Vilniaus panorama, archyvinė nuotrauka

Europos Komisija paskelbė Lietuvos ataskaitą

(atnaujinta 18:05 2020.02.26)
Nepaisant teigiamų pokyčių, Komisija įvardija ir iššūkius: tai skurdas, pajamų nelygybė, socialinė atskirtis

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Šiandien Europos Komisija paskelbė Lietuvos ataskaitą, kurioje išanalizuoti šalies ekonominiai ir socialiniai aspektai, rašoma Finansų ministerijos pranešime.

Komisija pažymėjo, kad Lietuvos vykdoma mokestinė politika bei mokestinių prievolių vykdymo supaprastinimas teigiamai atsiliepia šalies verslo aplinkai. Kalbant apie finansinį sektorių, Komisija atkreipė dėmesį, kad Lietuvos bankų sistema stabili ir gerai kapitalizuota, o siekiant pakelti konkurenciją šiame sektoriuje pritraukinėjamos Fintech kompanijos, Vyriausybė vis daugiau fokusuojasi į alternatyvių mažų ir vidutinių įmonių finansavimo šaltinių plėtrą.

Komisija ragina tęsti darbus, plečiant ekonomikos augimui mažiau žalingų mokesčių bazę, ir pastebi, kad automobilių taršos apmokestinimas, nekilnojamo turto apmokestinimo pokyčiai bei akcizų aplinkai ir žmonių sveikatai žalingiems produktams pakėlimas yra judėjimas teisinga linkme.

Komisija atkreipė dėmesį, kad Lietuvos biudžeto formavimo metu yra atsižvelgiama į priemones, skirtas klimato kaitos iššūkiams spręsti. Kaip teigiamas pavyzdys pažymėta žaliųjų obligacijų emisija, siekiant pritraukti finansavimą daugiabučių renovacijai. Be to, teigiamai įvertintas Lietuvos planavimas šioje srityje ir aiškus informacijos apie išlaidas pateikimas visuomenei.

Nepaisant teigiamų pokyčių, Komisija įvardija ir iššūkius: tai skurdas, pajamų nelygybė, socialinė atskirtis. Komisija pažymėjo, kad vaiko pinigų ir pensijų padidinimas yra žingsnis teisinga linkme, tačiau reikia tęsti darbus siekiant įveikti šiuos iššūkius.

Tegai:
socialinė nelygybė, skurdas
Dar šia tema
Nausėda: Lietuva kels klausimus, susijusius su sanglaudos politikos finansavimu
Naujasis ES biudžetas: kur nuo šiol maitinsis Lietuva?
Lietuva įvardyta tarp sparčiausią internetą turinčių pasaulio šalių
Ingrida Šimonytė

Šimonytė: "PKN Orlen" investicijos turėtų prisidėti prie naujų darbo vietų kūrimo

(atnaujinta 16:59 2021.02.25)
Taip pat pažymima, kad įgyvendinant strategiją bus diversifikuojami pajamų šaltiniai, kuriais siekiama iki 2050 metų sumažinti anglies dvideginio emisijas iki nulio

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Premjerė Ingrida Šimonytė susitiko su "PKN Orlen" koncerno prezidentu Danieliu Obajteku ir AB "Orlen Lietuva" generaliniu direktoriumi Michalu Rudnickiu, teigiama Vyriausybės pranešime.

Pabrėžiama, kad susitikimo metu "PKN Orlen" koncernas pristatė 2030-ųjų metų strategiją ir būsimas investicijas, kurios susijusios su koncerno įsipareigojimais mažinti taršą ir siekti aplinkosaugos tikslų.

"Planuojamos "PKN Orlen" investicijos Lietuvoje turėtų prisidėti prie naujų darbo vietų kūrimo ir ekonomikos atsigavimo regione. Labai svarbu, kad koncerno akiratyje išlieka aplinkosauga  ir investicijos bus skirtos atsinaujinančiai energetikos plėtrai", — sakė premjerė.

Pažymima, kad įgyvendinant strategiją bus diversifikuojami pajamų šaltiniai, kuriais siekiama iki 2050 metų sumažinti anglies dvideginio emisijas iki nulio.

Taip pat, Lenkijos Vyriausybė vykdo koncerno įmonių konsolidavimą, pagal kurį prie "PKN Orlen" prijungs "Lotos", "PGNiG", "Energa".

Šių 4 įmonių metinės pajamos siekia 45 mlrd. eurų, grynasis pelnas — 1,33 mlrd. eurų.

Tegai:
susitikimas, Orlen Lietuva, Ingrida Šimonytė
 BelAE

Lietuva paragino Ukrainą boikotuoti BelAE "solidarumo"

(atnaujinta 16:30 2021.02.25)
Kreivys mano, kad elektros energijos prekybos su Baltarusija nutraukimas yra būtina sąlyga nutraukti antrojo maitinimo bloko statybą

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys paragino Ukrainą solidarizuotis BelAE klausimu, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Ši tema buvo aptarta jungtiniame Lietuvos ir Ukrainos parlamentų užsienio reikalų komitetų posėdyje.

Pasak Lietuvos ministro, tuo metu, kai BelAE buvo pradėta eksploatuoti, joje jau buvo aptikti "gedimai", kurie kelia rimtą nerimą ir esą rodo saugumo problemas.

Kreivys taip pat pabrėžė, kad prekybos elektros energija nutraukimas su Baltarusija yra būtina sąlyga nutraukti antrojo Baltarusijos atominės elektrinės bloko statybą.

"Astravo atominė elektrinė yra geopolitinis projektas ir mūsų bendra grėsmė, todėl kviečiu kolegas ukrainiečius solidarizuotis stabdant jos tolimesnę plėtrą", — sakė Energetikos ministerijos vadovas.

Anksčiau Ukraina atnaujino elektros energijos importą iš Rusijos ir Baltarusijos. Laikinai einantis Ukrainos energetikos ministro pareigas Jurijus Vitrenka teigė, kad jis pasisako už "pagrįstus apribojimus" elektros energijos importui iš Rusijos ir Baltarusijos. Jis taip pat pasisakė už atjungimą nuo energetikos sistemos su Rusijos Federacija ir Baltarusija, sakydamas, kad Kijevas turi susivienyti su Europos energetikos sistema.

Nacionalinė energetikos ir komunalinių paslaugų reguliavimo komisija (NEURCU) 2020 metų gruodžio 16 dieną posėdyje nuo 2021 metų sausio 1 dienos panaikino teisės aktų įgyvendinimo normą, suteikiančią jai teisę visų pirma atšaukti aukcionai, skirti paskirstyti tarptautinius skerspjūvius pagal importą, elektros energijos eksportas į šalis, kurios nėra energetikos bendruomenės narės.

Tai leido prekybininkams importuoti elektrą iš Rusijos ir Baltarusijos.

Ginčas dėl Astravo AE

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

Tegai:
Lietuva, Ukraina, Astravo AE, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos