Gazprom logotipas, archyvinė nuotrauka

"Gazprom" laimi: Europa atsisako Amerikos SGD

(atnaujinta 10:35 2020.03.02)
Per tris mėnesius JAV SGD pervežimas į Europą sumažėjo perpus: nuo dviejų milijonų tonų SGD (2,8 milijardo kubinių metrų po pakartotinio dujinimo) lapkritį iki vieno milijono (1,4 milijardo kubinių metrų) sausio pabaigoje

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. JAV suskystintų gamtinių dujų gamintojai praranda klientus Europoje. Praėjusią savaitę dvi Ispanijos įmonės nepriėmė jau sutartų SGD siuntų: dėl mažėjančių kainų paaiškėjo, kad sumokėti netesybas labiau apsimoka, nei gabenti "laisvės dujas" į Europą. Pasak ekspertų, dabartinėmis rinkos sąlygomis Rusijos įmonės laimi, rašoma RIA Novosti straipsnyje.

Pigiau — atsisakyti

Ispanijos "Repsol SA" ir "Endesa SA" atsisakė 200 milijonų kubinių metrų dujų, kurias turėjo pirkti pagal sutartį su "Cheniere Energy". Bet jie turės atsiskaityti su Amerikos bendrove.

Esmė ta, kad "Cheniere" pati parduoda ne tiek dujas, kiek skystinimo paslaugas. Iš klientų reikalaujama sumokėti už jas, nesvarbu, ar jie renkasi SGD, ar ne.

"Corpus Christi" gamyklos, kurioje "Repsol" ir "Endesa" turėjo gauti suskystintas dujas, tarifas yra 3,5 USD už milijoną britų šiluminių vienetų (MBTU). Taigi Ispanijos kompanijos prarado dešimtis tūkstančių dolerių. Jie lengvai atsipirko, nes išvengė daug didesnių nuostolių.

JAV energetikos informacijos administracijos duomenimis, dujos šalyje dabar kainuoja 2,02 USD už MBTU. Amerikos SGD pirkėjas taip pat turi mokėti už suskystinimą (3,5 USD už MBTU) ir transportavimą į Europą (pridėjus dar vieną dolerį). Todėl degalai Ispanijos įmonėms kainuotų daugiau nei šešis dolerius už šildymo vienetą arba 211 dolerių už tūkstantį kubinių metrų.
Europos dujų biržoje TTF kainos yra perpus mažesnės — 105 USD už tūkstantį kubinių metrų. Taigi, atsisakydami amerikietiškų suskystintų gamtinių dujų tiekimo iš Europos rinkos, "Repsol" ir "Endesa" sutaupė šimtus tūkstančių dolerių.

Ekspertai mano, kad kitos Europos įmonės seks ispanų pavyzdžiu.

"Kadangi JAV prekių kainų pranašumai praktiškai išnyko, jų atsisakymas buvo tik laiko klausimas", — teigė JAV Strateginių ir tarptautinių studijų centro analitikas Nikosas Zafosas.

Padėtis Azijos dujų rinkoje dar blogesnė. Iki praėjusių metų pabaigos dujos Japonijoje atpigo iki 105 USD už tūkstantį kubinių metrų, o koronaviruso epidemija sustiprino kainų kritimą. Taigi, dabar skirtumas tarp kainų Amerikos ir Azijos rinkose net nepadengia transportavimo išlaidų.

Nenuostabu, kad bent dvi Japonijos bendrovės diskutuoja apie galimybę atsisakyti anksčiau tiektų JAV prekių. Apie tai pranešė "Bloomberg", remdamasi tarptautinių dujų prekybininkų pateiktais duomenimis.

Krizė truks ilgai 

Suskystintų gamtinių dujų eksportas iš JAV gamyklų mažėja keletą savaičių iš eilės.

Remiantis ICIS informacine platforma, per tris mėnesius krovinių pervežimas į Europą sumažėjo perpus: nuo dviejų milijonų tonų SGD (2,8 milijardo kubinių metrų po pakartotinio dujinimo) lapkritį iki vieno milijono (1,4 milijardo kubinių metrų) sausio pabaigoje. Vien praėjusią savaitę eksportas sumažėjo septyniais procentais — iki 226 milijonų kubinių metrų per dieną.

Pardavimų problemos verčia gamintojus peržiūrėti plėtros planus ir mažinti investicijas. Ta pati "Cheniere Energy" neseniai paskelbė, kad atideda trečiosios "Corpus Christi" dujų suskystinimo gamyklos, kurios pajėgumas yra 9,5 mln. tonų, trečiosios linijos paleidimo pradžią neribotam laikui — "kol bus sudaryta pakankamai komercinių susitarimų".

Vėlavimas užsitęs: ekspertų teigimu, Amerikos eksportas bus nuostolingas bent jau iki rudens.

"Mes turėsime septyniems mėnesiams sustabdyti suskystintų gamtinių dujų tiekimą", — perspėja "BloombergNEF" energijos rinkos analitikai.

Bet tai vis dar yra optimistiška prognozė. Daugelis mano, kad padėtis amerikiečiams liks nepalanki dvejus–trejus metus, kol rinka patirs daugelio dujų projektų užšalimo pasekmes. Naujų SGD įrenginių skaičius 2021–2024 metais bei disbalansas tarp pasiūlos ir paklausos smarkiai sumažės.

O tarptautinės prekybos bendrovės "OTC Global Holdings" vyriausiasis analitikas Campbell'as Faulkner'is įsitikinęs, kad dujų kainos atsigaus tik po daugelio metų — po to, kai dauguma akmens anglimi kūrenamų elektrinių pasaulyje bus pakeičiamos dujomis.

"Jungtinėse Valstijose ir užsienyje reikia pastatyti daugiau dujų jėgainių, kad būtų sumažintas dabartinis kuro perteklius, — sakė jis "Bloomberg". — Iki to laiko rinkoje tiesiog neužteks vietos visiems tiekėjams."

Rusai neįveikiami

Panašu, kad Faulkner'io prognozei pritaria investuotojai, plačiai parduodantys JAV dujų kompanijų akcijas. "Chesapeake Energy", vienos iš skalūnų naftos ir dujų telkinių plėtros lyderių, akcijos nuo metų pradžios sumažėjo beveik keturis kartus — nuo 95 iki 28 centų.

Kitos pramonės lyderės "Cabot Oil & Gas" akcijos per mėnesį neteko tik 20 % — buvo 17,4 dolerio, dabar — 14,1. Pačios "Cheniere Energy" akcijų kaina nuo sausio vidurio krito beveik trečdaliu — nuo 66 iki 47,2 USD.

Kaip pripažįsta Vakarų analitikai, vyraujanti rinkos padėtis yra mažiausia Rusijos kompanijų problema. "Gazprom" sėkmingai įdiegė elektroninę pardavimo platformą, kuri žymiai padidino neatidėliotinų pardavimų lankstumą ir taip pritraukė naujų klientų", — sakė Samer Mosis, "S&P Global Platts" vyresnysis dujų analitikas, kalbėdamas Londono naftos ir dujų forume vasario mėnesį.

Kalbėdamas apie Rusijos suskystintas gamtines dujas, Mosis nurodė, kad jos "Europoje parduodamos viena žemiausių SGD kainų planetoje — mažiau nei 2 doleriai už milijoną britų šiluminių vienetų (apie 70 dolerių už tūkstantį kubinių metrų)". "Dėl to Rusija pernai tapo antruoju tiekėju Europai po Kataro", — priminė analitikas.

"Rusijos suskystintos gamtinės dujos užima užtikrintą poziciją Europos dujų rinkoje ir turi reikšmingų konkurencinių pranašumų", — teigė Europos ir Atlanto baseino SGD redaktorius Desmond'as Wong'as.

Ir šis veiksnys yra stipresnis už politikų, raginančių europiečius atsisakyti pigių Rusijos tiekimų brangių amerikietiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD), demagogiją.

"Briuselyje visada bus politiškai motyvuotų pareigūnų, reikalaujančių pirkti daugiau amerikietiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD), — sako Wong'as. — Vis dėlto vartotojus, investuotojus ir prekybininkus skatina ekonominis pagrįstumas, kuris privers juos rinktis pigias rusiškas dujas".

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
Tegai:
Europa, dujos
Dar šia tema
Ekspertas: JAV SGD ras vietą Europos rinkoje, jei bus nutrauktas dujų tiekimas iš Rusijos
Vokietijos energetikos ministras užstojo "Nord Stream-2"
Koziris rankovėje: kaip Trampas ketina panaudoti sankcijas prieš "Rosneft"
Vašingtonas pyksta: jo sankcijos atneša Rusijai daug pinigų
ES vėliava

ES įvertino partnerystės derybų su Britanija ateitį

(atnaujinta 18:41 2020.06.05)
Didžioji Britanija pasitraukė iš ES sausio 31 dieną. Iki šių metų pabaigos truks pereinamasis laikotarpis, kurio metu šalys bandys susitarti dėl savo būsimų santykių modelio

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. ES ir JK derybininkai šią vasarą gali susitarti dėl derybų dėl būsimų santykių, sakė Mišelis Barnjė (Michel Barnier), ES vyriausiasis derybininkas "Brexit" klausimais, praneša RIA Novosti.

