Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Sunkus atvejis: JAV nori uždrausti naftą Rusijos

(atnaujinta 21:53 2020.09.14)
JAV Kongresas vėl prakalbo apie naujų sankcijų "Nord Stream-2" įvedimą, ekspertai tai laiko veidmainyste, nes šiais metais JAV tapo lyderėmis tarp Rusijos žalios naftos importuotojų

VILNIUS, rugsėjo 14 — Sputnik. Amerikiečiai ruošiasi paskelbti naujas sankcijas "Nord Stream-2", o patys kartu tapo didžiausiais Rusijos naftos importuotojais. Kaip pažymėjo vienas iš populiariausių analitinių leidinių, tokia pozicija yra veidmainiška ir reikėtų uždrausti pristatymus iš Rusijos. Bet tai vargu ar įmanoma: šiuo atveju naftos perdirbimo gamyklos sustos. Temą nagrinėjo RIA Novosti autorė Natalija Dembinskaja.

Didžiausias vartotojas

Kongresas ketina nustatyti apribojimus Europos įmonėms, susijusioms su "Nord Stream-2" projektu. Tai jau sukėlė kritiką Vokietijoje, Berlynas netgi grasino kontrsankcijomis.

Ir, kaip pabrėžia įtakingas Amerikos analitinis leidinys "The National Interest" (NI), tokia reakcija suprantama: Vašingtono veidmainystė akivaizdi. Šiais metais JAV tapo lyderėmis tarp Rusijos žalios naftos importuotojų, supirkusios 12 % viso eksporto.

JAV Energetikos informacijos administracijos (EIA) duomenimis, per pirmuosius šešis šių metų mėnesius iš Rusijos į JAV buvo pristatyta daugiau kaip devyni milijonai tonų naftos produktų (68 milijonai barelių) — tai rekordinis rezultatas per 16 metų.

Veidmainiškas požiūris

Departamentas patikslina: formaliai JAV yra antroje vietoje, nes Nyderlandai supirko 12,19 mln. Bet ši šalis yra tranzito centras, iš ten naftos produktai siunčiami į kitas valstybes. Amerika perka naftą nuosavam perdirbimui, o čia Vašingtonui nėra konkurencijos.

Leidinyje siūlomas toks sprendimas: teisiškai uždrausti Rusijos importą. Pavyzdžiui, Kongresas gali taikyti finansines sankcijas toms įmonėms, kurios teikia šias atsargas.

Tačiau kaip tai praktiškai įgyvendinti — visiškai neaišku, nes dėl jų pačių taikomų sankcijų trečiosioms šalims amerikiečiai tiesiogiai priklausė nuo Rusijos žaliavų. Ir tai buvo oficialiai pripažinta dar praėjusiais metais.

Jokios alternatyvos

Rusija buvo tik šeštoji pagal dydį žalios naftos tiekėja į JAV. 2020 metų vasarį užėmė antrąją vietą ir pralaimėjo tik Kanadai. Amerikiečiams, netekusiems sunkiosios naftos iš Venesuelos ir patyrusiems staigų importo iš Irano kritimą, teko skubiai ieškoti alternatyvių tiekėjų.

Graikijos ir Jungtinių Arabų Emyratų karinės pratybos netoli Kretos salos
© AP Photo / Greek Defense Ministry

Problema ta, kad daugelio naftos perdirbimo gamyklų technologija neleidžia naudoti lengvosios alyvos iš Permės baseino ir Vakarų Teksaso. Naftos perdirbimo įmonės Meksikos įlankoje ir rytinėje pakrantėje yra sunkiausioje padėtyje.

Šios naftos perdirbimo įmonės yra skirtos sieros rūšims gaminti, todėl lengvoji nafta turi būti sumaišyta su sunkiąja, kuri anksčiau buvo perkama iš Venesuelos. Tačiau pernai sausį Donaldas Trampas įvedė sankcijas Karakasui. Todėl Venesuelos eksportas žlugo 32 % iki 1,001 milijono barelių per dieną.

