Visaginas

Lietuvoje dėl Ignalinos atominės elektrinės išmontavimo bus įrengta saulės jėgainė

(atnaujinta 10:07 2020.10.15)
Projektui planuojama skirti keturis milijonus eurų. Tikimasi, kad tai paskatins regiono ekonomiką ir reikšmingai prisidės kuriant naudą vietos gyventojams

VILNIUS, spalio 15 — Sputnik. Visagine bus įrengta saulės jėgainė. Atitinkama sutartis buvo pasirašyta tarp savivaldybės ir Lietuvos energetikos ministerijos.

Šiuo projektu siekiama sušvelninti neigiamus socialinius ir ekonominius Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo padarinius.

"Šis projektas ne tik paskatins ekonomiką regione, tačiau tai taip pat labai svarbus indėlis kuriant naudą regiono žmonėms. Jau įrodyta, kad atsinaujinanti energetika — yra ateities energetika, tad Visagino, Ignalinos ir Zarasų gyventojai turės dar daugiau galimybių tapti gaminančiais vartotojais ir naudoti žalią energiją. Lietuva pasaulyje ir Europoje išsiskiria unikaliais saulės energetikos projektais, šis projektas šį unikalumą dar kartą patvirtina", — sakė Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Projektui numatyta skirti keturis milijonus eurų. Tikimasi, kad Visagino, Ignalinos ir Zarasų gyventojai, taip pat savivaldybių biudžetinės įstaigos lengvatinėmis sąlygomis galės įsigyti ar išsinuomoti saulės jėgainės galios atitinkamą dalį.

Jį planuojama įgyvendinti dviem etapais. Pirmuoju etapu planuojama užtikrinti ne mažiau nei 4,68 GWh elektros energijos gamybą per metus, antruoju etapu bus įrengiami papildomi saulės jėgainės pajėgumai, užtikrinant, kad iš viso jėgainė galėtų pagaminti ne mažiau nei 11,7 GWh elektros energijos per metus. Numatoma, kad pirmasis etapas bus baigtas kitų metų pabaigoje.

Tegai:
saulės jėgainė, Lietuva, Ignalinos atominė elektrinė (IAE)
Dar šia tema
Saulės elektrinių bumas: su kokiais iššūkiais susiduria vartotojai
Gyventojams ir verslui pateikiami nauji kvietimai saulės elektrinėms įsigyti
Paaiškėjo, kuriuo metų laiku geriausia įsirengti saulės baterijas
Astravo AE

Ekspertas: Lietuvos elitas sprendimus dėl BelAE priima negalvodamas apie šalies ateitį

(atnaujinta 22:04 2021.03.02)
Lietuvos elitas nesieja savo ateities su gimtine, priimdamas sprendimus, už kuriuos gaus piniginę kompensaciją iš kitos šalies, sakė ekspertas Kirilas Koktyšas

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Bendrovės "Litgrid" generalinis direktorius Rokas Masiulis anksčiau pareiškė, kad BelAE boikotuoti neįmanoma neatjungus Lietuvos elektros tinklų nuo energijos žiedo BRELL.

Komentuodamas šį teiginį interviu Sputnik Lietuva Rusijos politikos ekspertų ir konsultantų asociacijos valdybos narys, MGIMO Politikos teorijos katedros docentas Kirilas Koktyšas pažymėjo, kad politinis elitas lobsta priimamų sprendimų, kurie turės blogą poveikį gyventojams, sąskaita.

"Jei suprantame, kad tokio sprendimo įgyvendinimo algoritmas yra elito praturtėjimas arba elito politinio kapitalo stiprinimas daugumos nuskurdimo sąskaita, tai jokių problemų nėra. Jei Lietuvos elitas priklausytų nuo Lietuvos rinkėjų ir susietų savo ateitį su Lietuva, tada, žinoma, jie nepriimtų tokių sprendimų. Bet jei sprendimai priimami atsižvelgiant į tai, kad šiandieninis Lietuvos elitas arba tikisi sustiprinti savo pozicijas, parodydamas politinį lojalumą už atitinkamą materialinę kompensaciją, arba kraštutiniais atvejais svarsto galimybę išėjus į pensiją gyventi kitoje šalyje, tada viskas logiška. Ši schema gyvuoja nuo XIX a. — elito praturtėjimas daugumos nuskurdimo sąskaita. Tai, kad šie nelaimingieji gyvens blogiau, gaila, bet ką čia gali padaryti", — teigė ekspertas.

Savo ruožtu Masiulis pabrėžia, kad į Lietuvos tinklus gali patekti kai kurie techniniai elektros srautai, už kuriuos pinigai nėra mokami, tačiau svarbu, kad nebūtų komercinių tiekimų, dėl kurių būtų finansuojama Baltarusijos atominės energetikos pramonė.

Šiuo metu galiojantis Antiastravinis įstatymas numato, kad Lietuva negali vartoti Baltarusijoje pagamintos elektros. Tuo tarpu baltarusiška elektra, kuri fiziškai patenka į Lietuvą per Baltarusijos ir Lietuvos jungtį, yra suprekiaujama Latvijos prekybos zonoje. Tokiu būdu Lietuva vartoja ir sumoka už baltarusišką elektrą.

