Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka

Skalūnų kolapsas: JAV taps naftos gavybos mažėjimo rekordininkėmis

(atnaujinta 16:12 2020.06.18)
JAV atsidūrė ties žlugimo riba naftos gavyboje. Dujų ir naftos platformų skaičius sumažėjo iki minimumo, gamybos apimtys krenta

VILNIUS, birželio 18 — Sputnik. Įmonės masiškai kreipiasi dėl bankroto ir stabdo darbą. Birželio mėnesį dar vienas stambus skalūnų gamintojas "Extraction Oil & Gas" tapo naftos kainų nuosmukio auka. Remiantis prognozėmis, vien šiais metais daugiau nei šimtas firmų bankrutuos. Analitikai prognozuoja skalūnų pramonės žlugimą, jei naftos kainos negrįš į prieš krizę buvusią padėtį. Apie tai rašoma RIA Novosti medžiagoje.

Gavybos kritimas

2019 metais naftos gavybos srityje pirmavo amerikiečiai, aplenkę Rusiją ir Saudo Arabiją — padėjo skalūnų nafta. Pirmą kartą per 70 metų JAV tapo grynojo juodojo aukso eksportuotoja.

"Naftos pramonė sugeba nustebinti — skalūnų revoliucija apvertė naftos kainas, gavybos ir prekybos srautus aukštyn kojomis", — teigė tuometinis prezidento Džordžo Bušo patarėjas energetikos klausimais ir "Rapidan Energy" konsultacijų bendrovės vadovas Bobas Maknelis (Bob McNally).

Buvo manoma, kad problemų gali kilti 2021 metais, tačiau užklupo koronaviruso pandemija. Energijos išteklių paklausa krito, naftos kotiruotės žlugo. Visų pirma, nukentėjo skalūnų pramonininkai, kurie įbrido į skolas ir patiria ryškų investicijų trūkumą. Jie buvo pagrindinės kainų karo tarp Rusijos ir Saudo Arabijos aukos. Vašingtonas mano, kad būtent Maskva paskatino rinką išstumti Amerikos gamintojus.

JAV produkcijos apimtys kelis mėnesius mažėjo nuo 13,1 iki 11,1 milijono barelių per dieną. JAV energijos informacijos administracijos (EIA) birželio mėnesio ataskaita prognozuoja tolesnį nuosmukį.

Remiantis EIA prognozėmis, gegužę naftos gavyba septyniuose našiausiuose JAV skalūnų baseinuose — Permiano, Eagle Ford, Bakken, Niobrom, Anadark, Appalachian ir Hainesville — sumažės iki 7,632 mln. barelių per dieną. Visų pirma, iki 4,5 milijono Permės baseine, tai sudaro daugiau nei pusę visos skalūnų produkcijos, ir iki 1,3 milijono — Eagle Ford.

Iki metų pabaigos būtent JAV labiausiai sumažins naftos tiekimą pasaulyje, sakoma EIA pranešime.

Bankrotų banga

"Haynes & Boone" duomenimis, nuo sausio mėnesio 36 naftos ir dujų bendrovės pradėjo bankroto procedūras, kurių bendra skola siekia apie 25,2 milijardo JAV dolerių. Tarp jų vienas didžiausių naftos skalūnų gamintojų, taip pat "California Resources" ir skalūnų pramonės pradininkas — "Chesapeake Energy".

"Piko metu "Chesapeake'as" siurbė daugiau amerikietiškų dujų nei kiti, išskyrus "Exxon". O rinkos vertė siekė 38 milijardus USD. "Chesapeake" sukūrė savotišką skalūnų gamybos modelį, kuris subyrėjo", — pažymi "Bloomberg".

Birželio mėnesį kitas stambus skalūnų gamintojas "Extraction Oil & Gas", laiku nesumokėjęs skolos palūkanų, kreipėsi į teismą, kad pradėtų bankroto procedūras.

"Išanalizavę visas įmanomas galimybes, priėjome prie išvados, kad savanoriškas bankrotas pagal 11 straipsnį, padedant pagrindiniams mūsų kreditoriams, yra geriausia išeitis iš susidariusios situacijos", — teigė Metas Ovensas (Matt Owens), bendrovės generalinis direktorius.

Kaip pažymi "Financial Times", "Extraction" padėtis labai pablogėjo, kai sumažėjo grynųjų pinigų srautai ir bankai sumažino savo kredito linijas. Gegužės mėnesį investuotojai buvo įspėti apie galimą veiklos nutraukimą.

"Rystad Energy" analitikų duomenimis, šiais metais apie 140 JAV naftos ir dujų bendrovių iškels bankrotą.

Skalūnų gavyba JAV gali nukristi žemiau penkių milijonų barelių per dieną. Todėl "ShaleProfile Analytics" prognozuoja, kad JAV praleis trečdalį skalūnų pramonės.

Neįmanoma grįžti prie ankstesnių gamybos apimčių, atsižvelgiant į pandemijos sukeltą mažėjančią paklausą.

"Labiausiai tikėtina, kad praeis metai, kol skalūnų pramonė vėl pasieks tą patį lygį, jei išvis pasieks", — sako "The Wall Street Journal".

Dalaso federalinio rezervų banko (FRB) atlikto tyrimo duomenimis, net ir santykinai "pigiame" Permiano skalūnų baseine Vakarų Teksase naftos pelningumas reikalauja vidutiniškai 49 USD už barelį.

Federalinio rezervų banko duomenimis, per metus išgyvens tik 15 % gamintojų su 40 dolerių kaina.

Tačiau kainų kilimo, galinčio išgelbėti skalūnų pramonę, nesitikima. Remiantis EIA prognoze, vidutinė "Brent" kaina 2020–2021 metais bus 34,13 USD ir 45,62 USD, o "West Texas WTI" — 30,10 šiemet ir 43,31 USD kitąmet.

Jei naftos kainų lygis nepakils iki buvusio prieš COVID-19 pandemiją, JAV skalūnų pramonė gali žlugti, perspėjo Australijos ekonomikos ir taikos institutas.

Tegai:
nafta, JAV
Dar šia tema
Kada į rinką grįš brangi nafta
JAV revoliucija prieš Rusijos ir arabų galią buvo nuslopinta ir "parklupdyta"
JAV gali likti be savo naftos
Didžiulės kančios: skalūnų pramonė laisvojo kritimo sąlygomis
Vištiena, archyvinė nuotrauka

Lietuviškų maisto produktų eksportas toliau augo sparčiai

(atnaujinta 18:23 2020.07.10)
Šį birželį stebimas visų lietuviškų mėsos gaminių eksporto augimas – palyginti su 2019 metais jis padidėjo net 56 proc.

VILNIUS, liepos 12 – Sputnik. Lietuvos gamintojai šių metų birželio mėnesį eksportavo per 30 proc. daugiau gyvūninės kilmės maisto produktų nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, praneša Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba.

VMVT duomenimis, šiais metais eksportuota daugiau kaip 1,8 tūkst. mėsos, pieno, žuvies, jų konservų bei kitų produktų siuntų.

Kaip pažymėjo VMVT direktorius Darius Remeika, didelę įtaką eksportuojančių žemės ūkio ir maisto sektoriaus įmonių sėkmei turi jų produkcijos konkurencingumas, gebėjimas prisitaikyti griežtų maisto saugos ir kokybės reikalavimų. 

"Galime tik pasidžiaugti nuosekliai didėjančiu eksportu į Ukrainą, Baltarusiją, Italiją, Moldovą, Kiniją, Norvegiją, Indoneziją, kur iškeliauja didelę pridėtinę vertę maisto gamybos grandinėje turintys lietuviškos kilmės produktai – mėsa ir jos gaminiai, taip pat žuvis, pieno produktai", – komentavo Remeika.

VMVT duomenimis, šį birželį stebimas visų lietuviškų mėsos gaminių eksporto augimas – palyginti su 2019 metais jis padidėjo net 56 proc.

Daugiausia buvo eksportuota paukštienos (918 t) ir jautienos (233 t). Eksporto augimą labiausiai nulėmė padidėję paukštienos eksporto kiekiai į Gruziją (209 t), Baltarusiją (200 t), Kazachstaną (160 t). Daugiausia jautienos buvo eksportuota į Norvegiją (120 t), taip pat Ukrainą (63 t) ir Kiniją (52 t).

Pieno produktų lyginant su 2019 metais eksportuota daugiau kaip 33 proc. (iš viso 9,6 tūkst. t). Be to, itin aktyviai savo produkciją eksportavo žuvies gamintojai – jos kiekiai birželį buvo beveik dvigubai didesni nei pernai (5,9 tūkst. t). 

Kone dvigubai daugiau žuvies buvo eksportuota į Ukrainą (5 tūkst. t) bei Moldovą (600 t). Taip pat išaugo žuvų konservų eksporto kiekiai, šių gaminių daugiausiai teko Jungtinių Arabų Emyratų rinkai (96 t).

Tegai:
eksportas, Lietuva
Dar šia tema
Neatlaikė konkurencijos: Europa ir Azija atsisako Amerikos SGD
Rusija pradėjo eksportuoti vaistus koronavirusui gydyti
Klaipėdos SGD terminalas

Lietuva per savaitę gavo antrą SGD krovinį Rusijos

(atnaujinta 08:46 2020.07.12)
Tanklaivis šeštadienio rytą įplaukė į uostą ir prisišvartavo Klaipėdos terminale kurui iškrauti

VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Į Klaipėdos uostą atplaukė suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovinys iš Vysocko, kur yra Rusijos bendrovės "Novatek" gamykla.

Kaip praneša laivų stebėjimo portalas "Marinetraffic.com", dujų gabenimo laivas "Coral Fungia" į Lietuvą atplaukė šeštadienį, 08:13. Tanklaivis šiuo metu stovi prie Klaipėdos SGD terminalo.

Pagal operatoriaus "Klaipėdos nafta" grafiką, laivas pristatė dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų.

Tai yra antroji SGD iš Rusijos partija per savaitę. Ketvirtadienį į Klaipėdos uostą atplaukė laivas "Coral Favia", taip pat su dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų.

Dažniausiai suskystintas gamtines dujas Lietuva gauna iš Rusijos Federacijos ir Norvegijos.

Iki 2024 metų pabaigos įmonė "Klaipėdos nafta" turėtų įsigyti "Independence" plūduriuojančią saugyklą ir tapti jos savininke, pasirinkdama ekonomiškiausią pasiūlymą. Tam įmonė planuoja pritraukti nepriklausomus ekspertus.

Nuo praėjusio pavasario rusiško kuro tiekimas tapo įprasta praktika. Kalbant apie amerikietiškas SGD, apie kurių pirkimus nuolat skelbia Lietuvos valdžia, Klaipėdos terminalo egzistavimo metais buvo tik keletas pirkimų.

Interviu Sputnik Lietuva, Nacionalinio energetikos instituto direktorius, "Gazprom" žurnalo vyriausiasis redaktorius Sergejus Pravosudovas anksčiau pažymėjo, kad Klaipėdos SGD terminalas visada buvo politinis projektas. Jis pabrėžė, kad niekas nenori investuoti į dujų skystinimo projektus, nes dabartinėmis kainomis jie yra nuostolingi.

Tegai:
Rusija, Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, Lietuva
Dar šia tema
Sumažėjo gyvybingumas: rinkoje paaiškėjo apie JAV SGD nesėkmę
Neatlaikė konkurencijos: Europa ir Azija atsisako Amerikos SGD
Ekonomistas: SGD artimiausiu metu taps tendencija energetikos rinkoje

Rusijos gynybos ministerija paskelbė An-26 skrydžio naktį vaizdo įrašą

(atnaujinta 09:08 2020.07.13)
Vaizdo įraše parodyta, kaip pilotai pakyla ir nusileidžia. Taip pat į įrašą pateko skrydžio fragmentas

Karinio transportinio lėktuvo An-26 įgulos vykdė mokomuosius skrydžius Tverės regione. Vaizdo įrašą paskelbė Rusijos Federacijos gynybos ministerija.

Vaizdo įraše parodyta, kaip pilotai pakyla ir nusileidžia. Taip pat į įrašą pateko skrydžio fragmentas.

Pratybos vyko naktį.

An-26 yra sovietų karinis transportinis lėktuvas, sukurtas Antonovo projektavimo biure. Jis aprūpintas dviem AI-24VT varikliais ir vienu papildomu reaktyviniu varikliu RU-19A-300, sumontuotu dešiniojoje pagrindinio variklio vėžėje.

Tegai:
vaizdo įrašas, lėktuvas, Rusija