Nord Stream-2 statybos, archyvinė nuotrauka

Džo Baidenas gali padėti "Nord Stream-2"? Baisus Lenkijos sapnas

(atnaujinta 16:57 2020.11.17)
Ketveri Donaldo Trampo prezidentavimo metai buvo labai sunkūs kalbant apie Maskvos ir Vašingtono santykius. Su Džo Baidenu perspektyvos nėra geresnės. Tačiau kai kuriais aspektais pažanga vis dar įmanoma. Ir tai labai erzina... Lenkiją

VILNIUS, lapkričio 17 — Sputnik. Nors dėl įvairių politinių kliūčių ir sankcijų "Nord Stream-2" jau metus nebuvo įmanoma normaliai statyti, jis vis dar neleidžia daugeliui įtakingų žmonių visame pasaulyje miegoti ramiai, rašo Radio Sputnik.

Vamzdžių klojimo laivas Akademik Čerskij, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

O Lenkijai šis dujotiekis yra tikras košmaras. Kitaip neįmanoma paaiškinti jos nerimo dėl projekto likimo. Blogąja prasme. Leidinys "Dziennik Gazeta Prawna" išleido nerimo kupiną straipsnį, kuris atkreipia dėmesį į didžiulę tikimybę, kad Džo Baidenas atsisakys griežto sankcijų spaudimo "Nord Stream-2", jei taps JAV lyderiu.

Viena vertus, tai nelogiška prielaida, nes būtent kovos su Rusija visose srityse klausimu Amerikos respublikonai ir demokratai demonstruoja stebėtiną vienybę. Ir jie netgi vienbalsiai sutiko į valstybės gynybos biudžetą įtraukti sąlygą, trukdančią tiesti dujotiekį. Kita vertus, Lenkijos žurnalistai nerimauja: jie sako, kad visi šie garsūs pareiškimai gali likti tik deklaracijomis, o Baidenas, jei jis nori taisyti ir gerinti Trampo administracijos sugadintus santykius su Berlynu, taip pat gali susilpninti sankcijas, kurios smaugia Rusijos ir Vokietijos projekto metaforinį kaklą. Nepaisant situacijos su Aleksejumi Navalnu, dėl kurio negalavimo Vokietijos valdžia kaltina Maskvą, Vokietija taip pat laikosi šio projekto.

Tai visiškai suprantama: šiai Europos šaliai tikrai reikia dujų, ypač atsižvelgiant į ketinimus atsisakyti anglies ir branduolinės energijos. O Amerikos SGD nėra gerai, nes pandemijos fone patys suskystinto kuro gamintojai pradėjo atsisakyti tiekimo ir net uždaryti įmones, nes patiria didžiulius nuostolius.

Apskritai grėsmė, kad bus  atblokuotas "vamzdis", pasak lenkų analitikų, kilo iš ten, kur jie nesitikėjo — iš Vašingtono.

Be to, daugiau nei šimtas įtakingų Amerikos politikų, pareigūnų ir diplomatų atvirame laiške paragino Baltuosius rūmus rugpjūčio mėnesį persvarstyti sąveikos su Rusija strategiją, nurodydami, kad būtina kažkaip konstruktyviai pradėti bendradarbiauti su Kremliumi, kitaip "svajonių Rusijos" (patogios ir su viskuo sutinkančios valstybės) JAV gali nesulaukti niekada. "Vanagai", žinoma, tada karingai atsakė į tokį pareiškimą, tačiau pasirašiusiųjų buvo tris kartus mažiau, o jų statusas buvo daug mažesnis.

Tiesą sakant, dar anksti vertinti hipotetinius Džo Baideno, kaip JAV prezidento, veiksmus — dar neaišku, kada ir kaip jis perims Ovalųjį kabinetą. Ir norėtųsi patarti Lenkijai atsitraukti nuo temos "kaip ten laikosi "Gazprom" ir užsiimti savo reikalais, kurie, regis, ne visai susiję su "Nord Stream-2".

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"

 

Tegai:
Lenkija, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (470)
Dar šia tema
Bundestagas sukritikavo JAV poziciją dėl "Nord Stream-2"
"Uniper" laukia JAV pozicijos dėl "Nord Stream-2" pokyčių valdant Baidenui
Ekspertas: Baidenas gali "parduoti" Merkel "Nord Stream-2" statybą
Žiniasklaida: sankcijos prieš "Nord Stream-2" smogs Lenkijai ir Danijai  
Nepriklausomybės aikštė Minske

Lavrovas pakomentavo grasinimus Baltarusiją atjungti nuo SWIFT

(atnaujinta 19:56 2020.12.01)
Jis pažymėjo, kad Vakarai įrodė savo kaip partnerio nepatikimumą, ir pasikliauti daugiašaliais instrumentais, kuriuos visiškai kontroliuoja Vakarų šalys, nelabai patikima

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Reikia sukurti savo mokėjimo mechanizmus, nepriklausomus nuo Vakarų, sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, komentuodamas grasinimus atjungti Baltarusiją nuo SWIFT, rašo RIA Novosti.

"Kalbant apie SWIFT, tai yra viena iš temų, kuria tie, kurie norėtų užkirsti kelią padėčiai išlyginti ir norėtų ją dar labiau pabloginti, toliau eskaluoja savo ultimatumus, didina grasinimus. Toks dėmesys pirmiausia skiriamas todėl, kad ši sistema, kuri buvo sukurta amerikiečių ir jų sąjungininkų, tarnauja finansiniams srautams, skirtiems užtikrinti normalią prekybą, investicijas ir praktiškai visus kitus ekonominio gyvenimo aspektus. Išvada labai paprasta: sukurti savo mechanizmus, kurie nelaikytų mūsų šalių priklausomų nuo Vakarų", — sakė Lavrovas spaudos konferencijos metu.

