Plūduriuojanti atominė elektrinė Akademikas Lomonosovas

Rusijoje pradėta eksploatuoti pirmoji pasaulyje plūduriuojanti atominė elektrinė

(atnaujinta 17:11 2020.05.22)
Pirmąją pasaulyje plūduriuojančią atominę elektrinę sudaro pakrančių infrastruktūra ir plūduriuojanti jėgainė "Akademik Lomonosov", įrengta su dviem KLT-40S reaktoriais, kurių kiekvieno galia 35 MW. PATES elektros galia — 70 MW, šiluminė — 50 Gcal/h

VILNIUS, gegužės 22 — Sputnik. Penktadienį įvyko istorinis įvykis ne tik Rusijos, bet ir viso pasaulio branduolinėje energetikoje — pirmoji pasaulyje plūduriuojanti Rusijos atominė elektrinė buvo pradėta eksploatuoti Čiukotkos "Akademik Lomonosov" plūduriuojančios jėgainės pagrindu, pranešė "Rosenergoatom" spaudos tarnyba.

"2020 metų gegužės 22 dieną buvo pradėta naudoti unikali ir pasaulyje analogų neturinti plūduriuojanti atominė elektrinė. Atitinkamą įsakymą pasirašė koncerno "Rosenergoatom" generalinis direktorius Andrejus Petrovas", — teigiama pranešime.

Jėgainė pirmąjį sugeneruotą energijos srautą nukreipė į izoliuotą Čiukotkos "Chaun-Bilibino" energijos centro tinklą 2019 metų gruodžio 19 dieną.

"Galima teigti, kad Peveko mieste Čiukotkos autonominiame regione statomos plūduriuojančios atominės elektrinės projektas baigtas. Dabar ji tapo 11-ąja pramoniniu būdu eksploatuojama atomine elektrine Rusijoje ir šiauriausia pasaulyje", — teigė Petrovas.

Priežastis pasirašyti įsakymą buvo ta, kad "Rosenergoatom" buvo išduota "Rostechnadzor" Tolimųjų Rytų departamento komisijos atitikties patikrinimo išvada — dokumentas, patvirtinantis, kad plūduriuojanti atominė elektrinė buvo pastatyta laikantis projekto dokumentų reikalavimų. Be to, buvo gauta teigiama "Rosprirodnadzor" išvada.

"Šie dokumentai rodo, kad jėgainė visiškai atitinka galiojančias normas ir taisykles, įskaitant sanitarinius ir epidemiologinius, aplinkos, gaisro, pastatų reikalavimus ir valstybinius standartus", — sakoma pranešime.

Nuo tada, kai jėgainė buvo įtraukta į tinklą, ji jau pagamino daugiau kaip 47,3 mln. kilovatvalandžių elektros energijos. Šiuo metu ji patenkina 20 % Chaun-Bilibino energijos centro poreikių. Ateityje, pabaigus Bilibino AE jėgainių darbą, plūduriuojanti jėgainė taps pagrindiniu Čiukotkos energijos tiekimo šaltiniu.

Pirmąją pasaulyje plūduriuojančią atominę elektrinę sudaro pakrančių infrastruktūra ir plūduriuojanti jėgainė "Akademik Lomonosov", įrengta su dviem KLT-40S reaktoriais, kurių kiekvieno galia 35 MW. PATES elektros galia — 70 MW, šiluminė — 50 Gcal/h.

Tegai:
Rusija, elektrinė
Dar šia tema
Rusijos plūduriuojanti jėgainė "Akademik Lomonosov" plaukia Baltijos jūra
Klaipėdos SGD terminalas

Į Lietuvą atvyko naujas SGD krovinys Vysocko

(atnaujinta 15:55 2020.05.29)
Nuo praėjusio pavasario rusiškų dujų tiekimas tapo reguliarus. Laivas "Coral Fungia" turi pristatyti dešimt tūkstančių kubinių metrų SGD

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Į Lietuvą atvyko tanklaivis su Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu. Apie tai pranešė "Marinetraffic.com".

Laivas "Coral Fungia" praėjusį šeštadienį išplaukė iš Vysocko uosto ir penktadienį, 04:15, atplaukė į Klaipėdą. SGD terminalo operatoriaus "Klaipėdos nafta" duomenimis, tanklaivis turėtų pristatyti dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų.

Praėjusią savaitę į Lietuvą atkeliavo penktasis per visą šalies istoriją Amerikos suskystintų gamtinių dujų krovinys. Tanklaivis į šalį pristatė 155 tūkstančius kubinių metrų dujų.

KN duomenimis, per gegužės mėnesį Lietuva turėjo gauti 320 tūkstančių kubinių metrų SGD.

Lietuva nuosavą SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia savo sprendimą pagrindė noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" dujų monopolio. Tačiau terminalas Lietuvai atsieina brangiai: "Klaipėdos nafta" Norvegijai kasmet moka 60 milijonų eurų už jo nuomą. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos.

