GIPL dujotiekis, archyvinė nuotrauka

Lietuva dėl kovos su Rusija brenda į skolas

(atnaujinta 19:03 2020.06.09)
Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid" ketina paimti kelių milijonų dolerių paskolą jungties su Lenkija statybai finansuoti

VILNIUS, birželio 9 — Sputnik. Tikimasi, kad pinigus "ypač palankiomis" sąlygomis suteiks Europos investicijų bankas (EIB). Tačiau jie vis tiek turi būti grąžinti, o GIPL dujotiekio atsipirkimo perspektyvos atrodo nepaprastai miglotos. Greičiausiai, vietoj pelno, tai atneš Lietuvai moralinį pasitenkinimą suvokus, kad jos dujų rinka dabar yra prijungta prie Europos, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksejus Iljaševičius.

2016 metais 534 kilometrų ilgio Lenkijos ir Lietuvos dujotiekis buvo įtrauktas į svarbių ES regioninių projektų dujų paskirstymo srityje sąrašą. "Laisvas energijos judėjimas", — taip buvęs Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris apibūdino GIPL investicijų tikslus.

Svarbus pats faktas, kad Lenkija ir Lietuva turės galimybę apsikeisti "mėlynuoju kuru". Bet ar jos tai darys?

Akivaizdu, kad lenkai GIPL supranta kaip "Baltic Pipe" dujotiekio sausumos atšaką, kuri sujungs jų šalį su dujų telkiniais Norvegijoje. Jei Varšuva ir toliau bendradarbiaus su "Gazprom", ji turės perteklinį dujų kiekį.

Kodėl gi nepabandžius jų parduoti Ukrainoje ar Baltijos šalyse?

Lietuva turi visiškai kitokių planų. Respublikos valdžia mano, kad dujos tekės priešinga kryptimi. "Esant palankioms sąlygoms, GIPL gali būti naudojamas tiekti dujas į Lenkiją ir kitas ES šalis, o pritaikius papildomus techninius sprendimus, taip pat galimi tiekimai į Ukrainą ar Baltarusiją", — rašoma Lietuvos energetikos ministerijos pranešime.

Čia viskas logiška: Klaipėdoje yra suskystintų gamtinių dujų terminalas, kurio pajėgumai gali visiškai patenkinti visų Baltijos šalių poreikius.

Todėl Lietuvai nereikia perteklinių dujų — jai gerai būtų rasti rinkas savo pertekliui.

Tačiau Lenkija, švelniai tariant, nėra pats tinkamiausias pasirinkimas. Ji taip pat turi viską, kad būtų aprūpinta energija: "Gazprom" tiekiamas dujas vamzdynu ir SGD terminalą Svinoujscie mieste, kurį lenkai ketina išplėsti.

Perspektyvoje numatoma dar vieno pakartotinio dujinimo įrenginio statyba.

Net jei Varšuva tikrai atsisakys pratęsti Jamalo-Europos dujų tiekimo sutartį su Rusija, pristatymai alternatyviais maršrutais visiškai patenkins jos poreikius. Vienintelis klausimas yra kaina.

Kad ir kaip būtų, Lietuva su savo "patraukliais" pasiūlymais netelpa į šią schemą.
Idėja naudoti GIPL tiekiant lietuviškus gaminius Baltarusijai ir Ukrainai apskritai atrodo absurdiška.

Tiesiog pastudijuokite žemėlapį, kad įvertintumėte maršruto ekonominį patrauklumą. "Mėlynasis kuras" pereis per lietuvius, po to per Lenkijos tarpininkus. Ir vieni, ir kiti nepraleis progos gauti gerą tranzito mokestį. Baisu net įsivaizduoti, kokią kainą gaus galutiniai vartotojai.

"Šiuo metu statoma infrastruktūra skirta keliems kitiems tikslams — sujungti mūsų dujų rinką su Lenkija ir Europa. Bet jei to reikia ir bus abipusiai naudinga, ji taip pat gali būti naudojama tiekiant dujas Baltarusijai", — sakė Lietuvos energetikos ministerijos vadovas Žygimantas Vaičiūnas.

Juokingiausia, kad per GIPL ir Lenkijos koridorių Baltarusija gali siurbti... rusiškas dujas. Kaip žinote, SGD terminalas Klaipėdoje aktyviai perka "Novatek" produktus.

