Doleriai, archyvinė nuotrauka

Išskirtinės priemonės: Rusija ir Kinija nusigręžė nuo dolerio

(atnaujinta 16:28 2020.08.18)
Rusija ir Kinija vis mažiau tarpusavio atsiskaitymuose naudoja dolerį, dar 2014 metais šalys pasirašė susitarimą, kuris atvėrė abipusę prieigą prie nacionalinių valiutų be poreikio jas pirkti atviroje rinkoje

VILNIUS, rugpjūčio 18 — Sputnik. Maskva ir Pekinas siekia atsisakyti Amerikos valiutos. Dolerio dalis atsiskaitymuose pagal prekybos operacijas tarp Rusijos ir Kinijos yra mažiausia, o nacionalinių valiutų dalis — maksimali. Ekonomistai įsitikinę, kad galų gale viskas baigsis "finansiniu aljansu", kur Amerikos valiuta neturės vietos. Be to, investuotojai palieka pagrindinę atsargų valiutą ir susitelkia į auksą. Daugiau skaitykite RIA Novosti autorės Natalijos Dembinskajos straipsnyje.

Eurai ir juaniai

Pirmąjį šių metų ketvirtį dolerio dalis atsiskaitymuose už prekybos operacijas tarp Rusijos ir Kinijos pirmą kartą istorijoje nukrito žemiau 50 % — iki 46 %. Euras dabar sudaro 30 %, o nacionalinės valiutos — rublis ir juanis — 24 %. Šis pokytis yra strategijos dalis, kuria siekiama "panaikinti dolerizavimą" Rusijos ekonomikoje ir padaryti ją atsparesnę naujų JAV sankcijų grėsmei.

Pastaraisiais metais Maskva ir Pekinas sistemingai neįtraukė dolerio į dvišalę prekybą. Dar 2014 metais šalys pasirašė trejų metų 150 milijardų juanių (24,5 milijardo dolerių) mainų susitarimą, kuris atvėrė abipusę prieigą prie nacionalinių valiutų be poreikio jas pirkti atviroje rinkoje.

2015 metais beveik 90 % operacijų buvo atlikta doleriais. Tačiau iki 2019 metų — 51 %. O Rusijos naftos milžinė "Rosneft" visas eksporto sutartis konvertavo į eurus.

Kaip pažymi "Nikkei Asian Review", Rusijos ir Kinijos "dolerizacijos panaikinimas" artėja prie "lūžio taško", galinčio sudaryti "finansinį aljansą", mažai įtraukiant arba visiškai neįtraukiant Amerikos valiutos.

Federalinės rezervų sistemos spaustuvė

Rusijos ir Kinijos stiprėjimas yra viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių mažėjančią dolerio paklausą, tačiau toli gražu ne vienintelė. Kaip pabrėžia pagrindiniai investiciniai bankai, Federalinio rezervo sistema kasa duobę Amerikos valiutai.

Siekdamas palaikyti ekonomiką, reguliatorius sumažino normą iki nulio ir pradėjo spaustuvę. Nuo koronaviruso krizės pradžios Federalinis rezervas į rinkas išleido beveik 6 trilijonus dolerių. Finansininkai kalba apie "istorinį eksperimentą": spaustuvė veikia visu pajėgumu, pumpuodama į šalį neužtikrintus grynuosius pinigus. Ir tai lėtai žudo dolerį.

Amerikos valiutos indeksas nuolat mažėja, o vyriausybės obligacijų pajamingumas krenta. Nuo balandžio mėnesio doleris prarado dešimt procentų, palyginti su šešių pagrindinių valiutų krepšeliu, mažiausiai jis paskutinį kartą krito 2018 metų gegužę.

Vienas didžiausių Amerikos bankų "Goldman Sachs" apskaičiavo, kad spaustuvė jau padidino Federalinio rezervo balansą 2,8 trln. Investuotojai išeina iš dolerio turto ir pereina prie aukso. Tai vyksta nepaprastai žemų vyriausybės obligacijų palūkanų normų kontekste: realus iždo pajamingumas yra lygus nuliui.

"Federalinis rezervas per kelis mėnesius atspausdino daugiau nei keturis trilijonus dolerių — tai daugiau nei per ankstesnius 11 metų, — primena finansų ekspertas ir investuotojas Janas Marčinskis. — Reakcija yra tinkama: parduodama neužtikrinta valiuta, doleris atpinga".

Nuvertės trečdaliu

Tarptautinis valiutos fondas rugpjūčio mėnesio pranešime taip pat perspėjo apie riziką. Trilijonai dolerių, išspausdintų kovojant su krize, ir ypač žemi kursai kenkia atsargos valiutai, nes investuotojai bėga nuo JAV vyriausybės skolos.

