ES vėliavos, archyvinė nuotrauka

EK prognozuoja, kad šiemet šalies BVP mažės, o 2021 metais tikimasi atsigavimo

(atnaujinta 13:53 2020.05.06)
EK prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika didžiausią žalą patirs antrąjį šių metų ketvirtį, o trečiąjį ketvirtį prognozuojamas spartus atsigavimas

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Europos Komisija (EK) paskelbė atnaujintas trumpojo laikotarpio makroekonomines prognozes, praneša Finansų ministerija.

Numatoma, kad šiais metais dėl COVID-19 pandemijos šalies ekonomika trauksis, o kitais metais atsigaus. EK manymu, Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2020 metais sumažės 7,9 proc., o 2021 metais išaugs 7,4 proc.

Pasak finansų ministro Viliaus Šapokos, EK makroekonominės prognozės — artimos šių metų balandžio mėnesį ministerijos parengtam ekonominės raidos scenarijui, pagal kurį numatoma, kad 2020 metais tikėtinas didesnis nei 7 proc. BVP nuosmukis.

"Siekdami sušvelninti pandemijos padarinius Lietuvos ekonomikai, taikome ekonomikos skatinimo priemonių planą, kurio svarbą ekonomikos atsigavimui įvertino ir Europos Komisija. Visi tikimės mūsų šalies ekonomikos atsigavimo jau ateinančiais metais", — sakė Šapoka.

EK prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika didžiausią žalą patirs antrąjį šių metų ketvirtį, o trečiąjį ketvirtį prognozuojamas spartus atsigavimas. Vidaus paklausą šiemet neigiamai veiks sumažėjusios namų ūkių pajamos ir ribotos skolinimosi galimybės. Eksporto atsigavimas priklausys nuo Šiaurės Europos valstybių ekonominės raidos. Lietuvos ekonomikos atsigavimą skatins Vyriausybės priimtas ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimas.

Karantinas labiausiai paveiks paslaugų sektoriaus darbuotojus, ypač savarankiškai dirbančius asmenis. Siekdama išsaugoti darbo vietas, Vyriausybė mokės subsidijas įmonėms, kurios išlaikys savo darbuotojus karantino metu ir po jo. Atsižvelgdama į tai EK tikisi, kad nedarbo lygis šiais metais išliks vienaženklis ir sudarys 9,7 proc., o sekančiais metais jis sumažės iki 7,9 proc.

Infliacija 2020 metais sumažės iki 0,8 proc. EK nuomone, vartojimo prekių ir paslaugų kainos augs lėčiau nei pastaraisiais metais dėl mažesnio spaudimo darbo užmokesčiui ir pigesnių energijos prekių. 2021 metais infliacijos tempas sudarys 1,5 proc.

EK vertinimu, fiskalinio stimulo plano įgyvendinimas ir automatinės stabilizavimo priemonės padidins valdžios sektoriaus deficitą iki 6,9 proc. BVP. Valdžios sektoriaus skola padidės iki 48,5 proc. BVP. 2021 metais numatoma, kad valdžios sektoriaus deficitas sumažės iki 2,7 proc. BVP, tačiau skolos santykis su BVP iš esmės nesikeis.

Finansų ministerijos 2020 metais balandžio mėnesį sudarytame ekonominės raidos scenarijuje numatoma, kad šalies ekonomika šiemet sumažės 7,3 proc., o 2021 metais augs 6,6 proc. Infliacija šiemet sumažės iki 1 proc., tuo tarpu 2021 metais didės iki 2 proc. Nedarbo lygis šiemet padidės iki 10,5 proc., o 2021 metais jis sumažės ir sudarys 8,1 proc.

Tegai:
ekonomika, Lietuva, BVP, Europos Komisija
Dar šia tema
"Swedbank" ekonomistas prognozuoja Lietuvai trumpalaikį ekonomikos nuosmukį
Paaiškėjo nauji duomenys apie elektros energijos eksportą iš Rusijos į Lietuvą
Analitikas: trečiajame ketvirtyje ES elektros rinka atsigaus
Nafta

Naftos kainų kritimas paspartėjo nerimo dėl Kinijos ir JAV santykių

(atnaujinta 18:03 2020.05.27)
Prieš kelias dienas, po gegužės 5–6 dienomis kalnų ežero Pangong Co rajone įvykusių susidūrimų, Indija ir Kinija perdislokavo į Ladakhą prie faktinės kontrolės linijos, kuri šiuo metu atstoja abiejų šalių sieną, keletą padalinių

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Pasaulio naftos kainų nuosmukis paspartėjo trečiadienio popietę, parodant padidėjusią įtampą tarp JAV ir Kinijos, kurios pasižymi didžiausia pasaulio ekonomika, praneša RIA Novosti.

Liepos 13 dieną ateities sandorių kaina už Šiaurės jūros "Brent" žalią naftą sumažėjo 1,66% — iki 35,58 dolerių už barelį, WTI žalios naftos ateities sandorių kaina — 1,28%, iki 33,91 dolerių už barelį. Trečiadienio rytą naftos kainų kritimas neviršijo 0,3 proc.

Pasiūlymų teikėjai pesimistiškai vertina padidėjusią įtampą tarp JAV ir Kinijos. JAV prezidentas Donaldas Trampas trečiadienio vakarą pažadėjo po poros dienų paskelbti priemones, kurių JAV ketina imtis prieš Kiniją reaguodama į Kinijos valdžios veiksmus Honkongo atžvilgiu.

Prekybininkai baiminasi, kad pablogėjus santykiams tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, gali padidėti naftos paklausos spaudimas, kuris jau susilpnėjo dėl koronaviruso pandemijos.

"Nepaisant pagerėjusių pagrindinių naftos rinkos rodiklių, "buliams" vis tiek yra keli šaukštai deguto statinėje medaus. Tai apima naujausią įtampos tarp JAV ir Kinijos bangą. Nauja JAV ir Kinijos prekybos karo grėsmė jau nėra tikėtina ir gali reikšti rizikingo turto katastrofą", — sakė PVM naftos brokeris Stephenas Brennockas, kurio nuomonę cituoja "Reuters".

Tuo pačiu metu konkurso dalyviai atkreipė dėmesį į Kinijos, kuri yra viena didžiausių naftos vartotojų pasaulyje, statistiką. Remiantis oficialiais duomenimis, pramonės įmonių pelnas balandžio mėnesį sumažėjo tik 4,3 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų kovo mėnesiu" — 34,9 proc.

Tegai:
ekonomika, JAV, Kinija, nafta
Dar šia tema
Lietuva gavo penktąjį per visą Klaipėdos terminalo istoriją SGD krovinį iš JAV
Naftos rinka tango ritmu: Saudo Arabijos klaidos brangiai atsiėjo
ES vėliava, archyvinė nuotrauka

EK nori suteikti ES šalims dotacijas naujojo atkūrimo fondo

(atnaujinta 21:17 2020.05.27)
Dabar Europos Komisijos pasiūlymai dėl finansinio plano ir fondo turėtų būti svarstomi ES Taryboje ir Europos Parlamente

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Europos Komisija siūlo ES šalims skirti 500 milijardų eurų iš naujojo ES atkūrimo fondo nuo dabartinės krizės dotacijų forma ir 250 milijardų eurų paskolų, sakė EK pirmininkė Ursula von der Leyen, kalbėdama neeilinėje Europos Parlamento sesijoje, praneša RIA Novosti.

"Europos Komisija surinks [finansų rinkose — Sputnik] 750 milijardų eurų [užpildyti naują susigrąžinimo fondą — Sputnik] iš šios sumos 500 milijardų eurų bus suteikta ES šalims dotacijų forma, o 250 milijardų eurų paskolų forma", — sakė ji.

Anksčiau EK pateikė savo pasiūlymus sukurti 750 milijardų eurų krizės atkūrimo fondą. Remdamasi EK pranešimais, ji nori, kad šios lėšos papildytų bendrą ES šalių biudžetą, o ne būtų jų dalis.

Europos Komisija siūlo sudaryti Europos Sąjungos daugiametį finansinį planą 2021–2027 metams, kurio suma būtų 1,1 trilijono eurų, ir kuris yra didesnis nei dabartinis ES septynerių metų biudžetas, siekiantis 910–960 milijardų eurų, atsižvelgiant į tai, į kurį rodiklį reikia atsižvelgti — mokėjimus ar įsipareigojimus. Remiantis daugiamečiu finansiniu planu, sudaromi metiniai bendrieji ES šalių biudžetai.

Dabar Europos Komisijos pasiūlymai dėl finansinio plano ir fondo turėtų būti svarstomi ES Taryboje ir Europos Parlamente. EK projektų aptarimo proceso metu išlieka galimybė juos pakeisti.

Tegai:
pinigai, krizė, Europos Komisija (EK), ES
Dar šia tema
Baltijos šalys ir Lenkija paprašė ES pinigų antrajam pasitraukimo iš BRELL etapui
ES vyriausiasis diplomatas paskelbė Amerikos epochos pabaigą
Medicinos darbuotoja apsauginiame kostiume

Biologė rekomenduoja nesistengti greičiau persirgti COVID-19

(atnaujinta 18:41 2020.05.27)
Ji paaiškino, kad pasaulyje pradėjo vyrauti labiau "užkrečiama" viruso padermė ir išvengti COVID-19 galima, jei sumažėja rizika užsikrėsti virusu

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Neverta stengtis kuo greičiau persirgti koronavirusu, nes kuo vėliau žmogus perserga COVID-19, tuo didesnė tikimybė, kad jis veiksmingiau gydys ligą ir jos švelnesnę formą, sako biologijos mokslų profesorė JAV Anča Baranova.

"Kai ką nors pasigaunate epidemijos pradžioje, turite mažiau būdų, kaip su tuo susidoroti: turite mažiau žinių apie virusą. Pavyzdžiui, dabar žinoma, kad virusas pažeidžia kraujotakos sistemą ir dėl to susidaro kraujo krešuliai, todėl dabar pacientai gauna antitrombozę. Jei prieš mėnesį persirgote šiuo virusu, dar nebuvo tokio supratimo ir jūsų šansai tapti besimptomiais viruso nešiotojais padidėja", —  RIA Novosti pasakojo Baranova.

Ji paaiškino, kad pasaulyje pradėjo vyrauti labiau "užkrečiama" viruso padermė.

"Tai nereiškia, kad jis stipriau paveikia žmogų, aktyviau užkrečia kitus žmones. Sunkiai sergančių pacientų skaičius išlieka tas pats, tačiau mes turime daug besimptomių nešiotojų ir didėjantį susirgusiųjų procentą, o tai reiškia bandos imunitetas (tam reikia 70–80% sergančiųjų) formuojasi greičiau", —  sakė ji.

Baranovos teigimu, išvengti COVID-19 galima, jei sumažėja rizika užsikrėsti virusu.

"Geriau į parduotuves eiti kartą per savaitę ir nusipirkti prekių, pasivaikščioti parke ir neiti į koncertus. Vakcina vėl pasirodys artimiausiu metu, aš mieliau jos laukčiau", —  sakė Baranova.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 5,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 343 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Uhano mokslininkai ketina tęsti virusų tyrimus
Kasiulevičius papasakojo apie sėkmingus tyrimus dėl vaistų nuo COVID-19