Nord Stream-2 statybos aikštelė, archyvinė nuotrauka

Bundestagas galimą "Nord Stream-2" sustabdymą pavadino klaida

(atnaujinta 11:41 2020.09.08)
Bundestago atstovas pakomentavo raginimus stabdyti "Nord Stream-2" dėl situacijos su Aleksejumi Navalnu

VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Bundestago Ekonomikos ir energetikos komiteto vadovas Klausas Ernstas pareiškė, kad sustabdžius "Nord Stream-2" dėl situacijos su Aleksejumi Navalnu, reikės nutraukti Vokietijos ir Rusijos bendradarbiavimą energetikos srityje, o tai būtų didelė klaida.

Jis taip pat pažymėjo, kad atsisakymas tiesti dujotiekį pakenks Vokietijos vyriausybės reputacijai, o projekto operatorius gali reikalauti atlyginti žalą.

"Aš laikau šią galimybę klaidinga, žalinga ir neatitinkančia nei Vokietijos, nei Europos interesų", — interviu laikraščiui "Die Welt" sakė politikas.

Tuo pačiu metu Bundestage kairiųjų partijai atstovaujantis Ernstas paragino Maskvą pasidalinti tyrimo dėl Navalno situacijos rezultatais su Vokietija ir Europa ir pridūrė, kad Vokietijos vyriausybė taip pat turėtų "skaidriai" keistis informacija.

Nord Stream-2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Anksčiau kanclerė Angela Merkel teigė, kad "Nord Stream-2" ir Navalno incidento klausimus reikėtų nagrinėti atskirai. Tuo tarpu kai kurie Vokietijos politikai ragina sustabdyti ar net visai nutraukti "Nord Stream-2".

Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas taip pat pažymėjo, kad dujotiekis yra komercinis projektas ir yra įgyvendinamas siekiant užtikrinti viso Europos žemyno energetinį saugumą, ir raginimai jį sustabdyti dėl susidariusios situacijos su Navalnu yra emocingi pareiškimai, nepagrįsti jokiais faktais. Jis pridūrė, kad Kremlius nemato "Nord Stream-2" blokavimo rizikos: kiekvienam raginimui nutraukti projektą yra du teiginiai, patvirtinantys tokių pasiūlymų absurdiškumą.

Situacija su Navalnu

Navalnas buvo hospitalizuotas Omske rugpjūčio 20 dieną, kai jis sunegalavo  lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai pagrindinę diagnozę pavadino medžiagų apykaitos sutrikimu, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas lėktuvu buvo nugabentas į Vokietiją. Trečiadienį Vokietijos Federacinės Respublikos ministrų kabinetas, remdamasis karo gydytojų pareiškimų, paskelbė, kad Navalnas buvo apnuodytas nuodingų karo agentų grupės "Novičok" medžiaga. Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia atsakymo iš Vokietijos į oficialų prašymą dėl šios situacijos.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos ambasada Vokietijoje teigė, kad jie tikisi, jog Vokietijos pusė kuo greičiau atsakys į Generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dienos prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje. Peskovas teigė, kad Rusija yra suinteresuota ir nori išsiaiškinti situaciją, tam reikalinga informacija iš Vokietijos, kurios dar nėra. Kaip jis sakė penktadienį, atsakydamas į žurnalistų klausimus, de facto vykdomi tyrimo veiksmai dėl situacijos su Navalnu, ir jei bus patvirtintas nuodingos medžiagos buvimas, tyrimas bus pradėtas ir de jure.

Pirmadienį Berlyno "Šaritė" klinika, kur rusas buvo nugabentas gydyti, pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis buvo išvestas iš komos.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Nord Stream-2, Aleksejus Navalnas, Rusija, Vokietija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (407)
Dar šia tema
Vokietijos verslas įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
Čekijos lyderis nustebintas planu susieti Navalno bylą su "Nord Stream-2"
Vakarai pasirengę susinaikinimo karui
Tanklaivis coral favia, archyvinė nuotrauka

Lietuva per rugsėjį gavo trečią Rusijos SGD krovinį

(atnaujinta 09:36 2020.09.18)
Tanklaivis "Coral Favia" įplaukė į uostą penktadienį 04:13 ir prisišvartavo šalia Klaipėdos SGD terminalo

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Į Lietuvą atvyko SGD vežėjas iš Vysocko, kur yra suskystintų gamtinių dujų (SGD) Rusijos įmonės "Novatek" gamykla.

Portalo "Marinetraffic.com" duomenimis, tanklaivis "Coral Favia" į Klaipėdos uostą įplaukė penktadienį 04:13. Jis plauke beveik keturias dienas. Šiuo metu laivas yra prie SGD terminalo.

Pagal operatorių bendrovės "Klaipėdos nafta" grafiką į Lietuvą buvo pristatyta dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų. Tai jau trečiasis tanklaivis iš Vysocko šį mėnesį.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia savo sprendimą pateisino noru atsikratyti priklausomybės nuo Rusijos dujų. Tuo pačiu metu terminalas Lietuvai brangus: "Klaipėdos nafta" Norvegijai kasmet moka 60 milijonų eurų tik už nuomą — neskaičiuojant jo išlaikymo išlaidų.

Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Rusijos ir Norvegijos. Rusijos degalų pristatymai tapo reguliarūs nuo praėjusio pavasario. Amerikos SGD, apie kurių įsigijimą dažnai kalba Lietuvos valdžia, egzistuojant Klaipėdos terminalui, buvo tik keletas siuntų.

Tegai:
SGD, Rusija, Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, Lietuva
Dar šia tema
Ekspertas: Vokietijai iš esmės nepavyks išgyventi iš JAV SGD
Į Lietuvą atplukdytas antrasis Rusijos SGD krovinys rugsėjo mėnesį
Ekspertas: Rusija kone jėga išstumiama iš Europos dujų rinkos
Nord Stream-2

Europos Parlamentas paskelbė apie "slaptą" "Nord Stream-2" "paskirtį"

(atnaujinta 10:14 2020.09.18)
Anksčiau pranešta, kad EP primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Amerikos vyriausybė yra pasirengusi padaryti viską, kad sustabdytų "Nord Stream-2" dujotiekio statybą, interviu RT sakė europarlamentaras iš Vokietijos Maksimilianas Krahas (Maximilian Krah).

Anksčiau pranešta, kad Europos Parlamentas primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus. Be to, EP ragina visas ES šalis atsisakyti dujotiekio "Nord Stream-2" užbaigimo, taip pat primygtinai reikalauja kuo anksčiau įvesti tikslines sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus.

Jis įsitikinęs, kad ši rezoliucija yra dar viena proga "paankstinti antirusišką darbotvarkę". Jis paaiškino, kad EP Amerikos delegacijoje vyksta tam tikros diskusijos dėl dujotiekio projekto.

"Kiekviename mūsų susitikime paklausiau JAV atstovo, kodėl jie įveda neteisėtas sankcijas trečiosioms šalims. Atsakymas visada yra tas pats: "Mūsų vyriausybė padarys viską, kad sustabdytų šį projektą", — sakė europarlamentaras.

Parlamentaras taip pat išreiškė nuomonę, kad "Nord Stream-2" konkuruos su Amerikos skalūnų dujomis ir esamais vamzdynais. Užmezgus ekonominius ryšius tarp Vokietijos ir Rusijos energetikos sektoriuje, Vokietijos pusė taps labiau nepriklausoma nuo JAV įtakos, pabrėžė politikas.

"Tai nepageidaujama tiems, kurie svajoja apie Amerikos imperiją abipus Atlanto vandenyno", — sakė jis.

Aleksejaus Navalno hospitalizacija

Navalnas rugpjūčio 20 dieną buvo paguldytas į ligoninę Omske, kai blogai pasijuto lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau tinklaraštininkas lėktuvu nuskraidintas į Vokietiją. Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojų pateikta informacija, paskelbė, kad Navalnas, kaip įtariama, buvo apnuodytas. Kremlius teigė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų paklausimą dėl šios situacijos.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad tikisi, jog Vokietija kuo greičiau atsakys į Rusijos generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dieną pateiktą prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje.

Rusija yra suinteresuota ir nori išsiaiškinti situaciją. Tam reikia informacijos iš Vokietijos, tačiau jos dar nėra, sakė Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas. Tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu yra de facto vykdomi. Jei bus patvirtinta, kad būta nuodingos medžiagos, tyrimas bus atliekamas ir de jure, sakė Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius, atsakydamas į žurnalistų klausimus.

Rugsėjo 7 dieną Berlyno "Šaritė" klinika pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis išvestas iš komos.

"Nord Stream-2" statyba

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln. Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių.

Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

Liepos mėnesį JAV Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (Įstatymą dėl atsakomųjų veiksmų JAV priešininkams sankcijomis), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Dėl šių veiksmų gresia JAV sankcijos investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, Europos Parlamentas, europarlamentaras, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (407)
Dar šia tema
Ekspertas: Rusija Baltarusijai gali suteikti palankias tranzito sąlygas
Rusijos URM vadovas įvardijo "didžiulę Vakarų klaidą" santykiuose su Rusija