Anot buvusio TVF direktoriaus pavaduotojo Zhu Mingo, naujas Kongreso finansinės pagalbos paketas, bent trilijonu dolerių daugiau, gali išprovokuoti tikrą žlugimą.

"Turėtume nerimauti ne dėl to, kad kursas ateityje laipsniškai mažės 30 proc., o dėl to, kad įvyks vienkartinis įvykis — sprogimas, kuris staiga atims dolerio investuotojų pasitikėjimą", — teigė Zhu Mingas. Jis paaiškino, kad "sprogimas" gali įvykti, jei bankrutuos didelės įmonės, kenčiančios nuo skolų. Nuo 2008 metų finansinės krizės įmonių sektorius tapo daug pažeidžiamesnis, o žemos palūkanų normos leido jam smarkiai padidinti skolinimąsi.

Galiausiai 26 trilijonų federalinės vyriausybės skola yra didesnė už Amerikos ekonomiką, ir, pasak Šveicarijos UBS, tai galiausiai paveiks dolerį.

"Ilgainiui valstybės skolos padidėjimas greičiausiai paveiks JAV valiutą", — teigė "UBS Wealth Management" strategas Tomas Fluris (Thomas Flury).

Doleris vis dar naudojasi "perdėtomis privilegijomis", tačiau jo era eina į pabaigą, teigia buvęs investicinio banko Azijos padalinio "Morgan Stanley" vadovas Stefenas Roučas (Stephen Roach). 2021 metais, prognozuoja finansininkas, Amerikos valiuta gali nuvertėti trečdaliu. Tai nulems smarkiai sumažėjusios namų ūkių santaupos ir padidėjusi valstybės skola sėkmingo atsigavimo po pagrindinių JAV prekybos partnerių krizės fone.

Tegai:
ekonomika, Kinija, Rusija, JAV
Nord Stream-2

JAV imasi tolesnių veiksmų prieš "Nord Stream-2"

(atnaujinta 21:15 2021.03.05)
JAV Finansų departamentas įtraukė vamzdžių klojimo laivą "Fortuna" ir jo savininką į sankcijų sąrašą ir teigė, kad tai dar ne viskas

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Praisas (Ned Price) leido imtis tolesnių veiksmų prieš "Nord Stream-2" dujotiekį, pranešė RIA Novosti.

Jis priminė, kad JAV Finansų departamentas įtraukė vamzdžių klojimo laivą "Fortuna" ir jo savininką į sankcijų sąrašą, ir teigė, kad tai dar ne viskas. Jis paaiškino, kad kas 90 dienų Valstybės departamentas turi dalintis su Kongresu informacija apie tai, kokiai veiklai, susijusiai su "Nord Stream-2", yra taikomos sankcijos.

"Jei nustatysime, kad organizacija užsiima veikla, kuriai taikomos sankcijos, kaip parašyta įstatyme <...>, apie tai pranešime kitoje ataskaitoje", — sakė Praisas. Jis pripažino, kad kita tokia ataskaita bus pateikta gegužę.

Anksčiau senatoriai paragino JAV prezidentą Džo Baideną įvesti sankcijas įmonėms, dalyvaujančioms statant dujotiekį "Nord Stream-2". Savo laiške 40 respublikonų senatorių išreiškė susirūpinimą dėl to, kad Baideno administracija niekada netaikė sankcijų laivams ir įmonėms, dalyvaujančioms tiesiant dujotiekį, o visa informacija apie juos yra vieša.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.

"Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.

Tegai:
sankcijos, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Nord Stream-2

Senatoriai paragino Baideną įvesti sankcijas prieš "Nord Stream-2"

(atnaujinta 15:57 2021.03.05)
Laiške, kurį pasirašė 40 respublikonų senatorių grupė, išreiškiamas susirūpinimas, kad Baideno administracija niekada netaikė sankcijų laivams ir įmonėms, dalyvaujančioms dujotiekio statyboje, o visa informacija apie juos yra vieša

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Senatoriai paragino JAV prezidentą Džo Baideną įvesti sankcijas įmonėms, dalyvaujančioms statant dujotiekį "Nord Stream-2". Atitinkamas pranešimas spaudai buvo paskelbtas oficialioje senatoriaus Džono Baraso (John Barrasso) svetainėje.

Laiške, kurį pasirašė 40 respublikonų senatorių grupė, išreiškiamas susirūpinimas, kad Baideno administracija niekada netaikė sankcijų laivams ir įmonėms, dalyvaujančioms dujotiekio statyboje, o visa informacija apie juos yra vieša.

