Astravo AE statybos, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Baltijos šalims atsisakius elektros Astravo AE, nukentės ne tik "ausys"

(atnaujinta 09:05 2020.02.11)
Šiandien visose trijose Baltijos šalyse trūksta energijos, todėl kyla klausimas, iš kur šios šalys gaus elektrą, mano ekspertas Nikolajus Meževičius

VILNIUS, vasario 10 — Sputnik. Šiame klausime svarbiausia — ar Baltijos šalių deklaracija turės realios galios, sakė Rusijos Baltijos studijų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius interviu Sputnik Lietuva.

"Kalbant apie gerai žinomą rusišką posakį "iš pykčio motinai nušalsiu ausis" — čia "ausimis" neapsiribojama. Tai turės daug rimtesnių padarinių. Kadangi šiandien ne dviem, o trims šalims, trims Baltijos valstybėms trūksta energijos", — sakė jis.

Meževičius pažymėjo, kad Estijoje eina į pabaigą šiluminės elektrinės, veikiančios deginant skalūną, eksploatacijos laikas, todėl neaišku iš kur Baltijos šalys gaus elektrą.

"Kadangi Švedijoje branduolinė energija yra ribojama, viltys į Norvegiją iš principo yra galimos, tačiau tokios perteklinės elektros energijos gamybos nėra...Be to, hidroenergija Norvegijoje vis dar turi tam tikrą sezoniškumo faktorių. Ir galiausiai, svarbiausia — transportavimas iš "NordPool" rinkos, vieningos Vakarų Europos Šiaurės Europos dalies, taip pat brangu ir energijos nuostoliai, kurie, be abejo, gula vartotojams ant pečių. Taigi pramonė bus bloga, gyventojams bus blogai, na, o Linkevičiui su [Latvijos užsienio reikalų ministru Edgaru] Rinkevičiumi ir [Estijos užsienio reikalų ministru Urmasu] Rainsalu bus gerai", — sakė jis.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad trijų Baltijos šalių premjerai susitarė artimiausiu metu įpareigoti energetikos ministrus pasirašyti ketinimų deklaraciją dėl priemonių, užtikrinančių, kad iš Astravo AE elektra nebus perkama nuo tada, kai ši pradės darbą.

Premjeras Saulius Skvernelis dalyvavo Baltijos Ministrų Tarybos (BMT) Ministrų Pirmininkų Tarybos susitikime Taline. Susitikime buvo aptariami bendros Baltijos šalių energetikos rinkos vystymosi procesai.

Tegai:
Astravo AE, elektros energija, Baltijos šalys
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (315)
Dar šia tema
Seimo narys Astravo AE pavadino "paminklu Lietuvos URM vadovo bejėgystei"
Ekspertas: Lietuva bando atsisakyti atsakomybės, keldama Astravo AE klausimą
Linkevičius apie Astravo AE: Lietuvos ir Baltarusijos santykių skaudulys
Jamalo–Europos dujotiekio kompresorinė stotis, archyvinė nuotrauka

"Gazprom" sustabdė dujų tranzitą Jamalo–Europos dujotiekiu

(atnaujinta 14:18 2020.05.26)
"Fitch" vyresnysis gamtinių išteklių ir prekių direktorius Dmitrijus Marinčenka papasakojo, dėl ko "Gazprom" sustabdė dujų tranzitą

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik "Gazprom" nutraukė dujų tranzitą Jamalo-Europos dujotiekiu per Lenkiją, skelbia RIA Novosti.

Anot Vokietijos dujų operatoriaus "Gascade", siurbimas šioje atkarpoje sumažėjo nuo devynių milijonų kilovatvalandžių sekmadienį iki 461,5 tūkstančio kilovatvalandžių pirmadienį ir visiškai sustabdytas aštuntą valandą ryto antradienį.

"Fitch" vyresnysis gamtinių išteklių ir prekių direktorius Dmitrijus Marinčenko teigė, kad "Gazprom" sustabdė dujų tranzitą, kad subalansuotų eksportą dėl perteklinės pasiūlos.

