Vokietijos vėliava

Vokietijos verslo sąjungos vadovas mano, kad reikalingas suartėjimas su Rusija

(atnaujinta 13:36 2020.01.29)
Oliverio Hermeso teigimu, atsižvelgiant į didėjantį JAV ir Kinijos aktyvumą pasaulio rinkų dalijime, "Rusija vėl turėtų tapti sprendimo dalimi"

VILNIUS, sausio 29 — Sputnik. Vokietijos verslo bendruomenė mano, kad būtinas suartėjimas su Rusija, kasmetiniame profilinės sąjungos "Rytų komitetas — Vokietijos ekonomikos Rytų Europos susivienijimas" (OAOEV) priėmime pareiškė jos vadovas Oliveris Hermesas, praneša RIA Novosti.

"Akivaizdu, kad Rusija ilgą laiką išlieka didžiausia mūsų kaimyne rytuose. Bendra ekonominė erdvė nuo Lisabonos iki Vladivostoko ilgalaikėje perspektyvoje būtų geras suverenios Europos pagrindas", — pareiškė Hermesas.

Jis pridūrė, kad "Rusija vėl turėtų tapti sprendimo dalimi", atsižvelgiant į didėjantį JAV ir Kinijos aktyvumą pasaulio rinkų dalijimo klausime.

Pasak Hermeso, praėjusių metų gruodį vykęs Normandijos formato susitikimas dėl Ukrainos sureguliavimo, kuriame dalyvavo Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos ir Ukrainos vadovai, tapo "pirmuoju svarbiu žingsniu", kuris galėtų paskatinti pokyčius ES politikoje Rusijos atžvilgiu Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono prieš susitikimą pateiktų siūlymų ribose.

Praėjusių metų gruodžio 9 dieną Paryžiuje vykusiame pirmajame per trejus metus "Normandijos ketverto" (Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos, Ukrainos) aukščiausiojo lygio susitikime šalys priėmė bendrą komunikatą ir susitarė susitikti Berlyne po keturių mėnesių, kad tęstų darbą dėl situacijos Donbase sureguliavimo. Dokumente pabrėžiama, kad Minsko susitarimai išlieka tolesnio darbo pagrindu, numatoma, kad pajėgos iš konflikto teritorijos bus išvestos iki 2020 metų kovo pabaigos. Be to, vadovai paragino iki metų pabaigos užtikrinti, kad ugnis Donbase būtų nutraukta.

Hermesas pažymėjo, jog Vokietijos verslas bando paremti situacijos Donbase sureguliavimo procesą, ir priminė neseniai pristatytą Rytų komiteto iniciatyvą sukurti Rytų Ukrainos stabilumo ir augimo paktą. Jis pridūrė, kad ekonomikos žaidėjai tikisi "būtinos politinės paramos" iš "Normandijos ketverto" valstybių, pabrėždamas, kad "palaikymas iš Vokietijos vyriausybės jau yra".

Hermesas taip pat pareiškė, kad būtina bendradarbiauti energetikos srityje atsižvelgiant į JAV priimtus sankcijų įstatymus prieš dujotiekį "Nord Stream-2". Pasak Vokietijos verslo sąjungos vadovo, "teisinga ir svarbu, kad Vokietijos verslas ir politikai išliktų atkaklūs" remdami "Nord Stream-2", nes šis projektas yra ne tik Vokietijos, bet ir visos Europos interesas, nes tai "patikima prieiga prie naudingų energijos išteklių".

"Be rusiškų dujų mūsų ambicingi tikslai klimato apsaugos Vokietijoje ir "green deal" Europoje srityje negali būti įgyvendinti trumpalaikėje ir vidutinės trukmės perspektyvoje", — pareiškė Hermesas ir pridūrė, kad Europa turėtų rasti "veiksmingą atsakymą" į JAV ekstrateritorines sankcijas, nukreiptas prieš "Nord Stream-2".

"Nord Stream-2" statyba

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jį įgyvendina bendrovė "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku "Gazprom".

Europos partneriai — Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų "Royal Dutch Shell, Austrijos "OMV", Prancūzijos "Engie" bei Vokietijos "Uniper" ir "Wintershall" — kartu finansuoja 50 procentų projektą, tai yra sumą iki 950 milijonų eurų kiekvienam. Likusi pusė lėšų — 4,75 milijardo eurų — gaunama iš "Gazprom".

JAV prezidentas Donaldas Trampas gruodžio 20 dieną pasirašė 2020 metų gynybos biudžetą, kuriame numatytos sankcijos dujotiekiams "Nord Stream-2" ir "Turkish Stream". JAV pareikalavo, kad jų tiesimu užsiimančios įmonės nedelsiant nutrauktų statybas. Šveicarijos "Allseas" beveik iš karto paskelbė, kad sustabdo "Nord Stream-2" tiesimo darbus.