"Administracijos nesugebėjimas nustatyti ir taikyti naujų sankcijų rodo jos norą leisti prezidentui Putinui nutraukti mūsų dujų tiekimą Europai ir padidinti geopolitinį svertą. Mes raginame administraciją ištaisyti savo klaidingus veiksmus greitai ir visapusiškai įgyvendinant JAV įstatymuose numatytas sankcijas", — rašoma paskelbtoje laiško ištraukoje.

Anksčiau "The National Interest" taip pat paragino Baideną "paskelbti šachą ir matą" "Nord Stream-2" dujotiekiui ir neatsisakyti spaudimo Europos įmonėms. Straipsnio autorius pabrėžia, kad bet kokie JAV žingsniai sukels jo partnerių nusivylimą, o tai rodo padidėjusią Rusijos įtaką regione. Žurnalistas pabrėžia, kad nacionaliniai JAV interesai reikalauja nutraukti "Nord Stream-2".

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.

"Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.

Tegai:
Rusija, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Kalnai, archyvinė nuotrauka

Savaitgalio horoskopas: kas mūsų laukia kovo 6–7 dienomis

(atnaujinta 13:38 2021.03.05)
Bendras savaitgalio horoskopas papasakos apie tai, kas laukia visų zodiako ženklų atstovų kovo 6–7 dienomis

Šeštadienį, kovo 6 dieną, fantazijos gali atrodyti daug ryškesnės ir įdomesnės nei realybė. Daugelis žmonių šią dieną mieliau pasiners į virtualų pasaulį, nesvarbu, ar tai būtų svajingas sklandymas debesyse, įdomi knyga, naujas filmas, žaidimas ar pokalbiai forume.

Vis dėlto net ir įprastuose reikaluose fantazijos vaidins svarbų vaidmenį, kurios nuobodžią kasdienybę nudažys ryškiomis spalvomis.

Tačiau įspėjama, kad su visais akivaizdžiais pliusais tame slypi ir klasta: šiandien bus per daug lengva sumaišyti norus su realybę bei nepastebėti to, kas yra tiesiai po jūsų nosimi. Štai todėl diena netinka jokiam tikslumo ir konkretumo reikalaujančiam dalykui, o štai kūrybai, pramogoms, draugystei ir meilei — visiškai.

Avinas (03.21-04.20) Jei manote, kad jūsų sprendimas teisingas, neklausykite kitų žmonių patarimų ir rekomendacijų, darykite taip, kaip jums atrodo tinkama, vėliau už tai padėkosite sau.

Jautis (04.21-05.21) Santykiuose su artimaisiais svarbiausia — kantrybė: gali būti, kad jie elgsis ne pačiu geriausiu būdu, tačiau svarbu prisiminti, kad jie jums — giminaičiai ir kitų nebus.

Dvyniai (05.22-06.21) Nekreipkite dėmesio į apkalbas, kurios šeštadienį pasieks jūsų ausis, net jei jos liečia asmeniškai jus: jos neturės pagrindo, o tai reiškia, kad nėra prasmės jaudintis.

Vėžys (06.22-07.22) Šiandienos kivirčai su aplinkiniais žmonėmis, kurie gali kilti kaip lietus iš giedro dangaus, bus ne dėl blogo jų charakterio, o dėl Mėnulio įtakos, todėl neturėtumėte visko imti į širdį.

Liūtas (07.23-08.23) Nepageidautina į agresiją reaguoti agresija, nesvarbu, iš ko ji kiltų: kad konfliktas nepradėtų augti, geriau apsimesti, kad nepastebėjote nedraugiško išpuolio.

Mergelė (08.24-09.22) Darbinis pasiūlymas, kurį jums gali pateikti tą dieną, iš tikrųjų nebus toks pelningas, kaip jums sakys — prieš sutikdami gerai pagalvokite.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Svarstyklės (09.23-10.22) Kilus konfliktui tarp dviejų artimų žmonių, nesirinkite į kieno pusę stoti: greičiausiai jums vis tiek nepavyks išspręsti situacijos ir neišvengiamai teks ginčytis su vienu iš artimųjų.

Skorpionas (10.23-11.21) Geriau atsisakyti darbinių susitikimų ir svarbių pokalbių šią dieną: vargu ar pavyks pasiekti sutarimą, o laiką ir energiją geriau skirti produktyvesnei ir malonesniai veiklai.

Šaulys (11.22-12.21) Irzlumo protrūkiai, kurie gali jus užvaldyti dienos metu, turi būti nutraukti pradiniame etape, kitaip jie gali sukelti veiksmus, kurių netrukus gailėsitės.

Ožiaragis (12.22-01.20) Šiandien būtina laikytis saiko visame kame, bet pirmiausia tai susiję su mityba: svarbu apriboti nesveiko maisto vartojimą.

Vandenis (01.21-02.19) Diena bus nepalanki finansinėms operacijoms: net mokėjimas už komunalinius bus pilnas netikslumų, dėl kurių galit prarasti pinigų.

Žuvys (02.20-03.20) Jūsų šeštadienio šūkis toks: "žodis — sidabras, o tyla — auksas", per didelė tikimybė susirasti priešų dėl neapgalvotų ar nesėkmingų pasisakymų.

Sekmadienis, kovo 7 diena, netinka jokiems ginčams, tačiau šį dieną bus kupina konfliktų. Tam, kad išvengtumėte konfliktinių situacijų, nebandykite įtikinti oponentų: tai padaryti bus sunku ir gali sukelti daug neigiamų emocijų.

Užuot reikalavę savo, geriau ieškokite įtikinamų argumentų. Apskritai šiandien ginčuose laimi tik tie, kurie juose nedalyvaus. Tačiau sekmadienis tinkamas veiklai, kuriai reikia konkretumo, tikslumo ir praktiškumo. Renkantis tarp poezijos ir matematikos, šiandien geriau rinktis pastarąją.

Avinas (03.21-04.20) Organizaciniai įgūdžiai bus labai aukšti, suorganizuosite tokį renginį, kurį prisimins ilgam. Šią dieną Avinai griaus stereotipus. Šios dienos įvykiai primins liūdnos pasakos siužetą.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Jautis (04.21-05.21) Jei kažkas nesiseks, nesinervinkite, tiesiog atidėkite tai rytojui, o šiandien darykite ką nors kita. Kada gi išmoksite vertinti tai, ką turite? Jaučiui nereikia daug galvoti ir analizuoti, šiandien tai nėra naudinga, tiesiog reikia nugyventi šią dieną be nereikalingų emocijų.

Dvyniai (05.22-06.21) Palanki diena užmegzti romantiškus santykius, prisipažinti savo jausmus, atvirai kalbėti apie ateities planus. Galbūt šiandien jausites liūdnai. 

Vėžys (06.22-07.22) Pabandykite šiandien užimti klausytojo poziciją, ir jūs patiksite pašnekovui, sužinosite daug naujų ir įdomių dalykų.

Liūtas (07.23-08.23) Sekmadienį šio zodiako atstovai bus artimųjų dėmesio centre. Taip pat galite jaustis dirglus.

Mergelė (08.24-09.22) Šią dieną būsite kaip niekada pasiryžę kompromisams, kuo nudžiuginsite savo oponentus, o ir jums patiks šis problemų sprendimo būdas. Šio ženklo atstovai, bus kupini abejonių dėl savo ateities, todėl staigių judesių nedarykite.

Svarstyklės (09.23-10.22) Dirbas atnešite gerų ateities perspektyvų. Šiandien padaryti geri darbai suteiks vidinę harmoniją. 

Skorpionas (10.23-11.21) Draugai įneš į jūsų dieną lašą malonios beprotybės. Nedaryk to, ko negalėsite nusiplauti nuo savo sąžinės. Šio ženklo atstovai taip ilgai kovoja su vėjo malūnais ir vis dar negali to suprasti.

Šaulys (11.22-12.21) Puikus metas pradėti planuoti savo ateitį, galėsite tvarkingai užsirašyti savo norus ar pastatyti vizualizacijos lentą. Galimas atsitiktinis susitikimas su žmogumi, kurio daugiau niekada nenorėtumėte matyti.

Ožiaragis (12.22-01.20) Susitikite su draugais, praleiskite smagiai laiką. Ožiaragiai bus kupini charizmos. Tačiau kelyje tikrai pasitaikys kažkas, kas mėgins sutrukdyti planų įgyvendinimui, todėl nekurkite rimtų planų.

Vandenis (01.21-02.19) Galite gauti pačią brangiausią dovaną savo gyvenime. Tačiau ši diena nelabai tinkama diena dideliems pirkiniams, jie netrukus gali jus nuvilti.

Žuvys (02.20-03.20) Rimtai vertinkite pagalbos prašymą, kurį galite išgirsti šiandien. Šią dieną pasilikte savo nuomonę sau. Taip pat nesitikėkite norimos tylos, jos nebus.

Tegai:
horoskopas