Doleriai, archyvinė nuotrauka

Išskirtinės priemonės: Rusija ir Kinija nusigręžė nuo dolerio

(atnaujinta 16:28 2020.08.18)
Rusija ir Kinija vis mažiau tarpusavio atsiskaitymuose naudoja dolerį, dar 2014 metais šalys pasirašė susitarimą, kuris atvėrė abipusę prieigą prie nacionalinių valiutų be poreikio jas pirkti atviroje rinkoje

VILNIUS, rugpjūčio 18 — Sputnik. Maskva ir Pekinas siekia atsisakyti Amerikos valiutos. Dolerio dalis atsiskaitymuose pagal prekybos operacijas tarp Rusijos ir Kinijos yra mažiausia, o nacionalinių valiutų dalis — maksimali. Ekonomistai įsitikinę, kad galų gale viskas baigsis "finansiniu aljansu", kur Amerikos valiuta neturės vietos. Be to, investuotojai palieka pagrindinę atsargų valiutą ir susitelkia į auksą. Daugiau skaitykite RIA Novosti autorės Natalijos Dembinskajos straipsnyje.

Eurai ir juaniai

Pirmąjį šių metų ketvirtį dolerio dalis atsiskaitymuose už prekybos operacijas tarp Rusijos ir Kinijos pirmą kartą istorijoje nukrito žemiau 50 % — iki 46 %. Euras dabar sudaro 30 %, o nacionalinės valiutos — rublis ir juanis — 24 %. Šis pokytis yra strategijos dalis, kuria siekiama "panaikinti dolerizavimą" Rusijos ekonomikoje ir padaryti ją atsparesnę naujų JAV sankcijų grėsmei.

Pastaraisiais metais Maskva ir Pekinas sistemingai neįtraukė dolerio į dvišalę prekybą. Dar 2014 metais šalys pasirašė trejų metų 150 milijardų juanių (24,5 milijardo dolerių) mainų susitarimą, kuris atvėrė abipusę prieigą prie nacionalinių valiutų be poreikio jas pirkti atviroje rinkoje.

2015 metais beveik 90 % operacijų buvo atlikta doleriais. Tačiau iki 2019 metų — 51 %. O Rusijos naftos milžinė "Rosneft" visas eksporto sutartis konvertavo į eurus.

Kaip pažymi "Nikkei Asian Review", Rusijos ir Kinijos "dolerizacijos panaikinimas" artėja prie "lūžio taško", galinčio sudaryti "finansinį aljansą", mažai įtraukiant arba visiškai neįtraukiant Amerikos valiutos.

Federalinės rezervų sistemos spaustuvė

Rusijos ir Kinijos stiprėjimas yra viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių mažėjančią dolerio paklausą, tačiau toli gražu ne vienintelė. Kaip pabrėžia pagrindiniai investiciniai bankai, Federalinio rezervo sistema kasa duobę Amerikos valiutai.

Siekdamas palaikyti ekonomiką, reguliatorius sumažino normą iki nulio ir pradėjo spaustuvę. Nuo koronaviruso krizės pradžios Federalinis rezervas į rinkas išleido beveik 6 trilijonus dolerių. Finansininkai kalba apie "istorinį eksperimentą": spaustuvė veikia visu pajėgumu, pumpuodama į šalį neužtikrintus grynuosius pinigus. Ir tai lėtai žudo dolerį.

Amerikos valiutos indeksas nuolat mažėja, o vyriausybės obligacijų pajamingumas krenta. Nuo balandžio mėnesio doleris prarado dešimt procentų, palyginti su šešių pagrindinių valiutų krepšeliu, mažiausiai jis paskutinį kartą krito 2018 metų gegužę.

Vienas didžiausių Amerikos bankų "Goldman Sachs" apskaičiavo, kad spaustuvė jau padidino Federalinio rezervo balansą 2,8 trln. Investuotojai išeina iš dolerio turto ir pereina prie aukso. Tai vyksta nepaprastai žemų vyriausybės obligacijų palūkanų normų kontekste: realus iždo pajamingumas yra lygus nuliui.

"Federalinis rezervas per kelis mėnesius atspausdino daugiau nei keturis trilijonus dolerių — tai daugiau nei per ankstesnius 11 metų, — primena finansų ekspertas ir investuotojas Janas Marčinskis. — Reakcija yra tinkama: parduodama neužtikrinta valiuta, doleris atpinga".

Nuvertės trečdaliu

Tarptautinis valiutos fondas rugpjūčio mėnesio pranešime taip pat perspėjo apie riziką. Trilijonai dolerių, išspausdintų kovojant su krize, ir ypač žemi kursai kenkia atsargos valiutai, nes investuotojai bėga nuo JAV vyriausybės skolos.

Anot buvusio TVF direktoriaus pavaduotojo Zhu Mingo, naujas Kongreso finansinės pagalbos paketas, bent trilijonu dolerių daugiau, gali išprovokuoti tikrą žlugimą.

"Turėtume nerimauti ne dėl to, kad kursas ateityje laipsniškai mažės 30 proc., o dėl to, kad įvyks vienkartinis įvykis — sprogimas, kuris staiga atims dolerio investuotojų pasitikėjimą", — teigė Zhu Mingas. Jis paaiškino, kad "sprogimas" gali įvykti, jei bankrutuos didelės įmonės, kenčiančios nuo skolų. Nuo 2008 metų finansinės krizės įmonių sektorius tapo daug pažeidžiamesnis, o žemos palūkanų normos leido jam smarkiai padidinti skolinimąsi.

Galiausiai 26 trilijonų federalinės vyriausybės skola yra didesnė už Amerikos ekonomiką, ir, pasak Šveicarijos UBS, tai galiausiai paveiks dolerį.

"Ilgainiui valstybės skolos padidėjimas greičiausiai paveiks JAV valiutą", — teigė "UBS Wealth Management" strategas Tomas Fluris (Thomas Flury).

Doleris vis dar naudojasi "perdėtomis privilegijomis", tačiau jo era eina į pabaigą, teigia buvęs investicinio banko Azijos padalinio "Morgan Stanley" vadovas Stefenas Roučas (Stephen Roach). 2021 metais, prognozuoja finansininkas, Amerikos valiuta gali nuvertėti trečdaliu. Tai nulems smarkiai sumažėjusios namų ūkių santaupos ir padidėjusi valstybės skola sėkmingo atsigavimo po pagrindinių JAV prekybos partnerių krizės fone.

Tegai:
ekonomika, Kinija, Rusija, JAV
Baltarusijos AE

Ekspertas: Lietuva kimba prie BelAE tik dėl neteisybės jausmo

(atnaujinta 19:00 2020.09.18)
Europos Sąjungos reikalavimu Vilniui teko uždaryti nuosavą Ignalinos atominę elektrinę, tačiau pinigų naujajai elektrinei nebuvo suteikta, mano ekspertas Sergejus Pikinas

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Lietuva, uždariusi Ignalinos atominę elektrinę, nesugebėjo pastatyti naują, todėl esi nepatenkinta Baltarusijos AE statyba, interviu Sputnik radijui pasakė Energetikos plėtros fondo direktorius Sergejus Pikinas.

Lietuva kreipėsi pagalbos į Jungtines Valstijas, kad užtikrintų Baltarusijos atominės elektrinės saugumą, sakoma Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

URM vadovas Linas Linkevičius, viešinantis Vašingtone, paprašė JAV nuolat atkreipti dėmesį į šį klausimą ir paremti Lietuvos pastangas užtikrinti maksimalų įmanomą Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) projekto saugumą.

Ekspertas Sergejus Pikinas pažymėjo, kad šiuo klausimu jie gali kalbėti tik apie sankcijas, nes elektrinė jau pastatyta ir šiuo metu vyksta jos paleidimas.

"Lietuva gi nesako, kad ši elektrinė sprogs ir užklups visus, nors tokiu pretekstu ji bandė ją sustabdyti. Pagrindinė Lietuvos pretenzija šiai elektrinei tame, jog kai Lietuva uždarė savo atominę elektrinę — Ignalinos AE — Europos Sąjungos reikalavimu, jei neleido pastatyti naują generacijos objektą —nedavė pinigų. O kaimynai pastatė. Neteisybės jausmas liko", — pasakė jis.