Tegai:
Kinija, JAV, sankcijos Rusijai, Rusija, Vokietija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai (266)
Dar šia tema
Kaip bandymas nutraukti "Nord Stream-2" tiesimą tapo nauja Trampo klaida?
Dujas iš Rusijos matėte? O jos yra! Kaip Lietuva mėgino ylą maiše paslėpti
Ekspertas: JAV negalės priversti Europos atsisakyti "Nord Stream-2"
Naftan archyvinė nuotrauka

Į Baltarusiją Lietuvos atvežta antroji amerikietiškos naftos partija

(atnaujinta 18:48 2020.08.13)
Į Klaipėdos uostą kuras atkeliavo rugpjūčio pradžioje. Visą geležinkelio pervežimą planuojama baigti iki šio mėnesio pabaigos

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Baltarusijos Novopolocko naftos perdirbimo įmonė "Naftan" gavo antrą naftos siuntą iš JAV, praneša vietinė naujienų agentūra BelTA.

Tanklaivis su "White Eagle Blend" nafta, kuri buvo sukurtas kaip Rusijos "Ural" analogas Europos naftos perdirbimo įmonėms, į Klaipėdos uostą atvyko rugpjūčio 9 dieną. Krovinių apimtis sudarė 76 tūkst. tonų. Ketvirtadienio rytą į "Naftan" atvyko pirmasis traukinys.

Planuojama, kad visa antroji siunta bus pristatyta Baltarusijai iki rugpjūčio pabaigos.

Agentūros teigimu, gautas krovinys yra įvairių rūšių aliejaus mišinys. Pasak įmonės atstovų, perdirbant žaliavas nekils jokių sunkumų, nes "Naftan" jau turi darbo su įvairiomis naftos rūšimis iš Venesuelos, Norvegijos ir Jungtinių Arabų Emyratų.

Prieš keletą mėnesių tarp Maskvos ir Minsko kilo nesutarimai dėl Baltarusijai tiekiamos naftos kainų nustatymo tvarkos. Tik Michailo Guceriievo "Safmar" grupė tęsė pristatymus. Minskas pradėjo pirkti naftą iš alternatyvių tiekėjų, įskaitant Azerbaidžaną, Norvegiją, Saudo Arabiją ir JAV. Kai kurios naftos siuntos pirmiausia pristatomos į Klaipėdos uostą, o paskui geležinkeliu siunčiamos į Baltarusiją.

Tuo tarpu, pasak daugelio ekspertų, Minskui tokios atsargos nėra pelningos. Kaip komentare Sputnik Lietuva pažymėjo vyriausiasis Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas, Vilnius iš tokios schemos turi daugiausia naudos, nes veikia kaip tarpininkas. Ekonomiškiau būtų atnaujinti naftotiekio naudojimą su Latvija, o ne naudoti geležinkelius.

Tegai:
JAV, nafta, Baltarusija
Dar šia tema
JAV ruošiasi per Lietuvą išsiųsti Baltarusijai antrą naftos partiją
Į Klaipėdą atplaukė antroji JAV naftos partija Baltarusijai
Vilnius

Ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimo priemonėse ir toliau pastebimas stabilumas

(atnaujinta 17:35 2020.08.13)
Iš Ekonomikos skatinimo plano priemonėms numatytų papildomų 4,9 mlrd. eurų lėšų šiuo metu panaudota 18,5 proc.

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Po kelių savaičių augimo registruoto nedarbo lygis, palyginti su praėjusiu pirmadieniu, išliko stabilus ir šiuo metu siekia 13,2 proc. — rodo naujausi šalies ekonomikos rodikliai, rašo Vyriausybės tinklalapyje, skirtame kovai su COVID-19.

Stabilumas išlieka ir įgyvendinant Ekonomikos skatinimo plano priemones.

Ekonominė situacija

Tarp rugpjūčio 4–10 dienomis registruotų bedarbių 61 proc. sudarė asmenys, darbo neturėję jau kovo 1 dieną. Iš jų pusė darbo neturėjo daugiau nei 2 mėnesius. Manytina, kad tai asmenys, įgiję teisę pretenduoti į socialinę paramą dėl COVID-19 ekonominių padarinių valdymo priemonių, kuriomis siekiama išsaugoti gyventojų pajamas.

Apdraustų darbuotojų skaičius, šiek tiek sumažėjęs prieš dvi savaites, praėjusią savaitę augo 3,4 tūkst. ir savaitės pabaigoje siekė 1,369 mln. asmenų. Palyginus su karantino pradžios diena, apdraustųjų skaičius vis dar yra sumažėjęs beveik 23 tūkst. (–1,6 proc.).

Rugpjūčio 3–7 dienomis prašymų subsidijoms dėl prastovų ir darbuotojų, už kuriuos prašoma subsidijų, skaičius gerokai sumažėjo: Užimtumo tarnyboje užregistruoti 0,5 tūkst. prašymų dėl 2,8 tūkst. darbuotojų. Palyginus su ankstesne savaite, įregistruotų prašymų buvo 71 proc. mažiau, juose nurodytas darbuotojų skaičius buvo 76 proc. mažesnis.

Ekonomikos skatinimo plano vykdymo stebėjimas

Iš Ekonomikos skatinimo plano priemonėms numatytų papildomų 4,9 mlrd. eurų lėšų šiuo metu panaudota 18,5 proc. (909 mln. eurų). Lėšų panaudojimas išlieka tolygus: per paskutinę savaitę panaudota 44 mln. eurų. Vidutiniškai per savaitę lėšų panaudojimas ir toliau didėja maždaug 1 proc. punktu.

Siekiant padėti išsaugoti darbo vietas ir gyventojų pajamas, šios plano priemonės mokėjimai augo. Rugpjūčio 7 dieną panaudota 480,42 mln. eurų (25,4 proc. nuo skirtų 1 893,4 mlrd. eurų). Šio tikslo priemonių mokėjimai per paskutinę savaitę, palyginus su praėjusia, išaugo 64 proc.: per paskutinę savaitę išmokėta 43,59 mln. eurų. Šį augimą labiausiai lėmė prasidėję 200 eurų mokėjimai socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams.

Iš 1,200 mlrd. eurų, skirtų verslo likvidumui išsaugoti, rugpjūčio 7 dieną panaudota daugiau nei 337 mln. eurų (28,1 proc.), per paskutinę savaitę išmokėta beveik 2 mln. eurų. Visoms INVEGA paskolų ir kompensacijų priemonėms ir garantijoms jau iš viso panaudota 384,28 mln. eurų (246,3 mln. eurų — Verslo likvidumo išsaugojimo paskolų ir kompensacijų priemonėms, 125 mln. eurų — garantijoms, 12,95 mln. — kitoms priemonėms).

Po spartaus augimo paskutinę liepos savaitę neišieškoma mokestinių nepriemokų suma pirmą rugpjūčio savaitę sumažėjo nuo 700 mln. eurų iki 685 mln. eurų. Fizinių, juridinių asmenų skaičius, iš kurių neišieškomos mokestinės nepriemokos, šiuo metu siekia daugiau nei 62 tūkst.

Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
© Sputnik /
Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
Tegai:
ekonomika, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Virusologas įvertino Rusijos skiepų nuo koronaviruso saugumą
Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso
Lietuvoje ir toliau pasienyje bus tikrinami atvykstančiųjų dokumentai
Gėlių laukas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 14-osios šventės

(atnaujinta 19:41 2020.08.13)
Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę, vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta

Rugpjūčio 14 yra 226-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 227-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 139 dienos.

Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę

Šventasis (1894–1941) gimė Zdunska Voloje netoli Lodzės, Lenkijoje. 1910 metais tapo pranciškonu, studijavo Romoje. 1918 metais įšventintas kunigu. Iš Aušvico koncentracijos stovyklos pabėgus vienam kaliniui buvo pasmerkti keli nekalti žmonės. Vienas iš jų buvo gausios šeimos tėvas. Maksimilijonas pasisiūlė į jo vietą ir 1941 metų rugpjūčio 14 dieną mirė kankinio mirtimi. Popiežius Jonas Paulius II 1982 metais jį paskelbė šventuoju.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1385 metais Krėvos pilyje po pusę metų trukusių derybų Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila su Lenkijos bajorais sudarė Krėvos sutartį. Šia sutartimi Jogaila įsipareigojo vesti vienuolikmetę mirusio Lenkijos karaliaus Liudviko dukterį Jadvygą, paleisti į nelaisvę paimtus krikščionis, krikštytis, pakrikštyti Lietuvos gyventojus ir prijungti Lietuvą prie Lenkijos karūnos. Šis žingsnis davė pradžią Jogailaičių dinastijai, kurios įtaka po pusantro amžiaus taip išaugo, kad daugiau nei trečdalis Europos buvo valdoma lietuviškosios dinastijos palikuonių. XVI a. pr. Jogailaičių teritorijos išsitęsė tarp Juodosios, Baltijos ir Adrijos jūrų (dinastijai priklausė LDK, Lenkijos, Vengrijos ir Čekijos sostai).

2004 metais savo namuose Krokuvoje mirė 93 metų lietuvių kilmės lenkų poetas, prozininkas, Nobelio premijos laureatas Česlavas Milošas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1867 metais pasirodė pirmasis Karlo Markso "Kapitalo" tomas.

1911 metais viename iš Kijevo teatrų mirtinai sužeistas Rusijos vyriausybės vadovas Petras Stolypinas. Jis mirė po keturių dienų.

1927 metais Prancūzijos Nicos mieste tragiškai žuvo legendinė JAV baleto šokėja Izadora Dunkan. Ją pasmaugė į atviro automobilio ratą įsisukęs šalikas, kurį ji ryšėjo ant kaklo.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta.

Tegai:
šventės, šventė