Kompresorinė stotis, archyvinė nuotrauka

Varšuva pradėjo tarifų karą su "Gazprom"

(atnaujinta 10:23 2020.06.10)
Bendrovei "Gazprom" padidės ne tik dujų transportavimo per Jamalo-Europos dujotiekį, bet ir dujotiekių, vedančių į Lenkiją per Ukrainą ir Baltarusiją, sąnaudos

VILNIUS, birželio 10 — Sputnik. Lenkija paskelbė žymiai padidinanti Rusijos dujų tranzito tarifą 2021 metais. Varšuva ketina išleisti papildomų pajamų dujotiekio "Baltic Pipe", skirto "mėlynajam kurui" tiekti iš Norvegijos, statybai. Tačiau Lenkijos planai gali žlugti, jei iki metų pabaigos Rusijai pavyks baigti dujotiekio "Nord Stream-2" įrengimą, rašo RIA Novosti.

Su ypatingu cinizmu

Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba pranešė, kad 2021 metais "vidutinės išmokos už dujų transportavimo paslaugas" padidės 16,5 %.

Be to, dujų įėjimas į Lenkijos dujų transportavimo tinklą padidės 10–13 % (priklausomai nuo kuro rūšies). Kainos išėjimo punktuose pakils 0,1 %. Dėl šios priežasties bendrovei "Gazprom" padidės ne tik dujų transportavimo per Jamalo-Europos dujotiekį, bet ir dujotiekių, vedančių į Lenkiją per Ukrainą ir Baltarusiją, sąnaudos.

"Kylančios normos yra reikšmingų "Gaz-System" strateginių investicijų, tiesiogiai veikiančių Lenkijos energetinį saugumą, rezultatas", — aiškina tarnyba.

Aišku, kad mes kalbame apie dujotiekio "Baltic Pipe", per kurį Varšuva ketina priimti dujas iš Norvegijos, statybą, kad būtų atsisakyta Rusijos tiekimų. Ir paaiškėja, kad visa tai turėtų finansuoti "Gazprom", didesniais mokesčiais už tranzitą.

Kaip ir visi Lenkijos "energetinės nepriklausomybės" nuo Rusijos projektai, "Baltic Pipe" yra susijusi su didele rizika. Bet jei Amerikos SGD pirkimai tiesiog žada didelius nuostolius, tada norvegiškų dujų problema yra rimtesnė: patikimos žaliavos bazės vis dar nėra.

Norvegija neketina didinti gamybos, be to, svarsto galimybę ją sumažinti dėl per didelio "mėlynojo kuro" tiekimo Europoje. Tiesa, norvegai leido Lenkijos valstybinei dujų bendrovei "PGNiG" savarankiškai gaminti dujas savo teritorijoje.

"Telkinių įsigijimas Norvegijos kontinentiniame šelfe yra vienas iš "PGNiG" investavimo prioritetų. Mūsų tikslas yra gauti kuo daugiau nuosavų dujų, kad būtų galima paleisti Baltijos dujotiekį", — vasario mėnesį sakė valstybinės įmonės pirmininkas Ježis Kvecinskis (Jerzy Kwieciński).

Anot jo, Lenkija jau yra įsigijusi akcijų penkiose esamose ir šešiose srityse, kurios dar turi būti įvaldytos. Tačiau lenkai neturi patirties įsavinant šelfą, taigi, visas šis užmojis atrodo labai abejotinas.

Pinigai nelauks

Varšuvos planus gali sutrikdyti "Nord Stream-2". Jei "Gazprom" pavyks dujotiekį užbaigti iki metų pabaigos, nebereikės Lenkijos tranzito, o Varšuva turės atsisakyti svajonės uždirbti didesniais tarifais.

Todėl pagrindinė lenkų viltis yra "Nord Stream-2" statybos užbaigimo vėlavimas. Kitaip tariant, kitos JAV sankcijos projektui, nes tiesiog nėra kitų būdų tam užkirsti kelią.

