Dujos, archyvinė nuotrauka

Buvęs ambasadorius patarė Ukrainai tranzito klausimu "nestebinti netikėtumais"

(atnaujinta 10:44 2019.12.19)
Kai kurios Europos šalys iš anksto pradėjo pildyti savo požemines dujų saugyklas, tuo atveju, jei Ukraina uždelstų procesą, sakė ekspertas Jaroslavas Bašta

VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. Kijevas negalės "paimti įkaitais" Europos šalių, pratęsdamas derybas dėl dujų tranzito su Rusija. Apie tai RIA Novosti pasakojo Čekijos užsienio politikos ekspertas, buvęs užsienio reikalų ministro pavaduotojas ir ambasadorius Kijeve Jaroslavas Bašta.

"Jei Kijevas ketina šantažuoti Europą tokiu elgesiu derybose, tai reiškia, kad jis buvo "įstrigęs" kažkur prieš dešimtmetį, turint omenyje, kaip jo kaimynai dvi savaites šalo be dujų 2009 metų sausį", — pareiškė jis.

Anot eksperto, keletas šalių, įskaitant Slovakiją, Vengriją ir Čekiją, susirūpino požeminių dujų saugyklų pildymu ir naujų dujotiekių tiesimu tuo atveju, jei Ukraina "nustebins netikėtumais" derybose.

"Tokiu atveju tik jis [Kijevas] liks itin brangios Amerikos "molekulinės laisvės" įkaitais", — sakė jis.

Kartu ekspertas mano, kad tikimybė pasirašyti naują sutartį tarp Rusijos Federacijos ir Ukrainos lygi nuliui.

Dujų krizė tarp Rusijos ir Ukrainos kilo 2009 metais kilus nesutarimams dėl "mėlynojo kuro" kainos, nesugebėjimo sudaryti dujų tiekimo sutarties, taip pat susikaupusių "Gazprom" skolų. Dėl to Rusijos įmonė buvo priversta nutraukti dujų eksportą į Ukrainą. Nuo to nukentėjo ir Europos Sąjungos šalys, kurioms dujos buvo tiekiamos per Ukrainos teritoriją.

Po derybų šalys sudarė susitarimą dėl Rusijos dujų tranzito per Ukrainą, kuris nustoja galioti šių metų pabaigoje.

Spalio mėnesį vykusių paskutinių trišalių konsultacijų, kuriose dalyvavo Europos Komisija metu, Rusija pateikė poziciją, į kurią įtrauktas tranzito klausimo paketo sprendimo poreikis kartu su teisminių ieškinių panaikinimu. Ukraina pasiūlymą atmetė.

Tuo tarpu Rusijos energetikos viceministras Anatolijus Janovskis teigė, kad derybos tarp "Gazprom" ir "Naftogaz" dėl tranzito vyksta palankiai.

Anksčiau Europos agentūros viceprezidentas Marošas Šefčovičius pasiūlė, kad kitas trišalių konsultacijų turas įvyktų ketvirtadienį.

Tegai:
Europa, dujų tranzitas, dujų kaina, Ukraina, Rusija
Dar šia tema
Advokatė: Ukrainos teismas atmes "Naftogaz" ieškinį prieš vyriausybę
Berlyne įvyks trišalis susitikimas dujų tranzito klausimais
Astravo AE

Rusijoje bandoma unikali įranga AE saugumui padidinti

(atnaujinta 07:03 2021.01.22)
Siurblys GCNA-1753 turi daug privalumų, leidžiančių padidinti reaktoriaus įrenginių saugumą ir efektyvumą

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Valstybinės korporacijos "Rosatom" mašinų gamybos įmonė "Centrinis mašinų gamybos konstruktorių inžinerijos biuras" (CKBM, Sankt Peterburgas) pradėjo pagrindinio cirkuliacinio siurblio GCNA-1753 — įrangos, neturinčios analogų pasaulyje ir leidžiančios padidinti atominių elektrinių, įskaitant pastatytų užsienyje, — efektyvumą bei saugumą, rašo biuro spaudos tarnyba.

Pagrindiniai cirkuliaciniai siurbliai yra neatsiejama atominių elektrinių reaktoriaus įrenginių dalis. Jie aušinimo skystį pumpuoja per branduolinio reaktoriaus šerdį, kad pašalintų iš jo šilumą.

CKBM sukurtas siurblys GCNA-1753 turi daug privalumų, leidžiančių padidinti reaktoriaus įrenginių saugumą ir efektyvumą. Pagrindinis naujojo siurblio bruožas yra visų jo agregatų ir elektrinio variklio tepimo vandeniu sistema, leidžianti atsisakyti alyvos naudojimo reaktoriaus skyriuje, o tai žymiai padidina reaktoriaus gaisrinę saugą.

Be to, pašalinus alyvos sistemą ir susijusią įrangą sumažėja siurblio metalo sąnaudos ir sumažėja jo svoris keliomis tonomis. GCNA-1753 turi patobulintas eksploatacines savybes, be to, šios įrangos remonto laikas sutrumpėja pusantro karto, palyginti su ankstesnės kartos siurbliais.

GCNA-1753 prototipo bandymai vyko 2015 metais. Vėliau pasirašytos kelių Rusijos ir užsienio atominių elektrinių blokų tiekimo sutartys. Tokie agregatai visų pirma bus įrengti Kursko AE-2 pirmojo ir antrojo jėgainių reaktoriaus skyriuose.