"Dėl Lenkijos perėjimo prie pajėgumų rezervavimo aukcionų metu ir sudarius penkerių metų sutartį su Ukraina "pumpuok arba mokėk" pagrindu, maršrutas per Baltarusiją ir Lenkiją tampa "Gazprom" balansuojančiu, t.y. potencialiai nepastoviausiu pagal apimtį",  — sakė jis.

Tuo tarpu analitikas mano, kad ilgalaikio tranzito per Lenkijos atkarpą nutraukimo nereikėtų tikėtis: "Gazprom" turi išlaikyti visus maršrutus, kad būtų pasirengusi potencialiam paklausos augimui ateityje, todėl minimalūs dujų kiekiai vis tiek bus pumpuojami.

Rusijos dujų tranzito per Lenkiją sutartis baigėsi gegužės 16 dieną, dabar siurbimas Jamalo-Europos dujotiekiu vykdomas tik remiantis aukcionų rezultatais. Taigi birželio mėnesiui buvo rezervuota apie 94% dujotiekio pajėgumų.

"Gazprom" atstovas spaudai Sergejus Kuprijanovas anksčiau teigė, kad nepaisant sutarties su Varšuva pasibaigimo, dujų tiekimas per Lenkiją vistiek bus tęsiamas. Savo ruožtu Lenkijos vyriausybės įgaliotasis atstovas energetikos infrastruktūros klausimais Piotras Naimskis teigė, kad šalis tikisi išlaikyti Rusijos žydrojo kuro tiekimą per savo teritoriją.

Tegai:
dujotiekis, Gazprom
Dar šia tema
Jamale sunkvežimis užkabino dujotiekį ir "atsistojo piestu" — video
Be Rusijos neišsivertė: Lietuva gavo daugiau SGD nei dujotiekio dujų
Ekspertai įvertins Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio GIPL naudą Europos Sąjungai
ES skirs daugiau nei 8,5 milijono eurų dujotiekio rekonstrukcijai Lietuvoje
finansų ministras Vilius Šapoka

Šapoka apie prezidento siūlymą mažinti GPM: negalime švaistytis lėšomis

(atnaujinta 12:27 2020.05.26)
Taikant prezidento siūlomas ekonomikos skatinimo priemones į biudžetą gali būti nesurenkama apie 500 milijonų eurų

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Lietuva negali švaistytis valstybės lėšomis, o GPM mažinimas 5 proc. nėra solidarumas — taip finansų ministras Vilius Šapoka antradienį Vyriausybės spaudos konferencijoje įvertino prezidento Gitano Nausėdos siūlymą mažinti Gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Seimui antradienį teikiamas prezidento siūlymas 5 punktais mažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir 50 eurų — iki 400 eurų padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). 

"Seimas kreipsis į Vyriausybę dėl išvados. Formuodama išvadą Vyriausybė apsvarstys siūlymą, įvertins ir pateiks savo nuomonę. Labai atsargiai vertinu bet kokius mokestinius siūlymus, ypač GPM mažinimą, kadangi nežinia, kiek laiko tęsis pandemija, mes negalime švaistytis valstybės lėšomis, ypač atkreipiant dėmesį į tai, kad GPM mažinimas 5 proc. — tai ne apie solidarumą", – prezidentūros siūlymą komentavo ministras. 

Šapoka pateikė pavyzdį: "10 tūkst. eurų gaunantis darbuotojas gaus papildomai 200 eurų per mėnesį. Tai tikrai ne apie solidarumą".

Prezidentas siūlo neapmokestinamų pajamų dydį padidinti nuo 350 iki 400 eurų, laikinai sumažinti GPM nuo 20 iki 15 procentų, taip pat vienkartines 120 eurų išmokas visiems vaikams ir po 200 eurų vaikams iš gausių, nepasiturinčių šeimų ar neįgaliems vaikams. Bendra šių priemonių vertė siektų apie 500 mln. eurų. Jeigu Seimas pritartų, jos įsigaliotų nuo liepos.