Astravo AE

Baltarusijos AE — didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jos statybos generalinis rangovas yra "Atomstroiexport" ("Rosatom" dalis). AE turi du VVER-1200 reaktorius, kurių bendra instaliuota elektrinė galia yra 2400 MW. Pirmajai Baltarusijos atominei elektrinei buvo pasirinktas pažangus 3+ kartos Rusijos projektas, kuris visiškai atitinka tarptautinius standartus ir TATENA saugos rekomendacijas. 2-ojo bloko eksploatavimo pradžia numatyta 2022 metais.

Lietuva nuo pat BelAE ties Astravo statybos pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Tačiau, kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas, Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiu Lietuvos susirūpinimu dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

Tegai:
Astravo atominė elektrinė (AE), Lietuva, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Europos ekspertai atvyks į Baltarusiją BelAE streso testų veiksmų plano apžvalgos parengti
Lietuva ir kelios Europos Sąjungos šalys paragino Baltarusiją užtikrinti BelAE saugumą
Baltijos šalių operatoriai kviečiami susitarti dėl BelAE elektros energijos boikoto
Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į pareiškimus apie BelAE nepelningumą
Baltarusija planuoja paleisti Astravo AE lapkričio 7 dieną
Nord Stream-2

Vokietijoje teigiama, kad nutiesta 97 % "Nord Stream-2"

(atnaujinta 17:52 2020.09.18)
Be to, Vokietijos Meklenburgo-Pomeranijos žemės premjerė Manuela Švezig atkreipia dėmesį į grėsmes, kylančias iš Vašingtono

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Vokietijos Meklenburgo-Pomeranijos žemės premjerė Manuela Švezig (Manuela Schwesig) Bundestage vykusiame posėdyje dėl "Nord Stream-2" įvertino dujotiekio rengimą, praneša RIA Novosti.

"Tai yra didelis infrastruktūros projektas, jis užbaigtas 97 procentais", — sakė ji.

Tuo pat metu ji atkreipė dėmesį į grėsmes, kylančias iš Vašingtono.

"Tai, kad JAV kelia grėsmę mažojo Mukrano uosto vadovybei ir darbuotojams, nors ir nepadarė nieko neteisėto — jie užtikrina legalų vamzdynų klojimą; tai, kad šios grėsmės yra galimos iš draugiškos tautos, kuriai mes turime būti dėkingi už Vokietijos susivienijimo trisdešimtmetį, tai siaubinga. Ir aš tikiuosi jūsų paramos mūsų šalies piliečiams", — pridūrė ji.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln. Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių.

Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

Liepos mėnesį JAV Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (Įstatymą dėl atsakomųjų veiksmų JAV priešininkams sankcijomis), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Dėl šių veiksmų gresia JAV sankcijos investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"


 

 

 

 

Tegai:
Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Austrijos prezidentas atsakė į raginimus sustabdyti "Nord Stream-2"
Ekspertas: Rusija kone jėga išstumiama iš Europos dujų rinkos
Ryga

Lietuva pateko į "geltonąjį Latvijos sąrašą" pagal sergamumo koronavirusu

(atnaujinta 19:25 2020.09.18)
Naujausiais duomenimis, Lietuvos Respublikoje patvirtinta daugiau kaip 3,5 tūkstančio koronaviruso atvejų

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Latvija iš Lietuvos atvykstantiems keliautojams įvedė privalomą savizoliaciją.

Latvijos ligų prevencijos ir kontrolės centro tinklalapio duomenimis, sergamumo koronavirusu rodiklis Lietuvoje per pastarąsias dvi savaites siekia 18,8 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Latvijoje izoliacijos reikalavimas taikomas keliautojams, atvykstantiems iš šalių, kuriose sergamumo rodiklis viršija 16 atvejų100 tūkstančių gyventojų.

Anksčiau Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Aurelijus Veryga pareiškė, kad Latvija nesutiko sergamumo kartelę nuleisti iki 25 atvejų 100 tūkstančių gyventojų, todėl kelionių "Baltijos burbulas" buvo panaikintas.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 3565 koronaviruso atvejai, mirė 87 žmonės.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 30 milijonų infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 943 tūkstančiai žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Latvija, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje 40 COVID-19 atvejų siejami su židiniais
Monkevičius ragina skirti priemokas mokyklų vadovams už išaugusį darbo krūvį dėl COVID-19
Izraelis pirmasis pasaulyje dar kartą įvedė karantiną
Radviliškio rajone atšaukiami masiniai susibūrimai ir renginiai