Taigi, mes gauname schemą, atitinkančią geriausias Lietuvos "energetinės nepriklausomybės" tradicijas: jie siūlo pakeisti dalį a priori pigesnio dujotiekio kuro tiesioginio pristatymo į Baltarusiją purvina SGD tiekimo iš Rusijos schema.

Geriausiu atveju Aleksandras Grigorjevičius Lukašenka mandagiai atsisakys (nors čia ne nuodėmė ir nusikeikti).

Ką ten Lukašenka! Net dabartinė Ukraina, turėdama iškrypėliškų idėjų apie energetikos politiką, tuo nesusigundys. Tik kartą, 2017 metais, Ukrainos įmonė "ERU Trading" įsigijo bandomąją amerikiečių suskystintų gamtinių dujų partiją Lenkijos pasienyje. Nuo to laiko niekas nemėgino pakartoti jos "žygdarbio". Be to, niekada niekam nešaus į galvą eksperimentuoti su lietuviško kuro importu.

Be to, kaip teisingai pažymi Lietuvos energetikos ministerija, tokiems tiekimams organizuoti reikalingi "papildomi techniniai sprendimai". Kiek dešimčių ar šimtų milijonų eurų tai kainuos? Kas mokės? Kijevas neturi pinigų, o Minskas, jei ir turi, tai Lukašenka neišleis pinigų tokioms aferoms. Teks vėl stovėti ištiesta ranka priešais Europos Komisiją.

Tačiau net ir EK pagalba, kaip rodo praktika, neišsprendžia visų finansinių problemų.

GIPL dujotiekio tiesimui numatoma maždaug pusė milijardo eurų. Daugiau nei pusę reikalingų lėšų (305 mln.) skyrė Europos Sąjunga. Lietuvai valstybės biudžete liko tik kelios dešimtys milijonų — ne tokia didelė suma tokiam svarbiam projektui. Jei biudžete "pelė pasikorė", tuomet galima ieškoti privačių investuotojų.

Nė vienas variantas nesuveiks, todėl "Amber Grid" yra priversta kreiptis dėl paskolos iš Europos investicijų banko. Bendrovės valdyba jau patvirtino pagrindines sutarties sąlygas, kurias akcininkai turi patvirtinti birželio 29 d. Sutarties suma yra iki 65 milijonų eurų, terminas — 18 metų.

"Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius teisinasi sakydamas, kad finansavimas teikiamas ypač palankiomis sąlygomis. Paskolos palūkanų norma greičiausiai bus maža.

Bet Lietuvai vis tiek teks apmokėti sąskaitas. Tačiau ar GIPL pasiteisins, dar nėra aišku.
Panašu, kad labiausiai tikėtina, jog jungtis su Lenkija taps Lietuvos energetikos sistemos saugikliu (tokią prielaidą daro Nacionalinio energetikos instituto direktorius, korporacijos "Gazprom" vyriausiasis redaktorius Sergejus Pravosudovas). Nei Lietuva, nei Lenkija, nei jų kaimynai nejaučia poreikio ją apkrauti.

Todėl GIPL seks "Rail Baltica" geležinkelio pėdomis. Perkelti Baltijos šalis nuo Rusijos bėgių į standartinį europinį 1435 milimetrų vėžės plotą — skamba gražiai! Ir nesvarbu, kad nesimato ekonominio šio projekto tikslingumo. Tačiau naujasis geležinkelis bus malonus akiai.

Tai nėra pirmas kartas, kai Lietuva imasi paskolų savo vyriausybės kaprizams finansuoti: SGD terminalo išlaikymui ir 2 % BVP kariniam biudžetui išlaikyti jau buvo surinkta pinigų iš išorės.

Dabar eilė pasiekė GIPL dujotiekį. Kas toliau? Išeitis iš BRELL energijos žiedo ar tas pats projektas "Rail Baltica", kuri mūsų akyse virsta ilgalaikiu statybų objektu? Šiems projektams finansuoti reikės kur kas rimtesnių sumų. Tačiau apetitas, kaip žinote, ateina bevalgant.

