Elektros perdavimo linijos

Energetikos operatorius Lietuvoje nustojo pirkti energiją "Inter RAO" "dukters"

(atnaujinta 09:57 2020.11.05)
Nutrūkus dvišaliai sutarčiai su "INTER RAO Lietuva", bendrovė elektros energijos poreikį užsitikrins biržoje

VILNIUS, lapkričio 5 — Sputnik. Lietuvos elektros gamybos operatorius "Ignitis gamyba" nutarė nutraukti sutartį su Lietuvos bendrove "InterRAO Lietuva" po to, kai buvo nutraukta elektros pralaida iš Baltarusijos.

Anksčiau Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, nustatęs nulinį pralaidumą komerciniam elektros srautui iš Baltarusijos. Tai buvo padaryta po to, kai Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) pirmojo energetinio bloko turbogeneratorius buvo įtrauktas į vieningą Baltarusijos elektros sistemą.

Sutartyje su "INTER RAO Lietuva", laimėjusia konkursą dėl elektros energijos pardavimo, buvo numatyta, kad ši sutartis nutrūksta, jeigu Astravo AE pradedama gamyba. Didžioji dalis elektros, kurią "Ignitis gamyba" įsigijo iš "INTER RAO Lietuva", buvo naudojama Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) užkrovimui.

"Sekdami informaciją apie artėjančią gamybos pradžią Astravo AE, ruošėmės tam ir iš anksto ėmėmės priemonių, todėl jau nuo lapkričio 1 d. elektra iš "INTER RAO Lietuva" nebebuvo perkama", — pasakė "Ignitis gamybos" generalinis direktorius Rimgaudas Kalvaitis.

Pagal poreikį "Ignitis gamyba" didžiąją dalį elektros perka "Nord Pool" biržoje. Nutrūkus dvišaliai sutarčiai su "INTER RAO Lietuva", bendrovė elektros energijos poreikį užsitikrins biržoje. 

"InterRAO Lietuva" yra dukterinė "Inter RAO" įmonė.

Kaip praneša "TASS", Rusijos kontroliuojančioji bendrovė ketina ir toliau tiekti Rusijos elektrą Baltijos šalims.

"Inter RAO" ir toliau tieks Rusijos elektrą Baltijos šalims, kurios kilmę patvirtins atitinkami sertifikatai, patvirtinti Rusijos Federacijos prekybos ir pramonės rūmų", — sakoma pranešime.

Kontroliuojančiosios bendrovės spaudos tarnyba pranešė, kad Lietuvos operatoriaus sprendimas netapo staigmena, nes jis susijęs su 2017–2018 metais Lietuvos priimtais įstatymais ir norminiais aktais.

Vilniaus ir Minsko ginčas dėl BelAE

Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, vieta elektrinei, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", ir atominė elektrinė kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija išsiuntė notą Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai dėl BelAE darbo pradžios. Notoje smerkiami "neatsakingi Baltarusijos veiksmai", kurie sustiprina branduolines ir aplinkos grėsmes "ne tik Baltarusijai ar Lietuvai, bet ir visai Europai".

Antradienį Baltarusijos energetikos ministerija paskelbė, kad pirmojo BelAE energijos bloko turbinos generatorius buvo įtrauktas į vieningą šalies energetikos sistemą. Energijos bloko paleidimą ketinama įvykdyti šių metų lapkritį.

Be to, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda parašė laišką Europos Vadovų Tarybos vadovui Šarliui Mišeliui ir Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen, kuriame jie raginami nutraukti BelAE darbą.

Tegai:
energetika, Lietuva, Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE)
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (536)
Tanklaivis Coral Favia

Jau ketvirtas: Lietuva Rusijos gavo naują SGD krovinį 

(atnaujinta 23:25 2021.04.10)
Per nepilną mėnesį Lietuva planuoja gauti daugiau nei 185 tūkstančius kubinių metrų SGD. Daugiausia jų tiekiama iš Rusijos Federacijos

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Ketvirtasis suskystintų gamtinių dujų (SGD) tanklaivis per mėnesį atplaukė iš Rusijos į Klaipėdos uostą. Tai liudija portalo "Marinetraffic.com" duomenys.

Su Olandijos vėliava plaukęs tanklaivis "Coral Favia" iš Vysocko, kur yra "Novatek" gamykla, šeštadienį, apie 04:20 val., atkeliavo į Klaipėdą. Šiuo metu tanklaivis prišvartuotas netoli Klaipėdos terminalo.

