Gėlių ūkio darbai

Žiniasklaida atskleidė, kaip migrantų Lietuvos nebuvimas smogė britams

(atnaujinta 21:47 2020.05.02)
Daugelis ūkininkų baiminasi, kad jų derliui šiemet kils pavojus dėl vietos nuėmėjų patirties stokos

VILNIUS, gegužės 2 — Sputnik. Keli tūkstančiai JK ūkininkų atsidūrė beviltiškoje situacijoje dėl migrantų, kuriems nepavyko atvykti į Jungtinę Karalystę prieš uždarant sieną dėl koronaviruso pandemijos, rašo "The Daily Mail".

Straipsnyje pasakojama ūkininko Briuso Kerio iš Sufolko grafystės, kuris turi visą ankstyvųjų šparagų plantaciją, istorija. Kiekvienais metais 90 nuėmėjų surenka 500–600 tonų šparagų. Rinkimas vyksta nuo balandžio pradžios iki birželio antrosios pusės, kai baigiasi sezonas.

Anot leidinio, nuėmėjai dirba 12 valandų — nuo 6 iki 18 valandos, tik su vienos valandos pertrauka. Kiekvieną dieną jie nuvažiuoja beveik keturias mylias (daugiau nei šešis kilometrus) ir atsiklaupia ant kelių maždaug 20 tūkstančių kartų.

Daugiausia nuėmėjų atvykdavo iš Lenkijos ir Lietuvos. Kaip pažymėta, juos vilioja atlyginimai, premijos ir apmokamas apgyvendinimas vietoje. Jie vykdavo kiekvienais metais, bet šiais metais viskas sustojo. Dėl situacijos su koronavirusu tik 18 patyrusių Kerio darbuotojų sugebėjo atvykti iš ES į Britaniją.

Kaip rašoma straipsnyje, kai kurie gali neatvykti, o kai kurie bijo. Viena grupė Lietuvos piliečių tik oro uoste sužinojo, kad jų skrydis buvo atšauktas paskutinę minutę.

Akivaizdu, kaip rašo laikraštis, Keris nėra vienintelis ūkininkas, susidūręs su tokia problema. Didžiosios Britanijos valdžios institucijų teigimu, tik trečdaliui migrantų pavyko patekti į Jungtinę Karalystę prieš uždarant sieną. Šiuo atžvilgiu pareigūnai pakvietė pačius britus, kurie šiuo metu nedirba, dirbti derliaus nuėmėjais. Ir Keris yra vienas iš tūkstančių britų ūkininkų, kurie dabar turi pasikliauti vietine darbo jėga.

Kaip pažymi ūkininkas, šparagai auga tiesiog akyse, todėl juos yra sunku rinkti — delsimas sunaikins derlių. Tai sugadins jų kokybę, o jis parduoda kilogramą šparagų už šešis svarus (daugiau nei 6,8 euro).

Šį sezoną Keriui teks pasikliauti nepaprastai sudėtinga komanda. Nė vienas iš naujų nuėmėjų neturi patirties. Kai kurie niekada net neragavo šparagų ar nežino, kaip jie auga. Įprastame gyvenime nauji darbuotojai yra tinkuotojai, elektrikai, aktoriai, dizaineriai, statybininkai, finansininkai ir studentai, tačiau jiems visiems reikia pinigų.

Kai kurie ūkininkai nenori pasikliauti atsitiktinumu ir imtis aktyvių veiksmų. Pavyzdžiui, Endriu Gardineris, "G's Group's Sandfield Farms" vadovas, ėmėsi ryžtingų veiksmų ir užsakė keletą užsakomųjų skrydžių iš Rumunijos į Britaniją. Pirmajame iš jų buvo 150 nuolatinių įmonės darbuotojų — dabar jie turi dirbti patys ir mokyti to naujus surinkėjus. Tačiau, žinoma, ne visi ūkininkai turi pinigų tokioms priemonėms.

