Europos Taryba Briuselyje, archyvinė nuotrauka

ES atkreipė dėmesį, kad yra nesutarimų su Britanija

(atnaujinta 08:38 2020.03.06)
ES vyriausiasis "Brexit" derybininkas pažymėjo, kad britai nenori nustatyti dvišalių įsipareigojimų išlaikyti aukštus prekybos standartus ir prieštarauja mechanizmų, kurie stebėtų šiuos standartus ir paneigtų nepagrįstus komercinius pranašumus, sukūrimui

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. ES vyriausiasis "Brexit" derybininkas Mišelis Barnjė dėl dialogo su JK dėl būsimos prekybos ir ekonominės partnerystės po "Brexit" pažymėjo rimtus skirtumus per pirmąjį turą. Pirmasis derybų turas baigėsi ketvirtadienį Briuselyje, antrasis — Londone, praneša RIA Novosti.

"Yra daug rimtų nesutarimų, kurie, be abejo, yra normalūs po pirmojo derybų etapo. Mes sutariame dėl daugelio dalykų, tačiau yra keturi rimti skirtumai, kuriuos reikia išspręsti, jei norime pasiekti susitarimą", — sakė jis per spaudos konferenciją Belgijos sostinėje.

Visų pirma, pasak Barnjė, kalbama apie aukštų Europos standartų, kurie turėtų užtikrinti įmonėms vienodas prekybos galimybes, išlaikymą.

Jis pažymėjo, kad britai nenori nustatyti dvišalių įsipareigojimų išlaikyti aukštus prekybos standartus ir prieštarauja mechanizmų, kurie stebėtų šiuos standartus ir paneigtų nepagrįstus komercinius pranašumus, sukūrimui.

Kitas prieštaravimas — bendradarbiavimas teisėsaugoje, įskaitant baudžiamąsias bylas. "Tai susiję su kova su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu, pinigų plovimu", — aiškino ES derybininkas.

Jis pridūrė, kad Didžioji Britanija taip pat susipažins su Europos Teisingumo Teismo, Europos žmogaus teisių konvencijos, keitimosi duomenimis jurisdikcija. Jis pažymėjo, kad jei Londonas ir toliau reikalaus savo, tada "bendradarbiavimas šiais klausimais bus vykdomas pagal pasaulio teisės normas", kurios neatitinka ES siekių santykiuose su Britanija.

"Trečiasis prieštaravimas susijęs su teisine būsimų santykių sistema", — tęsė jis. Ypač Didžioji Britanija reikalauja, kad prireikus kiekvienoje srityje būtų sudaryta daugybė susitarimų. Tuo tarpu ES nori vieno dokumento.

"Ketvirtasis nesutarimas susijęs su žvejyba. Britanija nenori, kad žvejyba taptų bendro ekonominio susitarimo dalimi, ji nori šį klausimą aptarti kasmet", — pridūrė Europos derybininkas.

Mišelis Barnjė pabrėžė, kad prasidėjusios derybos yra "beprecedentės". "Turime praktiškai rekonstruoti viską santykiuose su Britanija... Kiekvienoje derybų pusėje dirba 110–120 žmonių, kiekvienas pagal savo specifiką", — sakė jis.

Anot derybininko, darbas buvo sutelktas į tris pagrindines sritis. Pirmasis — jau pasiekto susitarimo dėl Britanijos pasitraukimo iš ES įgyvendinimas. Anot jo, šis susitarimas turėtų būti baigtas rengti iki kitų metų sausio 1 dienos.

Antroji kryptis yra abiejų pusių pasirengimas 2021 m. Britanijai išstoti iš bendros muitų zonos ir bendros Europos rinkos.

"Pareiga bus taikoma abiem pusėms. Šie pokyčiai įvyks vos per 10 mėnesių. Būtina, kad visi būtume tam pasirengę", — pabrėžė Europos derybų grupės vadovas. Galiausiai, trečioji sritis, pasak Barnjė, yra "Britanijos ir ES partnerystės kūrimas. Mes ginsime savo piliečių, savo bendrovių teises".

"Tai labai sunkios derybos, labai sunku susitarti, bet įmanoma", — padarė išvadą jis.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
ekonomika, susitarimas, Brexit, Didžioji Britanija, ES
Dar šia tema
Po Lietuvos VSD kėde sprogo bomba. Politinė
Dėl esamos situacijos pasienyje su Turkija Lietuva skirs Graikijai techninę paramą
EK ragina mažinti klaidingos informacijos apie koronavirusą sklaidą
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kurios šalies gyventojų grupės Lietuvoje dažniausiai ieško darbo

(atnaujinta 14:58 2020.05.30)
Balandžio 1 dienos duomenimis, Lietuvoje buvo įregistruota daugiau kaip 169 tūkst. bedarbių, o per metus nedarbas padidėjo 0,8 procentinio punkto

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Lietuvoje per pirmuosius tris metų mėnesius buvo užregistruota 77,8 tūkst. darbo neturinčių žmonių, tai yra 20,3 proc. daugiau, palyginti su 2019 metų pirmuoju ketvirčiu, praneša Lietuvos Užimtumo tarnybos spaudos tarnyba.Tarp darbo ieškančių asmenų vyrai sudarė 55,5 proc. Tuo pačiu metu kas trečias bedarbis, kuris kreipėsi į Užimtumo tarnybą, gyveno kaimo vietovėse.

Pažymima, kad kovo mėnesį, įvedus karantiną, Lietuvoje augo prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo sektoriuose dirbusių asmenų dalis. Labiausiai (2,8 proc.) užimtųjų skaičius augo paslaugų sektoriuje. Panašus augimas stebimas pramonėje (2,5 proc.) ir statybų sektoriuje (2,4 proc.). Žemės ūkyje dirbančių gyventojų nuo 2015 m. nuosekliai mažėja, o 2020 metų I ketvirtį, palyginti su 2019 metų I ketvirčiu sumažėjo 22,1 proc.

Užmtumo tarnybos duomenimis, žemės ūkyje dirbančių gyventojų nuo 2015 metų nuosekliai mažėja, o 2020 metų I ketvirtį, palyginti su 2019 metų I ketvirčiu sumažėjo 22,1 proc.

Balandžio 1 dieną šalyje buvo daugiau kaip 169 tūkst. darbo neturinčių asmenų. Registruoto nedarbo rodiklis per metus išaugo 0,8 proc. punkto.

Kas trečias – ketvirtas (28,4 proc.) per šių metų I ketvirtį  įregistruotas darbo ieškantis buvo jaunimas iki 29  metų, 30,1 proc. — vyresni kaip 50 metų asmenys. Darbo jėgos pasiūlos struktūroje jaunimo dalis, palyginti su 2019 metų I ketvirčiu, mažėjo 1,2 proc. punkto, tuo tarpu vyresnio amžiaus 1,1 proc. punkto augo.

Kaime gyvenantys darbo neturintys asmenys šių metų I ketvirtį sudarė 33,1 proc. visų įregistruotų asmenų. Nedarbo problemos kaime didesnės nei mieste. Šios tendencijos priežastis — mažėjanti žemės ūkio dalis šalies ūkio struktūroje, žemas darbo ieškančiųjų mobilumas ir nepakankamai sparti ūkio plėtra regionuose, teigiama pranešime.

Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad Vyriausybės paskelbtas karantinas ir ekstremali situacija kaime gyvenantiems turėjo mažesnę įtaką. Darbo neturinčių asmenų skaičius tarp kaimo gyventojų augo 4,2 proc., kai bendras bedarbių skaičius augo net  23,5 proc. Tam įtakos turėjo prasidedantys sezoniniai darbai žemės ūkyje.

Vyrai sudaro didesnę dalį tarp visų darbo ieškančių asmenų. Palyginti su pernai metais, sumažėjo darbo ieškančių kaimo gyventojų ir neturinčių profesinio pasirengimo. Trečdaliu sumažėjo ilgalaikių bedarbių dalis.

Рабочие на улице Вильнюса
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Užimtumo tarnybos duomenimis, I ketvirtį darbdaviai įregistravo 10 proc. daugiau laisvų darbo vietų —  53,7 tūkst. nei 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu.

Pagal kvalifikaciją daugiausiai laisvų darbo vietų buvo registruota kvalifikuotiems darbininkams ir paslaugų sektoriaus darbuotojams bei nekvalifikuotiems darbininkams.

Dėl koronaviruso įvestas karantinas buvo pratęstas iki birželio 16 dienos. Valdžia pamažu panaikina apribojimus piliečiams ir daro nuolaidų verslui.

Tuo tarpu karantino laikotarpiu padaugėjo nepasiturinčių žmonių, kuriems trūksta lėšų maistui įsigyti. Lietuvių prašoma pasidalyti ilgą galiojimo laiką turinčiais produktais.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užregistruota daugiau nei 5,7 milijono ligos atvejų, mirė daugiau nei 357 tūkstančiai žmonių.

Užimtumas ir nedarbas Lietuvoje 2020 metų gegužę
© Sputnik /
Užimtumas ir nedarbas Lietuvoje 2020 metų gegužę
Tegai:
Lietuva, Užimtumo tarnyba, nedarbas
Dar šia tema
Lietuva kompensuoja nuostolius ūkininkams, nukentėjusiems nuo pandemijos ir karantino
Kad pasiektų visus vaikus: Seimas suvienodino išmokų vaikams mokėjimo tvarką
Lietuvoje nėra priežasties pratęsti karantiną, pareiškė ULAC vadovas
Baltarusijos AE, archyvinė nuotrauka

Lietuva ketina stiprinti pasipriešinimą BelAE statyboms

Vilnius tikisi, kad dvišalių derybų su Minsku metu jis galės atidėti Astravo atominės elektrinės eksploatacijos pradžią

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Į Baltarusijos atominę elektrinę (BelAE) atgabentas branduolinis kuras skatina Lietuvą aktyviau siekti maksimalaus statomos jėgainės "saugumo" ir susitarimų su kaimynais, kad joje pagaminta elektra nebūtų perkama. Taip Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos ir laikinosios Veiksmų dėl Astravo atominės elektrinės koordinavimo grupės posėdyje teigė užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius.

"Atvežtas kuras į aikštelę. Ir šis faktas reiškia, kad mūsų veiksmai prieš Baltarusijos atominę elektrinę tik aktyvės", — šią savaitę sakė Zananavičius.

Anot viceministro, ES tikslas yra nuolat stebėti ir didinti spaudimą Minskui, kad būtų galima įgyvendinti streso testų rekomendacijas prieš pradedant objekto eksploataciją. Jis taip pat pridūrė, kad dvišalėmis derybomis su Baltarusija siekiama atidėti Baltarusijos AE paleidimą.

Be to, kaip pabrėžė Zananavičius, Lietuvai reikalinga Vašingtono parama.

"Siekiama, kad JAV ir Baltarusijos dvišalėje darbotvarkėje atsirastų tas klausimas. Prašome JAV didesnės paramos TATENA formatuose", —  teigė Zananavičius.

Anksčiau Baltarusija baigė branduolinio kuro priėmimą pirmajam atominės elektrinės blokui.

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas pirmajam branduolinis kuras jėgainės blokui.

Lietuva priešinasi projektui, BelAE vadina "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš objekto ir visuotinai ragina kaimynines respublikas nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" dėl Ignalinos AE praradimo ir baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva, Astravas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Pasirašytas susitarimas su Baltarusija dėl skubaus informavimo apie branduolinę avariją
Laikas reikalauti kompensacijos už BelAE
Ekspertas paaiškino, kodėl nereikėtų bijoti atominės elektrinės statybų
Traktorius, archyvinė nuotrauka

Baltarusijos prezidentas atskleidė, kiek savo ūkyje turi traktorių

(atnaujinta 17:55 2020.05.30)
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka prisipažino, kad pats dirba traktoriu, pavyzdžiui, pjauna žolę

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka papasakojo, kiek traktorių yra jo kolekcijoje, siužetą apie tai parodė Baltarusijos nacionalinė televizija "ONT".

Penktadienį Baltarusijos vadovas lankėsi Minsko traktorių gamykloje. Kalbėdamasis su gamyklos darbuotojais jis pareiškė, kad asmeniniais tikslais turėjo du traktorius.

"Aš turiu du traktorius. Vienas iš jų man padovanojo šį gamykla. Antrąjį nusipirkau jau seniai", — pasakojo Lukašenka.

Jis taip pat patikslino, kad pats daug dirbo su šia technika.

"Aš dirbu su jūsų traktoriumi: kažkur žolę papjausiu, arba pakabinsiu plūgą", —  pridūrė Baltarusijos vadovas.

Vizito metu gamykloje prezidentui buvo įteikta dovana — galingiausio traktoriaus modelis. Lukašenka pažadėjo jį pastatyti Nepriklausomybės rūmuose — oficiali Baltarusijos prezidento rezidencija.

Tegai:
Minsko traktorių gamykla, traktorius, Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Grynas oras ir sportas: Lukašenka paragino "fiziškai kovoti" su COVID-19
Pirmasis Nausėdos pokalbis su Lukašenka: išreikštas susirūpinimas dėl Astravo AE
Ir pandemija ne kliūtis: Lukašenka sodina medžius Černobylio zonoje
"Pakentėk mėnesį": Lukašenka paragino nesibučiuoti su visais iš eilės