Šiame tanklaivyje telpa iki dešimties tūkstančių kubinių metrų SGD. Ankstesnė apie 9,5 tūkst. kubinių metrų partija iš Rusijos atkeliavo trečiadienį.

Iš viso balandžio mėnesį Lietuva tikisi gauti 185,5 tūkst. kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".

Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, šalį  pasiekia retos siuntos iš JAV.

Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Tegai:
Rusija, Lietuva, SGD
Elektros perdavimo linijos

Elektros linijų atjungimas pasienyje su Lietuva paveikė ir Latviją

(atnaujinta 23:24 2021.04.09)
Operatoriaus duomenimis, tai pirmas toks išjungimas respublikos istorijoje. Panašūs parą trunkantys bandymai bus atliekami ir sekmadienį

VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Bandymų metu buvo atjungtos keturios elektros linijos, jungiančios Lietuvą su Baltarusija, dėl to sumažėjo elektros tiekimas Latvijai, praneša RIA Novosti su nuoroda į elektros perdavimo sistemos operatorių "Litgrid".

Baltarusijoje ketvirtadienį vyko elektros sistemos bandymai, kurių metu buvo atjungtos tarpsisteminės elektros perdavimo linijos su Lietuva. Taip pat parą trunkantys bandymai, susiję su Baltijos šalių pasitraukimu iš BRELL energijos žiedo, numatomi Baltarusijoje balandžio 11 dieną.

Pasak operatoriaus "Litgrid", tai yra pirmasis visų keturių linijų atjungimas per visą šalies energetinę istoriją.

Stabilią Lietuvos energetikos sistemos veiklą užtikrina rezervai ir tarpsisteminės jungtys su Lenkija ir Švedija bei tarpsisteminės linijos su Latvija ir Rusijos Karaliaučiaus sritimi.

Per paros trukmės bandymus ketvirtadienį tarpsisteminiai pralaidumai tarp Lietuvos ir Latvijos buvo sumažinti nuo 1 334 MW iki 1 270 MW Latvijos kryptimi ir nuo 1 199 MW iki 1 149 MW Lietuvos kryptimi.

Be to, pralaidumas bus sumažintas per antruosius parą truksiančius bandymus balandžio 11 dieną.

Pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, kurioms neišvengiamai kils tarifai.

Tuo tarpu Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pabrėžė, kad Baltijos šalys kol kas turi pranašumą, kad elektrą galima gauti iš įvairių šaltinių, kurių jos neteks, jei išeis iš BRELL.

Tegai:
Latvija, Lietuva, Baltarusija, BRELL, Lietuvos pasitraukimas iš BRELL
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL
COVID-19 testas

Lietuvoje nustatyti 839 nauji koronaviruso atvejai

Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo daugiau nei 226 tūkst. žmonių

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Praėjusią parą, Lietuvoje patvirtinti 839 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai, mirė 12 žmonių, pranešė Statistikos departamentas.

Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 226 173 žmonės. Nuo pandemijos pradžios dėl COVID-19 ligos mirė 3 687 žmogus.

Per parą ligoninėse mirė 12 žmonių. Paskutinių 7 dienų naujų atvejų vidurkis parai — 937.

Kaip skelbia Statistikos departamentas, naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų, šiuo metu siekia 438,1 atvejo.

Iš viso iki šiol pasveiko 205 897 asmenys (statistiškai), deklaruotas jų skaičius — 162 099. Šiuo metu statistiškai sergančių žmonių skaičius — 12 074 (deklaruotas: 55 872).

Per parą epidemiologiškai ištirta 890 atvejų. Dėl rizikingo sąlyčio per parą izoliuota 1 392 asmenys. Iš viso saviizoliacijoje šiuo metu yra 68 487 žmonės.
Per praėjusią parą pirma skiepo doze paskiepyta 12 290 žmonių, antra – 185. Iš viso dviem skiepo dozėmis vakcinuota 189 272 žmonių, panaudota 666 640 vakcinų.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Visiškas bardakas": Veryga sukritikavo pagyvenusių žmonių vakcinaciją Vilniuje
Nuo pirmadienio atvykusiems iš Kroatijos ir Turkijos taikys griežtesnę izoliacijos tvarką
Lietuvoje nustatyti 995 nauji koronaviruso atvejai