Jis pažymėjo, kad Vakarai įrodė savo kaip partnerio nepatikimumą, ir pasikliauti daugiašaliais instrumentais, kuriuos visiškai kontroliuoja Vakarų šalys, nelabai patikima.

Anksčiau buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja paskelbė sieksianti, kad būtų įvestos papildomos sankcijos Minskui, visų pirma, kad respublikos bankai būtų atjungti nuo tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT.

Tegai:
bankai, Baltarusija
Dar šia tema
Lietuvoje pareikšta, kad sankcijų sąrašai Minskui nėra baigtiniai
Baltijos šalys pažadėjo sustiprinti sankcijas Minskui, pareiškė Tichanovskaja
Tichanovskaja teigia, kad ES išplės sankcijas Minskui
BelAE

Lietuva kreipėsi į Baltarusiją dėl "incidento" BelAE

(atnaujinta 16:29 2020.12.01)
Tuo tarpu Radiacinės saugos centras neužfiksavo radiacinio fono pokyčių Lietuvos teritorijoje

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Lietuva kreipėsi į Baltarusiją su prašymu pateikti oficialią informaciją apie "incidentą" BelAE, praneša "TASS".

BelAE
© Фото : пресс-служба Госкорпорации "Росатом"

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcija kreipėsi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją su prašymu pateikti išsamią informaciją apie Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos "Ekodom", kuri rūpinasi aplinkosaugos ir ekologijos klausimais, minėtus gedimus BelAE pirmojo reaktoriaus vėsinimo sistemoje.

Anksčiau nevyriausybinės organizacijos "Ecodom" tinklalapyje "Baltarusijos antiatominės kampanijos" judėjimo vardu buvo išplatinta žinutė, kad visuomenės veikėjai gavo informacijos, nurodančios "galimą avariją ir su ja susijusį Baltarusijos AE pirmojo energijos bloko reaktoriaus vėsinimo sistemos veikimo sutrikimą".

Tuo tarpu Lietuvos valdžia neužfiksavo radiacinio fono pokyčių šalyje.

Oficialūs Baltarusijos šaltiniai kol kas nekomentuoja "incidento".

Pirmadienį Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka savo nurodymu patvirtino abiejų Baltarusijos AE energijos blokų eksploatavimo pradžios terminus. Pirmasis bus pradėtas eksploatuoti 2021 metais, o antrasis — 2022 metų pirmoje pusėje.

Dabar pirmojo energijos bloko reaktorius pasiekė 40 procentų nominalios galios, sistemos ir įranga bandoma toliau. Pagal BelAE statybos grafiką, bandomąją pirmojo energinio bloko veiklą planuojama pradėti gruodžio mėnesį.

Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, elektrinės vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", o atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui".

Tuo tarpu branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Lietuva gana ilgai negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nutrauks prekybą elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodamasi ryšiu tarp Latvijos ir Rusijos.

Lapkričio pradžioje pirmasis BelAE energijos blokas buvo įtrauktas į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

Tegai:
Astravo AE, Baltarusija, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Įvardyta sąlyga, dėl kurios BelAE energija tikrai nepasieks Lietuvos
Ekspertas: Lietuva ne tiek bijo BelAE, kiek nori apie tai pašnekėti
Lietuva nori susitarti su Latvija ir Estija dėl energijos iš BelAE boikoto
Menkė, archyvinė nuotrauka

Pakeistos verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisyklės

(atnaujinta 20:44 2020.12.01)
Kad artimiausiu metu nebūtų išgaudytos menkės, Baltijos jūros priekrantei skirta menkių kvota, ribojanti jų gaudymą priekrantėje

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Kilus grėsmei, kad artimiausiu metu bus išgaudyta priekrantei skirta menkių kvota, pakeistos verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisyklės, rašoma Žemės ūkio ministerijos pranešime.

Įsigaliosiantys pakeitimai numato riboti menkių priegaudą priekrantėje. Žvejyba stabdoma nebus — žvejai galės žvejoti kitų rūšių žuvis. 

2020 metams nustatytos tam tikrų žuvų išteklių ir žuvų išteklių grupių žvejybos Baltijos jūroje galimybės, atlantinių menkių specializuotoji žvejyba neleidžiama, galima tik jų priegauda žvejojant kitų rūšių žuvis. Lietuvai yra skirta 113 t rytinių menkių kvota, iš kurios Baltijos jūros priekrantės žvejams kaip priegaudą  leista sugauti  beveik 11 t menkių. 

Verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisyklės papildomos punktu, kuriame numatoma galimybė stabdyti verslinę žvejybą priekrantės žvejybos baruose statomais 45 (90)-59 (118) mm akių dydžio tinklais ir/ar statomosiomis ūdomis, jei šiais, kaip priegauda, sugauta daugiau nei 10 proc. menkių. 

Ūkio subjektas, kaip priegaudą sugavęs daugiau kaip 10 proc. menkių, turi nedelsdamas informuoti Žuvininkystės tarnybą, kuri sustabdo visų, žvejojančių atitinkamame žvejybos bare, ūkio subjektų žvejybą nurodyto akių dydžio statomaisiais tinklais ir/ar statomosiomis ūdomis 3 kalendorinėms dienoms. Žvejyba gaudyklėmis ir mažesnio akių dydžio statomaisiais tinklais, kuriuose menkių priegauda paprastai jei ir būna, tai žymiai mažesnė, nei 10 proc. neribojama. 

Baltijos jūros žuvys
© Sputnik
Baltijos jūros žuvys
Tegai:
Baltijos jūra, žvejyba