Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Nuomonė: derybos dėl naftos labiausiai domina Trampą

(atnaujinta 16:35 2020.04.01)
Trampas pripažino, kad žemos naftos kainos, viena vertus, padeda Amerikos oro linijoms, kita vertus, daro žalą Amerikos naftos pramonei

VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. JAV prezidentas Donaldas Trampas paskelbė apie derybas su Rusija ir Saudo Arabija dėl naftos gavybos. "Sputnik radijo" eteryje politikos analitikas Vladimiras Šapovalovas išreiškė savo požiūrį į susidariusią situaciją.

JAV, Rusija ir Saudo Arabija aptars pasaulinių naftos kainų kėlimą, kad paremtų savo naftos pramonę, sakė JAV prezidentas Donaldas Trampas.

"Jos [Rusijos Federacija ir Saudo Arabija — Sputnik] ketina susiburti. Mes visi planuojame susiburti ir įvertinti, ką galime padaryti. Nes nenorime prarasti (naftos) pramonės. Tai tūkstančiai darbo vietų", — cituoja RIA Novosti Donaldo Trampo per spaudos konferenciją pasakytus žodžius.

Jis pripažino, kad žemos naftos kainos, viena vertus, padeda Amerikos oro linijoms, kita vertus, daro žalą Amerikos naftos pramonei.

Trampas sakė, kad kalbėjosi telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir Saudo Arabijos princu Mohamedu bin Salmanu.

Politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas "Sputnk radijui" išreiškė nuomonę, kad šioje situacijoje labiausiai nukentėjo JAV.

"Šiuo metu naftos rinkoje yra trys pagrindiniai žaidėjai: Rusija, Saudo Arabija, kuri atstovauja OPEC, ir JAV su savo naftos kompleksu. Todėl trijų didžiausių naftos gamintojų, susiduriančių su rimtu kainų kritimu, derybos yra logiškas žingsnis. Tiesą sakant, Trampas jas jau pradėjo. JAV naftos pramonė yra pagrindinė pralaimėtoja mažėjant naftos kainoms, nes Amerikos naftos savikaina yra daug didesnė už Rusijos ir Saudo Arabijos naftos kainą. Toliau mažėjant kainoms didelė dalis Amerikos naftos pramonės bankrutuos — tai jau vyksta, todėl Trampas yra suinteresuotas, kad naftos kainos išliktų tinkamo lygio", — sakė Vladimiras Šapovalovas.

Jo manymu, derybos dėl naftos tokiu formatu kaip Rusija–Saudo Arabija–JAV yra visiškai įmanomos.

"Rusija visada yra atvira derybų procesui, o faktas, kad jau įvyko Rusijos ir JAV prezidentų telefoninis pokalbis, rodo, kad derybų procesas yra įmanomas. Galimas ir trišalis formatas, yra precedentas atkurti OPEC+ platformą, kuri ką tik baigė gyvavimo etapą. Todėl manau, kad Trampas bus šių derybų iniciatorius", — sakė Vladimiras Šapovalovas.

Kovo 6 dieną OPEC+ šalys negalėjo susitarti naftos gavybos mažinimo ar esamo susitarimo pratęsimo. Rusija pasiūlė išlaikyti esamas sąlygas, o Saudo Arabija — toliau mažinti naftos gavybą. Dėl to nuo balandžio 1 dienos panaikinami gamybos apribojimai buvusiose aljanso šalyse.

Didžiausi naftos kainų nuosmukiai
© Sputnik /
Didžiausi naftos kainų nuosmukiai
Tegai:
nafta, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Naftos karas: Vašingtonas pažeidė pagrindinį tabu
"Nafta už 20 dolerių": žiniasklaida prognozuoja naują erą ekonomikoje
Tarp Vakarų ir Rytų. Ar Rusija ir Kinija turi bendrą ypatingą naftos planą 
"Ar rinka suvirškins?" Norvegija nori padidinti naftos gavybą
Žiniasklaida: JAV perduos talpas strateginio rezervo naftai laikyti
Gamtinių dujų gamykla, archyvinė nuotrauka

Artimiausioje ateityje ES neketina atsisakyti dujų vartojimo

(atnaujinta 21:39 2020.05.28)
Tuo tarpu Europos Komisija ketina skatinti "grynesnių" rūšių dujų, kuriose nėra anglies, pavyzdžiui, vandenilio, naudojimą ES

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Europos Sąjunga neplanuoja atsisakyti gamtinių dujų naudojimo per ateinančius 10 metų ar net artimiausioje ateityje, per internetinę konferenciją su Atlanto taryba sakė Europos Komisijos energetikos generalinio direktorato vadovė Ditte Juul Jørgensen, rašo RIA Novosti.

