Žygimantas Mauricas

Ekonomistas: Baltarusijos ekonomiką priartinti prie ES gali būti sunkiau nei Ukrainos

Taip pat jis pridūrė, kad Baltarusijos eksporto į ES struktūroje dominuoja naftos produktai, kuriuos Baltarusija perparduoda, nes turi galimybę (iki 2025 metų) įsigyti šiuos produktus pigiau iš Rusijos

VILNIUS, rugpjūčio 24 — Sputnik. Baltarusijos ekonomiką priartinti prie ES gali būti sudėtingiau nei Ukrainos, savo Facebook paskyroje rašo "Luminor Lietuva" vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

"Ukrainoje Euromaidano revoliucijos metu Rusija ir ES buvo panašios svarbos prekybos partnerės (po 25% Ukrainos eksporto keliavo į Rusiją ir ES). Tačiau Baltarusios eksporto struktūroje dominuoja Rusija, užimanti daugiau nei 40% Baltarusios eksporto rinkos, ES dalis tesiekia 18%", — teigia jis.

Taip pat jis pridūrė, kad Baltarusijos eksporto į ES struktūroje dominuoja naftos produktai, kuriuos Baltarusija perparduoda, nes turi galimybę (iki 2025 metų) įsigyti šiuos produktus pigiau iš Rusijos.

Pažymima, kad Rusija pastaruoju metu nuosaikiai mažina šias subsidijas (pikas buvo pasiektas 2012 metais), tad Baltarusijos eksportas į ES mažėja.

"Tad Baltarusia yra didžia dalimi priklausoma nuo Rusijos (išskyrus IT paslaugų eksportą ir kelias įmones, gaminančias Vakarų šalių užsakovams pvz. baldų pramonėje), tad staigus ekonomikos perorientavimas iš Rytų į Vakarus, tikėtina, lemtų didelio masto trumpalaikę ekonominę krizę šalyje (pvz. Ukraina po Euromaidano revoliucijos taip pat patyrė didelius eksporto struktūros pokyčius)", — rašo Mauricas.

Jo teigimu, net jei Baltarusija pasuks didesnės integracijos su Vakarais keliu, kelias bent pradiniame etape nebus rožėmis klotas, tačiau truputį vilties teikia Ukraina, į kurią keliauja net 13 proc. viso Baltarusijos eksporto.

Tegai:
ekonomika, Rusija, ES, Baltarusija, Ukraina, Žygimantas Mauricas
Dar šia tema
Putinas būtų didvyris tarp biržininkų: Vokietijos ekspertas apie Rusijos strategiją
Kodėl Trampas pagrasino nutraukti verslą su Kinija
Baltarusijos AE

Į BelAE 1-ojo bloko paleidimą pakviestas TATENA generalinis direktorius

(atnaujinta 08:39 2020.09.22)
Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad pirmojo BelAE energetinio bloko paleidimas vyks lapkričio 7 dieną

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Baltarusijos energetikos ministerijos vadovas Viktoras Karankevičius pakvietė TATENA generalinį direktorių Rafaelį Mariano Grossi į Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) pirmojo energetinio bloko paleidimą, praneša respublikos ministerijos spaudos tarnyba.

Viktoras Karankevičius pirmadienį susitiko su Rafaeliu Mariano Grossi Vienoje, kur rugsėjo 21-25 dienomis vyksta 64-oji TATENA Generalinės konferencijos sesija. Susitikimo metu buvo aptarti respublikos ir agentūros sąveikos klausimai ir tolesnio bendradarbiavimo perspektyvos.

Pirmojo BelAE energetinio bloko paleidimas numatomas lapkričio 7 dieną, ir Viktoras Karankevičius "pakvietė TATENA generalinį direktorių apsvarstyti galimybę aplankyti Baltarusiją dalyvauti šiame renginyje", — sakoma Energetikos ministerijos spaudos tarnybos pranešime Telegram.

Apie tai, kad paleidimas numatytas šią datą, anksčiau pareiškė Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Astravo AE

Baltarusijos AE — didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jos statybos generalinis rangovas yra "Atomstroiexport" ("Rosatom" dalis). AE turi du VVER-1200 reaktorius, kurių bendra instaliuota elektrinė galia yra 2400 MW. Pirmajai Baltarusijos atominei elektrinei buvo pasirinktas pažangus 3+ kartos Rusijos projektas, kuris visiškai atitinka tarptautinius standartus ir TATENA saugos rekomendacijas. 2-ojo bloko eksploatavimo pradžia numatyta 2022 metais.

Lietuva nuo pat BelAE ties Astravo statybos pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Tačiau, kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas, Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiu Lietuvos susirūpinimu dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

Tegai:
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Baltijos šalių operatoriai kviečiami susitarti dėl BelAE elektros energijos boikoto
Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į pareiškimus apie BelAE nepelningumą
VRM: dėl BelAE galimos grėsmės vyksta antžeminės radiacinės žvalgybos ir švarinimo mokymai
Nord Stream-2

Vokietija neatsakė į pranešimus apie bandymą derėtis su JAV dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:38 2020.09.21)
Anksčiau pranešta, kad prieš "Nord Stream-2" aktyviai pasisako JAV, kurios siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas į ES

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Vokietijos finansų ministerija nekomentavo daugelio žiniasklaidos priemonių informacijos, kad Berlynas tariamai bandė susitarti su Vašingtonu dėl sankcijų prieš "Nord Stream-2" atsisakymo, sakė ministerijos atstovas Berlyne, pranešė RIA Novosti.

Kaip praėjusią savaitę rašė savaitraštis "Die Zeit", Vokietijos vyriausybė neva pasiūlė JAV milijardo dolerių mainus už tai, kad Vašingtonas atsisakytų apriboti dujotiekio projektą, išreikšdama savo pasirengimą finansuoti dviejų terminalų statybą Vokietijoje, kad gautų amerikiečių suskystintas gamtines dujas.

Leidinys pridūrė, kad šis pasiūlymas buvo pateiktas vicekanclerio, Vokietijos finansų ministro Olafo Šolco (Olaf Scholz) laiške, rugpjūčio 7 dieną išsiųstame savo kolegai iš Amerikos Stivenui Mnučinui (Steven Mnuchin).

"Negaliu jums pasakyti apie naują padėtį", — sakė ministerijos atstovas, atsakydamas į klausimą, ar ministerija yra pasirengusi pripažinti tokio laiško egzistavimą.

"Nord Stream-2" projekte numatyta iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines ar išskirtines ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — bendrai finansuoja projektą 50 proc., tai yra iki 950 milijonų eurų sumos kiekvienas.

Prieš "Nord Stream-2" aktyviai pasisako JAV, kurios stumia savo suskystintas gamtines dujas į ES. Vašingtonas gruodžio mėnesį įvedė sankcijas projektui, pareikalavęs iš bendrovių nedelsiant nutraukti dujotiekio tiesimą. Tada Šveicarijos "Allseas" beveik iškart paskelbė apie tokių darbų sustabdymą. Dabar JAV diskutuojama apie projekto apribojimų išplėtimą.

Rusija ne kartą pareiškė, kad "Nord Stream-2" yra statomas energetinio saugumo visoje Europoje sumetimais. Projektą taip pat remia Vokietija.

Šiuo metu ginčai dėl projekto paaštrėjo, atsižvelgiant į situacijos su Aleksejumi Navalnu raidą. Keletas Vakarų politikų, tarp jų ir Vokietijoje, ragina blokuoti dujotiekio įgyvendinimą.

Tačiau kanclerė Angela Merkel teigė, kad "Nord Stream-2" ir Navalno incidento klausimai neturėtų būti svarstomi kartu.

Tegai:
JAV, Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Rusijos Federacijos taryba įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
Rezoliucija dėl Navalno Europos Parlamentas pripažino "ateities Rusiją"
Koronaviruso tyrimai

COVID-19 tyrimai šią savaitę intensyviau bus vykdomi 11-oje didelės rizikos savivaldybių

(atnaujinta 09:58 2020.09.22)
Pažymima, kad rugsėjo 18 dienos duomenimis, Lietuvos sergamumo koronaviruso infekcija rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekė 18,8

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Šią savaitę, nuo rugsėjo 21 iki rugsėjo 27 dienos imtinai, Švenčionių, Tauragės, Jurbarko, Raseinių, Trakų, Šiaulių, Radviliškio, Rokiškio, Mažeikių rajonų, taip pat Vilniaus ir Šiaulių miestų gyventojams bus intensyviau atliekami tyrimai dėl koronaviruso, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pabrėžiama, kad pagal atnaujintą tvarką intensyvesnis testavimas bus vykdomas tose savivaldybėse, kuriose epidemiologinis rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra didesnis už 25, ir per paskutines 14 dienų buvo nustatyta daugiau nei penki užsikrėtimo COVID-19 infekcija atvejai.

Pažymima, kad rugsėjo 18 dienos duomenimis, Lietuvos sergamumo koronaviruso infekcija rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekė 18,8.

Pranešime teigiama, kad praėjusią savaitę intensyvesni tyrimai buvo vykdomi Švenčionių, Tauragės, Molėtų, Jurbarko, Šilalės, Raseinių, Trakų, Klaipėdos, Kėdainių, Kauno rajonų, taip pat Elektrėnų, Vilniaus ir Šiaulių miestų savivaldybėse.

Lietuvoje iš viso patvirtinta 3814 COVID-19 ligos atvejų, tebeserga 1511 asmenų, 2199 pasveiko.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Lietuva, tyrimas, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Veryga papasakojo apie rizikas įsigyjant vakcinas nuo COVID-19
Penkių pagrindinių šalies ligoninių vadovai pasirašė bendradarbiavimo susitarimą