Tikimybė sustoti dėl žaliavų trūkumo iškilo prieš Amerikos naftos perdirbimo gamyklas. Kad išvengtų katastrofos, amerikiečiai persėdo į mūsų Uralą ir pradėjo aktyviai pirkti rusišką mazutą.

Praėjusiais metais JAV iš Rusijos importavo 11 milijonų tonų mazuto — dvigubai daugiau nei 2018 metais.

"Tai padėjo kompensuoti daug sieros turinčių degalų iš Venesuelos žlugimą", — teigė Amerikos bendrovės "Vortexa" analitikai.

Alternatyva galėtų būti nafta iš Saudo Arabijos, kurios cheminė sudėtis yra artima, tačiau Saudo Arabija nenorėjo didinti gavybos. Dėl to ekonomika nustūmė politiką — amerikiečiai kreipėsi į rusus.

Be tinkamų savybių, Rusijos žaliavos dar yra patrauklios kainos. Finansų ministerijos duomenimis, "Urals" prekės ženklas sausio–liepos mėnesiais buvo vidutiniškai 40,34 dolerių už barelį, o praėjusių metų sausio–liepos mėnesiais — 65,27 dolerių.

Be to, žymiai sumažėjo krovinių gabenimo išlaidos. Išėjus iš karantino, degalų paklausa padidėjo — žmonės vėl vairuoja automobilius ir skraido lėktuvais.

Apskritai Amerikos naftos perdirbimo gamykloms neliko nieko kito, kaip pirkti Rusijos sunkiąją naftą. Tam nesutrukdė nei pablogėję tarpvalstybiniai santykiai, nei daugybė Vašingtono taikytų sankcijų Maskvai. Atsižvelgiant į tai, bandymai visais būdais pasmaugti "Nord Stream-2" atrodo vis paradoksaliau.

Tegai:
Nord Stream-2, nafta, JAV, Rusija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (414)
Dar šia tema
Lenkija nori Vokietijai pasiūlyti "Nord Stream-2" alternatyvą
Bergždžias reikalas: Lenkai pateikė keistą pasiūlymą Merkel
Ekspertas: "Nord Stream-2" klausimu ES kovoja už save, o ne už Rusiją
Elektros tinklai

Praėjusią savaitę Baltijos šalyse brango elektra

(atnaujinta 16:58 2020.09.22)
Pranešime teigiama, kad elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje jos kaina didėjo 10 proc. iki 43,85 Eur/MWh, o Estijoje kaina kilo 11 proc. iki 43,69 Eur/MWh

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje pakilo 15 proc. iki 43,85 Eur/MWh, praneša nepriklausomas energijos tiekėjas "Elektrum Lietuva".

Pranešime teigiama, kad elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje jos kaina didėjo 10 proc. — taip pat iki 43,85 Eur/MWh, o Estijoje kaina kilo 11 proc. iki 43,69 Eur/MWh.

Tuo tarpu "NordPool" biržoje elektros energijos kaina per savaitę nežymiai krito nuo 16,94 Eur/MWh iki 16,85 Eur/MWh.

"Baltijos šalių elektros kainoms įtaką darė perpus (52 proc.) mažesni elektros energijos srautai iš Švedijos (SE4) bei pajėgumų apribojimai tarp šalių. Palyginti su praėjusia savaite elektros energijos suvartojimas Šiaurės regione išliko toks pats 6 432 GWh, o gamybos apimtys sumažėjo iki 6770 GWh. Didžiausią įtaką "NordPool" šalių kainų kritimui darė net trečdaliu (29 proc.) iki 1 097 GWh išaugusios gamybos apimtys vėjo jėgainėse", — teigė elektros tiekimo bendrovės "Elektrum Lietuva" Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Pažymima, jog rugsėjo 14–20 dienomis elektros energijos suvartojimas visose trijose Baltijos šalyse išaugo 1 proc. iki 496 GWh.