Rusiško kuro tiekimai tapo reguliarūs nuo praėjusių metų pavasario. Kalbant apie amerikietiškas SGD, apie kurių pirkimą dažnai kalba Lietuvos valdžia, tai per Klaipėdos terminalo egzistavimo laiką buvo tik kelios jų partijos.

Interviu Sputnik Lietuva Nacionalinio energetinio saugumo fondo vyriausiasis analitikas Igoris Juškovas pažymėjo, kad Lietuva niekada neturėjo ilgalaikių sutarčių su JAV, juolab, kad šalis iš pradžių nebuvo laikoma pagrindine tiekėja.

Tegai:
Lietuva, Rusija, suskystintos gamtinės dujos (SGD)
Dar šia tema
Lietuvoje įvardijo padidėjusio SGD tiekimo iš JAV priežastį
PGNiG paskelbė apie Rusijos lyderystę dujų tiekime Lenkijai
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Pinigai, archyvinė nuotrauka

FNTT tyrimas dėl pinigų plovimo atskleidė pažeidžiamiausius verslo sektorius

(atnaujinta 11:03 2020.05.29)
Nacionaliniame pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos vertinime paskelbti pažeidžiami verslo sektoriai, kuriems kyla įtraukimo į pinigų plovimą ir teroristų finansavimą grėsmė

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Virtualiosios valiutos keityklų operatorių, advokatų, prekybos atsiskaitant grynaisiais pinigais ir prekybos nekilnojamuoju turtu sektoriai įvertinti kaip labiausiai pažeidžiami verslo sektoriai, kuriems kyla didžiausia įtraukimo į pinigų plovimą ir teroristų finansavimą grėsmė. 

Tai rodo naujasis FNTT užsakymu atliktas Nacionalinis pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos vertinimas. Atliekant rizikos vertinimą, analizuojama susijusi grėsmė ir pažeidžiamumas, kurie vertinami balais nuo 1 iki 4 (nuo labai žemos iki labai aukštos rizikos). Rizikos dydį lemia grėsmės ir pažeidžiamumo derinys.

Vienas iš aukščiausiu balu įvertintų sektorių — virtualios valiutos keityklų operatoriai, kuriems rizika kyla dėl greito pinigų pervedimo į skirtingas šalis ir garantuoto pervedimų anonimiškumo. 

Vieni dažnesnių veikimo scenarijų — naudojantis operatorių paslaugomis bandoma pervesti nelegalias lėšas ar anonimiškai įsigyti įvairių prekių. Pasitaiko, kad nusikaltėliai, naudodamiesi nelegaliai gautais pinigais, patys steigia virtualios valiutos keityklas. Taip pat pastebima, kad virtualią valiutą bandoma išgryninti arba mokėjimus atlikti naudojantis kriptovaliutų mokėjimo kortelėmis.

Viena iš didžiausių sektoriaus grėsmių yra aukštas anonimiškumo lygis, kuris atsiranda naudojant nepatikimas tapatybės nustatymo technologijas arba jų apskritai nenaudojant, ir greitas pinigų pervedimas — tai ypač palanku nusikaltėliams. Virtualios valiutos keityklų operatoriai dažnai būna įsteigti užsienio valstybėse, todėl jų klientus sunku atsekti, o sektorius tampa pažeidžiamas ir patrauklus pinigų plovimui.

Prekyba atsiskaitant grynaisiais pinigais laikoma vienu iš lengviausių būdų paslėpti nusikalstamu būdu įgytas pajamas, kuriam nereikia specialių žinių, o sandoriai atliekami ypač greitai. 

Dažniausiai pasitaikantys scenarijai — įsigyjamas vertingas kilnojamas turtas ar transporto priemonės, steigiami verslai, kuriuose dominuoja grynieji. Teroristinės grupuotės veikia panašiai — siekiama išplauti pinigus ir parduoti didelės vertės prekes, o gautas lėšas panaudoti savo veiklos finansavimui. 

"Vis dar nemaža dalis nekilnojamojo turto Lietuvoje įsigyjama atsiskaitant grynaisiais pinigais, įgytais nusikalstamu būdu. Toks veikimo modelis taip pat išlieka patrauklus, nes nereikalauja nuodugnaus sektoriaus išmanymo", — teigiama pranešime.

Advokatų paslaugos taip pat priskiriamos prie aukščiausią rizikos balą gavusių verslo sektorių, kadangi advokatai sugebėtų taikyti įvairialypius pinigų plovimo ir teroristų finansavimo scenarijus. 

Didžiausią grėsmę kelia nusikalsti linkusių advokatų nacionalinės ir tarptautinės teisės bei mokestinės aplinkos išmanymas ir šių žinių naudojimas bendradarbiaujant su nusikaltėliais, kuriant pinigų plovimo schemas, tam tikslui steigiant įmones ar nuosavybės grandines skirtingose šalyse, slepiant naudos gavėjus.

Tegai:
pinigų plovimas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT)
Dar šia tema
Vilniuje už neblaivų vairavimą sulaikytas FNTT pareigūnas
FNTT: toliau spekuliuojama respiratoriais, kaukėmis ir dezinfekciniu skysčiu