Valdantieji "valstiečiai" skeptiškai įvertino Nausėdos iniciatyvą mažinti GPM tarifą. Kaip pažymėjo frakcijos atstovai, GPM mažinimas būtų labiausiai naudingas ne sunkiau besiverčiantiems, bet dideles pajamas gaunantiems asmenims. Todėl jie siūlo atsisakyti GPM tarifo mažinimo ir "lėšas panaudoti kitoms COVID-19 suaktualintoms socialinėms reikmėms".

Socialdemokratai palaiko prezidento siūlymą

Dauguma Socialdemokratų partijos frakcijos narių ketina pritarti prezidento siūlymams. Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė sako, kad dabar svarbu imtis konkrečių ekonominės krizės prevencijos priemonių, kurios ne tik paskatintų ekonomiką, bet ir būtų reali parama Lietuvos šeimoms ir dirbantiesiems.

"Europos Komisija perspėja, kad dėl ekonomikos sąstingio darbo užmokestis Lietuvoje gali kristi daugiausia visoje ES. Prezidento siūlomas įstatymų pataisų paketas sušvelnintų prognozuojamą neigiamą algų pokytį ir per vartojimo didinimą prisidėtų prie ekonomikos augimo. Mokesčių mažinimas yra pripažįstamas veiksminga ekonomikos krizės prevencijos priemone, kuri trumpuoju laikotarpiu pristabdytų didžiausią galimos krizės negandą — galimą žmonių algų mažėjimą. Todėl gyventojų pajamų mokesčio mažinimui 97 procentams (tiek Lietuvoje uždirba iki 3 VDU) samdomų darbuotojų kaip laikinai priemonei — taikytinai iki kitų metų sausio 1 dienos — socialdemokratai nusiteikę pritarti. Žinoma, be galo svarbu, kad ta sumažinta mokesčių dalis tikrai būtų skiriama vartojimui mūsų šalyje, o ne išvežama į kaimynines šalis", — sako Budbergytė.

"Kol kas kalbama apie laikinas mokesčių sumažinimo priemones, kurios paskatintų vartojimą trumpuoju laikotarpiu ir kurios dabar, be abejo, yra reikalingos. Tačiau turi būti ir planas — kaip bus sugrįžtama prie ankstesnio pajamų mokesčių tarifo, ir kokios priemonės bus numatomos ilgajam periodui", — sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės pavaduotojas Linas Balsys.

Jis pažymėjo, kad pandemijos pasekmes, ypač ekonomines, dar tikrai jausime ilgą laiką, todėl reikia galvoti apie atsigavimo priemones ilgesniam laikui — bent dešimtmečiui, o ne tik vienkartines ir artimiausiam pusmečiui.

 

Tegai:
Vilius Šapoka
Dar šia tema
Lietuvoje planuojama laikinai sumažinti pajamų mokestį
Nausėda mokesčių sumažinimui ir paramai šeimoms siūlo skirti 500 mln. eurų
Lietuvos premjeras įvardijo subsidijas gaunančių įmonių skaičių
Sulaikymas, archyvinė nuotrauka

Apsimelavęs ir prasiskolinęs šiaulietis po dešimties metų surastas ir grąžintas į Lietuvą

(atnaujinta 14:00 2020.05.26)
Policijos duomenimis, apgavikas išviliojo pinigus iš dvidešimt keturių asmenų. Ieškomas vyras Jungtinėje Karalystėje pragyveno dešimtmetį

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Vyras, viliojęs iš žmonių dideles pinigų sumas, po dešimties metų buvo surastas ir pargabentas į Lietuvą, pranešė Lietuvos policijos departamentas.

Policijos duomenimis, nuo šiauliečio nukentėjo dvidešimt keturi asmenys. 2009 metų spalį teisėsaugos pareigūnai jį pripažino įtariamuoju dėl sukčiavimo bei dokumentų klastojimo ir paskelbė jo paiešką. Buvo gautas Europos sąjungos arešto orderis.

Bėgti iš Lietuvos 44 metų vyras buvo priverstas, kai iki ausų įklimpo melo ir skolų liūne. Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad šiaulietis skolingas apie 16 tūkstančių eurų asmenims, kuriuos apgavo, žadėdamas jiems 2009 metais suorganizuoti pigesnes keliones į Paryžių ir Madonos koncertą Taline. Tuo metu jis pinigus rinko dar litais, neišduodant jokių dokumentų. Kai viena moteris paprašė išrašyti pinigų gavimo kvitą, jis jį suklastojo, nurodydamas vieno savo pažįstamo įmonės rekvizitus.

Kai kelionių sukčius nesuorganizavo ir žmonės pradėjo skambinti, reikalaudami grąžinti pinigus, jis vis tikino, kad kelionės žlugo ne dėl jo kaltės, kad jos bus suorganizuotos vėliau arba bus grąžinti pinigai. 2009 metais emigravęs į Jungtinę Karalystę vyras į Lietuvoje apgautų ir paliktų žmonių skambučius pradžioje dar atsiliepdavo ir žadėdavo grąžinti pinigus, vėliau nustojo atsiliepinėti į skambučius.

Ieškomas vyras Jungtinėje Karalystėje pragyveno dešimtmetį. Šiuo metu jau 54 metų sulaukęs šiaulietis teigia, kad apie savo paiešką sužinojo prieš 3 metus iš Lietuvos teisėsaugos skelbtos informacijos internete. Nuo 2012-ųjų jis gyveno jau su nebegaliojančiu asmens dokumentu. Vyras įkliuvo šiais metais, kai kreipėsi į Lietuvos ambasadą, norėdamas pasikeisti nebegaliojantį asmens tapatybės dokumentą. Šių metų kovą jis buvo grąžintas į gimtinę ir dabar sulaikytas laukia teismo.

Ikiteisminio tyrimo metu Šiaulių pareigūnai surinko daug vyrą charakterizuojančios medžiagos iš jo praeities. Išaiškinta, dar prieš aferą su kelionėmis šiaulietis, kaip apibūdino vienas su juo reikalų turėjęs asmuo, buvo "talentingas sukčius".

Vyras visiems prisistatydavo verslininku, turinčiu įmonių Rusijoje ir vykdančiu prekybą mediena. Įtraukti į savo verslą jis žadėjo ne vienam pažįstamam. Iš vieno jų 2006 metų vasarą šiaulietis pasiskolino 15 000 litų verslui pradėti, po poros metų — dar 8400 litų. Skolos dokumentų pasirašyta nebuvo, bet buvo pažadas skolintoją įtraukti į prekybos mediena verslą.

2008 metų rudenį šiaulietis tapti verslo dalininku pasiūlė ir dar vienam savo pažįstamam. Pastarasis paskolino 52 000 litų. Tačiau, pamatęs, kad šiaulietis pažadų nepildo ir jokio verslo nėra, paprašė pinigus grąžinti.

Jam atsakė, kad "pinigų nebėra". Šiaulietis skolintojui pinigus žadėjo grąžinti ir prikalbino tetą įkeisti bankui savo butą, žadėdamas iš Anglijos jai siųsti pinigus, kad ši galėtų grąžinti paskolą. Tačiau, nei skola buvo grąžinta, nei teta iš Anglijos sulaukė pinigų ir bankui įkeistas butas atiteko pinigų skolintojui.

Išvykęs į Jungtinę Karalystę vyras ir toliau nesiliovė vilioti pinigus. Iš vienos ten gyvenančios lietuvės jis vis skolinosi ir skolinosi, kol ši paprašė skolą grąžinti. Tada vyras ryšius su ja nutraukė ir dingo. Per socialinius tinklus susiradusi šiauliečio artimuosius, moteris sužinojo tikrąją situaciją ir suprato, kad yra apgauta.

Tegai:
sukčius, Lietuva, Jungtinė Karalystė, policija
Dar šia tema
Vilniuje nutrauktos nelegalios dragų lenktynės — video
Lietuvoje koronaviruso fone išaugo šešėlinės ekonomikos apimtys
Kauno rajone neblaivus vairuotojas mirtinai partrenkė motociklininką