ES vėliava
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje Barnjė teigė, kad, atsižvelgiant į daugybę derybų sąlygų, jis mano, jog vasarą ir rudens pradžioje šalys galės rasti "tam tikrą bendrą požiūrį ir galiausiai galės susitarti dėl būsimos partnerystės".

Didžioji Britanija pasitraukė iš ES sausio 31 dieną. Iki šių metų pabaigos truks pereinamasis laikotarpis, kurio metu šalys bandys susitarti dėl savo būsimų santykių modelio.

Šiuo metu, remiantis abiejų šalių pareiškimais, ypatingos sėkmės derybose nepavyko pasiekti.

Tegai:
partnerystė, ES, Brexit
Dar šia tema
ES diplomatijos vadovas įvardijo pagrindinę XXI amžiaus konfrontaciją
Lietuva atsidūrė tarp antilyderių ES pagal išlaidas šeimos pašalpoms
Nord Stream

Rusija įvertino galimybes užbaigti "Nord Stream-2" po naujų sankcijų

(atnaujinta 11:07 2020.06.05)
Kaip pažymėjo "Nord Stream 2 AG", daugiau nei tūkstantis bendrovių iš 25 šalių yra suinteresuotos baigti projektą, o Vašingtonas nepaiso Europos vartotojų interesų

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Politikai ir ekspertai pakomentavo JAV Senate pateiktą įstatymo projektą dėl sankcijų išplėtimo dujotiekiui "Nord Stream-2". Anot Rusijos, Vašingtonas bando apsunkinti projekto įgyvendinimą ir iškelti savo interesus pakenkdamas partneriams Europoje. Pagrindiniai teiginiai pateikiami RIA Novosti medžiagoje.

"Nord Stream 2 AG" įvertino galimas JAV įstatymo dėl naujų sankcijų "Nord Stream-2" įsigaliojimo pasekmes.

"Vakarų Europos energetikos kompanijos iš Austrijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Nyderlandų į projektą investavo beveik po milijardą eurų. Daugiau nei tūkstantis bendrovių iš 25 šalių yra visiškai suinteresuotos projekto įgyvendinimu. Pastangos užkirsti kelią šiam svarbiam projektui rodo aiškų interesų nepaisymą. Atskiri Europos ir pramonės vartotojai bus priversti mokėti milijardais daugiau už dujas, jei dujotiekis nebus pastatytas, taip pat nepaisoma Europos Sąjungos teisės pačiai nusistatyti savo energetikos ateitį", — teigė "Nord Stream 2 AG" atstovas.

"Ciniškumas ir neteisėtumas"

Rusijos Federacijos tarybos Užsienio reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas sankcijas draudimo bendrovėms, teikiančioms paslaugas vamzdžių klojimo laivams, pavadino ciniškomis ir neteisėtomis.

"Stebina įstatymo projekto iniciatoriaus, senatoriaus Tedo Kruzo, kuris pavadino dujotiekį "kritine grėsme JAV nacionaliniam saugumui", arogancijos laipsnis. Kur yra Baltija, o kur yra JAV? Prie ko čia valstybių nacionalinis saugumas? Nebent turėtumėte omenyje komercinius JAV interesus", — komentare RIA Novosti sakė Kosačiovas.

Jis pabrėžė, kad Rusija ir toliau įgyvendins projektą kartu su partneriais Europoje, net jei įstatymo projektas bus priimtas. Anot jo, Maskva veiks pagal savo planus, dėl kurių susitarta su partneriais Vokietijoje ir kitose šalyse ES narėse.

JAV interesų kišimas

Savo ruožtu senatorius Olegas Morozovas pažymėjo, kad naujos sankcijos gali apsunkinti dujotiekio tiesimą, tačiau Rusija ras būdą, kaip tai įgyvendinti bet kokiomis sąlygomis. Kartu jis pabrėžė, kad norint užbaigti "Nord Stream-2", būtinas "abipusis Europos partnerių ir dujų vartotojų supratimas".

Kaip prognozuoja Morozovas, daug kas priklausys nuo europiečių ir jų sugebėjimo iškelti savo interesus aukščiau JAV politinių ambicijų ir komercinės naudos.

"Akivaizdu, kad amerikiečiai čia ieško savo komercinių pranašumų pakenkdami Europos interesams", — teigė senatorius.

Vašingtono diktatūra

Komentuodamas JAV įstatymo projektą, Rusijos Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis teigė, kad JAV senatorių iniciatyva siekiama tik ekonominės naudos.

"Įstatymu dėl sankcijų prieš "Nord Stream-2" išplėtimo, taip pat pirminiais apribojimais siekiama užtikrinti nesąžiningą konkurenciją JAV", — RIA Novosti sakė šaltinis.

Jis pažymėjo, kad ekstrateritorinės sankcijos yra absoliučiai neteisėtos, neturi nieko bendra su tarptautine teise.

"Tikiuosi, kad mūsų partneriai Europoje turės stiprybės nepasiduoti Vašingtono diktatūrai", — viliasi jis.

Rusija pasirengusi užbaigti projektą

Anot politologo Andrejaus Suzdalcevo, JAV siekia kliudyti įgyvendinti projektą, kad sustiprintų savo pozicijas tarptautinėje arenoje.

"Kyla klausimas, ar Vašingtonas tikrai kontroliuoja Europą, ypač jos energetikos sektorių", — aiškino jis.

Ekspertas pridūrė, kad JAV atliko "didžiulį darbą" ieškodamos įkalčių, kad būtų užkirstas kelias paskutiniams šimtams dujotiekio kilometrų. Tuo pat metu jis yra tikras, kad Maskva tikrai užbaigs dujotiekį.

"Rusija pasiruošė: laivas yra įregistruotas viename iš fondų, kuriam nebaisios jokios sankcijos", — teigė šaltinis.

Naujas sankcijų įstatymas

Anksčiau JAV Senatui pristatytas įstatymo projektas dėl sankcijų "Nord Stream-2".

Tai reiškia apribojimus įmonėms, teikiančioms draudimo ir perdraudimo paslaugas dujotiekiui tiesti naudojamiems laivams.

Dokumentą palaikė penki abiejų šalių senatoriai, įskaitant įtakingą Teksaso senatorių Tedą Kruzą.

Be to, sankcijos gali apimti firmas, atliekančias statybos bandymus, patikrinimus ir sertifikavimą.

Agentūra "Bloomberg", remdamasi dokumentu ir Kruzu pranešė, kad visiems, kurie dalyvauja įgyvendinant projektą, iškart bus taikomos rimtos ribojamosios priemonės.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą. Jie bus nutiesti nuo Rusijos krantų iki Vokietijos palei Baltijos jūros dugną.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
sankcijos, JAV, Rusija, Nord Stream 2 AG, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Vokietijos vyriausybė įvertino galimybę išplėsti G7 su Rusija
Ekspertas paaiškino, kodėl Rusija naftos rinkoje prarado mažiausiai iš visų
Omletas

Be žalos figūrai. galima valgyti vakare?

(atnaujinta 15:12 2020.06.05)
Kaip nemarinti savęs badu nuo "draudžiamų" 18 valandų vakaro, o priešingai, valgyti ir lieknėti — skaitykite Sputnik rekomendacijose

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Griežta priesaika, kad po 18 valandos negalima valgyti, jau seniai yra pasenusi. Dauguma šiuolaikinių dietologų choru pataria ne atiduoti vakarienę priešui, o tiesiog peržiūrėti mitybos vakare kokybę ir kiekį.

Taigi, būkite saikingi ir pasirinkite tinkamus produktus. Labiausiai verti pretendentai su žyma 18+ — Sputnik atrankoje.

Žalios daržovės

Salierai, svogūnai, špinatai, agurkai — daržovės, turinčios neigiamą kaloringumą. O tai reiškia, kad joms suvirškinti organizmas sunaudoja daug daugiau energijos, nei yra jų sudėtyje.

Vištienos filė

Paukštienos mėsa (balta) laikoma mažai kaloringu baltymų šaltiniu ir idealia vakariene. Ją geriau ruošti garuose arba grilyje, o vietoj riebių padažų naudoti kvapnius prieskonius ir pagardus.

Куриное филе, архивное фото
Vištienos filė

Žuvis

Žuvies patiekalai lengvai virškinami, o tai reiškia, kad jūs netgi galite sau leisti riebesnes veisles — lašišą ar skumbrę. Šiose rūšyse yra maksimalus kiekis naudingų Omega-3 rūgščių, kurios normalizuoja širdies veiklą ir pagerina miego kokybę.

Kiaušiniai

Taip, tryniai vakarienei nėra pati geriausia idėja, nes juose daug cholesterolio. Tačiau omletas iš baltymų laikomas viena iš naudingiausių vakarienių.

Varškė

Jei jūs "draugaujate" su laktoze, tada varškė taps puikia alternatyva. Geriausias variantas — 5 % riebumo varškė. Galima sumaišyti ją su graikišku jogurtu arba pasigaminti lengvą apkepą be cukraus.

Творог, сметана и молоко
© Depositphotos /
Pieno produktai
Tegai:
sveika mityba, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Dietologė paneigė mitą apie kalorijų skaičiavimo naudą
Numetusi 21 kilogramą mergina įvardijo keturias lieknėjimo paslaptis
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
"Rytmečio gaiva". Kaip pasigaminti sveiką migdolų pieno ir mangų desertą