"Gamtinės dujos atlieka labai, labai svarbų vaidmenį mūsų naudojamų energijos išteklių komplekte, jos sudaro daugiau nei trečdalį mūsų suvartojamos energijos. Artimiausioje ateityje priklausysime nuo dujų. Neketiname atsisakyti jų per ateinančius 10 metų ar artimiausioje ateityje. Dujos ir ateityje išliks svarbus energijos šaltinis", — sakė ji.

Tuo tarpu Europos Komisija ketina skatinti "grynesnių" rūšių dujų, kuriose nėra anglies, pavyzdžiui, vandenilio, naudojimą ES. Kaip anksčiau ketvirtadienį sakė EK pirmasis viceprezidentas Fransas Timermansas, ES nori ateityje investuoti į vandenilio naudojimą energetikos sektoriuje.

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
Tegai:
ES, dujos, Europos Komisija
Dar šia tema
Lietuvoje paaiškinta, kas "sukėlė šoką" gamtinių dujų rinkoje
Pirmosios aukos: JAV naftos ir dujų milžinės paskelbė, kad greitai bankrutuos
PGNiG paskelbė apie Rusijos lyderystę dujų tiekime Lenkijai
Nord Stream-2

Rusijos URM įvertino JAV pareiškimus apie sankcijas prieš "Nord Stream-2"

(atnaujinta 20:46 2020.05.28)
Anksčiau JAV ambasadorius Vokietijoje Ričardas Grenelis sakė interviu Vokietijos laikraščiui "Handelsblatt", kad nepaisant rinkimų kampanijos, JAV Kongresas gali greitai priimti naujas sankcijas "Nord Stream-2"

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. JAV pareiškimai apie ketinimą įvesti naujas sankcijas dujotiekiui "Nord Stream-2" rodo amerikiečių pastangų primesti savo energetikos politiką ir suskystintas dujas kitoms šalims aktyvumą, Vašingtonas savo interesų labui mažina Europos įmonių konkurencingumą, sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova, praneša RIA Novosti.

"Mes jau nustatėme aiškų Amerikos diplomatijos kursą Vokietijoje. Net šiais sunkiais laikais Vašingtonas ir toliau įgauna pagreitį ir aktyviai mėgina diktuoti kitoms šalims, kokią energetikos politiką jos turėtų vykdyti. Visiškai nepaisoma tarptautinės teisės ir rinkos principų ir ekonominių partnerių interesų", — per trumpąją konferenciją sakė Zacharova.

"Matyt, Jungtinės Valstijos nusprendė savo interesų labui tęsti Europos įmonių konkurencingumo mažinimo politiką ir jėga įvesti JAV prekes, įskaitant suskystintas dujas. Ši linija atrodo keista, ciniška, atsižvelgiant į tai, kad nemaža dalis šalių imasi rimtų priemonių energijos rinkoms stabilizuoti", — sakė ji.

Nord Stream-2
© Sputnik / Илья Питалев

Anksčiau JAV ambasadorius Vokietijoje Ričardas Grenelis sakė interviu Vokietijos laikraščiui "Handelsblatt", kad nepaisant rinkimų kampanijos, JAV Kongresas gali greitai priimti naujas sankcijas "Nord Stream-2". Naujų sankcijų tikslas bus užkirsti kelią dujotiekio paleidimui. Ambasadorius nepatikslino, kaip tai gali būti įgyvendinta praktiškai, tačiau viena iš galimybių gali būti baudos įmonėms, kurios teikia dujotiekio techninės priežiūros paslaugas.

Praėjusių metų pabaigoje JAV priėmė gynybos biudžetą 2020 metams, kuriame visų pirma numatytos sankcijos dujotiekiams "Nord Stream-2" ir "Turkish Stream". "Swiss Allseas", dirbusi "Nord Stream-2", beveik iš karto paskelbė apie savo darbų sustabdymą, todėl Rusija šį projektą tęsia savarankiškai.

Vokietija kritikavo sankcijas projektui, pažymėdama, kad "Nord Stream-2" vertina kaip ekonominį projektą ir atmeta ekstrateritorines sankcijas. Trečiadienio posėdyje Vokietijos ministrų kabineto atstovė Ulrike Demmer teigė, kad vyriausybės pozicija "Nord Stream-2" klausimu išlieka nepakitusi.

"Nord Stream-2" apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. JAV aktyviai priešinasi projektui, reklamuodamos savo suskystintas gamtines dujas ES.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Rusija, sankcijos, JAV, Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Vokietija pakomentavo JAV grasinimus "Nord Stream-2"
Galintis užbaigti "Nord Stream-2" laivas išplaukė iš Mukrano uosto
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku