Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka

Skalūnų kolapsas: JAV taps naftos gavybos mažėjimo rekordininkėmis

(atnaujinta 16:12 2020.06.18)
JAV atsidūrė ties žlugimo riba naftos gavyboje. Dujų ir naftos platformų skaičius sumažėjo iki minimumo, gamybos apimtys krenta

VILNIUS, birželio 18 — Sputnik. Įmonės masiškai kreipiasi dėl bankroto ir stabdo darbą. Birželio mėnesį dar vienas stambus skalūnų gamintojas "Extraction Oil & Gas" tapo naftos kainų nuosmukio auka. Remiantis prognozėmis, vien šiais metais daugiau nei šimtas firmų bankrutuos. Analitikai prognozuoja skalūnų pramonės žlugimą, jei naftos kainos negrįš į prieš krizę buvusią padėtį. Apie tai rašoma RIA Novosti medžiagoje.

Gavybos kritimas

2019 metais naftos gavybos srityje pirmavo amerikiečiai, aplenkę Rusiją ir Saudo Arabiją — padėjo skalūnų nafta. Pirmą kartą per 70 metų JAV tapo grynojo juodojo aukso eksportuotoja.

"Naftos pramonė sugeba nustebinti — skalūnų revoliucija apvertė naftos kainas, gavybos ir prekybos srautus aukštyn kojomis", — teigė tuometinis prezidento Džordžo Bušo patarėjas energetikos klausimais ir "Rapidan Energy" konsultacijų bendrovės vadovas Bobas Maknelis (Bob McNally).

Buvo manoma, kad problemų gali kilti 2021 metais, tačiau užklupo koronaviruso pandemija. Energijos išteklių paklausa krito, naftos kotiruotės žlugo. Visų pirma, nukentėjo skalūnų pramonininkai, kurie įbrido į skolas ir patiria ryškų investicijų trūkumą. Jie buvo pagrindinės kainų karo tarp Rusijos ir Saudo Arabijos aukos. Vašingtonas mano, kad būtent Maskva paskatino rinką išstumti Amerikos gamintojus.

JAV produkcijos apimtys kelis mėnesius mažėjo nuo 13,1 iki 11,1 milijono barelių per dieną. JAV energijos informacijos administracijos (EIA) birželio mėnesio ataskaita prognozuoja tolesnį nuosmukį.

Remiantis EIA prognozėmis, gegužę naftos gavyba septyniuose našiausiuose JAV skalūnų baseinuose — Permiano, Eagle Ford, Bakken, Niobrom, Anadark, Appalachian ir Hainesville — sumažės iki 7,632 mln. barelių per dieną. Visų pirma, iki 4,5 milijono Permės baseine, tai sudaro daugiau nei pusę visos skalūnų produkcijos, ir iki 1,3 milijono — Eagle Ford.

Iki metų pabaigos būtent JAV labiausiai sumažins naftos tiekimą pasaulyje, sakoma EIA pranešime.

Bankrotų banga

"Haynes & Boone" duomenimis, nuo sausio mėnesio 36 naftos ir dujų bendrovės pradėjo bankroto procedūras, kurių bendra skola siekia apie 25,2 milijardo JAV dolerių. Tarp jų vienas didžiausių naftos skalūnų gamintojų, taip pat "California Resources" ir skalūnų pramonės pradininkas — "Chesapeake Energy".

"Piko metu "Chesapeake'as" siurbė daugiau amerikietiškų dujų nei kiti, išskyrus "Exxon". O rinkos vertė siekė 38 milijardus USD. "Chesapeake" sukūrė savotišką skalūnų gamybos modelį, kuris subyrėjo", — pažymi "Bloomberg".

Birželio mėnesį kitas stambus skalūnų gamintojas "Extraction Oil & Gas", laiku nesumokėjęs skolos palūkanų, kreipėsi į teismą, kad pradėtų bankroto procedūras.

"Išanalizavę visas įmanomas galimybes, priėjome prie išvados, kad savanoriškas bankrotas pagal 11 straipsnį, padedant pagrindiniams mūsų kreditoriams, yra geriausia išeitis iš susidariusios situacijos", — teigė Metas Ovensas (Matt Owens), bendrovės generalinis direktorius.

Kaip pažymi "Financial Times", "Extraction" padėtis labai pablogėjo, kai sumažėjo grynųjų pinigų srautai ir bankai sumažino savo kredito linijas. Gegužės mėnesį investuotojai buvo įspėti apie galimą veiklos nutraukimą.

"Rystad Energy" analitikų duomenimis, šiais metais apie 140 JAV naftos ir dujų bendrovių iškels bankrotą.

Skalūnų gavyba JAV gali nukristi žemiau penkių milijonų barelių per dieną. Todėl "ShaleProfile Analytics" prognozuoja, kad JAV praleis trečdalį skalūnų pramonės.

Neįmanoma grįžti prie ankstesnių gamybos apimčių, atsižvelgiant į pandemijos sukeltą mažėjančią paklausą.

"Labiausiai tikėtina, kad praeis metai, kol skalūnų pramonė vėl pasieks tą patį lygį, jei išvis pasieks", — sako "The Wall Street Journal".

Dalaso federalinio rezervų banko (FRB) atlikto tyrimo duomenimis, net ir santykinai "pigiame" Permiano skalūnų baseine Vakarų Teksase naftos pelningumas reikalauja vidutiniškai 49 USD už barelį.

Federalinio rezervų banko duomenimis, per metus išgyvens tik 15 % gamintojų su 40 dolerių kaina.

Tačiau kainų kilimo, galinčio išgelbėti skalūnų pramonę, nesitikima. Remiantis EIA prognoze, vidutinė "Brent" kaina 2020–2021 metais bus 34,13 USD ir 45,62 USD, o "West Texas WTI" — 30,10 šiemet ir 43,31 USD kitąmet.

Jei naftos kainų lygis nepakils iki buvusio prieš COVID-19 pandemiją, JAV skalūnų pramonė gali žlugti, perspėjo Australijos ekonomikos ir taikos institutas.

Tegai:
nafta, JAV
Dar šia tema
Kada į rinką grįš brangi nafta
JAV revoliucija prieš Rusijos ir arabų galią buvo nuslopinta ir "parklupdyta"
JAV gali likti be savo naftos
Didžiulės kančios: skalūnų pramonė laisvojo kritimo sąlygomis
Nord Stream-2

Galimas Merkel įpėdinis papasakojo apie situaciją su "Nord Stream-2"

(atnaujinta 17:31 2021.01.23)
Kaip pabrėžė Lašetas, dujų tiekimo į Vokietiją metodai jokiu būdu nepriklauso nuo to, kas vyksta su Navalnu

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. "Nord Stream-2" projekto įgyvendinimas neturėtų priklausyti nuo tinklaraštininko Aleksejaus Navalno arešto situacijos, sakė Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) vadovas Arminas Lašetas, išrinktas į Angelos Merkel partijos būstinę. Spėjama, kad jis gali ją pakeisti Vokietijos kanclerio poste.

Ketvirtadienį Europos Parlamento nariai priėmė rezoliuciją dėl Navalno arešto, kurioje jie reikalavo, kad Europos Sąjunga "nedelsdama sutrukdytų užbaigti "Nord Stream-2" projektą", taip pat "protingai sustiprintų" ribojamąsias priemones prieš Rusijos Federaciją dėl jo sulaikymo.

"Išpuolis prieš Aleksejų Navalną turi būti pasmerktas kuo griežčiau. Dabar Rusija turi suimti nusikaltėlius, užuot suėmusi poną Navalną. Aš taip pat tikiuosi, kad jis tuoj pat bus paleistas", — sakė Lašetas interviu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jis taip pat pažymėjo, kad projekto kritikų užsienio politikos argumentai yra nepagrįsti, ypač atsižvelgiant į geostrateginius Ukrainos interesus, nes Vokietijos federalinė vyriausybė į sutartis įtraukė nuostatas dėl Ukrainos interesų apsaugos, praneša RIA Novosti.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel anksčiau spaudos konferencijoje sakė, kad jos pozicija dėl "Nord Stream-2" nepasikeitė. Ji taip pat dar kartą pavadino JAV sankcijas šiam projektui netinkamomis, tačiau išreiškė pasirengimą derėtis su naująja JAV administracija dujotiekio tema.

Sausio 16 dieną naujuoju Vokietijos valdančiosios partijos — CDU — vadovu buvo išrinktas Arminas Lašetas; jis gali pakeisti kanclerę Angelą Merkel.

Ieškomas Navalnas iš Vokietijos grįžo į Rusiją sausio 17 dieną. Jis buvo sulaikytas oro uoste, pranešė FSIN. Tolesnę Navalno suvaržymo priemonę nustatys teismas, iki teismo sprendimo jis bus suimtas.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija patarė užsienio politikams, komentuojantiems situaciją su Navalnu, gerbti tarptautinę teisę ir spręsti savo šalių problemas, o pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Vakarų politikų pareiškimai šia tema vienodi. Savo ruožtu Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad Kremlius neketina klausytis užsienio pareiškimų apie Navalną.

"Nord Stream-2" projektu numatoma iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas siekia tiekti ES, taip pat Ukraina ir daugybė Europos šalių. 2019 m. gruodžio mėn. Valstijos įvedė sankcijas dujotiekiui, dėl ko Šveicarijos bendrovė "Allseas" buvo priversta nutraukti savo darbus projekte.

2020 metų gruodžio mėnesį vamzdžių klojimo laivas "Fortuna" Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 kilometro vamzdžių. Todėl, pasak "Nord Stream 2 AG" (projekto operatorius), iš viso dujotiekio ilgio (2 460 kilometrų) liko neužbaigta maždaug 148 kilometrai dujotiekio — 120 kilometrų liko Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse. Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės naudoti "Fortuną" nuo sausio 15 d., Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tuo tarpu sausio mėnesį JAV išplėtė sankcijas prieš "Nord Stream-2", įtraukdamos bandymų, tikrinimo ir sertifikavimo paslaugas, taip pat paslaugas ar įrenginius, skirtus laivų krovimui atnaujinti, teikiančias įmones. Netrukus po to Norvegijos bendrovė "DNV GL" paskelbė, kad nutrauks visą veiklą, susijusią su dujotiekio tikrinimu, ir negalės jo patvirtinti. Nuo sausio 19 dienos JAV įvedė sankcijas laivui "Fortuna" ir jo savininkei bendrovei "KBT-Rus".

Tegai:
Rusija, ekonomika, Angela Merkel, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Vilniaus senamiestis

Pirmą kartą į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą įtrauktas įmones VMI informuos asmeniškai

(atnaujinta 13:53 2021.01.23)
Į šį sąrašą patekę verslininkai iki balandžio pabaigos ir du mėnesius po to yra atleisti nuo delspinigių, jiems nebus pradėti išieškojimo veiksmai, be to, jie galės kreiptis dėl mokestinės paskolos sutarties (MPS) be palūkanų 

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, jog 34 tūkst. naujų įmonių, įtrauktų į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, artimiausiu metu sulauks asmeninio mokesčių administratoriaus laiško apie joms taikomas mokestines pagalbos priemones mokesčių nepriemokoms, rašoma VMI pranešime.

Nepriemokos bus taikomos nuo 2021 metų sausio 1 iki balandžio 30 dienos. Į šį sąrašą patekę verslininkai iki balandžio 30 d. ir du mėnesius po to yra atleisti nuo delspinigių, jiems nebus pradėti išieškojimo veiksmai, o kreiptis dėl mokestinės paskolos sutarties (MPS) be palūkanų jie galės iki balandžio 30 dienos.

"Priminimus apie galimybę sudaryti MPS be palūkanų iki vasario 28 dienos išsiuntėme ir 9,9 tūkst. įmonių, turinčioms mokestinę nepriemoką, kurios pavasarį buvo laikomos nukentėjusiomis, tačiau rudens karantino metu jų veikla nebuvo apribota, todėl į naująjį sąrašą nebuvo įtrauktos", — teigia VMI Nepriemokų administravimo departamento direktorė Irina Gavrilova.

Ji primena, jog tokių įmonių mokesčių nepriemokai, susidariusiai iki 2020 metų pabaigos, mokestinės pagalbos priemonės galioja iki vasario 28 dienos, o mokesčiams nuo sausio 1 dienos yra taikoma įprasta mokėjimo tvarka.

Naujausias pandemijos paveiktų įmonių sąrašas skelbiamas VMI internetinėje svetainėje, skiltyje Nukentėjusiems nuo COVID-19 > Informacija verslui.

Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
© Sputnik
Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
Tegai:
įmonės, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 24-oji

Kokia šiandien diena: sausio 24-osios šventės

(atnaujinta 18:02 2021.01.23)
Šią dieną 1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

Sausio 24 yra 24-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 341 diena.

2021 metų sausio 24 dieną saulė saulė teka 08:24, leidžiasi 16:39, dienos ilgis — 8 val. 15 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Pranciškus, Vilgaudas, Gaivilė, Artūras, Felicija.

Sausio 24-oji Lietuvos istorijoje

1734 metais Krokuvoje karūnuotas priešpaskutinis Lenkijos ir Lietuvos karalius Augustas III.

1882 metais gimė publicistas, kunigas Juozas Grajauskas. Mirė 1930 m.

1885 metais Tilžėje susikūrė lietuvių kultūros draugija "Birutė". Veikė iki 1914 m.

1907 metais gimė lietuvių dainininkas Rostislavas Andriejevas. Mirė 1967 m.

1931 metais gimė dailininkas Vytautas Šerys.

1942 metais gimė poetė, vertėja, dietologė Lidija Šimkutė-Pocienė.

1993 metais mirė kunigas, spaudos darbuotojas, "Draugo" laikraščio įkūrėjas ir ilgametis vadovas Pranas Garšva. Gimė 1915 m.

Sausio 24-oji pasaulio istorijoje

41 metais sulaukęs 28 metų amžiaus buvo nužudytas Romos imperatorius Kaligula — Gajus Julijus Cezaris, valdęs 37- 41 m. po Kr.

1776 metais gimė muzikantas, vokiečių rašytojas Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas.

1848 metais garsiosios aukso karštligės JAV pradžia — Džeimsas Maršalas Kalifornijos valstijoje (JAV) surado aukso grynuolį.

1907 metais Robertas Badenas Pauelas Anglijoje įkūrė pirmąją berniukų skautų organizaciją.

1922 metais amerikietis Kristijanas Nelsonas iš Ajovos valstijos Onava miesto gavo patentą "Eskimo" ledų gamybai.

1924 metais TSRS įkūrėjo garbei Petrogradas pavadintas Leningradu.

1935 metais Virdžinijos valstijoje (JAV) pirmą kartą alus "Krueger Cream Ale" pradėtas pardavinėti skardinėse.

1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

1992 metais Salvadoro teismas nuteisė du kariškius — pulkininką ir leitenantą — kalėti po 30 metų už šešių jėzuitų nužudymą 1989 metais.

1995 metais JAV prezidento Bilo Klintono nurodymu įšaldyti Vidurio Rytų teroristų lyderių indėliai JAV bankuose, o aukų rinkimas valstijose šio regiono reikmėms paskelbtas neteisėtu.

1996 metais Čečėnų sukilėliai paleido dvi savaites įkaitais laikytus 42 Rusijos piliečius.

1999 metais Jordanijos karalius Huseinas savo įpėdiniu paskelbė vyriausiąjį sūnų Abdulą.

2010 metais eidamas 71-uosius metus Maskvoje mirė režisierius, Rusijos vaikų kinematografijos klasikas, sukūręs filmus "Buratino nuotykiai", "Apie Raudonkepuraitę", "Pasaka apie Žvaigždžių berniuką", "Coliukė" ir kt., Leonidas Nečiajevas.

2013 metais arkivyskupas Nurhanas Manugianas išrinktas 97-uoju Jeruzalės armėnų ortodoksų patriarchu, kuris yra vienas iš penkių Šventosios žemės krikščioniškųjų šventovių sergėtojų.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai