Elektros perdavimo linijos

Energetikos operatorė Lietuvoje pranešė apie pajamų ir elektros pardavimo sumažėjimą

(atnaujinta 13:12 2020.11.16)
Kaip pažymi pati bendrovė, šiais metais energija iš Baltarusijos nebuvo importuota, o buvo importuota tik Rusijoje pagaminta elektra

VILNIUS, lapkričio 16 — Sputnik. Bendrovė "InterRAO Lietuva" paskelbė apie pajamų sumažėjimą ir mažesnį elektros energijos pardavimą per trečiąjį šių metų ketvirtį, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Nuo liepos iki spalio Lietuvoje buvo parduota 411 gigavatvalandžių mažiau elektros energijos, parduotos energijos skaičius siekė 1003 gigavatvalandes. Bendrovė uždirbo beveik 37 milijonus eurų, pernai per atitinkamą laikotarpį pardavimų pajamos siekė 60,6 mln. eurų.

"InterRAO Lietuva" grynasis pelnas trečiąjį ketvirtį buvo trys milijonai eurų. Tai yra 0,2 milijono eurų mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai.

Pažymima, kad šiais metais įmonė neimportavo elektros iš Baltarusijos Respublikos, o į Lietuvą buvo tiekiama tik Rusijoje pagaminta elektra. Taip pat buvo pirkimai iš "Nord Pool" energijos biržos ir iš vietinių gamintojų.

"Trečiąjį metų ketvirtį daugiau nei 15 procentų mažėjusi vidutinė elektros energijos kaina biržos NordPool Lietuvos zonoje lėmė, kad bendrovė Lietuvoje pardavė mažesnius elektros energijos kiekius, gavo mažiau pajamų ir uždirbo mažiau. Pardavimų susitraukimą kiek kompensavo dėl palankių oro sąlygų augusi elektros energijos gamyba vėjo elektrinių parke Vydmantuose", — pasakė bendrovės generalinis direktorius Giedrius Balčiūnas.

Tuo tarpu "InterRAO Lietuva" per devynis mėnesius visose veiklos šalyse pardavė 4130 gigavatvalandžių elektros energijos ir gavo 176,1 milijono eurų pajamų. Tuo metu prieš metus šie skaičiai buvo 6044 gigavatvalandės ir 299,2 milijono eurų. Per 2020 metus pardavimai labiausiai išaugo Lenkijos rinkoje.

Šiais metais pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) sumažėjo iki 14,1 mln. eurų, o grynasis pelnas siekė dešimt milijonų eurų.

Lapkričio pradžioje Lietuvos valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) atšaukė visus išduotus leidimus elektros energijai importuoti iš ne ES šalių, tai yra iš Baltarusijos. Procedūra buvo pradėta paleidus Baltarusijos AE. "InterRAO Lietuva" atveju buvo padaryti pakeitimai, kurie atmetė galimybę įmonei importuoti elektrą iš Baltarusijos.

Tegai:
Lietuva, energetika, elektra
Dar šia tema
Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje atpigo 5 %
Lietuva papildomai įrengs 40 modernių sirenų "avarijų BelAE" atvejui
Lietuva blokuos elektros energiją iš Baltarusijos tol, kol ji išeis iš BRELL
Nord Stream-2

Ekspertas įvertino Baideno teiginius apie "Nord Stream-2"

(atnaujinta 11:33 2021.04.16)
JAV ketvirtadienį įvedė sankcijas Rusijai. Vėliau per spaudos konferenciją JAV prezidentas Džo Baidenas, paklaustas, kodėl nebuvo įvestos papildomos sankcijos "Nord Stream-2", teigė, kad projektas yra sudėtingas klausimas, paliečiantis sąjungininkus Europoje

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Jungtinės Valstijos suprato, kad sankcijos negalės sustabdyti "Nord Stream-2" statybų, tačiau dabar ji bandys užkirsti kelią dujotiekio veikimui visu pajėgumu, RIA Novosti sakė Nacionalinio energetinio saugumo fondo vadovo pavaduotojas Aleksejus Grivačas.

"Manau, kad Jungtinės Valstijos supranta, kad dujotiekis bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti. Bandymai to išvengti yra nenaudingi ir neproduktyvūs santykiuose su Vokietija ir visa ES, nes intervencija aiškiai rodo amerikiečių nepagarbą Europos suverenitetas", — sakė jis.

"Tačiau yra inercija, vidinė politinė kova, lobistai, kuriems buvo sumokėti pinigai, ir noras išgelbėti naujosios administracijos veidą. Todėl jie negali paprasčiausiai atsisakyti spaudimo. Bet dabar jie bandys susikoncentruoti į tai, kad neleistų dujotiekis veikti visu pajėgumu", — ekspertas.

JAV ketvirtadienį įvedė sankcijas Rusijos nacionalinei skolai. Vėliau per spaudos konferenciją JAV prezidentas Džo Baidenas, paklaustas, kodėl nebuvo įvestos papildomos sankcijos "Nord Stream-2", teigė, kad projektas yra sudėtingas klausimas, paliečiantis sąjungininkus Europoje. Tačiau jis pridūrė, kad dėl naujų sankcijų dujotiekiui vis dar diskutuojama.

"Nord Stream-2" numato dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, statybą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, siekiančios tiekti savo suskystintas gamtines dujas į ES, taip pat Ukraina ir kelios Europos šalys, įskaitant Lietuvą. Jungtinės Valstijos 2019 metų gruodį įvedė sankcijas dujotiekiui. Vokietijos Federacinė Respublika remia dujotiekio užbaigimą ir pasisako prieš vienašališkas JAV ekstrateritorines sankcijas.

Rusijos Federacija ne kartą pareiškė, kad šis projektas yra komercinis ir naudingas Europai. Kremlius pareiškė, kad Rusijos "Nord Stream-2" projekto partneriai nuosekliai ketina jį užbaigti, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad JAV sankcijos nesustabdys statybų.2019 metų gruodžio pabaigoje Rusija ir Ukraina pasirašė susitarimų paketą dėl dujų tranzito per Ukrainą tęsimo, įskaitant penkerių metų tranzito sutartį, pagal kurią "Gazprom" garantuoja 65 milijardų kubinių metrų dujų perpumpavimą pirmaisiais metais ir po 40 mlrd. per ateinančius ketverius metus. Šie susitarimai užtikrino tranzito tęsimą nuo 2020 metų sausio 1 d., pasibaigus ankstesnei sutarčiai.

Šių metų kovo pabaigoje "Gazprom" direktorių tarybos vadovas Viktoras Zubkovas pareiškė, kad nebus peržiūrėta dujų tranzito sutartis su Ukraina. Jis priminė, kad teisiškai visi susitarimai tarp Rusijos ir Ukrainos galioja, o dabar svarbiausia įmonei yra užbaigti "Nord Stream-2", kuris jau yra paruoštas 90–92 proc., ir tiekti per Ukrainą sutartyje numatytus dujų kiekius.

Pagal protokolą dėl bendradarbiavimo dujų srityje "Gazprom" ir "Naftogaz" gali apsvarstyti tiesioginius dujų tiekimus į Ukrainą su nuolaida nuo Europos mazgo kainos, atsižvelgiant į apimtis. Tačiau kol kas apie tokias derybas nebuvo pranešta. 2015 metų lapkritį Ukraina nustojo pirkti dujas iš Rusijos ir po to nenaudojo rusiško kuro ruošdamasi šildymo sezonui, perpumpuodama į saugyklas Europoje reversu įsigytas dujas.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
Nord Stream-2, Rusija, JAV
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Maisto produktai, archyvinė nuotrauka

Lietuvos gyvūninių maisto produktų eksportas augo 25 proc.

(atnaujinta 12:35 2021.04.16)
Pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos įmonės bendrai eksportavo daugiau nei 106 tūkst. tonų gyvūninių maisto produktų; daugiausia — į Ukrainą, Libiją ir Moldovą

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Gyvūninių maisto produktų iš Lietuvos eksportas pirmąjį šių metų ketvirtį augo ketvirtadaliu, rodo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenys.

Šių metų sausio–kovo mėnesiais buvo eksportuota daugiau nei 106 tūkst. tonų gyvūninės kilmės maisto produktų arba 25 proc. jų daugiau nei pernai tuo pačiu laiku — pernai šios produkcijos išvežimai siekė 85 tūkst. tonų.

"Nepaisant pandemijos iššūkių, dokumentų, reikalingų eksportuojamai produkcijai, išdavimas vyksta sklandžiai, verslui būtinos paslaugos ir karantino metu suteikiamos operatyviai. Reikia pasidžiaugti, kad tai irgi prisideda prie nuosekliai augančių Lietuvos verslo eksporto apimčių", — sako VMVT direktorius Darius Remeika.

Daugiausiai — 45 proc. — paaugo žuvies ir žuvininkystės produktų eksportas. Didžiausi kiekiai šios produkcijos parduoti Ukrainos (39,3 tūkst. t) ir Moldovos (2,2 tūkst. t) rinkoms.

Šiemet taip pat stebimas didėjantis mėsos eksportas — per pirmą šių metų ketvirtį paaugo 26 proc., palyginti su atitinkamu 2020 m. laikotarpiu. Jautieną Lietuvos gamintojai daugiausiai eksportavo į Norvegiją (466 t), Gruziją (171 t) ir Kiniją (101 t), tuo tarpu paukštieną — į Vietnamą (465 t), Kirgiziją (310 t), Sierą Leonę (226 t) bei Mozambiką (200 t).

Pieno produktų eksportas paaugo 15 proc. Jų daugiausia buvo eksportuota į Libiją (beveik 5 tūkst. t), Vietnamą (2,2 tūkst. t) ir Kiniją (1,7 tūkst. t).

Šiuo metu maisto produktus, pašarus ir gyvūnus Lietuvos įmonės gali eksportuoti į daugiau kaip 150 pasaulio valstybių. 

Kiekviena į užsienį išvežama produktų siunta yra tikrinama pagal tarptautinius, Europos Sąjungos ir importuojančios šalies teisės aktų reikalavimus.

Tegai:
Moldova, maisto produktų eksportas, eksportas, Ukraina, Lietuva
Dar šia tema
Iš trijų Baltijos šalių lietuviai labiausiai nusiteikę ieškoti naujų eksporto rinkų
"Bloomberg": ES ketina blokuoti "AstraZeneca" eksportą į Didžiąją Britaniją
Rusija tapo pagrindine Lietuvos eksporto partnere
Cigarečių kontrabanda iš Baltarusijos, archyvinė nuotrauka

Baltarusis bandė į Lietuvą įvežti milijono eurų vertės kontrabandą

(atnaujinta 11:36 2021.04.16)
Apie 300 tūkst. pakelių rūkalų buvo aptikta iš Baltarusijos gabentame kartono krovinyje, kuriame įrengtos slėptuvės

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Šalčininkų kelio poste muitinės pareigūnai sulaikė didelę cigarečių kontrabandos siuntą, praneša muitinės spaudos tarnyba.

Praėjusį sekmadienį, maždaug 5 val. ryto, į Šalčininkų kelio postą vilkiku "Daf" atvažiavęs Baltarusijos pilietis deklaravo tranzitu per Lietuvą į Lenkiją vežantis kartono krovinį.

Medininkai
© Sputnik / Александр Липовец

Mašiną apžiūrėjusiems muitinės pareigūnams kilo įtarimų: kartonas puspriekabėje buvo sukrautas gana netvarkingai. Patikrinus vilkiką detaliau, rentgeno kontrolės sistema, paaiškėjo, kad oficialus krovinys tebuvo imitacija: kartono viduje išpjautos tuščios ertmės, į kurias sukrautos cigaretės.

Preliminariais duomenimis šitokiu būdu mėginta įvežti apie 308 tūkst. pakelių baltarusiškų cigarečių "NZ Gold" ir "Minsk Superslims" kontrabandos. Jų vertė su privalomais sumokėti mokesčiais – daugiau nei 1 mln. eurų.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vilkiko vairuotojas buvo sulaikytas, vėliau, skyrus kardomąsias priemones – piniginį užstatą, dokumentų paėmimą ir rašytinį pasižadėjimą neišvykti, jis buvo paleistas.

Tegai:
Lietuvos muitinė, Muitinė, baltarusiškos cigaretės, baltarusis, Baltarusija
Dar šia tema
Sulaikyta nepertraukiamo maitinimo įtaisų kontrabanda iš Lietuvos — video
Utenoje rasta beveik 16 tūkst. eurų vertės kontrabandinių cigarečių
Neryje pasieniečiai rado kontrabandinių cigarečių krovinį