Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Europos ekspertai atvyks į Baltarusiją BelAE streso testų veiksmų plano apžvalgos parengti

(atnaujinta 14:26 2020.09.09)
Europos ekspertai jau išanalizavo nacionalinį veiksmų planą, remdamiesi Baltarusijos AE testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, ir suformulavo klausimus Baltarusijai

VILNIUS, rugsėjo 9 — Sputnik. Europos ekspertai lankysis Baltarusijoje, kad parengtų nacionalinio veiksmų plano apžvalgą po Baltarusijos AE streso testų. Apie tai šiandien, per spaudos konferenciją, pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamento ("Gosatomnadzor") konsultantas Olegas Sobolevas, rašo BelTA.

"Remiantis 2019 metų BelAE streso testų rezultatais, buvo suformuotas nacionalinis veiksmų planas, į kurį įtraukta daugiau nei 20 priemonių. Jame buvo ne tik Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupės (ENSREG) rekomendacijos, bet ir mūsų pačių išvados, taip pat aplinkosaugos pasiūlymai. Natūralu, kad Europos ekspertai yra suinteresuoti analizuoti šį planą ir jo įgyvendinimą. Šių metų liepą Baltarusija oficialiai paskelbė sutinkanti atlikti tarpusavio peržiūrą", — sakė Olegas Sobolevas.

Europos ekspertai jau išanalizavo nacionalinį veiksmų planą, remdamiesi Baltarusijos AE testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, ir suformulavo klausimus Baltarusijai.

"Toliau vyks techninės konsultacijos. Po to specialistai gaus ir analizuos mūsų atsakymus į jiems rūpimus klausimus. Tada Europos ekspertų grupė lankysis Baltarusijoje, BelAE aikštelėje. Jų darbo galutinis rezultatas yra partnerio peržiūros ataskaitos parengimas", — sakė "Gosatomnadzor" konsultantas.

Nemažai įvykių jau įvyko. Vaizdo konferencijų metu Europos ekspertams buvo pranešta apie dabartinę padėtį Baltarusijos AE vietoje ir nacionalinio veiksmų plano įgyvendinimą, atsižvelgiant į testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatus. Aptartos administracinės detalės, susijusios su kolegų peržiūros rengimu. Techninės konsultacijos jau prasidėjo — pirmoji jų įvyko vakar. Olego Sobolevo teigimu, tikslios ekspertų atvykimo ir peržiūros parengimo datos dar nėra nustatytos.

Baltarusijos AE testai nepalankiausiomis sąlygomis buvo atlikti 2016 metais. Po avarijos Japonijos "Fukušimos" atominėje elektrinėje buvo tiriamos BelAE galimybės atlaikyti ekstremalias neigiamas gamtos įtakas ir jų derinius (žemės drebėjimai, cunamiai, potvyniai ir kt.).

Testavimo nepalankiausiomis sąlygomis tarpusavio vertinimą ENSREG atliko 2017–2018 metais. Saugumo trūkumų (TATENA saugos standartais pagrįstų Baltarusijos norminių teisės aktų reikalavimų neatitikimų) nenustatyta. ENSREG ekspertai pateikė rekomendacijas, susijusias su saugos ribomis, viršijančiomis norminiuose dokumentuose ir standartuose nustatytus reikalavimus.

Astravo AE

Lietuva nuo pat BelAE ties Astravo statybos pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Tačiau kita vertus, branduolinis objektas praėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas, Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiais Lietuvos rūpesčiais dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

Tegai:
streso testai, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (412)
Dar šia tema
Žiniasklaida: Astravo AE kelia nesantaiką tarp Baltijos šalių
VRM ragina "incidentui Astrave pasiruošti kaip bet kokioms stichinėms nelaimėms"
Skvernelis: Lietuva itin vertina Norvegijos paramą suvaldant Astravo AE keliamas grėsmes
Danske Bank, archyvinė nuotrauka

Per "Danske Bank" Lietuvoje įtariama vyko daugiau nei pusės milijardo eurų "plovimas"

(atnaujinta 09:31 2020.09.25)
Daroma prielaida, kad tai buvo padaryta naudojant "veidrodinės prekybos" metodą, perkant ir parduodant akcijas

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. "Danske bankas" ir "Deutsche bank" įtariami įtartinų operacijų vykdymu per "Danske" banko skyrių Lietuvoje, praneša TASS su nuoroda į Danijos radiju (DR), kuris remiasi žurnalistinio tyrimo duomenimis.

Manoma, kad įmonė, turinti sąskaitą banko Lietuvos filiale, 2012–2015 metais "atliko pagrindinį vaidmenį sistemingai plaunant pinigus iš Rusijos". Tam buvo naudojamas vadinamasis "veidrodinės prekybos" metodas perkant ir parduodant akcijas, pažymima straipsnyje.

Pažymima, kad per "Danske" banko skyrių Lietuvoje buvo pervesta apie 540 milijonų eurų.

Anksčiau amerikiečių portalas "BuzzFeed" pranešė, kad nemažai visame pasaulyje žinomų bankų padėjo savo klientams apeiti sankcijas ir išplauti neteisėtai gautas dviejų trilijonų dolerių lėšas laikotarpiu nuo 1999 iki 2017 metų. Leidinyje jis nurodė JAV iždo departamento kovai su finansiniais nusikaltimais specialiojo padalinio FINCEN (Finansinių nusikaltimų vykdymo užtikrinimo tinklas) medžiagą, kuri buvo jo žinioje. Visų pirma dokumentuose buvo paminėtas "Deutsche bank".

Skandalas dėl Skandinavijos bankų

2018 metais Danijos "Danske Bank" Estijos filialas atsidūrė skandalo, susijusio su įtarimais dėl pinigų plovimo, centre. Šie įtarimai tiriami Estijoje, Danijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir JAV. Kaltinamojo nuosprendžio atveju, jam gresia bauda iki šešių milijardų eurų.

Remiantis paties banko atliktu tyrimu, 2007–2015 metais per Estijos skyrių įvykdyta iki 234 mlrd. dolerių įtartinos kilmės operacijų, didžiąją pinigų dalį neteisėtai gavo klientai iš Rusijos, taip pat iš JK, Ukrainos, Azerbaidžano ir kitų šalių.

Be "Danske Bank", Švedijos "Swedbank" taip pat gali būti susijęs su pinigų plovimu per Estijos skyrių. Jo veikla taip pat tiriama JAV.

Po to "Danske Bank" paskelbė apie savo veiklos nutraukimą Baltijos šalyse ir Rusijoje. Tuo metu Latvija ir Estija susirūpino, kad kiti Skandinavijos bankai, turintys filialus Baltijos šalyse, galėtų priimti panašų sprendimą.

Tegai:
Lietuva, Baltijos šalys, Danske Bank
Dar šia tema
Lietuva atrodo kaip Vakarų užkampis net ekonomikoje, tvirtina analitikas
Baltijos šalyse "išteisinami" užsienio bankai Rusijos sąskaita, tikina ekspertė
Lietuvos bankas skelbia "Swedbank" pinigų plovimo tyrimo rezultatus
Vilniaus kogeneracinė jėgainė

Vilniaus kogeneracinė jėgainė nuo lapkričio tieks šilumą vilniečiams

(atnaujinta 19:21 2020.09.24)
Pažymima, kad jėgainė per metus galės pagaminti apie 40 proc. Vilniaus miestui reikalingo ir centralizuotai tiekiamo šilumos kiekio

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Rugpjūčio pabaigoje karštuosius bandymus pradėjusi Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) sostinės gyventojams šilumą tiekti pradės jau lapkritį, praneša VKJ spaudos tarnyba.

Pabrėžiama, kad VKJ šilumos aukcione pasiūlė mažiausią kainą iš visų dalyvių — 2,18 ct/kWh. Planuojama, kad lapkritį VKJ pagamins ir šilumos tiekėjui patieks apie 23 GWh šilumos.

"Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektas įgyvendinamas dėl kelių esminių priežasčių, tarp kurių yra ir siekis vilniečiams užtikrinti pigesnę šilumos gamybą. Šis šilumos tiekimo aukcionas, kuriame dalyvavo VKJ, yra pirmas žingsnis šio siekio link", — sakė VKJ generalinis direktorius Saulius Barauskas.

Pranešime teigiama, kad VKJ pradėjus komercinę veiklą, bendra jėgainės elektrinė galia sudarys apie 100 MW, o šiluminė galia — apie 240 MW.

Jėgainėje įdiegti ypač modernūs ir šiuolaikiški dūmų valymo įrenginiai, kurie užtikrins visiškai saugią energijos iš komunalinių atliekų ir biokuro gamybą.

Pažymima, kad jėgainė per metus galės pagaminti apie 40 proc. Vilniaus miestui reikalingo ir centralizuotai tiekiamo šilumos kiekio.

Tegai:
šiluma, Vilnius, kogeneracinė jėgainė
Dar šia tema
Lenkija įvertino "Rail Baltica" progresą Lietuvoje
Į Lietuvą atkeliavo naujas SGD krovinys iš Rusijos
Švirkštas, archyvinė nuotrauka

"Novičiok" kūrėjas jo efektyvumą palygino su branduoline bomba

(atnaujinta 09:58 2020.09.25)
Chemikas pridūrė, kad medžiagos kūrėjams buvo pavesta padaryti ją kuo efektyvesnę, tačiau trumpalaikio veikimo

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Kovinė nuodų sistemos "Novichok“ efektyvumas prilygsta to paties tūrio ar svorio branduolinei bombai, interviu RIA Novosti sakė medžiagos kūrėjas Leonidas Rinkas.

"Bet jis ("Novičiok" — Sputnik) buvo daug pigesnis, ir jei jis būtų naudojamas, visa materialinė priešo dalis liktų nepažeista. Visi namai, visa įranga. Reikėtų tik juos praplauti ir naudoti savo tikslam", — paaiškino mokslininkas.

Kūrėjams buvo pavesta padaryti cheminį ginklą kuo veiksmingesnį naudoti mūšio lauke, tačiau trumpalaikį, kad į priekį žengiantys sovietų armijos daliniai nebūtų nunuodyti.

Pasak agentūros pašnekovo, kariai galėjo patekti į teritoriją po "Novičiok" panaudojimo, kirsti šią vietą ir "atlikti kitus veiksmus".

Anksčiau Rinkas teigė, kad po to, kai Vilas Mirzajanovas, išvykęs į JAV, išleido knygą, kurioje aprašė "Novičiok", bet kuri pasaulio chemijos laboratorija galėtų jį pagaminti.

Vokietijos valdžia tvirtina, kad Aleksejus Navalnas, rugpjūčio 20 dieną skubiai hospitalizuotas iš lėktuvo Omske, o paskui nuvežtas į Berlyno "Šaritė" kliniką, buvo apnuodytas "Novičiok" grupės medžiaga. Tačiau Vokietija atsisako skelbti tyrimų rezultatus.

Tuo pačiu metu žinoma, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND turėjo prieigą prie "Novičiok" nuo 1990-ųjų. Medžiagą taip pat tyrė apie 20 Vakarų šalių, o Rusija 1992 metais sustabdė plėtrą cheminio ginklo srityje ir 2017 metais, kontroliuojant OPCW, sunaikino visas turimas tokių medžiagų atsargas.

Pastaraisiais metais "Novičiok" spaudoje laikomas nervus paralyžiuojančių medžiagų šeima, kuriai priklauso keli panašūs junginiai. Tarp pastarųjų medžiagos yra žinomos pavadinimais A-230, A-232, A-234 ir A-242, šių cheminių medžiagų struktūrinės formulės yra įtrauktos į nuodingų medžiagų, kurioms taikoma Konvencija dėl cheminių ginklų draudimo, 1 sąrašą.

Tegai:
Rusija, Aleksejus Navalnas, "Novičiok"
Dar šia tema
Navalnas išrašytas iš Vokietijos ligoninės
Kasčiūnas siūlo griežtinti sankcijas Rusijai
Rusija išplėtė ES piliečių, kuriems draudžiama atvykti į šalį, sąrašą
Europa kovoja už liberalią vienybę ir demokratinį totalitarizmą
Lietuva reikalauja sankcijų prieš "Nord Stream-2" dėl Navalno