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Tegai:
Lietuva, BelAe
Vanduo

Lietuva planuoja investuoti į žaliojo vandenilio gamybos technologijas apie 30 mln. eurų

(atnaujinta 14:53 2021.03.02)
Taip pat šalies vandenilio platformos nariai aptarė demonstracinių projektų svarbą, didelį vandenilio technologijų plėtros potencialą transporto sektoriuje, aktualias ES teisėkūros iniciatyvas

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Lietuvos vandenilio platformos susitikime buvo aptartos priemonės, kurios gali paskatinti šių technologijų plėtrą respublikoje, ir investicijos, kurias planuojama skirti iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo, praneša Energetikos ministerija.

"Vandenilis yra nauja technologijų Lietuvoje kryptis, kuriai skirsime didelį dėmesį. Strateginiuose dokumentuose esame numatę  integruoti vandenilį dekarbonizuojant pramonės, transporto, energetikos ir pastatų sektorius. Tad tai yra dar viena labai svarbi atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) priemonė, padėsianti pasiekti klimato neutralumo tikslų", — teigia energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Pabrėžiama, kad šalies vandenilio platformos nariams buvo pristatytas Energetikos ministerijos parengtas reformų ir investicijų rinkinys, kurį planuojama finansuoti iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF). 

Pagrindinės energetikos ministerijos pasirinktos reformos ir investicijų kryptys yra AEI plėtra elektros gamybos sektoriuje ir Žalioji transporto sektoriaus transformacija.

Žaliojo vandenilio gamybos ir perdavimo į gamtinių dujų tinklus bei Vandenilio technologijų ir jų panaudojimo skatinimo mechanizmo sukūrimui preliminariai numatyta daugiau nei 30 mln. eurų. Lietuvos pasiūlytas reformas ir investicijas dar turi patvirtinti Europos Komisija.

Taip pat šalies vandenilio platformos nariai aptarė demonstracinių projektų svarbą, didelį vandenilio technologijų plėtros potencialą transporto sektoriuje, aktualias ES teisėkūros iniciatyvas.

"Lietuvos vandenilio platforma įkurta 2020 metų lapkričio 30 dieną, energetikos ministrui pasirašius bendradarbiavimo susitarimą su 19 verslo asociacijų bei įmonių", — teigiama pranešime.

Pabrėžiama, kad tai bendradarbiavimo formatas, kuris telkia šalies mokslo įstaigų, verslo ir viešojo sektoriaus atstovus bendram tikslui — siekti vandenilio technologijų plėtros šalyje. Lietuvos vandenilio platformoje šiuo metu yra 28 nariai.

Tegai:
Lietuva, Energetikos ministerija
Dar šia tema
Europos Komisija šį mėnesį pasiūlys "skiepų paso" taisykles
Lietuva paskelbė, kad nepavyks boikotuoti Astravo AE neišėjus iš BRELL 
Žmogus su antrankiais

Didžioji dalis sukčiavimų praėjusiais metais organizuota Praveniškių pataisos namų

(atnaujinta 22:24 2021.03.02)
Pernai buvo registruoti 2 264 sukčiavimo nusikaltimai, stebima tendencija, kad didžioji dalis sukčiavimų 2020 metais buvo organizuota iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46 procentus, 80 procentų nusikaltimų padaro asmenys, atliekantys bausmę pataisos įstaigose, rašoma Teisingumo ministerijos pranešime.

Teisingumo ministerija siekia stiprinti nuteistųjų sukčiavimo prevenciją ir sumažinti nusikalstamumą įkalinimo įstaigose, todėl kviečia teisėsaugos institucijas ir telekomunikacijų bendroves kartu ieškoti būdų kovoje su telefoniniu sukčiavimu. 

"Pataisos įstaigose jau daugelį metų yra naudojamos įvairios prevencinės priemonės: tikrinami įeinantys asmenys, taip pat darbuotojai,  atliekamos kratos, vykdoma kriminalinė žvalgyba, nemažai investuota į mobilaus ryšio blokavimo ir detektavimo sistemas. Akivaizdu, kad to nepakanka — turime veikti bendrai ir sutelktai, ieškoti inovatyvių sprendimų ir užbėgti už akių nusikaltimams", — sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska. 

Pasak ministrės, turi būti plečiamas bendradarbiavimas su ikiteisminio tyrimo įstaigomis, o su telekomunikacijų bendrovių atstovais ieškoma kitų būdų, leisiančių blokuoti sukčiavimą vykdančių asmenų iš pataisos įstaigų skambučius.

Praėjusiais metais Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose buvo aptikti ir perimti 5 246 mobilūs telefonai, iš jų 1 338 paimti bandant juos perduoti įkalintiesiems, o 3 908 rasti įstaigos viduje. Taip pat paimta 4 691 telefono SIM kortelė, iš jų 1 448 kortelės paimtos bandant jas perduoti, o 3 243 kortelės rastos jau pas nuteistuosius. 

Matoma tendencija, kad didžioji dalis sukčiavimų 2020 m. buvo organizuota iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos. Kitos dominuojančios pataisos įstaigos, iš kurių organizuoti sukčiavimai, yra Marijampolės, Vilniaus ir Alytaus pataisos namai.

Tegai:
Pravieniškių pataisos namai, sukčiavimas