Dujų gamykla, archyvinė nuotrauka

Nauja grėsmė: Kataras pasirengęs pradėti dujų karą

(atnaujinta 15:53 2020.05.18)
Ekspertai pabrėžia: Kataro bandymas sumažinti SGD kainą turės neigiamos įtakos jau dabar perpildytai pasaulinei rinkai. Tačiau Rusija nukentės mažiau nei kitos šalys

VILNIUS, gegužės 18 — Sputnik. Pasaulio dujų kainos nukrito — po šiltos žiemos sandėliai buvo perpildyti, o pandemija dar labiau sumažino paklausą. Sudėtingiausioje padėtyje atsidūrė Kataras, pagrindinis suskystintų gamtinių dujų tiekėjas. Analitikai perspėjo: kad galėtų susidoroti su krizės padariniais, karalystė gali paskelbti kainų karą — kaip ir Saudo Arabija naftos rinkoje. Apie tai, kas kelia grėsmę Rusijai — RIA Novosti medžiagoje.

Sunkus pasirinkimas

Nuo metų pradžios kainos beveik sumažėjo perpus: Europoje ir JAV mėlynuoju kuru prekiaujama žemiausiomis kainomis nuo 1999 metų.

"Dujų rinka negali "suvirškinti" perteklinio tiekimo ir šiltų orų", — sausį perspėjo Ronas Ozeris, "Statar Capital" Niujorko dujų rizikos draudimo fondo įkūrėjas.

Pandemija sudavė naują smūgį paklausai. Dėl šios priežasties Kataras atsidūrė labai sunkioje padėtyje.
Karalystė patiria didžiulius nuostolius ir netrukus susidurs su sunkiu pasirinkimu: sumažinti gamybą arba pradėti kainų karą, vartotojams siūlant dideles nuolaidas. Priešingu atveju Kataras dėl palyginti aukštų kuro kainų praras rinkos dalį ir perduos lyderystę Australijai.

"Dėl mažos paklausos ir didelių saugojimo išlaidų didžiausias pasaulyje suskystintų gamtinių dujų eksportuotojas gali netrukus stoti į kovą dėl rinkos", — perspėja "Bloomberg".

Dar vasario mėn. Doha SGD iš Azijos dėl koronaviruso nukreipė į Europą. Nepadėjo. Pandemija nusirito per Senąjį pasaulį, kur smarkiai sumažėjo energijos išteklių pirkimas.

Jamalo SGD gamykla, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Кондратюк

Viena Kataro galimybė yra sumažinti gamybą, tačiau tai reiškia, kad žlugs visi ambicingi planai. Praėjusių metų sausį karalystė paskelbė pasitraukianti iš OPEC — norėdama tik susitelkti į suskystintas dujas. Jie planavo padidinti tiekimus nuo 77 iki 110 mln. tonų per metus iki 2024 metų, o iki 2027 metų — iki 126 mln. tonų.

Kaip tuomet sakė energetikos ministras Saadas bin Sheridas Al-Kaabis, tam yra visi reikiami ištekliai. Visų pirma, naujos šiaurinio lauko atkarpos šalia Ras Laffan miesto. Be to, Kataras iki 2024 metų ketina paleisti keturias dujų suskystinimo linijas.

"Sumažėjęs eksportas sukelia nuostolių valstybės biudžetui, o Australija tikrai gali pastumti Katarą", — pabrėžia "Bloomberg".

Analitikai vis dėlto neatmeta, kad karalystei ilgainiui teks sutramdyti savo apetitą.

"Dujovežių trūkumas, dėl kurio padidėjo krovinių vežimo tarifai, buvo jaučiamas nuo 2018 metais. Ir dabar Kataras gali susidurti su jų trūkumu. Esant tokiai situacijai, Kataro sumažintos SGD kainos pavirs kainų kilimu, nes į jas įskaičiuotos laivų nuomos išlaidos", — teigė nepriklausomas pramonės ekspertas Aleksejus Chazanovas.

Jei Kataras vis dėlto paskelbia kainų karą, kotiruotės gali patekti į neigiamų verčių sritį, kaip buvo balandžio mėnesį naftos atveju. Tačiau pagrindinis nepatogumas yra tas, kad gamyba taps nuostolinga net ir mažomis gamybos sąnaudomis.

Ekspertai pabrėžia: Kataro bandymas sumažinti SGD kainą turės neigiamos įtakos jau dabar perpildytai pasaulinei rinkai. Tačiau Rusija nukentės mažiau nei kitos šalys.

"Suskystintų gamtinių dujų vaidmuo vietinių tiekimų struktūroje yra palyginti menkas. Kalbant apie dujotiekio dujas, jos eksportuojamos pagal ilgalaikes sutartis, o atsisakius jų numatomos didelės baudos. Todėl galime kalbėti apie artėjančią Rusijos biudžeto katastrofą, kurią daugiausia sukuria pajamos iš angliavandenilių pardavimo per anksti", — sakė Chazanovas.

Anot ekonomisto, Kataras galėtų sumažinti Rusijos pajamas iš dujų eksporto, jei nusitiestų dujotiekį iš karalystės į Turkiją ir sujungtų jį su suprojektuotu "Nabucco", kaip buvo manoma pirmajame XXI amžiaus dešimtmetyje. Tačiau projektui sutrukdė Kataro užsienio politikos skirtumai su Saudo Arabija ir Sirijos pilietinis karas. Pats "Nabucco" paskendo užmarštyje, užleisdamas kelią "Turkish Stream".

Pirmieji nuo Kataro veiksmų nukenčia amerikiečiai, kurie pastaraisiais metais aktyviai reklamuoja suskystintas dujas Europos šalyse. Ši strategija atvedė į aklavietę: Europos vartotojai atsisako užjūrio žaliavų, nes jiems daug pelningiau pirkti gamtines dujas iš Rusijos.

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
Tegai:
Rusija, SGD
Dar šia tema
Pirmosios aukos: JAV naftos ir dujų milžinės paskelbė, kad greitai bankrutuos
"Nord Stream-2 AG" nesutinka su Vokietijos reguliuotojo sprendimu
"Gazprom" nutraukia tranzitą per Lenkiją per "Jamalo–Europos" dujotiekį
Pieno produkacija, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje populiarėja smulkiųjų maisto gamintojų veikla

(atnaujinta 10:00 2020.06.07)
Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai yra užsiimančių pieno produktų gamyba, žuvininkystės produktų, mėsos gaminių ir pusgaminių gamintojų

VILNIUS, gegužės 2 - Sputnik. Lietuvoje mėsos, pieno, žuvies ar žvėrienos gaminius nedideliais kiekiais gamina ir tiesiogiai vartotojams parduoda daugiau kaip pusė tūkstančio smulkiųjų ūkininkų ir žemės ūkio įmonių. 

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, trejus pastaruosius metus norinčiųjų užsiimti tokia veikla skaičius vidutiniškai padidėja 10 proc.

Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai yra užsiimančių pieno produktų gamyba – 316, žuvininkystės produktų – 69, mėsos gaminių ir pusgaminių gamintojų – 66, paukščių, triušių auginimu mėsai – 31, kiaušinių tiekimu – 16, sumedžiotų laukinių gyvūnų mėsa – 8, o žvejų, rinkai tiekiančių sugautas žuvis, priskaičiuojama 155.

"Smulkiųjų maisto gamintojų veikla yra labai svarbi valstybės ekonomikai ir padeda išlaikyti šalies unikalumą, išsaugoti maisto gamybos tradicijas ir tradicinius maisto produktus. Todėl jau ne pirmus metus nuolat ieškome būdų, kurie paskatintų imtis smulkiosios gamybos, kad tokie gamintojai galėtų kuo paprasčiau surasti savo nišą ir savo vartotoją bendroje maisto rinkoje", – pabrėžia VMVT direktorius Darius Remeika.

Mažais kiekiais tvarkančiais maistą laikomi tie subjektai, kurie per savaitę pagamina ne daugiau kaip 500 kg mėsos gaminių ar 200 kg mėsos pusgaminių, per vieną kalendorinę dieną išdarinėja, perdirba ne daugiau kaip 150 kg žuvininkystės produktų, ar gamina pieno gaminius savo ūkyje ne daugiau kaip iš 1 tonos žalio pieno per dieną.

Tegai:
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), Lietuva
Dar šia tema
Lietuviškų gyvūninės kilmės maisto produktų eksportas šiais metais išaugo 14 %
Lietuvoje pieno kainos krito beveik dešimčia procentų
Mokslininkai nustatė pieno produktų paros normą
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Dviejų greičių Europa: ekonomistas papasakojo, kaip COVID-19 paveikė prekybą

(atnaujinta 19:43 2020.06.06)
Pasak Luminor ekonomisto, mažiausią prekybos kritimą patyrė Skandinavijos šalys, tuo tarpu Lietuvoje jis siekė 17,9 proc, t.y. labai panašus į ES vidurkį

VILNIUS, birželio 6 - Sputnik. "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas papasakojo, kaip koronavirusas paveikė prekybos sektorių Europoje. 

"Dviejų "greičių" Europa: Šiaurės ir Rytų Europoje prekybos sektorius nukentėjo nepalyginamai mažiau nei Pietų ir Vakarų Europoje", - rašo ekonomistas savo paskyroje Facebook

Pasak jo, skirtumą lėmė ne tik karantino sąlygų griežtumas - pavizdžiui, Suomijoje ir Jungtinėje Karalystėje karantino griežtumas buvo panašaus lygio, tačiau Suomijoje mažmeninės prekyba krito vos 0,5%, o JK - net 22,5%. Anot ekonomisto, skirtumus taip pat lėmė vartotojų lūkesčiai (JK jie siekė -23, o Suomijoje -13) bei visuomenės pasitikėjimas kovos su koronavirusu ir ekonomine krize strategija.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Mažiausią kritimą patyrė Skandinavijos šalys (Norvegijoje net buvo fiksuotas augimas), Olandija, Vokietija, Latvija ir Lenkija (visos mažiau nei 10%). 

"Lietuvoje kritimas siekė 17,9% t.y. labai panašus į ES vidurkį (tačiau gegužės mėn. kritimas bus žymiai mažesnis - turėtų siekti vos 5-10%), tad mes ir toliau liksime žalioje žemėlapio zonoje", - rašo Mauricas.

Karantinas Lietuvoje galioja iki birželio 16 dienos. Vyriausybė svarsto galimybę atšaukti šį režimą, tačiau įteisinti ekstremaliosios situacijos teisinę tvarką.

Šeštadienio ryto duomenimis, Lietuvoje nustatyta 1705 COVID-19 atvejai. Pasveikusiųjų skaičius išaugo iki 1321. Nuo koronaviruso mirė 71 asmuo.

Dar šia tema
Ekonomistas: Baltijos šalys galėtų uždirbti milijardus iš prekybos su Rusija
Šapoka pranešė apie ekonomikos atsigavimo ženklus
Ekonomistas papasakojo, kokios būklės Lietuva įžengė į krizę dėl COVID-19
Bundestagas, archyvinė nuotrauka

Vokietijos užsienio reikalų ministras kalbėjo apie sudėtingus santykius su JAV

(atnaujinta 12:40 2020.06.07)
Masas kalbėjo apie Vokietijos ir JAV santykius po žiniasklaidos pranešimų apie JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą išvesti kariuomenę iš Vokietijos

VILNIUS, birželio 7 — Sputnik. Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas Berlyno ir

Vašingtono santykius laiko komplikuotais. Jis tai pareiškė interviu "Bild am Sonntag".

Masas kalbėjo apie Vokietijos ir JAV santykius po žiniasklaidos pranešimų apie JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą išvesti kariuomenę iš Vokietijos.

"Esame artimi transatlantinio aljanso partneriai. Bet: tai sunku ", — ministras atsakė į žurnalisto prašymą apibūdinti situaciją.

Apie Donaldo Trampo ketinimus išvesti kariuomenę anksčiau pranešė amerikiečių leidinys "The Wall Street Journal". Skaičiuojama, kad iki rugsėjo iš Vokietijos išvyks 9500 karių.

JAV branduoliniai ginklai Europoje
© Sputnik /
JAV branduoliniai ginklai Europoje
Tegai:
kariai, Vokietija, JAV
Dar šia tema
Ši šalis nėra tokia visagalė. Ką parodė protestai JAV
Ekspertas: Rusija kol kas negali sekti visų JAV raketų