Tegai:
dujotiekis, Lenkija, Lietuva, Amber Grid
Dar šia tema
"Amber Grid" ieško, kas pastatys dujotiekių jungtį tarp Lenkijos ir Lietuvos
Estija savo teritorijoje pradėjo tiesti dujotiekį į Suomiją
Be Rusijos neišsivertė: Lietuva gavo daugiau SGD nei dujotiekio dujų
Nord Stream-2

Vokietijoje JAV grasinimus dėl "Nord Stream-2" išvadino nepriimtinais  

(atnaujinta 15:44 2020.08.07)
Anksčiau "RIA Novosti" susipažino su iš trijų JAV senatorių laišku, nusiųstu uosto operatoriui "Sassnitz GmbH", kuriame nurodomos JAV valdžios institucijų artėjančios sankcijos įmonėms, kurios remia dujotiekio statybą

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Vokietijos Meklenburgo-Pomeranijos premjerė Manuela Schleswig pasipiktino JAV grasinimais dėl dujotiekio "Nord Stream-2" darbų.

"Šios grėsmės [Vokietijos miesto Zasnico uosto, esančio Meklenburge-Pomeranijoje — Sputnik], operatoriui yra absoliučiai nepriimtinos", — "dpa" pasakojo ji.

Anksčiau "RIA Novosti" susipažino su iš trijų JAV senatorių laišku, nusiųstu uosto operatoriui "Sassnitz GmbH", kuriame nurodomos JAV valdžios institucijų artėjančios sankcijos įmonėms, kurios remia dujotiekio statybą. Visų pirma, laiške teigiama, kad tęsdamas darbą Zasnico uostas susidurs su "finansiniu sunaikinimu".

Ji pridūrė, kad Vokietija "pati gali nuspręsti, kur ir kaip pasisemti energijos".

Anksčiau premjerė pabrėžė Berlyno laikraščiui "Tagesspiegel", kad Meklenburgas-Vorpommernas "tvirtai laikosi dujotiekio tiesimo", tikisi iš Vokietijos vyriausybės "ryžtingo atsakymo, susijusio su JAV šantažo bandymais".

Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendra talpa yra 55 milijardai kubinių metrų dujų, tiesimą per metus nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims teritorines arba išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln.

Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių. Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas klojime dalyvavusių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie dujotiekio statybų sustabdymą.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Nord Stream-2, JAV, Vokietija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: Vokietija nepasiduos JAV šantažui dėl "Nord Stream-2"
JAV grasina Vokietijos uostui sankcijomis dėl "Nord Stream-2"  
Astravo AE

Pradėtas branduolinio kuro pakrovimas Baltarusijos AE 1-ajame bloke  

(atnaujinta 15:00 2020.08.07)
Patvirtinus maitinimo bloko patikimumą ir saugą jo projektiniais parametrais, prasidės galios paleidimo fazė, kurios metu įrenginys pirmą kartą bus prijungtas prie elektros tinklo

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Šiandien pradėta krauti branduolinį kurą pirmajame Baltarusijos AE elektriniame bloke (generalinis projektuotojas ir generalinis rangovas — valstybinės atominės energijos korporacijos "Rosatom" inžinerijos skyrius).

Pranešama, kad į reaktoriaus šerdį buvo pakrautas pirmasis kuro rinkinys (FA) su šviežiu branduoliniu kuru. Iki mėnesio pabaigos iš eilės bus pakrauta 163 kuro rinkiniai.

Įkrovus kurą, atlikus atitinkamus tyrimus reaktorius bus pakrautas iki minimalaus kontroliuojamo lygio (1% galios). Nuo šio momento reaktorius įgyja atominės elektrinės statusą. Patvirtinus maitinimo bloko patikimumą ir saugą jo projektiniais parametrais, prasidės galios paleidimo fazė, kurios metu įrenginys pirmą kartą bus prijungtas prie elektros tinklo.

"Baltarusija tapo kvartalo, pastatyto naudojant moderniausias "3+" kartos technologijas, savininke. Šios technologijos nuorodą jau patvirtino panašių jėgos agregatų eksploatavimas Rusijos teritorijoje. Jie atitinka visus po Fukušimos avarijos nustatytus saugos reikalavimus, o visos TATENA misijos pripažino jų patikimumą. Mums labai svarbu, kad mes sukūrėme pirmąjį užsienio VVER-1200 padalinį Baltarusijos respublikoje — mums brolišką šalį", — sakė "Rosatom" generalinis direktorius Aleksejus Lichačiovas.