"GCNA-1753 bandymai visą gyvenimą atliekami TCBM 2 gamybos vietoje Sosnovyj Bor mieste (Leningrado sritis). Stende, kuris yra reaktoriaus gamyklos fragmentas, įrenginys veiks 5 tūkstančius valandų tokiomis sąlygomis, kurios visiškai atitinka faktines eksploatavimo sąlygas, esant iki 300 laipsnių Celsijaus temperatūrai ir iki 200 atmosferų slėgiui. <...> Baigęs gyvavimo bandymus, pataisymus ir priėmimo bandymus, įrenginys bus paruoštas tiekti klientui", — sakė Aleksandras Parchomenka, CKBM direktorius.

"TCBM ("Rosatom" kontroliuojančiosios bendrovės "Atomenergomaš" mašinų gamybos padalinio dalis) yra viena iš pirmaujančių Rusijos Federacijos atominės pramonės įmonių, turinti įvairią projektavimo komandą, savo tyrimų, eksperimentinę ir gamybinę bazę.

CKBM yra VVER tipo branduolinių reaktorių cirkuliacinių siurblių kūrėja ir gamintoja.

Be to, bendrovė projektuoja ir gamina hermetiškus, konsolinius, avarinius siurblius atominėms elektrinėms ir platų nuotolinio valdymo įrenginių asortimentą radioaktyvioms medžiagoms tvarkyti. CKBM taip pat siūlo technologinius sprendimus šiluminės energijos, dujų ir naftos chemijos (SGD technologijos), laivų statybos ir kietųjų buitinių atliekų perdirbimo įrenginių srityse.

Tegai:
atominė elektrinė
Angela Merkel

Merkel sukritikavo JAV sankcijas prieš "Nord Stream-2"

(atnaujinta 18:24 2021.01.21)
Taip pat ji pažymėjo, kad naftos sektoriuje tarp JAV ir Rusijos nėra jokių santykių, todėl reikia visa tai apsvarstyti, kalbėtis tarpusavyje, ar yra noras apskritai vykdyti prekybą dujomis su Rusija

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vokietijos kanclerė Angela Merkel JAV ekstrateritorines sankcijas "Nord Stream-2" pavadino "netinkama priemone", praneša RIA Novosti.

"Esmė nėra ta, kad, pavyzdžiui, naftos sektoriuje tarp JAV ir Rusijos nėra jokių santykių. Turime visa tai apsvarstyti, kalbėtis tarpusavyje, (ar yra) noras apskritai vykdyti prekybą dujomis su Rusija, kokia priklausomybė bus pripažinta... Aš bet kuriuo atveju laikau šias ekstrateritorines sankcijas netinkama priemone", — sakė ji.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, siekiančios tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES, taip pat nemažai Europos šalių.

Sausio 1 dieną JAV Senatas balsavo už gynybos biudžetą 2021 metams. Dokumente, be kita ko, numatyta išplėsti sankcijas prieš "Nord Stream-2".

Gruodžio mėnesį Vokietijos vandenyse buvo baigta statyti 2,6 kilometro ilgio dujotiekio atkarpa. Dabar būtina pakloti atkarpą Danijos vandenyse, remiantis preliminariais žiniasklaidos vertinimais, jos ilgis sieks apie 150 kilometrų.

Dėl naujų JAV apribojimų Norvegijos bendrovė "Det Norske Veritas — Germanischer Lloyd" (DNV GL), Šveicarijos bendrovė "Zurich Insurance" ir Danijos bendrovė "Ramboll" atsisakė bendradarbiauti su "Nord Stream-2".

Tegai:
Rusija, Nord Stream-2, Angela Merkel
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Nausėda paragino sudaryti ilgalaikį vakcinų tiekimo į ES grafiką

Lietuvos vadovo teigimu, reikia užtikrinti vakcinų tiekimo spartinimą ir deramą pasirengimą masiniam skiepijimui nacionaliniu lygiu

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje koordinuotam ES atsakui į pandemijos plitimą.

Apie tai penktadienį praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

"Europos Komisijos siūlymas paskiepyti 70 proc. suaugusių ES piliečių, taip suformuojant kolektyvinį imunitetą kiekvienoje iš šalių narių, yra ambicingas. Kad jis būtų pasiektas, svarbu užtikrinti dviejų pagrindinių prielaidų įgyvendinimą: vakcinų tiekimo spartinimą ir deramą pasirengimą masiniam skiepijimui nacionaliniu lygiu", – teigė prezidentas.

Šalies vadovo teigimu, ES kolektyvinio imuniteto tikslas yra rimtas įsipareigojimas šalių narių piliečiams ir šį įsipareigojimą privalu pagrįsti "realiais veiksmais".

Nausėda akcentavo, kad būtina reikšmingai padidinti vakcinų tiekimo apimtis į visas ES šalis. Taip pat svarbu užtikrinti vakcinų tiekimo proceso skaidrumą ir atvirumą. Jo nuomone, tai galima įgyvendinti sudarius ilgalaikius vakcinų paskirstymo grafikus, ES institucijoms aktyviai įsitraukiant į visą vakcinos gamybos, pirkimo, logistikos pajėgumų didinimo procesą. 

Šią savaitę Lietuva gavo penktąją farmacijos kompanijų "BioNTech" ir "Pfizer" pagamintų vakcinų partiją, tačiau mažesnį apimtį nei buvo sutarta anksčiau.

Praėjusios savaitės pabaigoje paaiškėjo, kad netolimoje ateityje Lietuva gaus pusę „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinų, nei buvo planuota anksčiau. Buvo pranešta, kad planuojamas vaisto tiekimas nuo koronaviruso mažinamas visose Europos Sąjungos šalyse. Per ateinančias keturias savaites buvo planuota į Lietuvą pristatyti 108 810 vakcinos dozių, tačiau iš viso bus pristatytos 54 405 dozės.

Tegai:
COVID-19, vakcina, ES, Gitanas Nausėda
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje