai bus atliekami ir sekmadienį

VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Bandymų metu buvo atjungtos keturios elektros linijos, jungiančios Lietuvą su Baltarusija, dėl to sumažėjo elektros tiekimas Latvijai, praneša RIA Novosti su nuoroda į elektros perdavimo sistemos operatorių "Litgrid".

Baltarusijoje ketvirtadienį vyko elektros sistemos bandymai, kurių metu buvo atjungtos tarpsisteminės elektros perdavimo linijos su Lietuva. Taip pat parą trunkantys bandymai, susiję su Baltijos šalių pasitraukimu iš BRELL energijos žiedo, numatomi Baltarusijoje balandžio 11 dieną.

Pasak operatoriaus "Litgrid", tai yra pirmasis visų keturių linijų atjungimas per visą šalies energetinę istoriją.

Stabilią Lietuvos energetikos sistemos veiklą užtikrina rezervai ir tarpsisteminės jungtys su Lenkija ir Švedija bei tarpsisteminės linijos su Latvija ir Rusijos Karaliaučiaus sritimi.

Per paros trukmės bandymus ketvirtadienį tarpsisteminiai pralaidumai tarp Lietuvos ir Latvijos buvo sumažinti nuo 1 334 MW iki 1 270 MW Latvijos kryptimi ir nuo 1 199 MW iki 1 149 MW Lietuvos kryptimi.

Be to, pralaidumas bus sumažintas per antruosius parą truksiančius bandymus balandžio 11 dieną.

Pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, kurioms neišvengiamai kils tarifai.

Tuo tarpu Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pabrėžė, kad Baltijos šalys kol kas turi pranašumą, kad elektrą galima gauti iš įvairių šaltinių, kurių jos neteks, jei išeis iš BRELL.

Tegai:
Latvija, Lietuva, Baltarusija, BRELL, Lietuvos pasitraukimas iš BRELL
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL
Širdies smūgis

Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį

(atnaujinta 10:24 2021.04.10)
Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Širdies priepuolio simptomus galima lengvai supainioti su kitais negalavimais. "Express", remdamasi Britų širdies fondo duomenimis, nurodo, kaip atpažinti mirtiną būklę, praneša RIA Novosti.

Svarbiausia yra tai, kad diskomfortas krūtinėje nepraeina, o paskui plinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kaklą, žandikaulį, nugarą, skrandį, rankas. Vien dėl šių simptomų reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį.

Simptomai, ekspertų teigimu, gali tęstis kelias dienas arba pasireikšti staiga.

Anksčiau mokslininkai išsiaiškino, kaip kraujo grupė veikia širdies priepuolio riziką. Kaip paaiškėjo, žmonėms, turintiems antrąją ir trečiąją kraujo grupes, rizika susirgti širdies priepuoliu yra aštuoniais procentais didesnė nei pirmosios grupės žmonių.

Širdies priepuolis — rimta patologinė būklė, kurią sukelia ūmus širdies raumens aprūpinimas krauju (užsikimšimas trombu ir (arba) spazmas, širdį maitinančios arterijos aterosklerozinės plokštelės srityje) išsivysčius šio raumens dalies išemijai ir nekrozei (mirčiai).

Tegai:
širdis, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata