Parduotuvė, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje silpnėja vartotojų pasitikėjimas

(atnaujinta 17:34 2020.03.29)
Lietuvos gyventojai mano, kad jų ekonominės ir finansinės perspektyvos prastėja dėl vis blogėjančios šalies ekonominės padėties 

VILNIUS, kovo 29 — Sputnik. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis Lietuvoje kovą buvo 0 ir, palyginti su vasariu, sumažėjo 4 procentiniais punktais, praneša Lietuvos statistikos departamentas. 

Palyginti su vasariu, gyventojai blogiau vertino šalies ekonominės padėties ir namų ūkio finansinės padėties perspektyvas.  Pesimistines prognozes šiek tiek atsvėrė geresnis namų ūkio finansinės padėties pokyčių per praėjusius 12 mėn. vertinimas.

Lietuvos bankas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Kovą, palyginti su vasariu, gyventojų, manančių, kad šalies ekonominė padėtis gerės, dalis sumažėjo 9 procentiniais punktais (nuo 29 iki 20 proc.), o manančiųjų, kad padėtis pablogės, dalis padidėjo 17 proc. punktų (nuo 20 iki 37 proc.).

Namų ūkio finansinės padėties prognozės, palyginti su vasariu, taip pat buvo pesimistiškesnės: kas penktas gyventojas (20 proc.) tikėjosi, kad jo namų ūkio finansinė padėtis gerės, 15 proc. manė, kad ji blogės (vasarį — atitinkamai 23 ir 11 proc.).

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis mieste ir kaime kovą skyrėsi 2 procentiniais punktais: mieste jis sudarė 0, kaime — minus 2. Palyginti su praėjusiu mėnesiu, mieste vartotojų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo trim procentais, o kaime — septyniais.

Vertindami esamą savo šeimos finansinę padėtį, kaip ir praėjusį mėnesį, pusė gyventojų atsakė, kad jie daugiau ar mažiau sutaupo, 6 proc. teigė, kad gyvena iš santaupų ar skolintų lėšų.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
Lietuva
Dar šia tema
Europai pranašaujama stipriausia ekonominė krizė
Finansų ministerija: koronaviruso krizė smukdo ekonomikos perspektyvas
Bank of America: JAV prasideda ekonominė krizė
Jamalo–Europos dujotiekio kompresorinė stotis, archyvinė nuotrauka

"Gazprom" sustabdė dujų tranzitą Jamalo–Europos dujotiekiu

(atnaujinta 14:53 2020.05.26)
"Fitch" vyresnysis gamtinių išteklių ir prekių direktorius Dmitrijus Marinčenka papasakojo, dėl ko "Gazprom" sustabdė dujų tranzitą

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik "Gazprom" nutraukė dujų tranzitą Jamalo–Europos dujotiekiu per Lenkiją, skelbia RIA Novosti.

Anot Vokietijos dujų operatoriaus "Gascade", siurbimas šioje atkarpoje sumažėjo nuo 9 milijonų kilovatvalandžių sekmadienį iki 461,5 tūkstančio kilovatvalandžių pirmadienį ir visiškai sustabdytas antradienį, 8 valandą ryto.

"Fitch" vyresnysis gamtinių išteklių ir prekių direktorius Dmitrijus Marinčenka teigė, jog "Gazprom" sustabdė dujų tranzitą, kad subalansuotų eksportą dėl perteklinės pasiūlos.

"Dėl Lenkijos perėjimo prie pajėgumų rezervavimo aukcionų metu ir sudarius penkerių metų sutartį su Ukraina "pumpuok arba mokėk" pagrindu, maršrutas per Baltarusiją ir Lenkiją tampa "Gazprom" balansuojančiu, t. y. potencialiai nepastoviausiu pagal apimtį", — sakė jis.

Tačiau kartu analitikas mano, kad ilgalaikio tranzito per Lenkijos atkarpą nutraukimo nereikėtų tikėtis: "Gazprom" turi išlaikyti visus maršrutus, kad būtų pasirengusi potencialiam paklausos augimui ateityje, todėl minimalūs dujų kiekiai vis tiek bus pumpuojami.

Rusijos dujų tranzito per Lenkiją sutartis baigėsi gegužės 16 dieną, dabar siurbimas Jamalo-Europos dujotiekiu vykdomas tik remiantis aukcionų rezultatais. Taigi birželio mėnesiui buvo rezervuota apie 94% dujotiekio pajėgumų.

"Gazprom" atstovas spaudai Sergejus Kuprijanovas anksčiau teigė, kad nepaisant sutarties su Varšuva pasibaigimo, dujų tiekimas per Lenkiją vistiek bus tęsiamas. Savo ruožtu Lenkijos vyriausybės įgaliotasis atstovas energetikos infrastruktūros klausimais Piotras Naimskis teigė, kad šalis tikisi išlaikyti Rusijos žydrojo kuro tiekimą per savo teritoriją.

Tegai:
dujotiekis, Gazprom
Dar šia tema
Jamale sunkvežimis užkabino dujotiekį ir "atsistojo piestu" — video
Be Rusijos neišsivertė: Lietuva gavo daugiau SGD nei dujotiekio dujų
Ekspertai įvertins Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio GIPL naudą Europos Sąjungai
ES skirs daugiau nei 8,5 milijono eurų dujotiekio rekonstrukcijai Lietuvoje
finansų ministras Vilius Šapoka

Šapoka apie prezidento siūlymą mažinti GPM: negalime švaistytis lėšomis

(atnaujinta 12:27 2020.05.26)
Taikant prezidento siūlomas ekonomikos skatinimo priemones į biudžetą gali būti nesurenkama apie 500 milijonų eurų

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Lietuva negali švaistytis valstybės lėšomis, o GPM mažinimas 5 proc. nėra solidarumas — taip finansų ministras Vilius Šapoka antradienį Vyriausybės spaudos konferencijoje įvertino prezidento Gitano Nausėdos siūlymą mažinti Gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Seimui antradienį teikiamas prezidento siūlymas 5 punktais mažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir 50 eurų — iki 400 eurų padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). 

"Seimas kreipsis į Vyriausybę dėl išvados. Formuodama išvadą Vyriausybė apsvarstys siūlymą, įvertins ir pateiks savo nuomonę. Labai atsargiai vertinu bet kokius mokestinius siūlymus, ypač GPM mažinimą, kadangi nežinia, kiek laiko tęsis pandemija, mes negalime švaistytis valstybės lėšomis, ypač atkreipiant dėmesį į tai, kad GPM mažinimas 5 proc. — tai ne apie solidarumą", – prezidentūros siūlymą komentavo ministras. 

Šapoka pateikė pavyzdį: "10 tūkst. eurų gaunantis darbuotojas gaus papildomai 200 eurų per mėnesį. Tai tikrai ne apie solidarumą".

Prezidentas siūlo neapmokestinamų pajamų dydį padidinti nuo 350 iki 400 eurų, laikinai sumažinti GPM nuo 20 iki 15 procentų, taip pat vienkartines 120 eurų išmokas visiems vaikams ir po 200 eurų vaikams iš gausių, nepasiturinčių šeimų ar neįgaliems vaikams. Bendra šių priemonių vertė siektų apie 500 mln. eurų. Jeigu Seimas pritartų, jos įsigaliotų nuo liepos.

Valdantieji "valstiečiai" skeptiškai įvertino Nausėdos iniciatyvą mažinti GPM tarifą. Kaip pažymėjo frakcijos atstovai, GPM mažinimas būtų labiausiai naudingas ne sunkiau besiverčiantiems, bet dideles pajamas gaunantiems asmenims. Todėl jie siūlo atsisakyti GPM tarifo mažinimo ir "lėšas panaudoti kitoms COVID-19 suaktualintoms socialinėms reikmėms".

Socialdemokratai palaiko prezidento siūlymą

Dauguma Socialdemokratų partijos frakcijos narių ketina pritarti prezidento siūlymams. Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė sako, kad dabar svarbu imtis konkrečių ekonominės krizės prevencijos priemonių, kurios ne tik paskatintų ekonomiką, bet ir būtų reali parama Lietuvos šeimoms ir dirbantiesiems.

"Europos Komisija perspėja, kad dėl ekonomikos sąstingio darbo užmokestis Lietuvoje gali kristi daugiausia visoje ES. Prezidento siūlomas įstatymų pataisų paketas sušvelnintų prognozuojamą neigiamą algų pokytį ir per vartojimo didinimą prisidėtų prie ekonomikos augimo. Mokesčių mažinimas yra pripažįstamas veiksminga ekonomikos krizės prevencijos priemone, kuri trumpuoju laikotarpiu pristabdytų didžiausią galimos krizės negandą — galimą žmonių algų mažėjimą. Todėl gyventojų pajamų mokesčio mažinimui 97 procentams (tiek Lietuvoje uždirba iki 3 VDU) samdomų darbuotojų kaip laikinai priemonei — taikytinai iki kitų metų sausio 1 dienos — socialdemokratai nusiteikę pritarti. Žinoma, be galo svarbu, kad ta sumažinta mokesčių dalis tikrai būtų skiriama vartojimui mūsų šalyje, o ne išvežama į kaimynines šalis", — sako Budbergytė.

"Kol kas kalbama apie laikinas mokesčių sumažinimo priemones, kurios paskatintų vartojimą trumpuoju laikotarpiu ir kurios dabar, be abejo, yra reikalingos. Tačiau turi būti ir planas — kaip bus sugrįžtama prie ankstesnio pajamų mokesčių tarifo, ir kokios priemonės bus numatomos ilgajam periodui", — sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės pavaduotojas Linas Balsys.

Jis pažymėjo, kad pandemijos pasekmes, ypač ekonomines, dar tikrai jausime ilgą laiką, todėl reikia galvoti apie atsigavimo priemones ilgesniam laikui — bent dešimtmečiui, o ne tik vienkartines ir artimiausiam pusmečiui.

 

Tegai:
Vilius Šapoka
Dar šia tema
Lietuvoje planuojama laikinai sumažinti pajamų mokestį
Nausėda mokesčių sumažinimui ir paramai šeimoms siūlo skirti 500 mln. eurų
Lietuvos premjeras įvardijo subsidijas gaunančių įmonių skaičių
Медвежонок на диване, архивное фото

Kupiškyje 1,5 metų vaiką motina laikė vieną užrakintame bute

(atnaujinta 14:19 2020.05.26)
Aptiktas mažylis buvo sušalęs, ištroškęs ir alkanas, jo 28 metų motinai pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tėvų teisėmis ar pareigomis

VILNIUS, gegužės 26 – Sputnik. Kupiškyje 1,5 metų vaikas maždaug dvi paras praleido vienas užrakintame bute. Vaiką sekmadienį išvadavo socialinė darbuotoja.

Apie tai praneša prokuratūros spaudos tarnyba. 

Gegužės 24 dienos vakare socialinės darbuotojos aptiktas mažylis buvo sušalęs, ištroškęs ir alkanas, tačiau rimtesnės medikų pagalbos jam neprireikė. Netrukus policijos pareigūnai surado ir į namus parvežė vaiko motiną – 28 metų kupiškėnę.

Mažamečio motinai gresia baudžiamoji atsakomybė, vakar jai pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tėvų teisėmis ar pareigomis.

Baudžiamasis kodeksas tiems, kas piktnaudžiavo tėvo, motinos, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis fiziškai ar psichiškai gniuždydamas vaiką, palikdamas jį ilgą laiką be priežiūros ar panašiai žiauriai elgdamasis su vaiku, numato baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki penkerių metų.

Tegai:
Kupiškis
Dar šia tema
Lietuva tapo lydere Europoje pagal patyčias tarp vaikų ir paauglių
Lietuvoje dėl kūdikio mirties sulaikyta moteris
Tauragės ligoninėje mirė užspringęs kūdikis