Pirmiausia apie tai gegužės pabaigoje užsiminė Lenkijos konsultacijų bendrovės "Esperis" ekspertas Mateušas Kubiakas interviu Danijos laikraščiui "Jyllands-Posten". Ir vos po savaitės JAV Senate buvo pristatytas įstatymo projektas.

Dabar sankcijos bus taikomos draudimo bendrovėms ir uostams, aptarnaujantiems vamzdyną klojančius laivus, taip pat įmonėms, kurios prisideda prie "technologijos modernizavimo ar suvirinimo įrangos įrengimo".

Pastebėtina, kad tai sukėlė didelį pasipiktinimą ne Rusijai, o Vokietijai. Faktas yra tas, kad Vokietijos Mukrano uostas yra "Nord Stream-2" logistikos bazė. Taigi, sankcijos kelia grėsmę Vokietijos savivaldai ir Vokietijos pareigūnams. Nenuostabu, kad Bundestage Amerikos senatorių teisėkūros iniciatyva buvo pripažinta kaip kėsinimasis į Vokietijos suverenitetą.

"JAV elgesys šiuo klausimu nebebūtų laikomas draugišku", — sakė Parlamento Ekonomikos ir energetikos komiteto vadovas Klausas Ernstas ir pridūrė, kad Vokietija yra pasirengusi parengti atsaką, "jei Vašingtonas nesiliaus persekioti projekto ir jame dalyvaujančių kompanijų". Visų pirma, Berlynas yra pasirengęs įvesti importo muitus JAV SGD.

Prisiminkite, kad gegužės pabaigoje Vokietijos kanclerė Angela Merkel atmetė Donaldo Trampo kvietimą dalyvauti G7 viršūnių susitikime, kuriuo JAV prezidentas norėjo pažymėti grįžimą į normalią būseną po koronaviruso pandemijos.

Remiantis Baltųjų rūmų pranešimais, abiejų šalių lyderiai nesutarė dėl esminių tarptautinių klausimų, tarp jų ir dėl "Nord Stream-2". "Didžiojo septyneto" susirinkimas buvo atidėtas iki rudens.

Esant tokiai situacijai, jis vargu ar patvirtins naujas sankcijas, dar labiau pablogindamas santykius su Berlynu. Greičiausiai amerikiečiai pasinaudos praėjusių metų scenarijumi — įtrauks sankcijas į kitų metų gynybos biudžeto įstatymą, kuris garantuoja automatinį valstybės vadovo patvirtinimą.

Taigi, "Nord Stream-2" turi būti baigtas kurti iki sausio 20 dienos, kai įsigalios šis įstatymas. Rytoj, birželio 11 dieną, įvyks Rusijos dujų kontroliuojančiosios bendrovės valdybos posėdis. Pagrindinis darbotvarkės klausimas — kaip reaguoti į Vakarų sankcijas prieš bendrovės projektus, visų pirma, "Nord Stream-2". 

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Lenkija, dujos, Gazprom
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (336)
Dar šia tema
Lenkija paskelbė esanti pasirengusi skųstis Europos Komisijai dėl "Gazprom"
Ekspertas: Lenkija gali tik pagrasinti areštuoti "Gazprom" aktyvus
"Gazprom" nutraukia tranzitą per Lenkiją per "Jamalo–Europos" dujotiekį
Keliautojas oro uoste

Bus teikiamos paskolos nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiems kelionių organizatoriams

(atnaujinta 14:16 2020.07.16)
Pranešime teigiama, kad paskolos suma kiekvienai besikreipiančiai įmonei bus nustatoma individualiai

VILNIUS, liepos 16 — Sputnik. Nacionalinė plėtros įstaiga "Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) nuo liepos 15 dienos pradėjo teikti lengvatines paskolas nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiam turizmo sektoriui, praneša Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Pažymima, kad turizmo paslaugų teikėjai, kelionių organizatoriai valstybės skiriamas lėšas gali panaudoti atsiskaitymams su turistais už keliones, neįvykusias dėl koronaviruso protrūkio.