Palyginti su praėjusia savaite, Estijoje šis rodiklis išaugo 1 proc. iki 144 GWh, o Latvijoje 2 proc. iki 130 GWh, Lietuvoje nekito ir liko 222 GWh. 

Tegai:
Baltijos šalys, elektra
Dar šia tema
Swedbank: sumažėjo vilniečių galimybės įsigyti būstą
Rusijos URM pareiškė, kad šalis nepriims JAV sąlygų START-III sutarčiai pratęsti  
Kokie yra 2020 metai: uraganai ir gaujos nustato pasaulines dujų kainas
Nord Stream-2 statybos

Ekspertas: JAV gali įtraukti Baltijos šalis į koaliciją prieš "Nord Stream-2"

(atnaujinta 18:07 2020.09.22)
Vašingtonui nereikėtų Baltijos šalių kaip sąjungininkių prieš dujotiekio statybą, jei Berlyno pozicija būtų kitokia, mano ekspertas Aleksejus Gromovas

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Jei Berlynas projekto "Nord Stream-2" blokavimo klausimu būtų solidarus su Vašingtono, jokios koalicijos nereikėtų, interviu Sputnik Lietuva pasakė ekspertas Aleksejus Gromovas.

Nord Stream-2 statyba
© Sputnik / Алексей Витвицкий

JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas anksčiau pareiškė, kad Vašingtonas formuoja koaliciją, siekdamas užkirsti kelią "Nord Stream-2" statybos užbaigimui.

Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas pasakė, kad pagrindinis "Navalno bylos" plėtojimo tikslas kai kurioms Vakarų šalims yra dujotiekio statybų blokavimas.

Ekspertas Aleksejus Gromovas pabrėžė, kad JAV įvairiais būdais bando atšaukti projekto realizavimą, tačiau Vokietija negali būti laikoma tokios koalicijos nare, nes ji palaiko "Nord Stream-2".

"Reikia pasakyti, kad pareiškimai, kuriuos šiandien mes girdime iš JAV šioje srityje, rodo, kad būtent Vokietija negali būti Jungtinių Valstijų laikoma visaverte šios koalicijos dalimi, nes Vokietija kaip ir anksčiau yra pagrindinė interesantė iš ES šalių pusės šio projekto realizavimo atžvilgiu. Nepaisant visų pastarosiomis savaitėmis išsakytų politinių pareiškimų, susijusių su įvykiais, nesusijusiais su energetikos sektoriumi, mes žinome Vokietijos Bundestago poziciją, žinome Vokietijos valdžios institucijų poziciją. Ji labai atsargiai pasisako neigiamo požiūrio į projektą tema. Vis tiek Vokietija siekia užtikrinti, kad projektas būtų įgyvendintas", — pasakė ekspertas.

Anot Gromovo, jei Berlynas šiuo klausimu būtų solidarus su Vašingtono, jokios koalicijos nereikėtų. Ekspertas mano, kad į šį sąrašą galėtų patekti Baltijos šalys ir Lenkija, galbūt net Danija.

Dujotiekiui daromas spaudimas

"Nord Stream-2" projekte numatyta iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines ar išskirtines ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — bendrai finansuoja projektą 50 proc., tai yra iki 950 milijonų eurų sumos kiekvienas.

Prieš "Nord Stream-2" aktyviai pasisako JAV, kurios stumia savo suskystintas gamtines dujas į ES. Vašingtonas gruodžio mėnesį įvedė sankcijas projektui, pareikalavęs iš bendrovių nedelsiant nutraukti dujotiekio tiesimą.

Rusija ne kartą pareiškė, kad "Nord Stream-2" yra statomas energetinio saugumo visoje Europoje sumetimais. Projektą taip pat remia Vokietija.

Šiuo metu ginčai dėl projekto paaštrėjo, atsižvelgiant į situacijos su Aleksejumi Navalnu raidą. Keletas Vakarų politikų, tarp jų ir Vokietijoje, ragina blokuoti dujotiekio įgyvendinimą.

Tačiau kanclerė Angela Merkel teigė, kad "Nord Stream-2" ir Navalno incidento klausimai neturėtų būti svarstomi kartu.

Kremlius paragino nebepolitizuoti dujotiekio, kuris yra komercinis projektas, naudingas tiek Rusijai, tiek ES, įskaitant Vokietiją.

Aleksejaus Navalno hospitalizacija

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Berlyno "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Maskva išsiuntė Berlyno laboratorijai prašymą pateikti išsamesnės informacijos apie analizės rezultatus, tačiau atsakymo nebuvo. Tuo tarpu prokuratūra ir policija pradėjo tyrimą tą dieną, kai Navalnas buvo paguldytas į ligoninę. Kita vertus, vienas iš "Novičiok" kūrėjų Leonidas Rinkas išreiškė abejonę, kad tinklaraštininkas buvo apnuodytas būtent šia medžiaga — anot jo, Navalnas neturėjo atitinkamų simptomų. Be to, yra žinoma, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND turėjo prieigą prie "Novičiok" nuo 1990-ųjų, jį tyrė apie 20 Vakarų valstybių, o Rusija 1992 metais sustabdė plėtrą cheminio ginklo srityje ir 2017 metais sunaikino tokių medžiagų atsargas, tai patvirtino ir Cheminio ginklo draudimo organizacija.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Vokietija, Baltijos šalys, Rusija, JAV, Nord Stream-2 statyba, Nord Stream-2
Dar šia tema
Ukraina įvardijo riziką Kijevui dėl "Nord Stream-2" blokavimo
Rusijos Federacijos taryba įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
Nepaisant spaudimo: ar Rusija ir Europa užbaigs "Nord Stream-2"
Tabakas, archyvinė nuotrauka

SAM siūlo uždrausti mažmeninę neapdoroto tabako prekybą

(atnaujinta 18:07 2020.09.22)
Taip siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams, kai neapdorotas tabakas panaudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Seimas praneša apie svarstomą galimybę drausti neapdoroto tabako mažmeninę prekybą.

Seimas pradėjo svarstyti sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio pristatytas Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams, kai neapdorotas tabakas panaudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai.

Pataisomis taip pat siūloma reglamentuoti neapdoroto tabako įvežimą į Lietuvos teritoriją, jo gabenimą, laikymą ir pardavimą šalies viduje.

Kaip pažymėjo viceministras, įstatymo projektu siūloma įtvirtinti neapdoroto tabako didmeninės prekybos licencijavimą bei nustatyti reikalavimus subjektams, norintiems įsigyti licencijas verstis didmenine prekyba neapdorotu tabaku. Taip pat siūloma įtvirtinti ekonomines sankcijas už veiklos su neapdorotu tabaku reikalavimų nesilaikymą.

Aiškinamajame rašte pažymima, kad teisės aktų pakeitimais siūloma drausti neapdoroto tabako mažmeninę prekybą, nes "su labai nesudėtinga ir nebrangia įranga labai nesudėtingai ir nedaug apdorojus tabako žaliavą iš jos galima pasigaminti apdorotą tabaką, kuris gali būti naudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai, taigi neapdoroto tabako mažmeninės prekybos draudimas yra nukreiptas siekiant užkirsti nelegalių tabako gaminių gamybą".

Po pristatymo už teisės aktų pataisas balsavo 63 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.

Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas Seimo komitetuose.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti lapkričio 5 dieną.

Tegai:
tabakas, prekyba
Dar šia tema
SAM: narkotikams gaminti naudojamų medžiagų apyvarta bus kontroliuojama griežčiau
SAM: žengtas svarbus žingsnis užkertant kelią nelegaliai tabako gaminių gamybai