Deutsche Bank būstinės pastatas Maskvoje, archyvinė nuotrauka

"Deutsche Bank" prognozuoja "pasaulinę netvarkos erą"

(atnaujinta 12:05 2020.09.13)
Remiantis banko tyrimų išvadomis, 2020 metais prasidės naujas ciklas, kuris "pakeis viską — nuo ekonomikos iki turto kainų, politikos, mūsų gyvenimo būdo apskritai"

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Globalizacijos erą, trunkančią nuo 1980 metų, keičia "netvarkos šimtmetis", sakoma "Deutsche Bank" tyrime.

Kaip pažymi pranešimo autorius Džimas Reidas (Jim Reid) ir jo kolegos, būdingas naujosios eros bruožas bus Kinijos ekonomikos pakilimas prieš JAV ekonomiką, ir ši konfrontacija bus panaši į JAV ir TSRS santykius šaltojo karo metu.

Manoma, kad pasaulinė skola ir toliau didės, centrinių bankų "sraigtasparnių pinigų" politika ir toliau augs, o XXI amžiuje pilnametystės sulaukusių jaunesnių kartų įtaka taip pat didės, įskaitant ir jų svorį rinkimuose.

"Netvarkos amžiui" taip pat bus būdinga auganti infliacija, susirūpinimas klimatu, išaugusi kartų konkurencija ir nauja technologinė revoliucija.

Ekspertai mano, kad tokia "netvarka" apibrėš naują erą, bent jau iš pradžių, vieną dešimtmetį ar daugiau.

Autoriai ragina nesuvokti "netvarkos eros" kaip priežasties atsisakyti investicijų, nes tai "atneš didžiulę intervenciją ir likvidumą".

Pasaulinės tendencijos

"Jerusalem Post" anksčiau rašė, kad JAV sparčiai praranda pozicijas ir "jaučia nuosmukį", tuo naudojasi Rusija, Kinija ir kitos šalys.

Pasak straipsnio autoriaus, nuosmukį sukėlė protestai, apėmę Jungtines Valstijas dėl Džordžo Floido mirties, kurią sukėlė Mineapolio policininko veiksmai, ir koronaviruso pandemija.

Savo ruožtu "Le Figaro" apžvalgininkas Nikolia Bavras (Nicolas Bavre) pažymėjo, kad praėjus 30 metų po Sovietų Sąjungos žlugimo panašus likimas gresia JAV. To priežastis, jo nuomone, yra "savižudiška" Donaldo Trampo politika, paskandinusi JAV pilietinio karo atmosferoje.

Autorius pabrėžia, kad šiandieninė Amerika vienu metu išgyvena keturias krizes. Epidemija, pasak Bavro, tapo savotišku naujuoju Perl Harboru JAV, kuris jau nusinešė 110 tūkst. gyvybių. Tai sukėlė istorinio masto recesiją, kai per tris mėnesius bedarbiais tapo 45 milijonai žmonių, o prognozuojama, kad 2020 metais BVP sumažės 6,5 %. Floido nužudymas sukėlė rasines riaušes ir plėšikavimus Amerikos miestuose, primenančius 1968 metų protestus po Martino Liuterio Kingo (Martin Luther King) nužudymo.

Ekonominės problemos

Šių metų pasaulio ekonomikų būklės prognozės yra ypač pesimistiškos. Analitikai pastebi, kad JAV ekonomika nuo vasario pirmą kartą per 13 metų krito į recesiją. Jų nuomone, dabartinė krizė gali būti blogesnė nei pasaulinis finansų žlugimas 2007–2009 metais.

Anksčiau buvo pranešta, kad pagal JAV federalinio rezervo sistemos prognozę, 2020 metais JAV BVP sumažės 6,5 %. Remiantis optimistiniu scenarijumi, ekonomikos atsigavimas prasidės kitų metų antroje pusėje ir tęsis keletą metų.

Nemažai ekspertų mano, kad iki vasario rodiklių ekonominė veikla JAV atsistatys iki 2022 metų spalio mėnesio. Tuo pačiu metu, remiantis Kongreso biudžeto biuro prognoze, tai užtruks dešimtmetį.

Ekonominiai sunkumai paveikė ir Europą. ES ekonomikos komisaras Paolas Džentilonis (Paolo Gentiloni) interviu "Die Welt" pažymėjo, kad koronaviruso sukeltas nuosmukis gilėja ir grasina išardyti euro zoną.

Pasak jo, Italijos, Prancūzijos ir Ispanijos ekonomika žlugo 10–11 proc., Danijos, Lenkijos, Švedijos ir Vokietijos — 4–6 proc.

Jis pabrėžė, kad ES šalys turi kuo greičiau susitarti dėl ekonomikos atsigavimo plano, kad sustiprintų pasitikėjimą nacionaline ekonomika.

TVF vadovė Kristalina Georgieva rugsėjo 8 dieną paskelbė, kad jau yra koronaviruso pandemijos sukeltos krizės atsigavimo ženklų.

"Nemažai išsivysčiusių ekonomikų tam tikru mastu jaučiasi ne taip blogai. Negalime sakyti, kad jos jaučiasi geriau, nes minus 6 %, minus 8 %, minus 10 % yra blogai, bet tai yra mažiau, nei mes prognozavome. Kinija yra geroje padėtyje ir atsigauna šiek tiek greičiau, nei prognozuota", — sakė ji.

Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
© Sputnik /
Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
Tegai:
krizė, ekonomika
Dar šia tema
LB: iki COVID-19 protrūkio lietuviai skolinosi rečiau, tačiau didesnėmis sumomis
Nieko asmeniško: JAV iš Rusijos nupirko rekordinį kiekį naftos
Ekonomistas įvardijo "didžiosios revoliucijos" JAV požymius
Ekonomistas: Lietuvos ekonomika iš visur gauna neigiamų momentų
Nord Stream-2

Vokietija neatsakė į pranešimus apie bandymą derėtis su JAV dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:38 2020.09.21)
Anksčiau pranešta, kad prieš "Nord Stream-2" aktyviai pasisako JAV, kurios siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas į ES

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Vokietijos finansų ministerija nekomentavo daugelio žiniasklaidos priemonių informacijos, kad Berlynas tariamai bandė susitarti su Vašingtonu dėl sankcijų prieš "Nord Stream-2" atsisakymo, sakė ministerijos atstovas Berlyne, pranešė RIA Novosti.

Kaip praėjusią savaitę rašė savaitraštis "Die Zeit", Vokietijos vyriausybė neva pasiūlė JAV milijardo dolerių mainus už tai, kad Vašingtonas atsisakytų apriboti dujotiekio projektą, išreikšdama savo pasirengimą finansuoti dviejų terminalų statybą Vokietijoje, kad gautų amerikiečių suskystintas gamtines dujas.

Leidinys pridūrė, kad šis pasiūlymas buvo pateiktas vicekanclerio, Vokietijos finansų ministro Olafo Šolco (Olaf Scholz) laiške, rugpjūčio 7 dieną išsiųstame savo kolegai iš Amerikos Stivenui Mnučinui (Steven Mnuchin).

"Negaliu jums pasakyti apie naują padėtį", — sakė ministerijos atstovas, atsakydamas į klausimą, ar ministerija yra pasirengusi pripažinti tokio laiško egzistavimą.

"Nord Stream-2" projekte numatyta iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines ar išskirtines ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — bendrai finansuoja projektą 50 proc., tai yra iki 950 milijonų eurų sumos kiekvienas.

Prieš "Nord Stream-2" aktyviai pasisako JAV, kurios stumia savo suskystintas gamtines dujas į ES. Vašingtonas gruodžio mėnesį įvedė sankcijas projektui, pareikalavęs iš bendrovių nedelsiant nutraukti dujotiekio tiesimą. Tada Šveicarijos "Allseas" beveik iškart paskelbė apie tokių darbų sustabdymą. Dabar JAV diskutuojama apie projekto apribojimų išplėtimą.

Rusija ne kartą pareiškė, kad "Nord Stream-2" yra statomas energetinio saugumo visoje Europoje sumetimais. Projektą taip pat remia Vokietija.

Šiuo metu ginčai dėl projekto paaštrėjo, atsižvelgiant į situacijos su Aleksejumi Navalnu raidą. Keletas Vakarų politikų, tarp jų ir Vokietijoje, ragina blokuoti dujotiekio įgyvendinimą.

Tačiau kanclerė Angela Merkel teigė, kad "Nord Stream-2" ir Navalno incidento klausimai neturėtų būti svarstomi kartu.

Tegai:
JAV, Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Rusijos Federacijos taryba įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
Rezoliucija dėl Navalno Europos Parlamentas pripažino "ateities Rusiją"
Elektros tiekimo linijos

Kaliningrado srities energetikos sistema sėkmingai išlaikė autonominius bandymus

(atnaujinta 12:08 2020.09.21)
Pasibaigus bandymams, regiono energetikos sistema toliau veikė kaip ir anksčiau BRELL energetiniame žiede

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Elektros energijos gamybos objektai Kaliningrado srityje sėkmingai išlaikė bandymus, kaip veikia regiono energetikos sistema izoliuotu režimu, praneša RIA Novosti su nuoroda į Kaliningrado šiluminės elektrinės TEC-2 spaudos tarnybą.

Iš pradžių buvo planuota, kad bandymai vyks rugsėjo 12 d., tačiau vėliau pranešta apie atidėjimą dėl vieningos balsavimo dienos.

Bandymai praėjusį šeštadienį truko aštuonias valandas — nuo 10:00 iki 18:00, Kaliningrado srities sistema veikė visiškai autonomiškai. Elektros energijos gamyba buvo lygi jos suvartojimui ir siekė nuo 460 iki 498 megavatų.

Bandymuose dalyvavo Kaliningrado TEC-2, Pregolsko, Majakovsko ir Talachovsko šiluminės elektrinės.

Pasibaigus bandymams, regiono energetikos sistema toliau veikė kaip ir anksčiau BRELL energetiniame žiede. Bandymai buvo sėkmingi ir parodė Kaliningrado srities energetikos sistemos pasirengimą veikti autonomiškai.

Kol kas Kaliningrado srities energetinė sistema yra susijusi su likusia Rusijos dalimi per Baltarusijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros tinklus. Baltijos šalims pasitraukus iš BRELL, Rusijos regionas bus aprūpinamas elektra iš keturių naujų elektrinių, kurių bendras galingumas sieks apie vieną gigavatą.

Trys iš jų naudoja dujinį kurą, dar viena — anglies, yra statoma kaip atsarginė ir veiks "šaltojo rezervo" režimu.

Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

2018 metais Lietuva, Latvija, Estija, taip pat Lenkija ir Europos Komisija Briuselyje pasirašė politinį susitarimą dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su kontinentinės Europos elektros tinklais. Tikimasi, kad galutinai Baltijos šalys turės palikti BRELL energijos žiedą ir prisijungti prie Europos energetikos sistemos iki 2025 m.

Pernai gegužę įvyko pirmieji tokie bandymai — 72 valandoms buvo sustabdytas elektros srautas iš Lietuvos ir priešinga kryptimi. Bandymai buvo pripažinti sėkmingais, neįvyko nė vienas elektros tiekimo sutrikimas.

Kaip ne kartą pastebėjo ekspertai, Rusija BRELL energetikos žiedo atsisakymo srityje padarė daug daugiau nei Baltijos šalys ir faktiškai visiškai paruošė Kaliningrado sritį autonominiam energetikos režimui, ko negalima pasakyti apie Baltijos šalis, kurios ieškodamos alternatyvių energijos šaltinių naudoja nestabilią energetinę jungtį.

Tegai:
elektros energija, elektra, BRELL, Lietuvos pasitraukimas iš BRELL, Lietuva, Rusija, Kaliningrado sritis
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL
Dar šia tema
Baltijos šalys ir Lenkija paprašė ES pinigų antrajam pasitraukimo iš BRELL etapui
Lietuvos vyriausybė patvirtino saugumo reikalavimus išeinant iš BRELL
Ekspertas: Kaliningrado sritis jau parodė, kad gali veikti be BRELL
Erkė, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje šiemet užregistruoti trys mirties atvejai nuo erkinio encefalito

(atnaujinta 14:43 2020.09.21)
Mirties atvejai nustatyti Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskrityse. ULAC medikai primena, kad patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito — skiepai

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Šiais metais Lietuvoje nuo erkinio encefalito (EE) mirė trys asmenys, praneša Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Mirties atvejai nustatyti Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskrityse. Ligoniai priklausė 65–74  ir 45–54 metų amžiaus grupėms. Pernai per visus metus buvo užregistruoti šeši mirties atvejai nuo erkinio encefalito.

Pasak ULAC gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, sergamumas EE turi išreikštą sezoniškumą, kuris susijęs su erkių aktyvumu ir dažnesniu gyventojų buvimu gamtoje. Sezoninis EE sergamumo pakilimas registruojamas birželio–spalio mėnesiais. Šiuo laikotarpiu užregistruojama virš 80 proc. visų sergančiųjų erkių encefalitu.

"Didelę riziką užsikrėsti turi asmenys, kurie daug laiko praleidžia gamtoje. Tai yra miškininkai, medžiotojai, lauko darbininkai, uogautojai, grybautojai, žemdirbiai, turistai, sportininkai (bėgikai, orientacininkai), kariai. Erkiniu enfalitu dažniau serga suaugę žmonės, o didžiausias sergamumas registruojamas 45–54, 55–64 ir 65–74 metų amžiaus žmonių grupėse. Vyresnio amžiaus asmenims liga paprastai pasireiškia sunkiau, dažniau stebimi liekamieji ligos reiškiniai", — pažymėjo Bartulienė.

Erkės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Денис Абрамов

Erkinis encefalitas — sunki gamtinė židininė virusinė liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas (EEV). Užsikrėtusiai erkei siurbiant kraują virusas patenka į žmogaus organizmą ir jį užkrečia.

EE inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų. Pradžioje liga pasireiškia  karščiavimu, kaulų, raumenų, galvos skausmais, nuovargiu, silpnumu. Vėliau vystosi meningitas, meningoencefalitas (stiprus galvos skausmas, pykinimas ir/ ar vėmimas, sprando raumenų sąstingis). Ligai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą. Mirštamumas nuo EE siekia 0,5–4 proc.

ULAC medikai priminė, kad patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito — skiepai. Erkinio encefalito vakcina, kurios patikimumas iki 98 proc., vaikus galima skiepyti jau nuo vienerių metų.

Apsauga nuo miško erkių
© Sputnik /
Apsauga nuo miško erkių
Tegai:
erkinis encefalitas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), erkės
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
ULAC vadovas: šiemet Lietuvoje nuo erkinio encefalito skiepijosi dvigubai daugiau žmonių