VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apsidžiaugė, kad tarptautinė kredito reitingų agentūra "Standard & Poor’s" Lietuvai pakėlė ilgalaikį skolinimosi reitingą iš A į A+.
"Standard & Poor’s" pakėlė Lietuvai nustatytą ilgalaikį skolinimosi reitingą iš A į A+, agentūros nustatyta ilgalaikio kredito reitingo perspektyva — stabili. Lietuvos reitingas buvo pakeltas peršokant tarpinę grandį — teigiamą perspektyvą, teigiama Finansų ministerijos pranešime žiniasklaidai. Paprastai šalių ilgalaikio skolinimosi reitingus kasmet peržiūrinčios agentūros pagerina perspektyvą arba palieka tą patį kredito reitingą, tokie "peršokimai" reitinguose — išskirtiniai, pabrėžiama ministerijos parnešime.
Pasak Skvernelio, tai "didžiulis atsakingos valstybės finansų politikos įvertinimas ir šalies finansinio patikimumo signalas visiems investuotojams". Premjeras mano, kad šalis sugebėjo to pasiekti ne tik laikydamasi fiskalinės drausmės, bet ir mažindama atskirtį šalyje bei užtikrindama šalies gyventojų gerovės kilimą.
"Žinoma, kai kurie kolegos tai bandys sumenkinti, bet turime suvokti, kad toks šalies įvertinimas leidžia tikėtis sėkmingų ateities krizių suvaldymų ir išvengti skausmingų reformų atėjus sunkumams", — rašo Facebook Skvernelis.
Finansų ministerija pabrėžia, kad "Standard & Poor's" ekspertų sprendimą lėmė subalansuotas Lietuvos ekonomikos augimas ir tvari fiskalinė politika. Nuo 2016 metų bendrojo vidaus produkto (BVP) vidutinis realus pokytis sudarė 3,6 proc., o fiskalinės drausmės laikymasis ir 4-erius metus iš eilės fiksuojamas valdžios sektoriaus balanso perviršis lėmė valdžios sektoriaus skolos lygio mažėjimo tendenciją. 2016–2019 m. grynoji šalies skola užsieniui sumažėjo beveik perpus — iki 11 proc. BVP.
"Standard & Poor’s" Lietuvos kredito reitingus paskutinį kartą buvo pagerinusi 2018 m. kovą.
Kita tarptautinė kreditų reitingų agentūra "Fitch Ratings" Lietuvai yra suteikusi ilgalaikio skolinimosi reitingą A (stabili perspektyva), "Moody's" — A3 (teigiama perspektyva), "DBRS Morningstar" — A (teigiama perspektyva).
VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Ketvirtasis suskystintų gamtinių dujų (SGD) tanklaivis per mėnesį atplaukė iš Rusijos į Klaipėdos uostą. Tai liudija portalo "Marinetraffic.com" duomenys.
Su Olandijos vėliava plaukęs tanklaivis "Coral Favia" iš Vysocko, kur yra "Novatek" gamykla, šeštadienį, apie 04:20 val., atkeliavo į Klaipėdą. Šiuo metu tanklaivis prišvartuotas netoli Klaipėdos terminalo.
Šiame tanklaivyje telpa iki dešimties tūkstančių kubinių metrų SGD. Ankstesnė apie 9,5 tūkst. kubinių metrų partija iš Rusijos atkeliavo trečiadienį.
Iš viso balandžio mėnesį Lietuva tikisi gauti 185,5 tūkst. kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų.
Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".
Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, šalį pasiekia retos siuntos iš JAV.
Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.
VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Bandymų metu buvo atjungtos keturios elektros linijos, jungiančios Lietuvą su Baltarusija, dėl to sumažėjo elektros tiekimas Latvijai, praneša RIA Novosti su nuoroda į elektros perdavimo sistemos operatorių "Litgrid".
Baltarusijoje ketvirtadienį vyko elektros sistemos bandymai, kurių metu buvo atjungtos tarpsisteminės elektros perdavimo linijos su Lietuva. Taip pat parą trunkantys bandymai, susiję su Baltijos šalių pasitraukimu iš BRELL energijos žiedo, numatomi Baltarusijoje balandžio 11 dieną.
Pasak operatoriaus "Litgrid", tai yra pirmasis visų keturių linijų atjungimas per visą šalies energetinę istoriją.
Stabilią Lietuvos energetikos sistemos veiklą užtikrina rezervai ir tarpsisteminės jungtys su Lenkija ir Švedija bei tarpsisteminės linijos su Latvija ir Rusijos Karaliaučiaus sritimi.
Per paros trukmės bandymus ketvirtadienį tarpsisteminiai pralaidumai tarp Lietuvos ir Latvijos buvo sumažinti nuo 1 334 MW iki 1 270 MW Latvijos kryptimi ir nuo 1 199 MW iki 1 149 MW Lietuvos kryptimi.
Be to, pralaidumas bus sumažintas per antruosius parą truksiančius bandymus balandžio 11 dieną.
Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.
Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, kurioms neišvengiamai kils tarifai.
Tuo tarpu Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.
Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pabrėžė, kad Baltijos šalys kol kas turi pranašumą, kad elektrą galima gauti iš įvairių šaltinių, kurių jos neteks, jei išeis iš BRELL.
Šiandien Saulė teka: 06:32 val., leidžiasi: 20:10 val., dienos ilgumas: 13.38 val.
Vardadienį švenčia Eigmantas, Eigminas, Vykintas, Leonas.
Šią dieną 1764 metais Rusija ir Prūsija pasirašė Peterburgo sutartį, davusią pradžią būsimiems Abiejų Tautų Respublikos padalijimams;
1990 – prisiekė pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos Vyriausybė;
2006 – iš Seimo pirmininko pareigų slaptu balsavimu pašalintas Artūras Paulauskas.
1954 metais gimė Valentinas Masalskis, vienas garsiausių Lietuvos teatro ir kino aktorių, nuo 1992 m. – ir režisierių. Aktorius 1996 metais apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.
1814 – Napoleonas Bonapartas ištremiamas į Elbos salą;
1984 – Tarybų Sąjungos vadovu tapo Konstantinas Černenka;
1984 – gimė pirmasis pasaulyje kūdikis, pradėtas iš užšaldyto embriono.
1755 gimė Džeimsas Parkinsonas (James Parkinson), britų gydytojas, aprašęs Parkinsono ligą;
1949 gimė Lee Sheriden, grupės Brotherhood of Man narys;
1971 gimė Oliver Riedel, vokiečių grupės Rammstein bosistas.