Baltarusijos AE statybos projekto įgyvendinimas vykdomas atvirai ir skaidriai. Elektrinė atitinka visus TATENA saugos reikalavimus. Baltarusija reguliariai bendradarbiauja su organizacijos vadovybe ir ekspertais, taip pat palaiko ryšius su Europos Komisijos ir Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupės ENSREG atstovais. Iš viso 2012–2020 metų laikotarpiu buvo vykdomos septynios pagrindinės TATENA misijos, kurios rekomenduojamos šalims, statančioms savo pirmąsias atomines elektrines.

Baltarusijos AE galios blokas Nr. 1 tapo pirmuoju naujos kartos "3+" bloku, pastatytu naudojant Rusijos technologijas užsienyje. Šiuo metu Rusijoje sėkmingai eksploatuojami trys tokio tipo jėgainei: du Novovoronežo AE ir vienas Leningrado AE. Be to, liepos mėnesį buvo baigtos statybos ir pradėtos eksploatavimo operacijos ketvirtajame Rusijos "3+" kartos energijos bloke — Leningrado AE-2 2 bloke.

"Palyginti su ankstesnės kartos galios blokais su reaktoriumi VVER-1000, novatoriškas "3+" kartos galios agregatas su reaktoriumi VVER-1200 turi nemažai pranašumų, kurie žymiai padidina jo ekonominius rodiklius ir saugumą", — pažymėjo pirmasis viceprezidentas statyboms Andrejus Petrovas.

Jo teigimu, pagrindinis "VVER-1200" bruožas yra unikalus aktyvios ir pasyvios saugos sistemų derinys, dėl kurio AE yra maksimaliai atspari išorės ir vidaus poveikiui. Todėl visuose jėgos blokuose yra įrengta "lydalo gaudyklė" — įrenginys, skirtas lokalizuoti branduolinio reaktoriaus branduolio tirpimą, taip pat kitos pasyviosios saugos sistemos, galinčios veikti esant visiškam elektros energijos tiekimo nutraukimui ir nedalyvaujant operatoriams.

Pabrėžiama, kad reaktoriaus jėgainės pajėgumai padidėjo 20 proc., labai sumažėjo techninės priežiūros personalo skaičius, pagrindinės įrangos projektinis tarnavimo laikas buvo padvigubintas nuo 30 iki 60 metų su galimybe ją pratęsti dar 20 metų.

Šiandien Suomija, Vengrija, Turkija, Bangladešas, Egiptas ir kitos tapo pagrindinėmis AE, turinčios "3+" kartos rusiško dizaino jėgaines, klientais.

UAB "Atomenergomash" yra visas Baltarusijos AE branduolinės salos įrangos tiekėjas.

Degalai buvo gaminami Novosibirsko cheminių koncentratų gamykloje, sodrinimo lygis svyruoja nuo 1,3 iki 4,4%.

Šiuo metu "Rosatom" yra pripažinta pasaulio lydere ir vienintele įmone pasaulyje, vykdanti atominių elektrinių serijines statybas užsienyje. Visame pasaulyje pastatyta 102 rusiškos konstrukcijos atominės elektrinės, iš jų 78 galios blokai su VVER reaktoriais. Iki šiol "Rosatom" tarptautinių užsakymų knygoje yra 36 VVER padaliniai įvairiais įgyvendinimo etapais 12-yje šalių, iš kurių 25 įrenginiai statomi devyniose šalyse.

Tegai:
branduolinis kuras, Astravo AE, Rosatom
Dar šia tema
Kaip karantinas paveikė nedarbą antrajame ketvirtyje – statistika
Per metus Lietuvos eksportas sumažėjo 7,6 proc., importas — 10,4 proc.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėdasu žmona Diana

Nausėda kartu su šeima laikinai izoliavosi

(atnaujinta 18:23 2020.08.07)
Lietuvos vadovui ir prezidento kanceliarijos darbuotojams teko izoliuotis, paaiškėjus, kad vienas kanceliarijos darbuotojų bendravo su galimai koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda laikinai izoliavosi su šeima penktadienį po pietų, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Anot pranešimo, prezidento šeima izoliavosi paaiškėjus, kad vienas prezidento kanceliarijos darbuotojų prieš savaitę bendravo su galimai koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu.

Be to, izoliuotis nurodyta visiems prezidento kanceliarijos darbuotojams. Laikina atsargumo priemonė bus taikoma iki bus gauti darbuotojo COVID-19 testo rezultatai.

Prezidento kanceliarijoje šiuo metu atliekama dezinfekcija.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Lietuva, saviizoliacija, koronavirusas, Diana Nausėdienė, Gitanas Nausėda
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje