Tanklaivis Coral Favia, archyvinė nuotrauka

Antrą dieną eilės: į Lietuvą atplukdyta trečioji Rusijos SGD siunta

Šį rugpjūtį tai jau trečioji apie dešimt tūkstančių kubinių metrų SGD siunta iš Rusijos. Tanklaivis atvyko šeštadienio rytą

VILNIUS, rugpjūčio 16 — Sputnik. Kaip praneša portalas Marinetraffic.com, į Klaipėdos uostą atvyko suskystintų gamtinių dujų (SGD) tanklaivis iš Vysocko.

Dar viena Rusijos SGD siunta atvyko šeštadienio rytą. Ją atplukdė tanklaivis "Coral Favia", kuris plaukioja po Nyderlandų vėliava.

Krovinio tūris — apie dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų. Penktadienį į Klaipėdos uostą atplaukė dar vienas tanklaivis iš Vysocko "Coral Fungia", kuris taip pat atvežė apie dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų ir tą pačią dieną nuvyko atgal į Rusijos uostą.

"Novatek" SGD gamykla yra Vysocke. Šio savaitgalio krovinys tapo trečiuoju rugpjūčio mėnesį ir 46-uoju rusiškų SGD kroviniu.

Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Rusijos ir Norvegijos. Nuo praėjusio pavasario Rusijos kuro tiekimas tapo įprasta praktika. Amerikos SGD, nors Lietuvos valdžia dažnai kalba apie jų pirkimus, į terminalą atvežtos tik keletą kartų.

Kaip ne kartą pažymėjo ekspertai, nepaisant nuožmios oficialios Vilniaus retorikos prieš Rusijos Federaciją apskritai ir ypač jos energijos išteklius, rusiškos SGD yra neabejotinai naudingos Lietuvai, o vietos verslas tai puikiai supranta, todėl ir toliau perka.

Tegai:
Lietuva, SGD, Rusija
Dar šia tema
Nuomonė: brangios amerikiečių SGD "sunaikins" Europos ekonomiką
Tarptautinis bendradarbiavimas Tolimuosiuose Rytuose: kaip derinami SGD projektai
Lietuva gavo Rusijos SGD partiją
Streso testai su atsarga: kaip Rusija ruošiasi visapusiškam išėjimui į SGD rinką
Nord Stream-2 statyba

JAV sudarys koaliciją prieš "Nord Stream-2"

(atnaujinta 10:35 2020.09.22)
JAV valstybės sekretorius pareiškė, kad dujotiekis kelia rizikas Europai, nes sukuria priklausomybę nuo Rusijos dujų

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Vašingtonas formuoja koaliciją, siekdamas užkirsti kelią "Nord Stream-2" statybos užbaigimui, interviu Vokietijos leidiniui "Bild" pareiškė JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas.

Pasak jo, Amerika mano, kad dujotiekis kelia rizikas Europai, nes sukuria priklausomybę nuo Rusijos dujų, o taip pat kelia grėsmę Ukrainai, ir tai "labai jaudina daugelį vokiečių".

Pompėjas pareiškė, kad JAV "dirba", kad sustabdytų dujotiekio statybas, taip pat paragino Vokietijos valdžios institucijas "laikytis tos pačios nuomonės" ir ryšium su situacija su tinklaraštininku Aleksejumi Navalnu  ir dėl "realių pasekmių saugumui", kurias sukelia "priklausomybė" nuo dujų iš Rusijos.

Valstybės sekretorius neatmetė, kad JAV atsakys į situaciją su Navalniu dėl "nepriimtino cheminio ginklo naudojimo".

Vokietijos žiniasklaida praėjusią savaitę rašė, kad Vokietijos valdžia esą pasiūlė JAV milijardinį sandorį mainais į Vašingtono atsisakymą sankcionuoti projektą, išreiškusi pasirengimą finansuoti dviejų terminalų statybą Vokietijoje, kad gautų amerikiečių suskystintas gamtines dujas.

Oficialus Vokietijos ministrų kabineto atstovas Štefenas Zaibertas, atsakydamas į prašymą pakomentuoti šias publikacijas, pareiškė, kad bet kokios ministrų derybos ir susirašinėjimai yra slapti, apie jų turinį nieko nepranešama.

Jis pridūrė, kad Berlynas palankiai vertina kuo daugiau dujų tiekimo šaltinių, įskaitant SGD.

Dujotiekiui daromas spaudimas

"Nord Stream-2" projekte numatyta iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines ar išskirtines ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — bendrai finansuoja projektą 50 proc., tai yra iki 950 milijonų eurų sumos kiekvienas.

Prieš "Nord Stream-2" aktyviai pasisako JAV, kurios stumia savo suskystintas gamtines dujas į ES. Vašingtonas gruodžio mėnesį įvedė sankcijas projektui, pareikalavęs iš bendrovių nedelsiant nutraukti dujotiekio tiesimą.

Rusija ne kartą pareiškė, kad "Nord Stream-2" yra statomas energetinio saugumo visoje Europoje sumetimais. Projektą taip pat remia Vokietija.

Šiuo metu ginčai dėl projekto paaštrėjo, atsižvelgiant į situacijos su Aleksejumi Navalnu raidą. Keletas Vakarų politikų, tarp jų ir Vokietijoje, ragina blokuoti dujotiekio įgyvendinimą.

Tačiau kanclerė Angela Merkel teigė, kad "Nord Stream-2" ir Navalno incidento klausimai neturėtų būti svarstomi kartu.

Kremlius paragino nebepolitizuoti dujotiekio, kuris yra komercinis projektas, naudingas tiek Rusijai, tiek ES, įskaitant Vokietiją.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
dujos, Rusija, Europa, JAV, Nord Stream-2 statyba, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Europarlamentaras papasakojo apie "Nord Stream-2" užkulisius
Vokietijoje teigiama, kad nutiesta 97 % "Nord Stream-2"
Ukraina įvardijo riziką Kijevui dėl "Nord Stream-2" blokavimo
Rusijos Federacijos taryba įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
Baltarusijos AE

Į BelAE 1-ojo bloko paleidimą pakviestas TATENA generalinis direktorius

(atnaujinta 08:39 2020.09.22)
Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad pirmojo BelAE energetinio bloko paleidimas vyks lapkričio 7 dieną

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Baltarusijos energetikos ministerijos vadovas Viktoras Karankevičius pakvietė TATENA generalinį direktorių Rafaelį Mariano Grossi į Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) pirmojo energetinio bloko paleidimą, praneša respublikos ministerijos spaudos tarnyba.

Viktoras Karankevičius pirmadienį susitiko su Rafaeliu Mariano Grossi Vienoje, kur rugsėjo 21-25 dienomis vyksta 64-oji TATENA Generalinės konferencijos sesija. Susitikimo metu buvo aptarti respublikos ir agentūros sąveikos klausimai ir tolesnio bendradarbiavimo perspektyvos.

Pirmojo BelAE energetinio bloko paleidimas numatomas lapkričio 7 dieną, ir Viktoras Karankevičius "pakvietė TATENA generalinį direktorių apsvarstyti galimybę aplankyti Baltarusiją dalyvauti šiame renginyje", — sakoma Energetikos ministerijos spaudos tarnybos pranešime Telegram.

Apie tai, kad paleidimas numatytas šią datą, anksčiau pareiškė Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Astravo AE

Baltarusijos AE — didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jos statybos generalinis rangovas yra "Atomstroiexport" ("Rosatom" dalis). AE turi du VVER-1200 reaktorius, kurių bendra instaliuota elektrinė galia yra 2400 MW. Pirmajai Baltarusijos atominei elektrinei buvo pasirinktas pažangus 3+ kartos Rusijos projektas, kuris visiškai atitinka tarptautinius standartus ir TATENA saugos rekomendacijas. 2-ojo bloko eksploatavimo pradžia numatyta 2022 metais.

Lietuva nuo pat BelAE ties Astravo statybos pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Tačiau, kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas, Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiu Lietuvos susirūpinimu dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

Tegai:
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Baltijos šalių operatoriai kviečiami susitarti dėl BelAE elektros energijos boikoto
Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į pareiškimus apie BelAE nepelningumą
VRM: dėl BelAE galimos grėsmės vyksta antžeminės radiacinės žvalgybos ir švarinimo mokymai