Vilnius, archyvinė nuotrauka

Lietuva atrodo kaip Vakarų užkampis net ekonomikoje, tvirtina analitikas

(atnaujinta 18:57 2020.01.15)
Vilnius sužlugdė santykius su Rusija ir patiria JAV spaudimą, todėl neaišku, kaip ši šalis taps "tiltu" tarp Vakarų ir Rytų fintech srityje, mano analitikas Aleksandras Nosovičius

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Nuo pat nepriklausomybės atgavimo Lietuva prarado galimybę tapti tiltu tarp Rusijos ir Vakarų politikos srityje, interviu Sputnik Lietuva tvirtino politikos analitikas Aleksandras Nosovičius.

Būtent todėl, pasak jo, kyla klausimas, kaip Lietuvos vadovybė ketina tai daryti ekonomikoje, atsižvelgiant į sugriautus santykius su partneriais Rytuose.

Taip analitikas pakomentavo "The Financial Times" nuomonę, kad Jungtinei Karalystei pasitraukus iš ES, Vilnius galėtų tapti didžiausiu finansinių technologijų centru.

"Lietuvos vadovybė be Rusijos daugiau nieko nemato. Kalbant apie Kiniją, ji kartu su Rusijos Federacija Valstybės saugumo departamento ataskaitose pastaraisiais metais vadinama "grėsme nacionaliniam saugumui". <...> Visa tai, be kita ko, labai netenkina JAV", — sakė ekspertas.

Nosovičius pažymėjo, jog JAV pareigūnai tiesiogiai pasakė Lietuvai, kad ji neturėtų plėtoti ekonominių ryšių su Kinija, jei nori likti strategine Vašingtono sąjungininke.

"Ir kaip tokiomis sąlygomis Lietuvos vadovybė taps Rytų vartais į Vakarus — aš tikrai nesuprantu. Kol kas Lietuva atrodo ne kaip vartai, o kaip užkampis, kuriame Vakarai baigiasi, o Rytai neprasideda", — apibendrino jis.

Anksčiau "The Financial Times" rašė, kad Didžiajai Britanijai pasitraukus iš Europos Sąjungos, Vilnius gali tapti didžiausiu fintech centru. Fintech startuolių skaičius Lietuvoje sparčiai auga, todėl valstybė save ir pristato kaip "vartus į Europą" Izraelio ir Kinijos įmonėms.

Tačiau pažymima, kad finansinių technologijų populiarinimas rinkoje yra pavojingas Lietuvai. Daugybė problemų, susijusių su pinigų plovimo skandalais — "Ūkio Bankas" Lietuvoje, "ABLV" Latvijoje ir "Danske Bank" Estijoje — kyla dėl "Baltijos šalių artumo prie Rusijos ir noro atlikti finansinio tilto tarp Rytų ir Europos Sąjungos vaidmenį". Tai lėmė finansų sistemos destabilizaciją.

Anksčiau Vakarų žurnalistai jau buvo išreiškę susirūpinimą dėl sparčios finansinių technologijų rinkos plėtros Lietuvoje. Kaip rašė laikraščio "The Guardian" autorius Patrikas Kolinsonas, Lietuvos bankas aktyviai kviečia fintech bendroves į respubliką ir žada sudaryti joms specialias sąlygas, tačiau toks mažos šalies reguliatoriaus elgesys gali sukelti bankų krizę, kuri palies visus Europos ir Britanijos investuotojus.

Tegai:
Fintech, Lietuva, Vilnius
Dar šia tema
Vilniuje renkasi pasaulio "FinTech" rinkos lyderiai
Rinkoje sparčiai auga atsiskaitymai negrynaisiais pinigais