"Įsigaliojus karantinui, dauguma kelionių organizatorių Lietuvoje dėl saugumo reikalavimų buvo priversti atšaukti suplanuotas turistines keliones. Šiomis specialiai turizmo sektoriui skirtomis lengvatinėmis paskolomis siekiame padėti kelionių organizatoriams iki galo atsiskaityti su turistais už atšauktas keliones", — teigė INVEGA vadovas Kęstutis Motiejūnas. 

Pranešama, kad finansinės pagalbos į INVEGA gali kreiptis galiojantį pažymėjimą turintys kelionių organizatoriai (tiek smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektai), kurie veikia Lietuvoje, tiek didelės įmonės.

Tuo pačiu, paskolą atsiskaitymams su turistais dėl neįvykusių kelionių galima gauti bei panaudoti tik tokiais atvejais, kai keliautojas, turintis organizuotos, tačiau atšauktos turistinės kelionės sutartį, atsisakė siūlomo kupono.

Tokios turistinių kelionių sutartys turėjo būti sudarytos iki 2020 metų kovo 16 dienos, o kelionės vykdomos nuo 2020 metų vasario 1 dienos.

Pažymima, kad paskolos suma kiekvienai besikreipiančiai įmonei bus nustatoma individualiai. Paskolos dydį INVEGA apskaičiuos pagal sumą, kurią paraiškos teikimo metu įmonė turi grąžinti keliautojams už dėl koronaviruso protrūkio neįvykusias turistines keliones.

Vienam kelionių organizatoriui iš finansinės priemonės lėšų bus suteikiama viena paskola, kuri negali viršyti 3 mln. eurų.

"Iki 20 tūkst. eurų lengvatinė paskola kelionių organizatoriams bus suteikiama iki 18 mėnesių terminui — paskola pradedama grąžinti praėjus 6 mėnesiams po sutarties sudarymo dienos. Didesnės nei 20 tūkst. eurų paskolos teikiamos iki 72 mėnesių terminui, o grąžinimas pradedamas po 12 mėn. nuo sutarties sudarymo dienos", — teigiama pranešime.

Paraiškas galima teikti iki 2020 metų lapkričio 30 dienos.

Tačiau norint gauti šią paskolą, kelionių organizatoriai kartu su paraiška turi pateikti SVV subjekto statuso deklaraciją, išskyrus dideles įmones. Tuo atveju pateikiamas įmonės vadovo pasirašytas raštas dėl didelės įmonės statuso.

Taip pat svarbu įsitikinti, ar turimas kelionių organizatoriaus pažymėjimas paraiškos teikimo metu yra vis dar galiojantis.

Tegai:
kelionių organizatoriai, paskola, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Gazprom": dujų kainos Europoje pasiekė dugną
Perspektyvos link: JAV pripažino Rusijos aukso strategijos veiksmingumą
Energetikos ministras pakvietė Lenkiją dalyvauti Baltijos šalių energetikos rinkoje
Nord Stream-2

Kremlius pakomentavo JAV sankcijų prieš "Nord Stream-2" grėsmę

(atnaujinta 14:00 2020.07.16)
Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad sankcijos yra bandymas nesąžiningai konkuruoti ir daryti spaudimą Europos verslui

VILNIUS, liepos 16 — Sputnik. Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, komentuodamas galimų JAV sankcijų projektui "Nord Stream-2" grėsmę, pavadino jas bandymu nesąžiningai konkuruoti ir daryti spaudimą Europos verslui, praneša RIA Novosti.

"Tai yra tokių neigiamų apraiškų tęsinys, tokios grubios linijos, susijusios su įvairių apribojimų įvedimu, tęsimas, žiaurus spaudimas Europos verslui, kuriame yra ir mūsų įmonės. Tai, be abejo, yra ne kas kita, kaip nesąžiningos konkurencijos tęsinys, bandymas priversti europiečius įsigyti daugiau brangių dujų mažiau palankiomis sąlygomis", — žurnalistams sakė Peskovas, komentuodamas sankcijų prieš "Nord Stream-2" galimybę.

JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas trečiadienį pareiškė, kad Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal įstatymą dėl kovos su Rusija sankcijomis, įskaitant dokumentą dėl "Nord Stream-2" ir antrosios "Turkish Stream" linijos. Todėl kyla JAV sankcijų grėsmė investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto dujotiekiais.

"Nord Stream-2" apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. JAV aktyviai priešinasi projektui, siekdamos tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES, taip pat Ukrainai ir kelioms kitoms Europos šalims.

2019 metų gruodžio mėnesį Jungtinės Valstijos įvedė sankcijas projektui, reikalaudamos, kad statybų bendrovės nedelsdamos nutrauktų statybas. Šveicarijos "Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

Rusija teigė galinti savarankiškai baigti statyti dujotiekį.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
JAV, Europa, Nord Stream-2, Dmitrijus Peskovas
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (336)
Dar šia tema
Lietuva ir Lenkija susitarė kartu sustabdyti Astravo elektros patekimą į ES
Valstybės Dūma įvertino JAV bandymų sustabdyti "Nord Stream-2" pasekmes
Laurynas Kasčiūnas

Kasčiūnas prašo informacijos apie aukščiausio rango teisėjų komercinę veiklą

(atnaujinta 15:41 2020.07.16)
Jo teigimu, gavus informaciją, bus sprendžiama dėl teisėjų etikos bei drausmės ar Konstitucinės atsakomybės klausimo inicijavimo

VILNIUS, liepos 16 — Sputnik. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas konservatorius Laurynas Kasčiūnas dėl galimų aukšto rango teisėjų padarytų Konstitucijos pažeidimų prašo pateikti visą informaciją, kuri yra susijusi su šių teismų teisėjų uždarbiavimu komercinėse verslo bendrovėse, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Pažymima, kad Kasčiūnas kreipėsi į Konstitucinio Teismo pirmininką Dainių Žalimą, laikinai Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas einantį Aurelijų Gutauską ir laikinai Apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigas einantį Vigintą Višinskį.

Pažymima, kad Konstitucinio Teismo teisėja Daiva Petrylaitė, Aukščiausiojo Teismo teisėjas Andžejus Maciejevskis, Apeliacinio Teismo teisėjas Artūras Driukas ir galbūt kiti teisėjai papildomai uždarbiauja privačiose bendrovėse, kuriose vykdoma komercinė veikla.

Pabrėžiama, kad Konstitucijos 113 straipsnis numato, jog "teisėjas negali užimti jokių kitų renkamų ar skiriamų pareigų, dirbti verslo, komercijos ar kitokiose privačiose įstaigose ar įmonėse. Jis taip pat negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus teisėjo atlyginimą bei užmokestį už pedagoginę ar kūrybinę veiklą".

"Internetas užverstas firmų skelbimais, kad įmonės gali samdytis aukščiausio rango teisėjus savo renginiams, tai — visiškai nepriimtina. Teismų pirmininkų prašau pateikti visą informaciją su kokiomis verslo bendrovėmis komerciniais ryšiais yra susiję šių teismų teisėjai, kokias pajamas iš jų ir už ką gauna, kokią įtaką tai turi teisėjų nešališkumui ir nepriklausomui bei skaidrumo principams, ir kaip tokia veikla dera su Konstitucijoje įtvirtintu draudimu teisėjams užsiimti komercine veikla", — teigia Laurynas Kasčiūnas.

Jo teigimu, gavus informaciją, bus sprendžiama dėl teisėjų etikos bei drausmės ar Konstitucinės atsakomybės klausimo inicijavimo.

Tegai:
Konstitucija, teisėjai, Seimas, Laurynas Kasčiūnas
Dar šia tema
Lietuva pasmerkė Rusijos veiksmus prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus ir prokurorus
EK aukštam Lietuvos teismų sistemos vertinimui — Venckienės pastaba