Улица Вильнюса, архивное фото

Ekspertas: Lietuva "dreba nuo šalčio" dėl "energetinės nepriklausomybės" nuo Rusijos

(atnaujinta 21:04 2020.01.12)
Jei pastarųjų metų tendencijos tęsis, tada labiausiai šąlančių ES šalių reitinge Lietuva išstums Bulgariją ir taps absoliučia antilydere, mano ekspertas Aleksejus Iljaševičius

VILNIUS, sausio 12 — Sputnik. Nepaisant teiginių apie "energetinę nepriklausomybę" nuo Rusijos, Lietuva nustatė naują antirekordą, patekdama į labiausiai šąlančių Europos šalių sąrašą, rašo ekspertas Aleksejus Iljaševičius "RuBaltic.ru" medžiagoje.

Anksčiau "Eurostato" tyrime buvo teigiama, kad Lietuva užėmė antrąją vietą tarp ES valstybių narių, kurių gyventojai dažniausiai teigė negalintys sau leisti tinkamo šildymo namuose. Lietuvoje apskaičiuotas rodiklis buvo 28 procentai. Pirmąją vietą užėmė Bulgarija, kurioje šia problema skundėsi 34 procentai gyventojų.

"Vilnius, žinoma, gali pasidžiaugti, kad yra ne pirmojoje vietoje — atotrūkis nuo bulgarų yra gana didelis. Bet jei analizuosime pastarųjų metų tendencijas, palyginimas akivaizdžiai nėra palankus Lietuvai", — pažymėjo ekspertas.

Palyginti su 2006 metų duomenimis, Lietuvoje apskaičiuotas rezultatas beveik nepasikeitė. Tuo tarpu Bulgarijos gyventojų, pasisakiusių apie šildymo problemą, dalis per pastaruosius 12 metų sumažėjo daugiau nei perpus.

"Įsidėmėtina, kad net kaimyninėse Baltijos šalyse situacija yra visiškai kitokia. <...> Taigi, remiantis Europos statistikos agentūros duomenimis, Lietuvos situaciją galima pavadinti regionine anomalija", — rašo Iljaševičius.

Ekspertas pabrėžė, kad iš visų Baltijos šalių būtent Lietuva įsitvirtino kaip Baltijos "nepriklausomybės" flagmanas. Vilnius aktyviausiai iš visų pasisako už pasitraukimą iš BRELL energijos žiedo (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) ir kovą su Baltarusijos atomine elektrine (Astravo AE).

"28 procentai lietuvių, negalinčių palaikyti normalios temperatūros savo namuose šildymo sezono metu, savo kailiu pajuto vyriausybės "geriausią praktiką ir kompetenciją" energetikos srityje. <...> Juokingiausia tai, kad Lietuvos įmonė ne tik kalba apie abstrakčias aplinkos problemas, bet taip pat turi drąsos patarti, kaip optimizuoti šildymo sistemą", — pastebi autorius.

Anot Iljaševičiaus, jei tęsis pastarųjų metų tendencijos, Lietuva netrukus aplenks Bulgariją labiausiai šąlančių Europos Sąjungos šalių reitinge.

"Tuomet ir daugiausiai geriančių pasaulio šalių viršūnėje Baltijos šalis tik sustiprins savo lyderystę: vietiniai gyventojai nuo žiemos šalčių gelbėsis ne šildymu, o stipriaisiais gėrimais", — padarė išvadą ekspertas.

Baltijos šalių "energetinė nepriklausomybė"

Lietuvos politikai dažnai iškelia energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos klausimą. Visų pirma, Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis ketina išeiti iš BRELL energetikos žiedo, į kurį taip pat įeina Rusija ir Baltarusija.

Dabar Baltijos šalys turėtų prisijungti prie Europos tinklų per Lenkiją — per jau pastatytą "LitPol Link" ir jūrinį kabelį "Harmony Link". Tačiau toks sprendimas gali pasirodyti nepalankus Lietuvai, nes ši jungtis veikia su sutrikimais, o energija galutiniam vartotojui gali būti brangesnė.

Lietuva taip pat nusprendė atsisakyti rusiškų dujų, nuomodama SGD terminalą iš Norvegijos. Tačiau dujas šiais metais pradėta priimti ir iš Rusijos. Per daugiau nei mėnesį Klaipėdos terminalas priėmė tris tanklaivius su rusiškomis SGD.

Ekspertas Aleksandras Nosovičius pažymėjo, kad rusiškų dujų tiekimas — vienintelis būdas Vilniui sustabdyti savo SGD terminalo bankrotą. Be to, ekspertas pabrėžė, kad rusiškas kuras yra naudingas Lietuvai, tačiau apskritai situacija yra absurdiška, nes Lietuva rado "alternatyvą" rusiškoms dujoms SGD iš Rusijos pavidalu.

Tegai:
Lietuva, nepriklausomybė, Rusija, energetika
Dar šia tema
Kažkas negerai: Lietuva išnuomojo "energetinę nepriklausomybę"
Baltijos šalys ir Ukraina vardan kovos su Rusija pribaigs žmones mokesčiais
Ekspertas: Vilniaus "energetinė nepriklausomybė" nuo Rusijos pasirodė esąs blefas
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Lietuvos prezidentas paragino tobulinti mokesčių sistemą

(atnaujinta 18:14 2020.11.30)
Šalies vadovas pažymėjo, kad naujo Seimo pradžioje ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino politikus bei ekspertus bendromis jėgomis prisidėti prie subalansuotos mokesčių sistemos kūrimo, užtikrinančios gyventojų ir valstybės pajamas bei ekonominį progresą. 

Pirmadienį Lietuvos prezidentas kartu su Seimo frakcijų, Profesinių sąjungų konfederacijos, Investuotojų forumo atstovais ir ekonomistais nuotolinėje diskusijoje kalbėjosi mokesčių sistemos efektyvumo klausimais. 

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Diskusijos metu prezidentas pasiūlė kelis mokesčių sistemos tobulinimo žingsnius, kurie "užtikrintų mokesčių sistemos tvarumą ir socioekonominės politikos efektyvumą".

Šalies vadovo nuomone, atspirties taškas siekiant tobulesnės mokesčių sistemos yra politinės kultūros ir pasitikėjimo mokesčių sistema stiprinimas. Pasak šalies vadovo, tai gali padidinti piliečių savimonę ir motyvaciją atsakingai dalyvauti mokesčių sistemoje bei pilietiškai kovoti su nesąžininga veikla valstybės atžvilgiu. 

"Šiandien, naujo Seimo pradžioje, ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros. Tai būtina aiškiai komunikuoti visuomenei, kad gyventojai ir verslas pasitikėtų mokestine sistema, suprastų jos prasmę ir, žinoma, teikiamą naudą", – teigė prezidentas.

Šalies vadovas pasiūlė persvarstyti mokestinių pokyčių įsigaliojimo terminus. Pasak prezidento, įprastu laikotarpiu nauji mokesčiai neturėtų įsigalioti skubiau nei per 6 mėnesius, potencialius mokesčių pokyčius būtina plačiai išdiskutuoti su ekspertais ir suinteresuotomis visuomenės grupėmis.

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Prezidentas akcentavo, kad jau dabar, esamą ekonominį lygį pasiekusioje Lietuvoje, atlyginimai galėtų būti didesni. Tai galima paskatinti pradėjus taikyti pažangų Pelno mokesčio paskatų dalijimuisi pelnu su darbuotojais modelį. 

"Atsisakant siauroms asmenų grupėms naudingų mokestinių lengvatų, galėtų būti pristatytos tam tikros pelno mokesčio paskatos, orientuotos į visų darbuotojų atlyginimų augimą", – pridūrė prezidentas.

Diskusijoje pabrėžta, kad per ateinančius metus svarbu galutinai apsispręsti, kokia mokestinė sistema priimtiniausia Lietuvai šiuo metu ir kokie jos efektyvinimo žingsniai bus žengti per šią Seimo kadenciją. Diskusijos dalyviai sutarė, kad siekiant šio tikslo prasminga steigti mokesčių ekspertų grupę, įtraukiant ir socialinius partnerius.

Tegai:
mokesčiai, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Nausėda pareiškė, kad ne visi kandidatai į ministrus bus patvirtinti
Galių patikrinimas. Ar valdantieji verčia Nausėdą "grąžinti skolas"?
Būsimas aplinkos ministras turės išsaugoti Žuvinto turtus, pareiškė Nausėda
Nord Stream-2

Senatorius pasakojo, kam naudingos sankcijos prieš "Nord Stream-2"

(atnaujinta 14:16 2020.11.30)
Anksčiau "Wall Street Journal" pranešė, kad Ukrainos lobistai dalyvavo kuriant sankcijas dujotiekiui "Nord Stream-2"

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik.Sankcijomis "Nord Stream-2" dujotiekio atžvilgiu, Kijevas bando išsaugoti Rusijos dujų tranzitą per savo teritoriją ir apginti savo interesus, sakė Federacijos tarybos Tarptautinių reikalų komiteto narys, senatorius iš Krymo Sergejus Cekovas, praneša RIA Novosti.

"Ukrainai šios sankcijos yra naudingos, net jei tai prieštarauja nacionaliniams Europos šalių interesams. Kijevo valdžia mano, kad tokiu būdu jie išsaugos Rusijos dujų tranzitą per savo teritoriją. Jie jau paragavo išspręsti daugelį savo ekonominių klausimų, bandydami šantažuoti Rusiją dujų tranzitu", — pridūrė jis.

Pasak jo, dalyvaujant sankcijose prieš "Nord Stream-2" yra ne Ukrainos valstybiniai interesai, o visų pirma atskiri oligarchiniai klanai, kurie uždirba padorius pinigus už dujų tranzitą per Ukrainos teritoriją.

Anksčiau "Wall Street Journal" pranešė, kad Ukrainos lobistai dalyvavo kuriant sankcijas dujotiekiui "Nord Stream-2".

Kalbame apie Ukrainos "Naftogaz" valdybos pirmininko patarėją Vadimą Glamazdiną ir Energetikos tyrimų centro direktorių Aleksandrą Charčenką. Ukrainiečiai ketverius metus dirbo užkulisiuose Vašingtone, bandydami trukdyti "Nord Stream-2" statyboms, rašo laikraštis.

Projektas "Nord Stream-2" numato dviejų dujų linijų, kurių bendras pajėgumas — 55 mlrd. kubinių metrų per metus, iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines arba išskirtines ekonomines zonas. Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG". "Gazprom" skirs pusę lėšų, o likusią dalį investuos Europos partneriai: "Uniper", "Wintershall", "OMV", "Shell" ir "Engie".

Vokietija remia statybą, pabrėždama, kad projektas yra komercinis. Pasak ekonomikos ministro Peterio Altmejerio, "Nord Stream-2" prisidės prie dujų tiekimo į Europą stabilizavimo.
Projektą taip pat palaiko Austrija, kuri suinteresuota patikimu gamtinių dujų tiekimu. Viena pabrėžė, kad JAV ketinimai taikyti sankcijas projekte dalyvaujančioms įmonėms "kelia klausimų tarptautinės teisės požiūriu".

Pasak Austrijos koncerno "OMV" vadovo Rainerio Zelės, Maskva jau seniai įsitvirtino kaip patikima energijos išteklių tiekėja.

Projektą taip pat remia Norvegija, kurios vyriausybei priklauso 30 proc. bendrovės "Kvaerner", vieno iš dujotiekio rangovų, akcijų.

Prieš dujotiekio tiesimą yra JAV, Ukraina, Lenkija ir kai kurias kitos valstybės. Pasak kritikų, "Nord Stream-2" yra politinis projektas. Tuo tarpu Rusijos valdžios institucijos ne kartą pareiškė, kad projektas yra komercinis, o jo tikslas — padidinti Europos energetinį saugumą.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
sankcijos, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
WSJ: Ukrainos lobynas yra susijęs su sankcijomis prieš "Nord Stream-2"
Mokslininkė patarė JAV susitaikyti su "Nord Stream-2" nutiesimu
COVID-19 testas, archyvinė nuotrauka

Daugiau vilniečių galės nemokamai atlikti greituosius testus

Abejojantys greitojo testo patikimumu turėtų atkreipti dėmesį, kad jei jis bus teigiamas, rezultatas patikrinamas atliekant PGR tyrimą

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Vilniaus miesto savivaldybė papildė sąrašą asmenų grupių, galinčių nemokamai išsitirti  greitaisiais testais dėl COVID-19, praneša spaudos tarnyba.

Nuo šios dienos registruotis šiam tyrimui galės ir vaistinių, klientų aptarnavimo srityje dirbantys darbuotojai (viešbučių aptarnavimas, grožio paslaugos), viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių, įstaigų ar organizacijų, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, savivaldybės administracijos ir savivaldybės įmonių darbuotojai, tiesiogiai dirbantys su klientais.

"Greitieji testai atliekami pirmiausia profilaktiniais tikslais, kartu siekiant išsiaiškinti, kokia populiacijos dalis yra jau persirgusi COVID-19. Bet jie tikrai netinka žmogui turint ligos simptomų,  – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

Ji taip pat pažymėjo, kad abejojantys šio testo patikimumu turėtų atkreipti dėmesį, kad jei greitasis testas yra teigiamas (rodo buvus sąlytį su SARSCoV-2), rezultatas patikrinamas iškart atliekant PGR tyrimą.

Kaip ir iki šiol jau tris savaites, tirtis greitaisiais testais gali prekybos vietų ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, teikiantys greitosios medicinos pagalbos paslaugas, kultūros įstaigų darbuotojai, prokuratūros prokurorai ir kiti darbuotojai, globos centrų ir vaikų dienos centrų, socialiniai darbuotojai darbui su šeimomis, atvejo vadybininkai. Iki šiandien atlikta 5000 greitųjų testų.

Planuojama, kad per dieną bus atliekama apie 100 testų ir daugiau, jei būtų toks poreikis. 

Greitieji testai atliekami šalia mobilaus punkto (V. Gerulaičio g. 1, Vilniuje), laikinoje testavimo patalpoje. Testavimas čia atliekamas tik iš anksto užsiregistravus –  užpildžius anketą ir sulaukus SMS žinutės, kurioje tiksliai nurodoma, kada ir kur atvykti. 

Į tyrimo vietą šalia mobilaus punkto žmonės turi ateiti pėsčiomis, automobilius galima palikti šalia esančioje automobilių stovėjimo stotelėje. Su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir parodyti gautą žinutę su 7 ženklų kodu. Greitąjį testą galima atlikti bet kurią savaitės dieną, 14–17.30 val. Esant teigiamam testo rezultatui, asmeniui bus atliekamas PGR tyrimas mobiliame punkte.

Tegai:
Vilnius, COVID-19
Dar šia tema
Lietuvoje turimų priemonių atsargų COVID-19 testams atlikti gali nepakakti iki Kalėdų
Lietuva yra tarp pirmaujančių Europos valstybių pagal COVID-19 testavimo apimtis