Pavyzdžiui, Keris turėjo atrinkti darbuotojus net teritoriniu pagrindu, nepaisant to, kad gavo šimtus prašymų. Dėl to, kad šiais metais jis nesuteiks laikinų mikroautobusų (namų) darbuotojams, naujieji nuėmėjai turi gyventi ne arčiau kaip 16 kilometrų nuo plantacijos.

Jungtinėje Karalystėje nuo koronaviruso mirė daugiau nei 27,5 tūkst. žmonių, infekcijų skaičius viršija 177 tūkst.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 3,1 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 224 tūkst. žmonių.

Tegai:
rinkėjai, ūkininkai, Lenkija, Lietuva, Didžioji Britanija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Vilniuje pradedami testuoti 3 tūkst. norinčiųjų išsitirti dėl koronaviruso
Trampas pirmą kartą per mėnesį išeis iš Baltųjų rūmų
Ilgąjį savaitgalį — galimybė dėl COVID-19 išsitirti nejaučiantiems simptomų
Skaičiuoklė, kvitai, archyvinė nuotrauka

Valdžios deficitas per dešimt mėnesių sudarė apie 3 mln. eurų

(atnaujinta 10:37 2020.12.01)
Centrinės valdžios pajamos sausį–spalį buvo 11 335 mln. eurų, tuo tarpu išlaidos sudarė 13 934,5 mln. eurų

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2020 metų sausio–spalio mėnesių centrinės valdžios deficitas buvo 2 993,7 mln. eurų, praneša Finansų ministerija. 

Centrinės valdžios balansas per dešimt šių metų mėnesių buvo 3 345,9 mln. eurų mažesnis nei pernai per tą patį laikotarpį, kai jis siekė 352,2 mln. eurų perteklių.

Šių metų centrinės valdžios pajamos sausį–spalį buvo 11 335,0 mln. eurų, o išlaidos — 13 934,5 mln. eurų. 

Sandorių su nefinansiniu turtu pasikeitimas buvo teigiamas 394,2 mln. eurų. Mokesčiai sudarė 56,3 proc. sausio–spalio mėnesių centrinės valdžios pajamų, 34,1 proc. — socialinės įmokos. 

Per sausį–spalį didžiausią išlaidų dalį sudarė socialinės išmokos — 55,2 proc., dotacijos — 11,3 proc. bei darbo užmokestis ir socialinis draudimas — 11,5 proc.

Centrinės valdžios pajamos spalio mėnesį buvo 1 204,5 mln. eurų, išlaidos — 1 759,4 mln. eurų. Valdžios deficitas siekė 607,3 mln. eurų ir, palyginti su praeitų metų spalio mėnesiu, balansas sumažėjo 403,9 mln. eurų. Spalio mėnesį pagrindinę centrinės valdžios sektoriaus pajamų dalį sudarė mokesčiai (56,8 proc.) ir socialinės įmokos (31,5 proc.), o daugiausiai išlaidų teko socialinėms išmokoms (43,4 proc.).

Tegai:
Finansų ministerija, finansinė padėtis, pajamos
Dar šia tema
Finansų ministerija turės skolintis daug pinigų, sako ekonomistas
Lietuva šiais metais tapo finansinių paslaugų eksporto lydere Baltijos šalyse
Vilnius

Ekonomistas paaiškino, kodėl Lietuvoje išaugo mažmeninės prekybos apyvarta

(atnaujinta 10:03 2020.12.01)
Sutaupytas lėšas, kurios buvo numatytos kelionėms, restoranams bei kitoms laisvalaikio paslaugoms, šalies gyventojai nukreipė į daiktų pirkimą

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Mažmeninės prekybos apyvarta Lietuvoje spalį buvo 11,1 % didesnė nei prieš metus, pranešė "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas savo Facebook paskyroje.

"Lietuviai, matyt, pagalvojo, kad antrojo karantino metu parduotuvės užsidarys ir niekada nebeatsidarys, tad šlavė viską, kas buvo parduotuvių lentynose", — rašo jis.

Tuo tarpu bendras 2020 metų sausio–spalio mėnesių mažmeninės prekybos rezultatas jau 4,2 % viršija 2019 metų sausio–spalio mėnesių rezultatą.

Kaip teigia ekonomistas, tokio spartaus augimo niekas nesitikėjo, nes buvo tikimasi, kad karantinas sumažins visuminę paklausą, dėl kurios daugiau ar mažiau kentės visi sektoriai.

Jis pridūrė, kad namų ūkiai ženkliai nesumažino savo išlaidų, o tik pakeitė savo vartojimo krepšelio sudėtį.

Sutaupytas lėšas, kurios buvo numatytos kelionėms, restoranams bei kitoms laisvalaikio paslaugoms, šalies gyventojai nukreipė į daiktų pirkimą. Baldų, buitinės technikos, kompiuterių, telefonų bei sporto prekių pardavimai šiais metais smarkiai išaugo. Todėl mažmeninės prekybos sektorius šiais metais nepatirs nuosmukio.

"Visgi, įdomu kaip mažmeninės prekybos dinamika atrodys 2021 metais, nes sušvelnėjus karantino ribojimams, tikėtina, vartotojų pinigai sugrįš kelionių, viešojo maitinimo, viešbučių bei kitų paslaugų sektorių įmonėms, o visuminė paklausa, tikėtina, ženkliai neaugs dėl menkesnio darbo užmokesčio augimo ir menkesnės valstybės paramos, tad mažmeninės prekybos augimas, tikėtina, nebebus toks įspūdingas", — rašo jis.

Respublikoje iki gruodžio 17 dienos galioja karantinas, kai kurios mokyklos nedirba, viešieji renginiai atšaukti ir galioja rekomendacija likti namuose. Taip pat veikia keletas kitų apribojimų.

Naujausiais duomenimis, šalyje yra daugiau nei 61 tūkstantis COVID-19 atvejų, serga 46 378 žmonės, pasveiko 14 211 pacientų. Mirčių skaičius išaugo iki 505.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 61,8 mln. infekcijos atvejų, daugiau nei 1,4 mln. žmonių mirė.

Tegai:
prekyba, karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
EK paskelbė Rusijos vakcinos naudojimo Europoje apribojimus
Lietuvos Vyriausybė apsvarstys galimybę įsigyti dar vieną vakciną nuo COVID-19
Latviai rado būdą keliauti pas kaimynus nesilaikant privalomo karantino
Kalėdinių dovanų pirkimas, archyvinė nuotrauka

Papasakota, kaip COVID-19 antirekordai koreguoja Lietuvos gyventojų išlaidas

(atnaujinta 10:30 2020.12.01)
Dėl įvesto karantino mokėjimų kortelėmis apimčių mažėjimas pastebėtas apgyvendinimo, maitinimo, oro uostų bei kituose sektoriuose

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Besitęsiantis antrasis karantinas šalyje bei sustojusi dalies įmonių veikla, siekiant sustabdyti viruso plitimą, keičia ir tai, kaip gyventojai leidžia pinigus, praneša "Swedbank" spaudos tarnyba. 

Klientų mokėjimo kortelių duomenys rodo, kad vos įvedus apribojimus atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis partraukė žemyn, ypatingai paslaugų sektoriuje. Visgi, nors epidemiologinė situacija šiuo metu kur kas blogesnė nei pavasarį, atsiskaitymai kortelėmis krito gerokai mažiau nei pirmojo karantino metu. 

Padėtis Baltijos šalyse

Lyginant pirmąsias dvi antrojo karantino savaites su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, mokėjimo kortelių operacijų apimtys Lietuvoje krito beveik 5 proc. Palyginimui, Latvijoje ir Estijoje kortelių operacijų apimčių kritimas buvo dvigubai didesnis. 

"Tai yra šiek tiek netikėta, turint omenyje, kad Lietuvoje iš visų Baltijos valstybių yra įvesti griežčiausi įmonių veiklos apribojimai. Negana to, epidemiologinė situacija mūsų šalyje taip pat yra labiausiai neraminanti, lyginant su kaimynais latviais ir estais", − sako ekonomistė Greta Ilekytė. 

Dėl griežtesnių viešojo maitinimo sektoriaus apribojimų Lietuvoje ir Latvijoje, kai užsisakyti maistą galima tik išsinešimui, atsiskaitymai šiame sektoriuje pastebimai smuko abejose šalyse – bene ketvirtadaliu. Tuo tarpu Estijoje, kur tokie apribojimai nėra taikomi, kritimas buvo mažesnis ir siekė apie 15 proc. 

Pasak ekonomistės, apgyvendinimo sektoriui, kuris vasarą buvo beveik išlipęs iš neigiamos zonos, antrasis karantinas taip pat sudavė naują smūgį. Lietuvoje atsiskaitymai apgyvendinimo sektoriuje jau krito iki 75 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Latvijoje kritimas panašus, Estijoje šiek tiek mažesnis – 65 proc. 

Keliuose sektoriuje – nesibaigianti vasara 

Mokėjimų kortelėmis apimčių mažėjimas pastebėtas ne tik apgyvendinimo, maitinimo ir oro uostų sektoriuose. Mokėjimų kortelėmis apimtys Lietuvoje taip pat krito aprangos ir avalynės bei grožio ir sveikatinimo paslaugų sektoriuose, atitinkamai 25 proc. ir 7 proc. Kadangi žmonės yra mažiau mobilūs ir dažniau lieka namuose, mokėjimų apimčių kortelėmis mažėjimas pastebimas ir transporto veiklos sektoriuje.  

Tuo tarpu namų apyvokos sektoriuje mokėjimų apimtys augo daugiausiai šiais metais ir toliau tęsia sprintą be suklupimų (+30 proc). Augimas taip pat fiksuotas išlaidoms maistui bei būtiniausioms prekėms, čia mokėjimų apimtys stabiliai laikosi penktadaliu didesnės nei prieš metus. 

Ar šių metų Kalėdos bus "liesos"? 

Šventiniu laikotarpiu gyventojų išlaidos paprastai gerokai išauga,  tačiau ekonomistė prognozuoja, kad šios Kalėdos bus kitokios.

"Tiesa, pokyčiai nebūtinai reikš, kad gyventojų išlaidos šiemet susitrauks. Žinoma, bus gyventojų, kurie dėl pandemijos sukeltų padarinių neteko darbo ir dėl to galės sau leisti kur kas mažiau. Tačiau tie gyventojai, kurie nuo pandemijos nenukentėjo arba nukentėjo nesmarkiai, turės nors ir kitokias, bet tikrai ne "liesas" Kalėdas", − sako Ilekytė.  

Pasak jos, šventiniu laikotarpiu gyventojai greičiausiai negalės mėgautis koncertu ar malonia vakariene restorane. Tačiau tai jie greičiausiai bandys kompensuoti didesnėmis išlaidomis dovanoms namiškiams, maistui ar gėrimams, kuriais gali mėgautis būdami namuose. 

"Kitaip tariant, Kalėdų laikotarpis atspindės visus šiuos metus − daugiau laiko namuose, daug mažiau pramogų ir paslaugų mieste, bet kur kas daugiau prekių ir vartojimo neišeinant iš namų", − apibendrina "Swedbank" ekonomistė.

Tegai:
Lietuva, COVID-19
Dar šia tema
Šventės karantino metu: Vilnius ruošiasi Kalėdoms ir Naujiesiems metams
Karantino laikotarpiu galima sustabdyti metinių e. vinječių galiojimą
Latviai rado būdą keliauti pas kaimynus nesilaikant privalomo karantino