Jamalo–Europos dujotiekio kompresorinė stotis, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų

(atnaujinta 19:59 2020.05.28)
Labai norėdama Varšuva gali nusipirkti brangių amerikietiškų SGD ir gauti mėlynąjį kurą iš Norvegijos, kai bus baigtas dujotiekis "Baltic Pipe", tačiau be rusiškų dujų jai pragyventi bus sunku, mano ekspertas Jurijus Rykovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Dabar dujų poreikis nėra itin didelis, atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius, tačiau artimiausioje ateityje viskas gali pasikeisti, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos energetikos ir finansų instituto Energetikos skyriaus vedėjas Jurijus Rykovas.

"Dabar vasara ant nosies — nelabai aišku. Tai tam tikras išbandymas. Jei, pavyzdžiui, visi vartotojai pasakytų: mes visiškai neturime dujų, duokite pajėgumus, tada kitas dalykas. Bet kai šios rezervacijos nėra, susidaro situacija, kur, atrodo, didelio dujų iš Rusijos poreikio ir nėra. Tačiau ši padėtis, be abejo, gali pasikeisti. Remiantis bendru suvokimu, Lenkijai bus sunku išsiversti be rusiškų dujų, tačiau turbūt, labai norint, įmanoma. Yra amerikiečiai — galima brangiau nusipirkti dėl politinių pirmenybių, vėliau bus nutiestas Baltijos dujotiekis — jis eis Norvegijos. <...> Manau, kad kažkoks reversas būtinai bus. Bet greičiausiai dėl politinių priežasčių Lenkija apsimes, kad jai nereikia rusiškų dujų. Bet, žinoma, pirkimai reversu įmanomi", — pažymėjo ekspertas.

Jamalo–Europos dujotiekio pajėgumai nebuvo rezervuoti ketvirtadienį, ryte vėl buvo sustabdytas tranzitas į Europą, vietoj to atnaujintas dujų reversas į Lenkiją, rodo duomenys iš dujų perdavimo operatorių Vokietijoje ir Lenkijoje.

"Gascade" operatoriaus, gaunančio dujas Vokietijoje, duomenimis, dujų priėmimas Malnovo taške, esančiame Lenkijos ir Vokietijos Federacinės Respublikos pasienyje, sustabdytas ketvirtadienį nuo 06:00. Iki tol jį sudarė 11,5 mln. kilovatvalandžių (1,1 mln. kubinių metrų dujų per valandą). Tuo tarpu nuo 07:00 dujotiekiu Lenkijos kryptimi buvo pradėtas dujų reversas. Per pirmą valandą šia kryptimi tiekta 2,3 mln. kilovatvalandžių.

Rusijos dujų tranzito per Lenkiją sutartis baigėsi gegužės 16 dieną, dabar siurbimas Jamalo–Europos dujotiekiu vykdomas tik remiantis aukcionų rezultatais.

Tegai:
dujos, JAV, Lenkija, Rusija
Dar šia tema
Lietuva gavo penktąjį per visą Klaipėdos terminalo istoriją SGD krovinį iš JAV
PGNiG paskelbė apie Rusijos lyderystę dujų tiekime Lenkijai
Sakmė apie prarastą pelną. Lenkija nekantrauja pažvelgti į "Gazprom" kišenę
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Ekonomistas: Baltijos šalys turi rinktis išnykti ar normalizuoti santykius su Rusija

(atnaujinta 18:45 2020.07.06)
Dar prieš pandemiją Baltijos šalių ekonomika buvo labai silpna, o krizė labiausiai kenkia ne centrui, bet ES ekonomikos pakraščiams

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Darbo jėgos išstūmimas į Europos darbo rinką sužlugdys Baltijos šalių ekonomiką, todėl vienintelis būdas jas išgelbėti nuo degradacijos — atkurti ryšius su savo rytiniu kaimynu, mano ekspertas Aleksejus Zubecas.

Latvija ir Lietuva tapo ES lyderėmis pagal nedarbą, rašo RuBaltic.ru ekspertas Aleksandras Nosovičius, cituodamas "Eurostato" statistikos agentūros duomenis. Šių šalių ekonominis nuosmukis yra ypač ryškus, atsižvelgiant į tai, kad Baltijos šalys nuo koronaviruso pandemijos nukentėjo daug mažiau nei Vakarų ir Pietų Europos šalys, pažymi jis.

Anot Nosovičiaus, tai rodo, kad dar prieš pandemiją Baltijos šalių ekonomika buvo labai silpna, o krizė, pagal ekonomikos teorijas, labiausiai kenkia ne centrui, o ES ekonomikos pakraščiams.

Interviu Sputnik Lietuva Finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės Socialinių ir ekonominių tyrimų instituto direktorius Aleksejus Zubecas pažymėjo, kad Baltijos šalys turi rinktis — "išvyti" ekonomiškai aktyvius žmones dirbti į Europą ar užmegzti ryšius su Rusija. Be to, pirmasis atvejis gali sukelti ekonomikos žlugimą.

"Migracijos kelias, darbo jėgos išstūmimas į Europos darbo rinką yra kelias, kuris per artimiausius dešimt ar penkiolika metų gali privesti prie visų Baltijos šalių ekonomikų žlugimo. Po to šios šalys pereis prie Europos Sąjungos skiriamų subsidijų. ES paskirs šiek tiek pinigų pagrindinėms struktūroms paremti, tačiau ekonomika bus padauginta iš nulio, jei ten neliks ekonomiškai aktyvių gyventojų. Antrasis kelias — tai savo ekonomikos vystymas, tam reikia atkurti normalius santykius su Rusija, nes tiek Estija, tiek Latvija nėra reikalingos Europos Sąjungoje ekonominės plėtros prasme", — sakė jis.

Zubeсas pažymėjo, kad Rusija, skirtingai nei Europos šalys, turi ką pasiūlyti Baltijos šalims.

"Todėl vienintelis būdas išgelbėti ekonomiką nuo degradacijos yra atkurti santykius su Rusija. Jei Baltijos šalių vyriausybės teikia pirmenybę konfrontacijai su Rusija, tai reiškia, kad labai greitai šios valstybės ekonomiškai tiesiog išnyks iš pasaulio žemėlapio", — padarė išvadą jis.

Tegai:
Rusija, ekonomikos krizė, ekonomika, Baltijos šalys
Dar šia tema
Ekspertas: NATO galėjo nusilesti Turkijai dėl Baltijos gynybos plano
Polittechnologas: Baltijos šalys bijo, kad RT privers lietuvius ir latvius susimąstyti
Lietuvos URM Rusijai įteikė notą dėl naftos gavybos platformoje Baltijos jūroje
Ekonomistas Žygimantas Mauricas

Lietuva vejasi Vakarų Europą tokiu greičiu, kad ši tuoj turės vytis Lietuvą

(atnaujinta 11:10 2020.07.06)
Ekonomisto teigimu, Lietuvos BVP vienam gyventojui (pagal PGP) galimai pasieks 80 proc. Vakarų Europos vidurkio

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Koronaviruso krizė lėmė beprecedentį ekonominės galios pasiskirstymą iš Vakarų ir Pietų Europos į Centrinę bei Šiaurės Europą, tuo tarpu ir Baltijos šalis, rašo Lietuvos ekonomistas Žygimantas Mauricas savo Facebook paskyroje.

"Priešingai nei 1999, 2009 ar 2015 metais, Lietuva šios krizės metu ekonomiškai ne nutolo, o priartėjo prie Vakarų Europos", — teigė jis.

Maurico teigimu, Lietuvos BVP vienam gyventojui (pagal PGP) galimai pasieks 80 proc. Vakarų Europos vidurkio.

Pabrėžiama, kad jei ir toliau Lietuva tokiu tempu vysis Vakarus, gali būti, jog po dešimtmečio Vakarų Europa turės vytis Lietuvą.

Kartu Žygimantas Mauricas Lietuvai palinkėjo gražios Valstybės dienos šventės.

Tegai:
ekonomika, Europa, Lietuva
Dar šia tema
Parodys laidą: Minskas paruošė Lenkijai viliojamą Astravo AE pasiūlymą
Į Lietuvą pristatytas pirmas liepą SGD krovinys iš Norvegijos
Koronaviruso testas

Jungtinėse Amerikos Valstijose atliekamas "kokteilio" antikūnų prieš COVID-19 testas

(atnaujinta 16:43 2020.07.06)
Be to, vaistas pateko į antrąją tyrimų, skirtų hospitalizuotiems pacientams gydyti, fazę. Pažymima, kad pirmajame etape buvo gauti teigiami atsiliepimai apie saugumą, kai buvo išbandyta su 30 pacientų

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Amerikos biotechnologijų kompanija "Regeneron Pharmaceuticals" paskelbė savo dviejų antikūnų "kokteilio", skirto užkirsti kelią COVID-19, galutinį bandymo etapą ir antrąją fazę pacientams gydyti koronavirusu, praneša RIA Novosti.

"Trečiajame etape bus įvertintas [kokteilio — Sputnik] gebėjimas užkirsti kelią infekcijai tarp neužkrėstų žmonių, tiesiogiai bendravusių su pacientu, sergančiu COVID-19", — teigiama bendrovės pranešime.

Be to, vaistas pateko į antrąją tyrimų, skirtų hospitalizuotiems pacientams gydyti, fazę. Pažymima, kad pirmajame etape buvo gauti teigiami atsiliepimai apie saugumą, kai buvo išbandyta su 30 pacientų.

Trečiasis viruso prevencijos tyrimo etapas atliekamas 100 regionų, jame gali dalyvauti 2 tūkstančiai žmonių. "Kokteilio" galimybės gydyti virusą tyrimas planuojamas 150 JAV, Brazilijos, Meksikos ir Čilės regionų.

"Mes atliekame vienu metu reguliuojamus tyrimus, kad kuo greičiau judėtume į priekį ir pateiktume galimą sprendimą COVID-19 infekcijų prevencijai ir gydymui net ir vykstant pasaulinei pandemijai", — bendrovės vadovas cituoja bendrovės vadovą George'ą Jankopoulos'ą.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 11,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 531 tūkst. žmonių.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik /
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
koronavirusas, JAV
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JAV nufilmavo paukštį, skraidantį su rykliu naguose
JAV Nepriklausomybės dienos proga Vilniuje surengtos amerikietiško futbolo rungtynės